چندی از تجربه های سفر به تفلیس

3.8
از 25 رای
تقویم ۱۴۰۳ لست‌سکند - جایگاه K - دسکتاپ
چندی از تجربه های سفر به تفلیس

سلام دوستان بالاخره بعد چندین سفر بابت اتفاقایی که برام داخل این سفر افتاد تصمیم گرفتم حتما سفرنامه بنویسم که بیشتر اطلاعات خودم هست برای کسایی که میخوان بزودی برن و برنامه سفر به کسی نمیدم فقط اطلاعاتی که خودم قبل سفر برام سوال بود و جایی ندیدم . بعد از تصمیم های مختلف بین آنتالیا که قبلا رفته بودم و دبی و استانبول در آخر برای اینکه تعداد سفرهام برای گرفتن ویزا شینگن بیشتر باشه تور گرجستان رو انتخاب کردم . بعد از اتمام سفرنامه تصمیم با خودتون که برید یا نه!!!

4wxiD3jxzLQ470HD9MRRhxagjvglG0xVKTxbb7Dd.jpg

بعد از کلی تحقیق راجب هتل من هتل ایبیس بادجت انتخاب کردم که شعبه همین هتل زنجیره ای داخل تفلیس بود که در اخر واقعا از انتخاب هتلم راضی بودم و از عکس هایی که ازش هست خیلی جذاب تره در لحظه اول پشیمون شدم  چون اتاق هاش کوچیک تر از عکس هاش بود و از حمام شیشه ای خبری نبود ولی بعد از چند ساعت نظرم عوض شد و حتما پیشنهاد میدم این هتل و برای اقامتتون . هم نزدیک خیابان  روستاولی هست هم نزدیک مکدونالد شعبه اصلی شهر و چندین رستوران خوب و فروشگاه زنجیره ای که خریدای خوبی ازش میتونید داشته باشید . صبحانه و کیفیت هتل از سه ستاره قطعا بهتر بود برخورد کارمند ها خوب و با توجه به اینکه کل شهر انگلیسی یا بلد نیستن و یا با پانتومیم باید منظور بهشون برسونی داخل هتل مشکلی نداشتم . 

این و بهتون بگم که بعد از رسیدن به گرجستان با برخورد بسیار بد آفیسرهای گیت ورود روبرو میشید که پشیمون میشید چرا پاتون داخل گرجستان گذاشتید. برای هر روز اقامت حداقل 100 دلار باید همراهتون باشه!!!! ازتون میپرسن کجاها سفرکردید و چندمین باره میاید گرجستان و تمام مدارک حتما باید پرینت گرفته باشید که اگه نگرفته باشید همونجا میفرستن بگیرید که اگه از قبل لاری نخریده باشید ازتون دلار میگیره ... باورتون نمیشه اومدید گرجستان !!! حتما بیمه مسافرتی ، پرینت بلیط ، ووچر هتل و دلار هاتون دم دست باشه کلا گرجی ها ادمای پوکر فیس و عصبانی هستن که اگه بهشون بگید حتما بهتون میگن ما خیلی خوش قلبیم ما که همچین چیزی ندیدیم.

بشدت مذهبی و معتقد هستن این و از رفتارشون نسبت به کلیسا ها میبینید . داخل کلیسا ها عکس ممنوع هست و پدر روحانی ها و راهبه های بشدت بداخلاقی دارن . قدم زدن داخل این شهر جذابیت های خودش داره قسمت هایی اروپایی و قسمت هایی که هم چنان حس سابقه کمونیستی بودن بهتون نشون میده ، قسمت هایی که خیلی قدیمی که حتی حس حلبی اباد هارو بهتون میده قسمت هایی مدرن و با بادهای خیلی شدید . البته اینکه گویا شهرداری تفلیس اجازه بازسازی نمیده و خودش این کار و انجام میده و مردم منتظرن تا نوبتشون بشه برای همین خیلی جاها بشدت قدیمی هست . کل گرجستان وسعیتی به اندازه استان یزد و جمعیتی حدود 5 میلیون نفر داره . حتما قبل از سفر  و انتخاب تور تفلیس آب و هوا رو چک کنید . طبق گفته های تور لیدر و مسافرای دیگه از اواسط تیر تا اواخر مرداد یک مقدار هوا شرجی هم میشه بخاطر رودخانه وسط شهر که این رو هم باید در نظر بگیرید برای انتخاب این شهر ! 

بعد از این مرحله میرید داخل سالن فرودگاه که ترانسفر میاد دنبالتون تا همه جمع بشن و تقسیم میشید تابلو هایی دستشون هست که راحت میتونید پیداشون کنید و از بین هد هایی که اونجا گذاشتن راهنمایی های لازم و بگیرید و به سمت ون ها میرید تا تقسیم بشید به سمت هتل ها و برای هر گروه مسافر جلو در هر هتل منتظر میمونید تا چک این بشن و برای هتل بعدی اماده حرکت میشید که در همان لحظه چکین خفت میشید برای خریدن تور ها که اگر نخرید از دستتون رفته و بشدت صحنه ی بدی هستش. بنظر همونجا از صرافی هایی که کمیسیون 0 زده لاری بگیرید با داخل شهر خیلی تفاوت نداشت هر صد دلار به ما 252 لاری داد که داخل شهر 253 و 255 نهایت در بهترین حالت دیدیم که به ریسک و استرسش نمی ارزه .

سیم کارت هم مجانی میدن که بعضی باجه هاش که جاش توی حجم دیتا ازتون پولشو چند برابر میگیرن که بنظرم روز اول برید از bee line با هفت لاری سیم کارت و چهار گیگ دیتا بگیرید البته اکثر میدون های شهر اینترنت وای فای رایگان داره با پنج ثانیه دیدن تبلیغ وصل میشید و از اپلیکیشن بولت bolt و یا یاندکس که من از بولت استفاده کردم چون اس ام اس تاییده برام فقز برای بولت اومد میتونید استفاده کنید و با قیمت 4تا6 لاری هر جایی که دوست دارید داخل شهر ماشین بگیرید و برید که با رسیدن به تفلیس متوجه میشید می ارزه .

باز انتخاب با خود شماست من دو روز اول چون تور داشتم خط نتونستم بخرم و هیچ جا هم اذیت نشدم و مشکلاتم حل شد ولی خب اگه نت باشه ادم با خیال راحت هرجایی میره و استرسش کمتره ولی من گوگل مپ افلاین دانلود کردم مپ داشتم پیشنهادم اینه بخرید سیم کارت و ارزشش و داره هم قیمت یه نوشابه لیوانی مک دونالده . سیم کارت های دیگری هم هست که من با بررسی سرعت و کیفیت انتن دهی و قیمت بهترین و همین bee line  دیدم که باز نظر تور لیدر ها بقیه سیم کارت ها بود که من تجربه و تحقیق خودم و بهتر میدونم حتما خودتون رسیدید بررسی کنید بعد انتخاب کنید 

همینجا بگم تیم بازاریابی اون شرکت ایرانی خیلی ظالمانه کار میکنه وقتی میرسی جلو در هتل بهت میگه یا الان تور بخر یا دیگه نمی فروشیم قیمتا هم به دلار و دو برابر ارزش واقعی مثلا تور گشت شهری به قیمت 25 دلار نفری که اصلا ارزشش نداره خودتون برید میدان اروپا به پنج دقیقه پیاده روی تمام جا ها رو میبینید . گشت شهری کلیسا ترینیتی و حمام آب گرم و ابشار پشت حمام و پل عشق و در انتها ناهار ایرانی داخل هتل 5 ستاره که اصلا نرید. تور شهر عشق نفری 55 دلار که میشه گفت ارزشش و داشت دو سه ساعت با ون میرید دو تا شهر سمت شرق تفلیس و کلیسا و منظره شهر سیقناقی و ناهار گرجی که اگر تنها برید دورهمی های تور از دست میدید و خیلی جذاب نیست براتون .

به نظر دوستانی که به صورت دونفره بودن و خودشون رفته بودن در حد گروهی که ما رفته بودیم سر گرم نشده بودن و چون تور تمام مسیر با بقیه صحبت میکنیم و گپ میزنی و اگر تور لیدر خوبی داشته باشید از کل مسیر لذت میبرید البته بقیه افراد که هم مسیر شما شدن هم باید هم فکر شما باشن .

تور بعدی قایق هست که نفری 50 دلار و شام هم میدن که اصلا به صرفه نیست البته با اینکه اهنگ گرجی و ایرانی پخش میشه و همه دور هم هستین و اخر شب قرار هست حرکت کنه  میخوان جذابش کنن . که من با نفری 30 لاری خودم رفتم قایق سوار شدم که تمام خدماتی که اونا میدان و داشت و بیشتر از یک ساعت هم سوار قایق بودیم که راضی کننده بود برام  البته دوبار ثبت نام کردن و هردوبار کنسل شد که من ثبت نام نکرده بودم چون خودم برنامه داشتم که برم قایق سوار شم حتما این کار انجام دادم و بقیه جا موندن . درکل اصلا با تور رفتن نمی ارزه .

خودتون رستوران های گرجی با رقص گرجی میتونید برید که خیلی برای من جذاب بود که تور از شما نفری 35 دلار میگیره اینم تصمیم اینکه برید یا نه با خود شماست . با فرهنگ گرجی اشنا میشید و بهترین غذا های گرجستانی رو تست میکنید . تمام تور هایی که میبرن سرویس رفت و برگشت و وعده غذایی داره 

قیمت هایی که میتونم بهتون بدم که بدردتون میخوره:

تاکسی با یاندکس و بولت بین 4 تا 6 لاری هر مسیر

نوشابه قوطی 5 لاری 

نوشابه لیوانی 7 لاری 

سیم کارت 7 لاری 

مک دونالد هر وعده نفری 15 تا 30 لاری 

کی اف سی و ساب وی نفری 25 لاری ( کمتر و بیشتر هم میتونه باشه ) 

غذای گرجی نفری 15 تا 20 لاری داخل فودکرت ها و 30 تا 40 لاری جاهای لوکس تر ارزون تر هم که پیدا میشه

دونر 10 لاری 

اب معدنی و قهوه بین 5 تا 7 لاری 

تلکابین هر نفر رفت و برگشت 6 لاری 

باغ وحش هر نفر 4 لاری

DO7GRn8pQ7HZzdNxO0ZBlbrLLCYiTtwnaql3gfHj.jpg

تلکابین شهر مسیر کوتاهی داره ولی بالاخره تفلیس تلکابینش و باید سوار شد . بعد از پیاده شدن از تلکابین تفلیس کل شهر زیر پای شماست که باید صبح برید و در عصر خیلی فایده نداشت. بالای تلکابین باغ گیاه شناسی تفلیس هست که خیلی پله باید برید پایین و کلیسا سوخته رو میبینید که حداقل چهار ساعت باید برای پیاده روی هاش و گشتن وقت بزارید . بعد از اون میدان اروپا و قایق سواری روی رودخانه کر و بقیه جاهای دیدنی تفلیس که بالا گفتم برای تور شهری که یک روز وقت میگیره از شما و با 20 دلار تموم میشه نیازی به خرج 100 دلاری نداره که به تور بدید .

حتما پیاده روی های عصر میدان آزادی و پل صلح و خیابان روستاولی که پارلمان و اولین مدرسه گرجستان داخل هست و از دست ندید که ارامش خاصی داره  برنامه سفر ما اولین روز بخاطر اینکه اول بفهمیم کجا هستیم و جو شهر و بشناسیم پیاده روی داخل شهر ،رفتن به باغ وحش ،میدان آزادی رفتن به مک دونالد ، خرید از فروشگاه ها شام از کی اف سی که چون شهر ها و کشواری دیگه رو تست کرده بودیم برامون جذاب بود مقایسه کنیم .

پاساژ گالریا هم جذابیت خودش داشت در اخر هم تا هتل باز قدم زدیم و از ارامش و امنیت شهر لذت بردیم . اینم بگم که اخر شب ها تعدادی آدم از حالت طبیعی خارج شدن میبینید که اول ما خیلی ترسیدیم ولی بعد از اون عادت کردیم . روز اول ما بارندگی بود که از تهران بخاطر چک کردن اب و هوا چتر برده بودیم و یک چهار قیمت تفلیس برای ما هزینه داشت و تونستیم تمام مسیر هایی که در نظر داشتیم و بریم بدون اینکه اذیت شیم . هوا خنک بود و سرد نبود و میشد از قدم زدن داخل شهر لذت برد 

روز دوم شهر عشق با تور رفتیم که واقعا خوب بود ناهار گرجی و کلیسا محل دفن نینا مقدس بود و عصر هم خودمون شهر گشتیم و لذت بردیم . این روز بشدت بادهای تندی میامد که مجبور شدیم لباس گرم بپوشیم و این پیش بینی از تهران کرده بودیم و اصلا اذیت نشدیم و برای خودش تجربه خوبی بود. روز سوم گشت شهری که توضیحاتش و دادم که نمی ارزید خودمون همه جاها رو رفته بودیم و شب هم شام گرجی که از نظر من با فرهنگ گرجی اشنا شدیم و خیلی خوش گذشت. روز چهارم تلکابین و باغ گیاه شناسی و میدان اروپا و قایق سواری و ناهار گرجی که خیلی روز خوبی بود هوا گرم شده بود و لذت بخش 

2HjrRyt521QHUnm5CiGnDDhrnWRjZyLEzx63MeSC.jpg

در آخر موقع خروج از گرجستان هم واقعا بد برخورد کردن با همه گروه. چندین بار گشتن کفش ها رو در اوردیم و پابرهنه شدیم تا توی کفش مارو هم بگردن تمام چمدان ها رو باز کرده بودن گشته بودن و به طور افتضاحی بهم ریخته بودن. قطعا اگر از قبل میدونستم گرجستان نمیرفتم . بعد از گیت قیمت ها تمام سفر هایی که رفتن بیشتر از داخل شهر هست ولی تفلیس واقعا تعجب اور بود حتی نمیزارن تا قبل از پرواز آب با خودت داشته باشی و مجبوری با قیمت خیلی بالا تر آب بخری . حالا درنظر بگیرید با یک فروشنده بد اخلاق گرجی هم میخوای صحبت کنی که انگلیسی متوجه نمیشه و تمام لاری ها و خرج کردی باید دلار و یا یورو پرداخت کنی و حرف خودشو میزنه !!!

در کل تقریبا تمام اطلاعات کلی سفر بهتون توضیح دادم . هزینه ها و نوع رفتار مردم و فرودگاه برای من که از همه مراحل بدش گذشتم سفر بدی نبوده ولی توی اون لحظه ها سخت بود . تفلیس سفری بود که از نظر من باید یکبار انجام میشد تا قدر بعضی سفر های قبلی و بدونم . حرف اخر هم اینکه طبق تجربه من دیگه میتونید تصمیم بگیرید این سفر برید یا نه یک جاهایی من اذیت شدم که لازم میدونستم به شما بگم تصمیم رفتن با شما . آرزو میکنم اگر رفتید حتما به شما خوش بگذره.

این سفرنامه برداشت و تجربیات نویسنده است و لست‌سکند، فقط منتشر کننده متن است. برای اطمینان از درستی محتوا، حتما پرس‌وجو کنید.

اطلاعات بیشتر