Close

 سازه های آبی شوشتر، شاهکار مهندسی باستان!

4.4
از 85 رای
شاهکار مهندسی ساسانیان، عظمتی که دنیا آن را ستود! +تصاویر
  • 6 آذر 1398 08:00
  • 15
  • 93K

شوشتر در دوره ایلامیان به علت مسافت کم با معبد چغازنبیل، بسیار با اهمیت بود. این شهر تاریخی در استان خوزستان قرار گرفته است و از لحاظ تاریخی از شهرهای مهم ایران به شمار می‌رود. شوشتر دارای جاذبه های گردشگری متنوع و زیبایی است که هرکدام در نوع خود منحصربفرد هستند اما پیشنهاد امروز ما جایی متفات و بسیار دیدنی است، سازه های آبی شوشتر!

 سازه های آبی شوشتر

شوشتر در زمان اشکانیان پایتخت حاکمان محلی خوزستان بوده و در زمان ساسانیان یکی از مراکز مهم خوزستان محسوب می‌شد. سازه های آبی شوشتر از آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها پل‌ها، بندها و تونل‌های عظیم هدایت آب هستند که در دوران هخامنشیان تا ساسانیان، برای بهره‌برداری بییشتر از آب احداث شدند. از این سازه‌ها به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد می‌شود.

 سازه های آبی شوشتر

سازه های آبی شوشتر از کم نظیرترین نمونه‌هایی است که جهت استفاده بهتر از آب در دوران کهن مورد بهره‌برداری قرار می‌گرفته است. این سازه مجموعه‌ای از سد، تونل‌ها، کانال‌های فرعی و آسیاب‌های آبی را شامل می‌شود.

 سازه های آبی شوشتر

سازه های آبی شوشتر در مسیر رودخانه گرگر که خود از شاهکارهای فنی و مهندسی گذشتگان است، احداث شده است. رود گرگر دستکند و مصنوعی ساخته شده و احداث آن را به عصر اردشیر بابکان، شاهنشاه ساسانی نسبت داده‌اند. در ادامه، شما را به تماشای تصاویر دیگری از این شاهکار مهندسی جلب می‌کنیم.

 سازه های آبی شوشتر

 سازه های آبی شوشتر

 سازه های آبی شوشتر

 سازه های آبی شوشتر

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (15 نظر)

× در حال پاسخ به:

سیعد داد 22 آذر 1398 ساعت 21:52

نمی دانستم انگلیس ها آنوقت هم در ایران نفوذ داشته اند؛ از واژه های تونل ها و کانال ها در متن مرتبط با تصاویر این نفوذ عیان است. جالب است الکی برای آثار باستانی دل می سوزانید ولی برای زبان فارسی خیر؟ چطور میشود این سازه ها را ساخته باشند ولی برای آن اسم، نام و عنوان نداشته اند. بی سوادی خبرنگاران بد دردی است.

حسین مهاجر 7 آذر 1398 ساعت 22:03

برای دیدن همین سازه های آبی قدیمی در کشور ترکیه که صد البته جذابیت های بصری کمتری هم داره تور شهری برنامه ریزی می کنن. امیدوارم قدر داشته های خودمون را بدانیم.

پرویز محمد نژاد 7 آذر 1398 ساعت 21:20

سلام وسپاس بخاطر سایت بسیار وزین ، زیبا و جذاب لست سکند . عکس هایی خوبی از سازه های آبی شوشتر در سایت قرار داده اید ولی توضیحات کافی نبود .
سایت آبی شوشتر شاهکار مهندسی نیاکان ماست که از انرژی آب جهت چرخاندن پره های آسیاب های آبی استفاده می کردند . شوش و شوشتر انبار غله ،آرد و علوفه ساسانیان و هخامنشیان بوده و با داشتن آب و هوایی مطبوع ، زمین های حاصلخیز و رود خانه های پر اب موقعیت ویژه ای داشته است .
اساس کار مجموعه به این صورت بوده که سد گرگر با مسدود کردن مسیر رودخانه وبا بالا بردن سطح آب ، سه تونل حفر شده در تخته سنگ ها را پر می کرده است . در اثر سرازیری و شیب تند تونل ها هنگام خروج و ریزش به حوضچه آبندان باعث چرخش پره های آسیاب های آبی می شده و از نظر بصری نیز با ایجاد آبشار جلوه ی زیبایی نیز به مجموعه اضافه می کند که محلی برای نشستن و تفرج نیز در نظر گرفته شده است . طراحی زیبا و منحصر بفرد این سازه و همچنین دوام و استحکام آن از شاهکارهای بشری و باعث افتخار و مباهات هر ایرانی وطن پرست می باشد . با تشکر

سهیلا 7 آذر 1398 ساعت 12:00

واقعا متاسفم علی خیلی بی ذوق و هنر هستی

مهدی 6 آذر 1398 ساعت 21:10

ببینید کار مهندسی و درست همیشه باعث آبادانی هست!! آن کارها در آن زمان میشه شاهکار و باید تعجب کرد برای تصمیمات اخیری که تنها نتیجه اش خشکسالی و هدر رفت منابع آبی میشود!! و این رو ارتباط میدن به کمبود منابع و افزایش جمعیت و و و که میشه گفت اینها حرفهایی از جنس بهانه هست و باید نشست و فکر کرد که چطور در بیشتر از ۲۵۰۰ سال قبل اینگونه منابع آب مدیریت میشد و مهندسی داشتیم!!

نگار 6 آذر 1398 ساعت 20:53

اردشیربابکان جد من هعی

علی 6 آذر 1398 ساعت 18:42

اینو بچه 2 ساله هم میتونه بسازه. توی توهماتمون داریم زندگی می کنیم یک نگاه به آلمان بیاندازید خجالت بکشید

رامین عبدی 6 آذر 1398 ساعت 13:33

سازه های آبی شوشتر جز شاهکار های مهندسی در تاریخ ایران هستند و پا برجا بودن آنها که هنوز آب در آنها جاریست و پس از گذشت این همه سال تخریب نشده اند هم گواه شاهکار بودن آن می باشد.
خیلی ممنون بابت این مطلب خوب.

fatemeh 6 آذر 1398 ساعت 09:50

عالی بود
محشره لذت بردم
هنرنزدایرانیان است البته زمان های قدیم الان بجای پیشرفت پسرفت میکنیم