Close

سفری به جمهوری خودمختار نخجوان

4.6
از 48 رای
سفری به جمهوری خودمختار نخجوان

تقریباً یه ماه قبل از تعطیلات خرداد ماه سال 94 تصمیم گرفتم که برای این مدت برنامه سفری داشته باشم و چون علاقه مند بودم سفری کم هزینه، کوتاه مدت و ترجیحاً خارجی داشته باشم، نخجوان رو به عنوان مقصد خودم در نظر گرفتم.

از سایت های مختلف تورهای نخجوان را مدتی مورد بررسی قرار دادم و در نهایت یک تور 3.5 روزه نخجوان با اقامت دو شب در هتل تبریز این شهر انتخاب کردم.

طبق برنامه ساعت 7.5 شب روز 13 خرداد همه مسافرها میدان ونک جمع شدند و تقریبا حوالی ساعت 8 شب راه افتادیم. طبق روال همیشگی تورهای زمینی مسافران به ترتیب خودشون رو معرفی کردند و از تجربیات سفرهای قبلیشون گفتند و هر کسی به نوبه خودش توصیه هایی رو مطرح کرد. در مدت مسیر چند باری توقف داشتیم تا در نهایت 8 صبح فردا به شهر مرزی جلفا رسیدیم. مسافرایی که پولهاشون رو از قبل change نکرده بودند خارج از گمرک این کارو انجام دادند و همه منتظر بودیم تا با هم به سمت مرز و انجام امور خروج حرکت کنیم. لازم به ذکر است در آن تاریخ هر منات آذربایجان 3200 تومن خرید و فروش می شد.

سفری به جمهوری خودمختار نخجوان

مسیر حرکت ما به سمت نخجوان


لب مرز به دلیل اینکه از قبل راهنمایان محترم گفته بودند تحت هیچ شرایطی عوارض خروج از کشور رو پرداخت نکنیم صفهای متعددی تشکیل شد به طوری که مدت زمان دو ساعت طول کشید تا همه مسافران عوارض رو پرداخت کنند و کارهای خروج از کشور رو انجام دهند. بعد خوردن مهر خروج از کشور یک مسیر 70 متری رو طی نمودیم تا وارد کشور آذربایجان شدیم. یکی از جاذبه های این قسمت عبور از پل مرزی ارس هستش به طوری که در میانه این پل مرز دو کشور تعیین می شود.

نکته جالب توجه مرز دو کشور یک درب بزرگ قرار داره که باز بوده، با این تفسیر که یک پاشنه آن به سمت ایران و دیگری به سمت آذربایجان می باشد.

سفری به جمهوری خودمختار نخجوان

پل مرزی ارس (مرز ایران و آذربایجان)


بعد از عبور از پل در یک صف بسیار طولانی منتظر اخذ رواید از از کشور آذربایجان شدیم. که بعد از گذشت یک ساعت با پرداخت 12 منات مهر ها زده شد و وارد خاک آذربایجان شدیم. تا همه مسافرها دور هم جمع شدند دو ساعتی طول کشید و همگی سوار اتوبوس هایی که از قبل منتظر ما بودند شدیم و به سمت نخجوان حرکت کردیم. (فاصله مرز تا نخجوان 40 کیلومتر می باشد).

حوالی ساعت دو بعد از ظهر به هتل تبریز رسیدم اتاق هامون رو تحویل گرفتیم، ناهار مفصلی خوردیم و برنامه بعد از ظهر رو به ما اعلام کردند. قرار شد ساعت 5 همگی جمع بشیم و به تماشای مقبره مومنه خاتون و قلعه قدیمی بریم.

سفری به جمهوری خودمختار نخجوان

مقبره مؤمنه خاتون


سفری به جمهوری خودمختار نخجوان

قلعه قدیمی


بعد از بازدید از این دو حوالی ساعت 9 شب به هتل برگشتیم، شام مفصل هتل رو صرف کردیم و شب نشینی دوستانه ای درکنار هم داشتیم. و برنامه روز بعد رو که قرار بر این شد ساعت نه صبح بازدید های غار دوزداغ، مقبره نوح نبی و غار اصحاب کهف رو داشته باشیم تنظیم کردیم.

صبح روز بعد یعنی 15 خرداد، ساعت نه صبح به سمت غار دوزداغ ، و پس از اون به سمت مقبره نوح نبی رفتیم. در مورد غار دوزداغ که یکی از معدود غارهای نمکی جهان به شمار می رود مورد استفاده بیماران تنفسی قرار می گیرد به طوری که در بدو ورود شما متوجه این موضوع خواهید شد. مقبره نوح نبی هم به روایتی در نخجوان هست به طوری که داخل موزه مربوط به آن عکس های کوهی قرار دارد که نوشته شده است که این کوه همان کوهی هست که نوح نبی کشتی اش در آن توقف شده و بعد از آن زندگی جدیدی را بر روی کره خاکی آغاز نموده اند.

سفری به جمهوری خودمختار نخجوان

غار نمکی دوزداغ


سفری به جمهوری خودمختار نخجوان

مقبره نوح نبی (داخل این بنا موزه کوچکی قرار دارد که دورتا دور آن تصاویری از تاریخچه مقبره به چشم می خورد)


با توجه به اینکه غار اصحاب کهف 45 دقیقه ای خارج از شهر قرار دارد، (بیست کیلومتری شمال شرق شهر نخجوان) تعدادی از مسافرین تصمیم به بازگشت به هتل گرفتند و تعدادی هم خواهان ادامه مسیر به سمت غار اصحاب کهف شدند. بعد گذشت یکی ساعت حوالی ساعت دوازده به غار اصحاب کهف رسیدیم. این غار البته به روایتی به اصحاب کهف شهرت داره و در ارتفاع واقع شده و دویست پله رو پیمودیم تا به خود غار اصحاب کهف رسیدیم.

لازم به ذکر است که اهالی این منطقه احترام خیلی زیادی برای این مکان قائل هستند به طوری که در ورودی این منطقه در یک تابلویی موارد زیر رو یادآوری می کنند که ترجمه آن به فارسی:

" اعمال ثواب و گناه در زیارتگاه اصحاب کهف"

اعمال ثواب:

مراقبت از تجهیزاتی که برای زائرین فراهم شده است.

محافظت از فضای سبز

کاشت درخت

رعایت موازین اخلاقی اسلام

اعمال گناه:

نوشتن (یادگاری) بر روی سنگ ها و صخره های زیارتگاه

ریختن زباله بر روی زمین

محافظت نکردن از فضای سبز

عدم مراقبت از تجهیزاتی که برای زائرین فراهم شده است.

عدم رعایت هنجارهای اجتماعی

عدم رعایت موازین اخلاقی اسلام

بعد از بازگشت از غار اصحاب کهف که بی شک قشنگ ترین و زیباترین مکانی بود که در نخجوان وجود دارد راهی هتل می شویم و برنامه بعد از ظهر که بازدید از دریاچه زیبای باتابات هست رو تنظیم می کنیم.

سفری به جمهوری خودمختار نخجوان

ورودی غار اصحاب کهف


بعد از صرف ناهار و یک استراحت کوتاه ساعت 4 بعد از ظهر به سمت این دریاچه راهی می شویم. این دریاچه تقریبا یک و ساعت نیم از شهر نخجوان فاصله داره و تنها جاذبه آن زیبایی آن می باشد. علت این پدیدار شدن این دریاچه نیز ایجاد سدی بر روی رودخانه ارس می باشد. در این دریاچه شنا کردن ممنوع بوده و دسترسی مناسبی به دریاچه بدان صورت وجود ندارد.

سفری به جمهوری خودمختار نخجوان

دریاچه باتابات (به معنای بسیار فرو رونده)


حدود تقریبا یک ساعتی نزدیک دریاچه بودیم از طبیعت زیبای آن استفاده کردیم و راهی شهر نخجوان، گشت شهری و خرید شدیم. شهر نخجوان شهر بسیار کوچیکی هست و اجناس خاص و با ارزشی ندارد. همه چیز گران تر از ایران است. به شخصه بدون هیچ گونه خریدی ساعت نه شب به هتل مراجعه کردم. بعد از شام شب نشینی دوستانه ای همه مسافران در هتل داشتند.

از آنجایی که یکی از تورلیدرها طی ابتکاری توی هتل گروهی تو وایبر با عضویت همه مسافرها تشکیل داده بود، و همه به اینترنت متصل بودیم، برنامه ها و تغییراتش معمولا از این طریق به ما اطلاع داده می شد.

اواخر شب برا همه پیام اومد که زمان حرکت ما ساعت 11 ظهر فردا خواهد بود. به همین جهت چون دیگه وقتی برا من باقی نمونده بود و هیچ خریدی نکرده بودم و معمولا برای ادای رسم همیشگی مجبور شدم صبح زود به سمت شهر حرکت کنم تا بتونم خرید مختصری به عنوان یادگاری از شهر نخجوان تهیه کنم. که به ناچار یک ماکت مقبره نوح نبی در ابعاد 5 سانتی در سه سانتی متر خریدم.

طرفای ساعت 1 بعد از ظهر به مز جلفا رسیدیم. دو ساعت معطلی داشتیم به خاطر دیر رسیدن سرویس هامون و نهایت در این مدت وقفه از بازراچه مرزی جلفا دیدن کردیم و راهی تهران شدیم.

سفری به جمهوری خودمختار نخجوان

بازارچه مرزی جلفا


سفری به جمهوری خودمختار نخجوان

نمایی از ورودی هتل تبریز


توصیه ها:

* نخجوان شهر بسیار کوچکیست، شبیه یکی از شهرستان های بسیار کوچک ایران ولی با این تفاسیر ارزش یک بار دیدن را دارد.

* در صورتی قصد سفر به این شهر را دارید طوری برنامه ریزی کنید که بیشتر از دو روز اقامتتان طول نکشد. چون با این دوروز باز هم وقت اضافی خواهید داشت.

* نخجوان برای خرید اصلا مناسب نیست.

* نخجوان سه تا هتل مناسب دارد، که تنها هتل تبریز در مرکز شهر واقع شده. پیشنهادم به شما انتخاب این هتل می باشد، چون جدا از امکانات مناسب، مهمان نوازی و پذیرایی خوب بسیار به مرکز و بازار و ... نزدیک می باشد.

* اگر مجددا قصد داشته باشم به نخجوان سفر کنم، طوری برنامه ریزی خواهم کرد مزار حسین جاوید رو در نخجوان حتما ببینم و یک روز هم در جلفا اقامت خواهم داشت ( شهر مرزی جلفا دارای یک کلیسای بسیار زیبا و یک اثر دیدنی به نام آسیاب خرابه می باشد).

نویسنده : محمد یزدی

سفرنامه های مرتبط

نظرات کاربران (40 نظر)

× در حال پاسخ به:

فرهاد 7 فروردین 1397 ساعت 01:22

سلام
میشه توی نخجوان شرکت ثبت کرد و اقامت گرفت یا باید حتما بریم باکو!!؟
ممنون میشم یه راهنمایی بکنید. مرسی

ﻓرهاد 18 آبان 1396 ساعت 21:02

مورد هايي كه تو نخجوان بيشتر به چشم خورد نظم ساختمان و شهر سازي، احترام به قوانين رانندگي ، برخورد مناسب مردم مخصوصا ليدرهاي موزه ، مراكز تفريحي و تاريخي ، شب نشيني هاي شبانه ، غذاي خوب

محمد 12 مهر 1396 ساعت 20:53

من و خوانواده ام با ماشین خودمان چند روز قبل تو تعطیلات محرم به نخجوان سفر کردیم
جای قشنگی است و ارزش یکبار رفتن را حتما دارد خیابان ها خلوت و وسیع
ما نتوانستیم هتل تبریز که در مرکز شهر است را رزرو کنیم و وقتی رسیدیم پر بود بقیه هتل ها هم خوب نبودند یک هتل در خارج از شهر نزدیک غار دوزداغ بود که خوب بود ولی خارج شهر و برای ما که ماشین داشتیم خارج شهر بودنش مهم نبود شبی حدود 100 دلار
به نظرم فساد تو پلیس آنجا زیاده مثلا از هر ماشین یک نرخ میگرفتند از ما برای ماشین 42 دلار گرفتند که رو رسید حدود 18 منات نوشته بود و برای ویزا نفری 14 دلار گرفتند
صرافی هم ندیدیم
به نظرم کل نخجوان رو میشه تو یک روز گشت و یک روز یا دو روز خوبه

ati 30 مرداد 1396 ساعت 13:56

بهتره اول جلفا برین چون واقعا پیشرفت کرده بعد از اونجا به نخجوانم سفر کنین که کلا سفرتون 3 روزه باشه چون از مرز ما تا جلفا نیم ساعت راهه و وقتی این همه تغییر رو تو معماریه شهری می بینین کلی تعجب می کنین من خودم 1 روز بیشتر تو نخجوان نموندم ولی ارزش دیدنو داره کباباشم عالیه

ati 30 مرداد 1396 ساعت 13:46

برایه یه صبح تا شب کافیه معماریش کاملا متفاوته با ایران برای کسایی که اولین سفرشونه خوبه کبابشم عالییه وقیمت خوبی داره

رضا 28 مرداد 1396 ساعت 09:36

سلام کسی که میگه باهات بد برخورد میکنن ببین چیکار کردی بد برخورد کردن من چند بار رفتم و از وقتی از مرز رد میشی جز احترام چیزی نمیبینی واینکه نخجوان خیلی خیلی خیلی شهره زیباییه درسته کوچیکه ولی ارزش یکبار سفر رو داره تا از جاهای دیدنیش و فرهنگش لذت ببرین
برای خرید اصلا مناسب نیست هم جنسشون خوب نیست هم خیلی گرونه ولی غذاهاشون عالیه عالی ی ی ی ی ی ی قیمتشون خیلی خوبه البته سعی کنید هتل غذا نخورید
اگه دنبال خوراک ارزون ولی خیلی با کیفیت و خوشمزه اید برید قلعه قدیمی انواع غذاهارو داره هم تازه هم خوشمزه با کمترین هزینه مثلا دو نفر حدودا۲۵هزار تومن
کرایه تاکسی داخل شهری ۲ ماناته به روایتی نزدیک پنج تومن ،
هتل ارزونیم هست السور که شبی ۸۰تومن با اینترنت و صبحانه رایگانه ولی ازش انتظاره زیادی نداشته باشین معمولا هتل ارزون باشه بهتره چون بیشتر وقتتون بیرون برا گردشه هتل لوکس باشه یا معمولی مهم نیست
برای خریدم میتونید برید ترمینال نخجوان و با اتوبوس. مستقیم برید وان ترکیه ویزام نمیخواد فقط کرایه اتوبوس میدید هم خرید میکنید خیلی ارزون هم یه کشوره دیگم میتونید رفته باشید سعی کنید تو وان یه روز برای خرید برید که هزینه خورد خوراک کرایه تاکسی خیلی بالاس ولی برای خرید عالی ی ی ی ی از همونجام میتونید مستقیم بیاید ایران که میاید شهره خوی و از اونجام شهره خودتون

سروناز 5 خرداد 1396 ساعت 03:18

من قبلا نخجوان رفتم. از تهران با قطار مستقیم رفتیم جلفا . از ایستگاه قطار پیاده رفتیم مرز خروجی واریز کردیم پول تبدیل به مانات کردیم و پیاده از مرز رد شدیم . سوار ماشین های آن طرف مرز شدیم راننده برد هتل چهار ستاره وازال. عصر رفتیم گشت و خرید. هر هتلی امکانات موسیقی زنده دارد میتوان استفاده کرد هزینه ندارد. بسیار مفرخ است. فردا هم خرید کردیمو برگشتیم مرز و قطار و تهران. نخجوان نسبت به شهرهای کوچک این طرف مرز قشنگتر و متفاوت تره. کباب لوله بسیار خوشمزه داره. مثل بقیه توریست‌های خارجی استراحت و تفریح را در خرید خلاصه نکنید

امید 5 خرداد 1396 ساعت 03:17

سلام.
ممنون بابت نگارش سفرنامه.
از نخجوان به ارمنستان با چه وسیله ای و چه قیمتی میشه نقل مکان کرد؟

احسان 5 خرداد 1396 ساعت 03:17

کشور های امارات ترکیه آذربایجان روسیه و گرجستان مقصد های بسیار ارزان برای سفرند
اگر دوست دارید با این کشور ها آشنا شوید

مریم شاکری 5 خرداد 1396 ساعت 03:13

جناب یزدی
ممنونم بابت تهیه ی این سفرنامه.
اطلاعات خوبی رو در مورد این مقصد گردشگری در اختیارمون گذاشتید.

امیدوارم همواره در سفرهای خوب و دلخواه باشید.

کیان 5 خرداد 1396 ساعت 03:12

بنده سه روزی رو در نخجوان به سر بردم . قطعا دیدن یکی از شهرهای ایران ارزش داره به دیدن نخجوان و پیشنهاد میکنم دوستان پولشونو هدر ندن .

هاشمی 5 خرداد 1396 ساعت 03:12

سلام من 3 روز پیش زمینی به نخجوان رفتم . قیمت مناتشون 2130 تومن شده بود.
شهر منظبت و قشنگیه به یه بار دیدنش می ارزه و توصیه میکنم حتما از کوه نمکی یا دوزداغ که یه جور بیمارستان مشکلات تنفسی هستش دیدن کنید خیلی جالبه.
برا خرید خیلی خوب نیست اما روبروی بازار جهان مرکز خرید الیت اجناس ترک با قیمت های خوبی داشت و هزینه سفر ما را جبران کرد .و از شیرینی فروشی جلو بازار جهان هم حتما شیرینی بخرید که خیلی عالیه.

تقی 5 خرداد 1396 ساعت 03:10

روستای پزمری از رروستاهای اردوباد جمهوری نخجوان دارای یکی از بزرگترین ابشارهای اذربایجان به ارتفای ۳۴ متر و به پهنای ۱۰ متر و در چند متری این ابشار .ابشاربزرگ زیبای دیگری وجود دارد.

تقی 5 خرداد 1396 ساعت 03:10

کسانی به نخجوان سفر میکنند حتما از شهر اردوباد دومین شهر بزرگ جمهوری نخجوان است و به مروارید جمهوری نخجوان معروف است. و از شهر های تاریخی باانبوه مساجد بزرگ تاریخی و خانه های تاریخی.و به شهر درختان قدیمی چنار .که به ارتفاع ۱۸ متر و با تنه های تنومند .و کوه بلند نخجوان به اسم قاپی چیق به ارتفاع ۳۹۹۹ متر ارتفاع و موزه گمی قایا با سنگ نوشته های قدیمی د ر اردوباد است. اردوباد یکی از زیباترین شهرهای اذربایجان با مناظر طبیعی فوق العاده جذاب است.

تقی 5 خرداد 1396 ساعت 03:09

در اطراف جلفای نخجوان قعله ای در بالای کوه است بنام قعله الینچک .قلعه ای بزرگ بالای کوه . و طربه قدیمی گلستان نیز اطراف جلفای نخجوان است .شما متوانید از طریق پله براحتی به قلعه الینجک برسید و از بالا مناظر بینظیری مشاهده خواهید کرد

مشاهده نظرات بیشتر