جاهای دیدنی چابهار که نباید از دست بدهید!

4.1
از 40 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت - جایگاه K - دسکتاپ
جاهای دیدنی بکر گوشه جنوب شرقی ایران + تصاویر
30 آبان 1400 08:07
8

سال‌ها پیش شاید آن‌هایی که چابهار و دیدنی‌هایش را می‌شناختند، انگشت‌شمار بودند، امّا با ظهور دنیای دیجیتال و انتشار تصاویر زیبای آن، این مقصد طرفداران بسیاری پیدا کرد. هر ساله مخصوصا در فصل های سرد سال، مسافران بسیاری با تور چابهار یا به صورت شخصی به این سرزمین پر جاذبه سفر می‌کنند و از زیبایی‌هایش می‌گویند.

12-Blog-Photo Cover (00-09-10).jpg

پیش از این سعی کردیم در راهنمای سفر چابهار، از صفر تا صد سفر به این منطقه شگفت‌انگیز و نکاتی که در سفر به این منطقه اسرارآمیز لازم است بدانید صحبت کنیم. امّا در اینجا می‌خواهیم جاهای دیدنی چابهار را معرفی کنیم که در سفرتان به چابهار لازم است حتما آن‌ها ببینید ضمن اینکه به غیر از یکی دو مورد، هزینه چندانی هم برای شما نخواهد داشت و در واقع از جاذبه های ارزان چابهار محسوب می‌شوند. پیش از ورد به متن لازم است بدانید جاهای دیدنی بندر چابهار بسیار متنوعند؛ امّا مناطق بکر چابهار محبوبترین جاذبه هایش هستند که بیشتر افراد دوست دارند ببینند. در این متن سعی کردیم تنوعی از اماکن دیدنی چابهار را معرفی کنیم.

ساحل گردی متفاوت در دریا بزرگ

مهمترین جاذبه‌ای که در شهر همجوار دریای عمان وجود دارد، قطعاً می‌تواند ساحل آن باشد. در چابهار هم سواحل زیاد و متنوعی شکل گرفته است. اینجا دهانه اقیانوس است، با همه ویژگی‌های سواحل اقیانوسی. اما غیر از موجودات و گیاهانی که این سواحل و آب‌ها را از هم جدا می‌کنند، صخره‌ها و موج شکن‌های طبیعی چابهار است که هیچ کجا نمی‌توان آن‌ها را دید. برای رسیدن به ساحل صخره‌ای، باید به سراغ دریا بزرگ بروید. همان جا وقتی زمان زیادی را بگذرانید، موج‌های بلندی را می‌بینید که به صخره می‌خورند و تا ده‌ها متر بالا می‌روند. این جاذبه برای خیلی از افراد، هیجان‌انگیز است و جایی برای گرفتن عکس‌های زیباست. فقط باید مراقب بود این هیجان و ضربه آب، شما را با خود به داخل دریا نکشاند و زیر پای شما را روی صخره‌ها خالی نکند و تعادلتان را بهم نزند.

در همین دریا بزرگ، ساحل ماسه‌ای هم وجود دارد و چه چیزی بهتر از این که روی ماسه‌های داغ دراز بکشید و در پلاژ تمیز آن، زیر نظر مربیان و شناگران ماهر شنا کنید.

جاهای دیدنی چابهار
ساحل صخره‌ ای از جاهای دیدنی چابهار

 

موقعیت دقیق ساحل صخره‌ای چابهار 

 

ساحل خزه‌ها 

در دریا بزرگ بمانید. همین جا ساحل خزه‌ها را هم دارد. جایی که سبزی گیاه و تلالو آب و چشم‌انداز اقیانوس و آسمان آبی را با هم در یک قاب دارید. ساحل اینجا را خزه‌ها فرش کرده‌اند. صبح زود به اینجا بیایید، تا وقتی آب پایین رفت بتوانید بهتر خزه‌ها را ببینید که چطور در اثر فرسایش شیمیایی و فیزیکی، از هزاران سال پیش تا به حال اینجا جا خوش کرده‌اند.

 

مناطق دیدنی چابهار
ساحل خزه‌ها از مناطق دیدنی چابهار

 

 

دره بریس 

در چابهار از هر طرف که بروید و هر روستایی که بمانید، یک ساحل متنوع خواهید دید؛ به عنوان مثال به سمت گواتر بروید، در مسیر دره بریس را خواهید دید. دره‌ای که از بالای آن می‌توان قایق‌های پارک شده در ساحل را تماشا کرد. اینجا هم باید مراقب بود تا نزدیک سنگ‌های مرجانی نشوید و نیفتید. کم‌کم این ساحل به نماد چابهار تبدیل می‌شود، چون همه گردشگران وقتی به بریس می‌روند، حتماً از خودشان و تنگه عکسی به یادگار می‌گیرند و اصلاً هر وقت می‌خواهند چابهار را نشان دهند، تصاویر زیبایشان از اینجا را به اشتراک می‌گذارند؛ به خصوص وقتی غروب می‌شود، بنابراین می‌توان دره بریس را از مکان های دیدنی چابهار در شب حساب کرد.

 

دره بریس
دره بریس؛ عکس از آرشیو لست‌سکند، حمید کامیاب

 

موقعیت دقیق ساحل بریس

 

خلیج گواتر 

از آمسیری که از دره بریس بازدید می‌کنید، می‌توانید به خلیج گواتر، شرقی‌ترین روستای ایران هم رفت. جایی که هم مرز با پاکستان است و تالاب بزرگ گواتر را با همه حیوانات بومی و مهاجرش دارد. اینجا صیادان زیادی زندگی می‌کنند که با صیادان پاکستانی تبادل کالا انجام می‌دهند و روزی‌شان را از دریا می‌گیرند.

 

خلیج گواتر

خلیج گواتر از  دیدنی های چابهار

 

موقعیت حدودی خلیج گواتر چابهار 

روستای رمین و موج‌سواری در ساحلش 

روستاها در چابهار به خودی خود یک جاذبه هستند و از مناطق بکر چابهار حساب می‌شوند؛ مثل اسکله روستای رمین که جزو جاذبه هاست. این روستا از شب تا صبح فعال است و ماهیگیران و صیادان زیادی در حال جنب و جوش هستند اینجا هم می‌توان از آنها خواست که با قایق، شما را به دریا ببرند یا همراه آنها ماهیگیری کنید.

در همین ساحل رمین، می‌توانید موج سواری هم کنید، چون موج سواری در اینجا زیر نظر یک کلوپ تخصصی انجام می‌شود. قرار شده به زودی هم یک دهکده ورزشهای آبی همین جا شکل بگیرد که اگر این اتفاق بیفتد، باید هر سال از اوایل اردیبهشت تا اوایل مهرماه خودتان را به ساحل رمین برسانید تا از تفریحات آبی چابهار استفاده کنید.

اگر می‌خواهید داخل روستا هم شوید، همین جا انجیر معابد را هم ببینید. چون مشهورترین انجیرمعابد اینجاست «لور_لول» اسم دیگر پیرترین درخت است. نام دیگری هم دارد برخی به آن «مکرزن» می‌گویند.

این درخت از خانواده درختان توت است، اما نحوه تکثیرش خیلی عجیب است. ساقه‌های خود را به زمین نزدیک می‌کند و داخل خاک فرو می‌رود و به ریشه تبدیل می‌شود و دوباره از همان جا ساقه‌ای رشد می‌کند و بالا می‌رود و این روند همچنان تکرار می‌شود. این درخت میوه‌ای به اندازه یک فندق قرمز هم دارد.

 

روستای رمین
روستای رمین عکس از آرشیو لست‌سکند، فاطمه فراهانی

 

موقعیت دقیق روستای رمین 

دریاچه صورتی لیپار

از ساحل رمین به سمت گواتر که بروید، حتماً از جاده‌ای عبور می‌کنید که در سمت چپ‌تان تالاب صورتی لیپار قرار گرفته است؛ تالابی که در بیشتر مواقع سال به دلیل جلبک‌های رنگی یا مواد آلی و معدنی که به اینجا وارد شده، به رنگ صورتی کمرنگ دیده می‌شود. تالاب لیپار یا صورتی میزبان حواصیل، فلامینگو، عقاب، تیهو و خوتکاست. همچنین بد نیست بدانید که تالاب لیپار تنها دریاچه رنگی در ایران نیست و جاهای مختلفی از کشورمان رودها و تالاب‌های رنگی وجود دارند که برای آشنایی با آن‌ها می‌توانید روی عبارت لینک شده کلیک کنید. 

 

تالاب لیپار
تالاب لیپار؛ عکس از آرشیو لست‌سکند، نوا جمشیدی

موقعیت دقیق دریاچه لیپار

ساحل درک

یکی از شگفتی‌های چابهار، وجود یک پدیده است که آن هم قرارگیری ساحل دریا با ساحلی کویر مانند است. این اتفاق، تنها در برخی از کشورهای خارجی افتاده است. در ساحل درک که به آن درگ هم می‌گویند این پدیده وجود دارد و جالب اینجاست که می‌توان ۲۰۰ متر آن طرف‌تر از دریا، درست وسط خشکی و کویر، چاه آب شیرین زد. تصاویری که از این تلاقی جالب در رسانه‌ها منتشر شده، نشان می‌دهد که این جاذبه چقدر برای اهالی سفر جذاب است. به خصوص وقتی نخل، آسمان، کویر و دریا در کنار هم قرار می‌گیرند.

در روستای درک هم می‌توانید اقامت کنید و هم غذای محلی بخورید. اگر اینجا رفتید، حتماً سری هم به باغ‌های موز بزنید؛ چون در این منطقه و منطقه دشتیاری می‌توانید موزهای کوچک سبز رنگی را ببینید که حسابی دلبری می‌کنند و شیرین هستند.

 

ساحل درک
ساحل درک، عکس از آرشیو لست‌سکند، مریم آرام

موقعیت دقیق ساحل درک 

 

روستای شیرگواز و میوه‌های خاصش

شیرگواز روستایی واقع در دهستان باهوکلات است که نام آن ترکیب نام دو حیوان شیر و گراز ایجاد شده است. شاید نام این روستا را کمتر شنیده‌ باشید اما بخاطر داشته باشید که اگر با تورهای چابهار به این شهر همیشه بهار سفر کردید سری هم به شیرگواز بزنید. چرا که در این روستا علاوه بر شانس مشاهده حیوانات جذابی مثل طاووس، سنجاب راه راه، گاندو و قرقاول می‌توانید از میوه‌های استوایی چون پاپایا، چیکو و گواوا امتحان کنید.

باغ‌های موز، فقط موز ندارند. برخی کشاورزان، پاپایا و انبه و نارگیل هم کاشته‌اند. اصلاً می‌توانید در فصل تابستان بیایید و میوه‌های تازه و استوایی از بازارهای اینجا خریداری کنید. به خصوص اگر رفتید به بازار مادربزرگ‌ها، جایی که از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن فروخته می‌شود، از ادویه‌ها گرفته تا میوه‌های استوایی مانند کنار، پاپایا، زیتون، موز ایرانی و لبنانی، در همین بازار فروخته می‌شود، که محلی‌ها به آن بلوک بازار هم می‌گویند. در این بازار حتی صنایع دستی زنان هم به فروش می‌رسد، چون اینجا زن‌ها خوب بلد هستند سوزن‌دوزی روی لباس، ریال روسری و شال انجام بدهند آن هم با هر سلیقه‌ای.

غیر از آن، شاید بتوانید از زنانی که در این بازار فروشنده هستند، حصیرهای بافته شده هم بخرید؛ اما بیشترشان غذای آماده و مهرهای مخصوص به چاپ طرح سوزن‌دوزی دارند. همان جا هم می‌توانید با پارچه‌های سوزن‌دوزی شده ماشینی و دستی، سفارش دوخت لباس دهید و بعد از چرخی در بازار سنتی، از غذاهای آماده سرپایی بازار مانند کباب هزار تومنی هم بخورید.

باغ های موز
 باغ‌های موز - عکس از آرشیو لست‌سکند، شیلان صادقی
بازار سنتی چابهار
بازار سنتی چابهار - عکس از آرشیو لست‌سکند، نیما علایی

 

موقعیت روستای شیرگواز 

 

قلعه پرتغالی‌های چابهار

قلعه‌های پرتغالی چابهار همانطور که از نامشان مشخص است‌ قلعه‌هایی هستند که در قرن‌های 16 و 17 میلادی به دست پرتغالی‌ها در مناطق جنوبی ایران ساخته‌ شده‌اند. تاریچخه قلعه‌های پرتغالی ایران پیش‌‌تر در لست سکند منتشر شد که در صورت تمایل می‌توانید آن را مطالعه کنید؛ اما قلعه‌ پرتغالی‌های چابهار ماجرای کمی‌ متفاوت‌تری دارند زیرا قدمت آن‌ها به سالیان بسیار دورتری بازمی‌گردد و تنها توسط پرتغالی‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند.  قلعه پرتغالی علاوه‌ بر‌ چابهار در روستای تیس نیز یافت می‌شوند.

 

قلعه پرتغالی چابهار
قلعه پرتغالی چابهار از جاهای دیدنی چابهار

 

موقعیت دقیق قلعه پرتغالی چابهار 

 

کوه‌‌های مریخی

همانطور که تاکنون متوجه شده‌اید جاهای دیدنی چابهار شامل جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردی می‌شود که یکی از مشهورترین‌های آن کوه‌های مریخی است. کوه‌های مریخی یا مینیاتوری حدودا در40 تا 50 کیلومتری شرق چابهار واقع شده است و مهم‌ترین ویژگی‌ آن شکل و شمایل متفاوت کوه‌هاست که از فاصله‌ دور خودنمایی می‌کنند. کوه‌های مریخی نوعی میراث زمین‌ شناسی هستند و یک ژئوسایت محسوب می‌شوند. چرا که این کوه‌ها تا سالیان طویلی در زیر آب مدفون شده بودند و حضور فسیل‌های حیوانات آبزی در کوه این موضوع را به راحتی اثبات می‌کند. گفته می‌شود قدمت کوه‌های مریخی دست کم به چهار میلیون سال پیش بازمی‌گردد.

 

کوه‌های مینیاتوری چابهار
کوه‌های مینیاتوری چابهار؛ عکس از آرشیو لست سکند، مریم آرام
کوه‌های مریخی چابهار
کوه‌های مریخی چابهار؛ عکس از آرشیو لست سکند، Arezou.SB
کوه‌های مریخی
کوه‌های مریخی؛ عکس از آرشیو لست سکند، فرشاد شفیعی شهیدلو

 

موقعیت دقیق قلعه پرتغالی چابهار 

 

غارهای سه گانه بان مسیتی

پیش از اینکه به معرفی غارهای سه گانه بپردازیم، شما را ارجاع می‌دهیم به مطلب عجایب روستای تیس چابهار تا شناخت بیشتری نسبت به این روستای کهن که حدس می‌زنند قدمتش به دوران هخامنشی بازمی‌گردد داشته باشید. در روستای تیس جاذبه‌های گردگشری بی‌نظیری وجود دارد و یکی از آن‌ها غارهای سه گانه بان مسیتی هستند که در 8 کیلومتری غرب چابهار واقع شده. غارهای سه گانه بان مسیتی در زبان بلوچی به معنای «عبادتگاه مرد صالح» است و در واقع این سه غار نوعی عبادتگاه هستند.

غارهای سه گانه بان مسیتی
غارهای سه گانه بان مسیتی از مکان های دیدنی چابهار

 

موقعیت دقیق غارهای سه گانه 

 

گل فشان‌های چابهار

اگر از دیدن دریاچه صورتی لیپار به قدر کافی شگفت زده نشدید نگاهی هم به گل فشان‌ های چابهار داشته باشید. در 60 کیلومتری غرب چابهار 3 گل فشان یا ناف دریا وجود دارد که تا از آن‌ها به شکل تپه و دیگری به شکل آتشفشان است. گل فشان‌ها پدیده‌های طبیعی منحصر به فردی شبیه به چشمه هستند که به جای آب از زیر زمین گل و لای بیرون‌ می‌آید.

 

گل فشان چابهار
گل فشان چابهار از دیدنی های چابهار

 

موقعیت دقیق گلفشان چابهار 

 

حیات وحش باهوکلات

کمی از جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی چابهار که فاصله می‌گیریم و به معرفی یکی از مناطق دیدنی چابهار به نام باهوکلات می‌پردازیم. منطقه حفاظت شده باهوکلات میزبان ترسناک‌ترین و مقدس‌ترین حیوان ایران، گاندو است و گردشگران نیز می‌توانند با ورود به این منطقه شاهد این تمساح پوزه کوتاه و حیوانات دیگری چون قوچ، میش، گرگ، کرکس، قرقی، هما، راسوى خاکستر هندى و غزال شينكارا باشند.

 

گاندو باهوکلات
گاندو از حیوانات خاص باهوکلات 

موقعیت دقیق منطقه حفاظت شده باهوکلات 

 

مسجد جامع دزک

در نزدیکی روستای سراوان یک بنای تاریخی به نام مسجد جامع دزک دیده می‌شود که در سال 1377 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید. این مسجد جامع به سبک مهماری خراسانی ساخته شده است و یکی از ویژگی‌هایی که توجه هر شخصی را به خود جذب می‌کند ستون‌های متعدد و پهناور این مسجد است.

 

مسجد جامع دزک
مسجد جامع دزک از جاهای دیدنی چابهار

 

موقعیت دقیق مسجد جامع دزک

 

جنگل حرای چابهار

یکی دیگر از دیدنی های چابهار جنگل‌های شناور روی آب حرا است که در مرز ایران و پاکستان و نزدیکی خلیج گواتر دیده می‌شود. این جنگل‌ها که در حاشیه دریا دیده‌ می‌شوند هنگام جزر زیر آب فرو می‌روند و در هنگام مد بار دیگر نمایان می‌شوند و منظره‌ بسیار زیبایی را خلق می‌کنند. به غیر از درختان و طبیعت حرا حیوانات دریایی چون دلفین، فلامینگو و مرغ‌های ماهی‌خوار دیده می‌شود.

 

جنگل حرا چابهار
جنگل حرا چابهار؛ عکس از آرشیو لست سکند، رویا نوری

 

موقعیت دقیق جنگل حرای چابهار 

 

سخن آخر 

همانطور که مشاهده کردید در این مطلب جاهای دیدنی چابهار و روستاهای اطراف آن را معرفی کردیم و در نقشه مشخص کردیم که جاهای دیدنی چابهار کجاست. چابهار یکی از زیباترین شهرهای ایران محسوب می‌شود که به دلیل داشتن جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی متعدد همواره مورد توجه توریست‌های ایرانی و خارجی بوده است. در آخر شما هم بگویید چه تجربه‌هایی از چابهار دارید؟ در سفرنامه‌های چابهار لست‌سکند می‌توانید با تجربیات بقیه مسافرانی که به این منطقه سفر کرده‌اند هم آشنا شوید.

 

تألیف: تیم نویسندگان لست سکند