جاهای دیدنی چابهار؛ طبیعت، تاریخ و سواحل حیرت انگیز + عکس

4.3
از 66 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت ۲ - جایگاه K - دسکتاپ
جاهای دیدنی بکر گوشه جنوب شرقی ایران + تصاویر
22 اسفند 1401 08:00
8

اگر با اهالی سفر رفت و آمد داشته باشید، قطعا در میان خاطرات و حرف‌هایشان می‌بینید که به جاهای دیدنی چابهار اشاره می‌کنند و بسیاری از افراد هم آرزوی دیدن این منطقه را دارند؛ اما چرا؟ چابهار دقیقا چه جاذبه‌هایی دارد که تا این اندازه متفاوت از دیگر قسمت‌های کشور است؟ اصلا اگر تصمیم ما سر زدن به دریای جنوب کشور باشد، چرا فقط تور کیش را انتخاب نکنیم و تن به سفر به شرقی‌ترین نقاط جنوب کشور بدهیم؟ جواب این سوالات را در این مطلب از مجله لست‌سکند می‌توانید پیدا کنید و شاید شما مسافر بعدی این سرزمین شگفت‌انگیز و متفاوت باشید. ما در این مطلب، نه فقط از جاذبه‌های تاریخی؛ بلکه از جاهای دیدنی چابهار خواهیم گفت که از اعجاب طبیعت ریشه گرفته‌اند.

12-Blog-Photo Cover (00-09-10).jpg

ساحل گردی چابهار

مهم‌ترین جاذبه‌ای که در شهرهای هم‌جوار دریای عمان وجود دارد، بدون شک سواحل است. در بین جاهای دیدنی چابهار، نام ساحل را زیاد خواهیم شنید. اینجا دهانه اقیانوس است، با همه ویژگی‌های سواحل اقیانوسی؛ اما غیر از موجودات و گیاهانی که این سواحل و آب‌ها را از هم جدا می‌کنند، صخره‌ها و موج شکن‌های طبیعی وجود دارد که هیچ کجا نمی‌توان آن‌ها را دید. برای رسیدن به ساحل صخره‌ای، باید به سراغ دریا بزرگ بروید. همان جا زمان زیادی را بگذرانید. موج‌های بلندی را می‌بینید که به صخره می‌خورند و تا ده‌ها متر بالا می‌روند. این جاذبه برای خیلی از افراد، هیجان‌انگیز است و جایی برای گرفتن عکس‌های زیباست. فقط باید مراقب بود این هیجان و ضربه آب، شما را با خود به داخل دریا نکشاند و زیر پای شما را روی صخره‌ها خالی نکند و تعادلتان را بهم نزند.

در همین دریا بزرگ، ساحل ماسه‌ای هم وجود دارد و چه چیزی بهتر از این که روی ماسه‌های داغ دراز بکشید و در پلاژ تمیزش، زیر نظر مربیان و شناگران ماهر شنا کنید. به همین دلیل، ما هم در ادامه برایتان از جاهای دیدنی چابهار در سواحل و مجاورت دریا می گوییم. 

راهنمای کامل سفر به چابهار

ساحل صخره‌ای چابهار

برای دیدن اقیانوس چه جایی بهتر از سواحل چابهار؟ حالا تنها به تصویر اقیانوس فکر نکنید و قاب زیبایی که یک ساحل صخره‌ای برای شما به تصویر می‌کشد را تصور کنید! ساحل صخره‌ای یا خزه‌ها یکی از زیباترین سواحل منطقه و از جاهای دیدنی چابهار است که شما می‌توانید برخورد موج‌های بلند با صخره‌ها را به راحتی ببیند و شاید بد نباشد که بدانید گاهی در فصل بادهای موسمی ممکن است ارتفاع امواج به 15 متر برسد! نام دیگر این ساحل، ساحل خزه‌ای است و علت این نام‌گذاری هم پوشیده شدن بیشتر صخره‌ها از خزه است که رنگ جذابی را به صخره‌ای کنار ساحل اضافه کرده است

 • آدرس ساحل صخره‌ای: جاده چابهار، زمین، امتداد خیابان کارگر، مجموعه تفریحی ساحل صخره‌ای یا دریا بزرگ
 • ساعت بازدید ساحل صخره‌ای: 24ساعته
 • قیمت بلیط ساحل صخره‌ای: رایگان

 

موقعیت دقیق ساحل صخره‌ای 

مناطق دیدنی چابهار
ساحل خزه‌ها از دیدنی های چابهار

دره بریس 

در چابهار از هر طرف که بروید و هر روستایی که بمانید، یک ساحل متنوع خواهید دید؛ به عنوان مثال به سمت گواتر بروید، در مسیر، دره بریس را خواهید دید. دره‌ای که از بالای آن می‌توان قایق‌های پارک شده در ساحل را تماشا کرد؛ جایی که احتمالا عکس‌هایش را در شبکه‌های اینستاگرام دیده‌اید. اینجا هم باید مراقب بود تا نزدیک سنگ‌های مرجانی نشوید و نیفتید. کم‌کم این ساحل به نماد چابهار تبدیل می‌شود، چون همه گردشگران وقتی به بریس می‌روند، حتماً از خودشان و تنگه عکسی به یادگار می‌گیرند و اصلاً هر وقت می‌خواهند چابهار را نشان دهند، تصاویر زیبایشان از اینجا را به اشتراک می‌گذارند؛ به خصوص وقتی غروب می‌شود. بنابراین می‌توان دره بریس را از جاهای دیدنی چابهار در شب حساب کرد.

 • آدرس ساحل بریس: ۶۰ کیلومتری شرقی بندر چابهار
 • ساعت بازدید ساحل بریس: 24 ساعته
 • قیمت بلیط ساحل بریس: رایگان

 

موقعیت دقیق دره بریس

دره بریس
 بریس از جاهای دیدنی چابهار؛ عکس از آرشیو لست‌سکند، حمید کامیاب

خلیج گواتر 

خلیج و بندر گواتر درست در کنار دریای عمان قرار دارد و در کنار مرز پاکستان قرار گرفته است. در مورد خلیج گواتر یک نکته جذاب وجود دارد و آن اینکه اگر از خلیج به سمت قطب جنوب حرکت کنید، درست تا مقصد یعنی قطب جنوب خبری از هیچ خشکی‌ای نیست. هر چند که نباید انتظار چندانی از وسایل رفاهی در این منطقه داشت؛ اما به اندازه کافی دارای جاذبه گردشگری است تا شما در طول سفرتان علاقه به دیدن شهر و امکانات مدرن نداشته باشید.

 • آدرس خلیج گواتر: شهرستان دشتیاری، 95 کیلومتری چابهار
 • ساعت بازدید خلیج گواتر: 24 ساعته
 • قیمت بلیط خلیج گواتر: رایگان

موقعیت دقیق خلیچ گواتر

خلیج گواتر

خلیج گواتر از  دیدنی های چابهار

 جنگل حرای چابهار

جنگل‌های حرا درختانی هستند که روی آب‌های شور زندگی می‌کنند و دیدنشان برای هر بینننده‌ای، یک تجربه منحصربه فرد و خاص است. بخشی از این درختان در زمان مد به زیر آب فرو می‌روند، فقط تاج آن‌ها مشخص می‌شود. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد دیدن جنگل حرا را دارید حتما زمان پیش از غروب را انتخاب کنید تا بهترین و زیباترین حالت آن را ببینید. در واقع یکی دیگر از دیدنی های چابهار، جنگل‌های شناور روی آب حرا است که در مرز ایران و پاکستان و نزدیکی خلیج گواتر دیده می‌شود. به غیر از درختان و طبیعت حرا، حیوانات دریایی چون دلفین، فلامینگو و مرغ‌های ماهی‌خوار دیده می‌شود.

 • آدرس جنگل حرا چابهار:  ۱۵ کیلومتری چابهار
 • ساعت بازدید جنگل حرا چابهار: 24 ساعته
 • قیمت بلیط جنگل حرا چابهار: رایگان(در صورت علاقه به قایق‌سواری هزینه آن جدا محاسبه می‌شود)

 

موقعیت دقیق جنگل حرای چابهار 

جنگل حرا چابهار
جنگل حرا چابهار از مکان های دیدنی چابهار؛ عکس از آرشیو لست سکند، رویا نوری

 فواره چابهار

یکی از جذاب‌ترین تصاویری که با دوربینتان در چابهار می‌توانید ثبت کنید، تصویری از فواره بزرگ و دیدنی است که رو‌به‌روی دریا از دل صخره‌ها بیرون میزند! این اثر طبیعی که به فواره چابهار معروف است، در اثر برخورد آب دریا با صخره‌های سنگی و سوراخ‌های آن اتفاق میفتد. جالب است بدانید که ارتفاع این فواره، گاهی تا 10 متر یا بیشتر هم می‌رسد.

 • آدرس فواره چابهار: میدان ناخدا، انتهای خیابان کارگر، بوستان ساحلی دریا بزرگ
 • ساعت بازدید فواره چابهار: 24 ساعته
 • قیمت بلیط فواره چابهار: رایگان

 

موقعیت دقیق فواره چابهار

ZanB1EoqfjRoomqUhZZJikLx4mZBwedLPTKD3OAk.jpeg
فواره چابهار از دیدنی ترین جاذبه های چابهار

 ساحل درک

یکی از شگفتی‌های چابهار، وجود یک پدیده است که آن هم قرارگیری ساحل دریا با ساحلی کویر مانند است. چنین پدیده‌ای، تنها در برخی از کشورهای خارجی پیدا می‌شود. در ساحل درک که به آن درگ هم می‌گویند، این پدیده وجود دارد و جالب اینجاست که می‌توان ۲۰۰ متر آن طرف‌تر از دریا، درست وسط خشکی و کویر، چاه آب شیرین زد. تصاویری که از این تلاقی جالب در رسانه‌ها منتشر شده، نشان می‌دهد که این جاذبه چقدر برای اهالی سفر جذاب است. به خصوص وقتی نخل، آسمان، کویر و دریا در کنار هم قرار می‌گیرند.

در روستای درک هم می‌توانید اقامت کنید و هم غذای محلی بخورید. اگر اینجا رفتید، حتماً سری هم به باغ‌های موز بزنید؛ چون در این منطقه و منطقه دشتیاری می‌توانید موزهای کوچک سبز رنگی را ببینید که حسابی دلبری می‌کنند و شیرین هستند.

 •  آدرس درک: چابهار روستای زرآباد
 • ساعت بازدید درک: 24 ساعته
 • قیمت بلیط درک: رایگان

موقعیت دقیق ساحل درک 

ساحل درک
ساحل درک، عکس از آرشیو لست‌سکند، مریم آرام

 طبیعت چابهار

 جدا از ساحل و نمای زیبای دریای عمان که می‌توانید از چابهار داشته باشید، این منطقه یکی از شگفت‌انگیزترین مناطق برای علاقه‌مندان به طبیعت است و شما با سفر به سیستان و بلوچستان ممکن است جلوه‌هایی از طبیعت را ببینید که نه فقط در کشور ما همتا ندارد؛ بلکه شاید در خیلی از نقاط دیگر دنیا هم نتوانید شبیهش را پیدا کنید. در ادامه از این جاذبه های گردشگری چابهار خواهیم گفت که با دیدنش خاطره‌ای همیشگی در ذهنتان باقی می‌ماند.

روستای رمین و درخت انجیر معابد

 روستاها در چابهار به خودی خود یک جاذبه هستند و از مناطق بکر چابهار حساب می‌شوند؛ مثل اسکله روستای رمین که جزو جاذبه های چابهار است. این روستا از شب تا صبح فعال است و ماهیگیران و صیادان زیادی در حال جنب‌وجوش هستند اینجا هم می‌توان از آنها خواست که با قایق، شما را به دریا ببرند یا همراه آنها ماهیگیری کنید.

در همین ساحل رمین، می‌توانید موج‌سواری هم تجربه کنید، چون موج سواری در اینجا زیر نظر کلوپ‌های تخصصی انجام می‌شود. اگر هم می‌خواهید از روستا بازدید کنید، همین جا انجیر معابد را هم ببینید، چون مشهورترین انجیرمعابد اینجاست «لور_لول» اسم دیگر پیرترین درخت است. نام دیگری هم دارد و برخی به آن «مکرزن» می‌گویند.

این درخت، از خانواده درختان توت است، اما نحوه تکثیرش خیلی عجیب است. ساقه‌های خود را به زمین نزدیک می‌کند و داخل خاک فرو می‌رود و به ریشه تبدیل می‌شود و دوباره از همان جا ساقه‌ای رشد می‌کند و بالا می‌رود و این روند همچنان تکرار می‌شود. این درخت میوه‌ای به اندازه یک فندق قرمز هم دارد. این درخت در کیش هم هست و جزو جاهای دیدنی کیش محسوب می‌شود.

موقعیت دقیق روستای رمین

روستای رمین
روستای رمین عکس یکی از جاهای دیدنی چابهار، از آرشیو لست‌سکند، فاطمه فراهانی

دریاچه صورتی لیپار

کمی از تصویر ذهنی همیشگی‌مان از دریاچه‌ها و تالاب‌ها فاصله بگیریم.  لیپار نه آبی و نه سبز است؛ بلکه شما با تالابی صورتی رو به رو خواهید شد. اگر به عکاسی علاقه دارید بدون شک شما در دریاچه لیپار شاهد یکی از عجیب‌ترین و خاص‌ترین لوکیشن‌ها خواهید بود. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که علت رنگ صورتی تالاب چیست؟ لیپار تعداد زیادی پلانکتون و جلبک‌های خاص را در خودش جای داده است. همین جلبک‌ها باعث واکنش‌های شیمیایی خاصی در آب می‌شود که دریاچه را به رنگ صورتی تبدیل می‌کند. بهترین زمان بازدید از لیپار، از بهمن ماه تا ابتدای اردیبهشت و از شهریور تا ابتدای آبان است که در بهترین حالت خود قراردارد.

 • آدرس تالاب لیپار: ۲۰ کیلومتری شرق شهر چابهار
 • ساعت کار تالاب لیپار: 24 ساعته
 • قیمت بلیط تالاب لیپار: رایگان

دریاچه‌های رنگی ایران را بشناسید

موقعیت دقیق دریاچه لیپار

تالاب لیپار
تالاب لیپار از خاص‌ترین جاذبه های گردشگری چابهار؛ عکس از آرشیو لست‌سکند، نوا جمشیدی

 روستای شیرگواز

شیرگواز روستایی واقع در دهستان باهوکلات است که نام آن ترکیب نام دو حیوان شیر و گراز ایجاد شده است. شاید نام این روستا را کمتر شنیده‌ باشید؛ اما به‌خاطر داشته باشید که اگر با تورهای چابهار به این شهر همیشه بهار سفر کردید، سری هم به شیرگواز بزنید؛ چرا که در این روستا علاوه بر شانس مشاهده حیوانات جذابی مثل طاووس، سنجاب راه راه، گاندو و قرقاول می‌توانید از میوه‌های استوایی چون پاپایا، چیکو و گواوا امتحان کنید.

باغ‌های موز، فقط موز ندارند. برخی کشاورزان، پاپایا و انبه و نارگیل هم کاشته‌اند. اصلاً می‌توانید در فصل تابستان بیایید و میوه‌های تازه و استوایی از بازارهای اینجا خریداری کنید. به خصوص اگر به بازار مادربزرگ‌ها رفتید، جایی که از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن فروخته می‌شود، از ادویه‌ها گرفته تا میوه‌های استوایی مانند کُنار، پاپایا، زیتون، موز ایرانی و لبنانی، در همین بازار فروخته می‌شود که محلی‌ها به آن بلوک بازار هم می‌گویند. در این بازار، حتی صنایع دستی زنان هم به فروش می‌رسد، چون اینجا زن‌ها خوب بلد هستند سوزن‌دوزی روی لباس، ریال روسری و شال انجام دهند آن هم با هر سلیقه‌ای.

غیر از آن، شاید بتوانید از زنانی که در این بازار فروشنده هستند، حصیرهای بافته شده هم بخرید؛ اما بیشترشان غذای آماده و مهرهای مخصوص به چاپ طرح سوزن‌دوزی دارند. همان جا هم می‌توانید با پارچه‌های سوزن‌دوزی شده ماشینی و دستی، سفارش دوخت لباس دهید و بعد از چرخی در بازار سنتی، از غذاهای آماده سرپایی بازار مانند کباب هزار تومنی هم بخورید.

 • آدرس روستای شیرگواز: چابهار، دهستان باهوکلات
 • ساعت کار روستای شیرگواز: 24 ساعته
 • قیمت بلیط روستای شیرگواز: رایگان

موقعیت دقیق روستای شیرگواز 

باغ های موز
 باغ‌های موز یکی از مکان های دیدنی چابهار؛ عکس از آرشیو لست‌سکند، شیلان صادقی
بازار سنتی چابهار
بازار سنتی شیرگواز در میان جاذبه های گردشگری چابهار؛ عکس از آرشیو لست‌سکند، نیما علایی

کوه‌‌های مریخی

همان‌طور که تاکنون متوجه شده‌اید، جاهای دیدنی چابهار شامل جاذبه‌های طبیعی منحصربه‌فردی می‌شود که یکی از مشهورترین‌های آن، کوه‌های مریخی است. کوه‌های مریخی یا مینیاتوری حدودا در40 تا 50 کیلومتری شرق چابهار واقع شده است و مهم‌ترین ویژگی‌ آن، شکل و شمایل متفاوت کوه‌هاست که از فاصله‌ دور خودنمایی می‌کنند. کوه‌های مریخی نوعی میراث زمین‌‌شناسی هستند و یک ژئوسایت محسوب می‌شوند؛ چرا که این کوه‌ها تا سالیان طولانی در زیر آب مدفون شده بودند و حضور فسیل‌های حیوانات آبزی در کوه، این موضوع را به راحتی اثبات می‌کند. گفته می‌شود قدمت کوه‌های مریخی، دست کم به چهار میلیون سال پیش بازمی‌گردد.

 • آدرس کوه های مریخی: کیلومتری چابهار، جاده چابهار گواتر
 • ساعت بازدید کوه های مریخی: 24  ساعته
 • قیمت بلیط کوه های مریخی: رایگان

موقعیت دقیق کوه های مریخی 

کوه‌های مریخی چابهار
کوه‌های مریخی چابهار در بین جاذبه های چابهار؛ عکس از آرشیو لست سکند، Arezou.SB
کوه‌های مریخی
کوه‌های مریخی از جاهای دیدنی چابهار؛ عکس از آرشیو لست سکند، فرشاد شفیعی شهیدلو

گل فشان‌های چابهار

اگر از دیدن پدیده‌های زمنی‌شناسی هیجان زده می‌شوید، بازدیدی هم از گل فشان‌ های چابهار، یکی از جاهای دیدنی چابهار داشته باشید. در 60 کیلومتری غرب چابهار، 3 گل فشان یا ناف دریا وجود دارد که تا از آن‌ها به شکل تپه و دیگری به شکل آتشفشان است. گل فشان‌ها پدیده‌های طبیعی منحصربه‌فردی شبیه به چشمه هستند که به جای آب، از زیر زمین گل و لای بیرون‌ می‌آید. درباره علت وجود این گل افشان‌ها، نظرهای بسیاری وجود دارد؛ بر اساس باور برخی از دانشمندان به دلیل نزدیکی اقیانوس هند با چابهار و شکل خاص پوسته زمین در این منطقه، این گل افشان‌ها شکل گرفته‌اند.

 • آدرس گل افشان: صد کیلومتری غرب چابهار
 • ساعت بازدید گل افشان: 24 ساعته
 • قیمت بلیط گل افشان: 10 هزار تومان

موقعیت دقیق گل‌فشان چابهار 

گل فشان چابهار
گل فشان، از دیدنی های چابهار

حیات وحش باهوکلات

کمی از جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی چابهار فاصله می‌گیریم و به معرفی یکی از مناطق دیدنی چابهار به نام باهوکلات می‌پردازیم. منطقه حفاظت شده باهوکلات، میزبان ترسناک‌ترین و مقدس‌ترین حیوان ایران، گاندو است و گردشگران نیز می‌توانند با ورود به این منطقه، شاهد این تمساح پوزه کوتاه و حیوانات دیگری چون قوچ، میش، گرگ، کرکس، قرقی، هما، راسوى خاکستر هندى و غزال شينكارا باشند.

 • آدرس منطقه حفاظت شده باهوکلات: دهستان باهوکلات، روستای باهوکلات
 • ساعت بازدید منطقه حفاظت شده باهوکلات: 24 ساعته 
 • قیمت بلیط منطقه حفاظت شده باهوکلات: رایگان

موقعیت دقیق منطقه حفاظت شده باهوکلات 

گاندو باهوکلات
گاندو از حیوانات خاص باهوکلات 

جاهای تاریخی چابهار

همان‌قدر که طبیعت چابهار اعجازنگیر است، جاذبه های تاریخی آن هم متفاوت از دیگر نقاط کشور است. قصه‌هایی که پشت هر جاذبه وجود دارد آن‌ها را به داستان‌هایی تبدیل می‌کند که هیچ شنونده‌ای از شنیدنش سیر نخواهد شد. غارهای عجیب، گورستانی ترسناک و مراسمی که در هیچ کجای ایران مشابه ندارد، در چابهار برگزار می‌شود. در ادامه، از برخی جاذبه های چابهار برایتان خواهیم گفت که قدمتی تاریخی دارند.

 قلعه پرتغالی‌های چابهار

به دلیل حضور طولانی مدت پرتغالی‌ها در جنوب کشور، طبیعتا وجود یک قلعه پرتغالی در چابهار چندان هم دور از ذهن نیست! در روستای 2500 ساله تیس، می‌توانید یکی دیگر از قلعه‌هایی که توسط پرتغالی‌ها اداره می‌شد را پیدا کنید. قلعه چندان بزرگ نیست، اما چهار برج اطراف آن ساخته شده‌اند تا هم متوجه حمله احتمالی دشمن شوند هم اینکه در زمان‌های دیگر برای قایق‌ها و کشتی‌های عبوری حکم فانوس دریایی را داشته است.

 • آدرس قلعه پرتغالی‌ها: جاده تیس قلعه پرتغالی ها
 • ساعت فعالیت قلعه پرتغالی‌ها: 24 ساعته
 • قیمت بلیط قلعه پرتغالی‌ها: رایگان

 

موقعیت دقیق قلعه پرتغالی چابهار 

قلعه پرتغالی چابهار
قلعه پرتغالی چابهار از جاهای دیدنی چابهار

غارهای سه گانه بان مسیتی

غارهای بان میستی از دو غار دستکند و یک غار طبیعی تشکیل شده‌اند. به باور مردم تیس، زمانی در این غارها بانویی صالح و مورد احترام اهالی بوده است. اما مشخص نیست که این غارها و مقبره درون آن واقعا به چه کسی تعلق دارد. البته شاید بد نباشد اینجا به این نکته اشاره کنیم که بلوچ‌ها به مرد خداپرست «بان» و به معبد و پرستشگاه «مسیتی» می‌گویند. تنها از شواهد باستان‌شناسی مشخص است که این غارها محلی برای عبادت یا ذبح بوده است.

 • آدرس غارهای تیس (بان میستی): کیلومتری شمال غربی روستای تیس
 • ساعت بازدید از غارهای تیس (بان میستی): 24 ساعته
 • قیمت بلیط غارهای تیس (بان میستی): رایگان

 

موقعیت دقیق غارهای سه گانه

غارهای سه گانه بان مسیتی
غارهای سه گانه بان مسیتی از مکان های دیدنی چابهار

گورستان تیس

اجازه بدهید همچنان در روستای تیس با آن سابقه قدیمی بمانیم؛ اما این بار به سراغ جاذبه‌ای هراس انگیز برویم! گورستان جن. این جاذبه در دامنه کوه پیل بند در جنوب قلعه پرتغالی‌ها قرار دارد. این قبرستان دو ویژگی خاص دارد، اول اینکه گورها به جای اینکه در خاک کنده شده باشند، در دل صخره‌ها کنده شده‌اند، دوم ابعاد بزرگ آن‌هاست. همین ظاهر عجیب باعث شده تا اهالی بر این باور باشند که این قبرستان به مردگان جنیان ارتباط دارد! هرچند که اصلا مشخص نیست این محوطه واقعا قبرستان بوده یا کاربری دیگری داشته؛ اما باید بدانید که در صورتی که به تیس بروید و آدرس این مکان را از محلی‌ها بپرسید از شما می‌خواهند تا پس از غروب آفتاب به آن سر نزنید تا گرفتار جن‌ها نشوید.

 • آدرس گورستان جن‌ها:  ۳۰۰ متری غرب روستای تیس 
 • ساعت بازدید از گورستان جن‌ها: 24 ساعته
 • قیمت بلیط گورستان جن‌ها: رایگان

موقعیت دقیق گورستان جن های تیس

Chabahar-cemetery.jpg
گورستان جن ها تیس یکی از ترسناک‌ترین مکان های دیدنی چابهار

امامزاده سید غلام رسول

مقبره سید یک زیارتگاه مربوط به مسلمانان هندی در ایران بوده؛ اما بیاید به یک سوال پاسخ دهیم، سید غلام رسول که بود؟ برخی بر این باورند که سید غلام رسول عارفی مشهور بوده و عده‌ای دیگر می‌گویند که او یک کولی دوره‌گرد بود که همیشه با آواز باعث شادی مردم می‌شد؛ اما خاص‌ترین چیزی که این مقبره را مورد توجه مردم در چابهار قرار می‌دهد، مراسم خاصی است که در هفته آخر ذی‌القعده در این مقبره برپا می‌شود و مردم به شادی و پایکوبی در سالگرد درگذشت او می پردازند. علت این اتفاق هم این است که او قصد ازدواج با یکی از دختران چابهار را داشت؛ اما در روز عروسی در اثر بیماری از دنیا می رود.

 • آدرس امامزاده سید غلام رسول: میدان شیلات چابهار
 • ساعت بازدید از امامزاده سید غلام رسول: 24 ساعته
 • قیمت بلیط امامزاده سید غلام رسول: رایگان

موقعیت حدودی مقبره سید غلام رسول

آرامگاه-سید-غلام-رسول.jpg
آرامگاه سید غلام رسول از جاذبه های گردشگری چابهار

سخن آخر 

همانطور که مشاهده کردید در این مطلب، جاهای دیدنی چابهار و روستاهای اطراف آن را معرفی کردیم و در نقشه مشخص کردیم که جاهای دیدنی چابهار کجاست. چابهار یکی از زیباترین شهرهای ایران محسوب می‌شود که به دلیل داشتن جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی متعدد همواره مورد توجه توریست‌های ایرانی و خارجی بوده است. فقط این نکته را باید در نظر داشته باشید که دیدنی های چابهار گاهی با فاصله از شهر قرار رگفته‌اند، اگر سفر به چابهار با ماشین شخصی را انتخاب کنید، با ماشین خودتان به راحتی می‌توانید از جاذبه های چابهار دیدن کنید، وگرنه لازم است برای دیدنی این جاها، ماشین کرایه کنید. در آخر شما هم بگویید چه تجربه‌هایی از چابهار دارید؟ 

 

تألیف: تیم نویسندگان لست سکند