Close
مسکو
Lahiji_majid
نقدها:
گزارش
شهر اروپایی ارزان!
(خوشحال و خیلی راضی)
توصیه شده توسط کاربر

در میدان سرخ ایستاده ام و کلیسای سنت باسیل جلوی من.
این تصویری بود که شاید در خواب میدیدم و شاید رویایی بود که تحقق آن سالهایی دور امکان پذیر بود. ولی واقعیت است من در وسط میدان سرخ و کلیسای سنت باسیل جلوی چشمان من است.
بگذارید کمی بیشتر از این شهر برایتان بگویم، توضیحات ویکیپدیایی هم بنظرم، این روزهاتوصیفی بی فایده و بی مصرف از شهر میتواند باشد. دوست دارم برداشت شخصی خود را از این شهر اروپایی که شینگن نمیخواهد و راحت تر از آن چیزی که فکر میکردم دست یافتنی است، را پیش رویتان بگذارم ؛

مردم مسکو :
به واسطه ی تجربه ای که از کوچسرفینگدر این شهر داشتم، مردم مسکو، جدی و شیک پوش هستند. به شدت سیگار میکشند. انگلیسی نمیدانند ولی چند برخوردی که با مردم عادی در سطح شهر یا مترو داشتم، تلاش میکنند تا به شما کمک کنند. به فرهنگ مردم احترام بگذارید و در سوار شدن به متروها، مشابه رفتاری که در دروازه دولت دارید برخورد نکنید که قطعا مورد هجمه ی نگاه های سردشان قرار خواهید گرفت. لبخند زدن برای آنها دلیل میخواهد و خنده های بی دلیل ما ایرانیها که خیلی راحت روی لبانمان شکل میگیرد، در آنجا معنی ندارد.

غذا:
تصور شما از مسکو شهری گرانقیمت در سطح شهرهای اروپاییست، لااقل برای من و همسرم این تصور وجود داشته، ولی واقعیت چیز دیگریست.
در رستورانهای محلی به میزان غذایی که سفارش میدهید(منظور حجم غذاست) پول پرداخت میکنید. پس اگر خوردو خوراکتان در حد عرف است میتوانم بگویم متوسط هر وعده غذا برای شام یا ناهار بین 40-50هزارتومان(450-500روبل) است. این قیمت برای غذای خوب است واگر هوس خوردن فست فود به سرتان زد، مبلغ کمی بالاتر میرود. به طور کلی هزینه های غذا و رستوران ، چیزی فراتر از انتظارتان نخواهد بود. البته اگر هوس خوردن غذا در کافه هایی چون کافه پوشکین به سرتان نزند!
اگه هتل آپارتمان یا هاستلی که اقامت دارید به آشپزخانه مجهز باشد، که هزینه های خورد و خوراکتان یک سوم رفتن به رستوران های زنجیره ای خواهد بود! و این یعنی صرفه جویی اساسی در سفر. پس اگر به آَشپزخانه دسترسی دارید، میتوانید گوشت یا سبزیجات و قارچ تهیه کنید و در محل اقامتتان به راحتی آماده کنید.

حمل و نقل عمومی :
اصلا مگر میشود اسم مسکو را شنیده باشی و نا خود آگاه به یاد متروهای جذاب این شهر نیوفتی. مسکو به واسطه ی کلانشهر بودن و حجم بالای سفرهای درونشهری، یکی از بزرگترین شهرهای پر ترافیک دنیاست، پس استفاده از مترو بهترین گزینه برای فرار از ترافیکهای سنگینش است و از هزینه ی پایین مترو نسبت به تاکسی هم نمیشود چشم پوشی کرد.
هزینه ی هربار استفاده از کارتهای قابل شارژ مترو مسکو 38 روبل است که با خرید یک کارت آبی قابل شارژ، میتوانید برای هر تعداد نفری که همسفر هستید از آن استفاده کنید.
هزینه ی پرداختی شما به مترو، به مسافت طی شده بستگی ندارد و از لحظه ی ورود تا حروج از شبکه ی مترو به هر تعداد که داخل ایستگاه ها جابجا شوید، فقط همان 38 روبل را پرداخت میکنید.

خرید :
اسم خرید که می آید ، لرزه بر اندام آقایان می افتد! و من هم از این امر مثتسنی نیستم.
خوشبختانه همسرجان جز در خریدهای ضروری، علاقه ای به خرید ندارد ولی ویندو شاپینگ (پاساژگردی بدون خرید و به جهت تفریح) جزو علایق هردویمان است. آنهم ویندو شاپینگ در پاساژها و مغازه های لوکس شهرها.
مفصل از ماجرای خریدمان در مسکو در سفرنامه توضیح داده ام و نمیخواهم سرتان را در این نقد درد بیاورم، ولی خریدهایی در حراج پایان فصل از مسکو داشتیم که یک دهم قیمت همان اجناس در تهران بود!!! درست خواندید، یک دهم!. مثل کاپشنهای پَر و کفشهای خز دار و بافتهای با کیفیتی که حتی نمونه اش را در ایران نمیتوانید پیدا کنید ولی در حراج پایان فصل در روسیه با قیمتی بسیار ارزان در دسترس شماست!

جاهای دیدنی مسکو :
لیست دیدنیهای مسکو، لیست بلند بالاییست که انتها ندارد، پس تعداد روزهای اقامتتان در مسکو را با سبک علایقتان کنار هم بچینید و قبل از سفر برنامه ریزی کنید تا بعدها از زمان از دست رفته عذاب وجدان نگیرید.

امنیت :
به طور کلی مسکو شهر امن و شب زنده است ولی همین گستردگی و بزرگ بودن شهر، خود عامل نا امنی میتواند باشد. پس سعی کنید اشیاع قیمتی مثل موبایل و دوربین را در مکانهای عمومی، طوری در دستانتان نگه دارید که به راحتی قابل دزدیدن نباشند.
ترجیحا شبها درصورت نیاز در متروهای خلوت و زیرگزهای خیابانها عبور کنید چرا که تعداد زیادی از بی خانمانها که از خود بیخود شده اند، ممکن است برایتان ناراحتی ایجاد کنند( در سفرنامه ام نمونه هایی از این مورد را آورده ام)

جمع بندی :
مسکو به عنوان شهری با جاذبه های گردشگری فراوان ، مقصدیست که سالیانه، میلیونها توریست را به خود می کشاند، پس دیدن این شهر را در لیست بایدهایتان قرار دهید.
همیشه روسیه را به سرماهای جانکاهش میشناختیم. پس چرا در فصلی که توریست کمتری به آنجا میرود، به آنجا سفر نکنیم. با این دیدگاه ، سفر دو هفته ای ما در ماه مارچ(اسفند-فروردین) به روسیه شکل گرفت. پس نگران سرما نباشید.

امیدوارم مطالبی که درباره ی این شهر نوشتم مفید بوده باشد .در سفرنامه ام به صورت کامل با تمام جزیات، مراحل و روزهای سفر را توضیح داده ام.

مناسب برای
 • خرید

 • تفریح

 • طبیعت گردی

 • ماجراجویی

 • فرهنگی و تاریخی

 • تفریحات شبانه

نوع سفر:
تاریخ سفر:
 • روزبه شهنواز

  مسکو قطعا از جمله شهرهایی است که هر کس که به دیدنش می رود دیگر تمایل به ترکش ندارد و...

 • Mana

  من مسکو را در فصل توریستی دیدم. در تابستانی با هوای بهاری و بارانهای نم نمِ گاه به گاه و...

 • Lahiji_majid

  در میدان سرخ ایستاده ام و کلیسای سنت باسیل جلوی من.<br /> این تصویری بود که شاید در خواب میدیدم...

 • هانا صالحی

  مسکو پایتخت پهناورترین کشور جهان، شهری نام آشنا برای همگان شهری که شاید همه با کلیسای سنت باسیل می‌شناسند نام...

 • ادریس بهرام پور

  مسکو پایتخت کشور پهناور روسیه است، شهری با 12 13 میلیون نفر جمعیت احتمال در نگاه اول بسیار شلوغ و...

 • سیدنوشاد میرقطبی

  در ادامه سفرمون از سنت پترزبورگ به مسکو رفتیم. در راه آهن سنت پترزبورگ مثل فرودگاه گیت بازرسی وجود داره...

 • فروغ بختیاری

  مسکو پایتخت روسیه ، در غربی ترین نقطه این کشور قرار دارد. رودخانه پرآبی با نام مسکو در این شهر...