Close

سفر به شهر زیبا و تاریخی بهشهر

4.6
از 16 رای
سفر به شهر زیبا و تاریخی بهشهر
  • 2 شهریور 1395 13:57
  • 17
  • 12.2K

این بار سفری داشتم به سمت قائم شهر و بهشهر و علت خاص بودن این سفر اینجاست که معمولا سفرهای شمال سفرهای ریلکسی و خوشگذرانی است ولی هدف سفر ما تقریبا تاریخی و باستانی بود. طبق برنامه ریزی ها و تحقیقاتی که در مورد جاذبه های گردشگری مقصد سفر کردیم یک روز چهارشنبه در ماه خرداد بعد از ساعت کاری حدود 8 شب به سمت قائم شهر حرکت کردیم . به علت ترافیک سنگین تهران حدود ساعت 10 شب تونستیم وارد جاده فیروزکوه بشیم و تقریبا حدود 2.30 بامداد به محل اقامتمون که منزل یکی از همسفران بود رسیدیم . خونه ای در یکی از شهرک های قائم شهر که با لطف خانواده این دوست مهربون در اختیارمون گذاشته شد.

روز اول:

صبح بعد از صرف صبحانه ما چهار همسفر خانم راهی بهشهر شدیم . اولین مقصد بازدید از غارهای هوتوو و کمربند بود که برای رسیدن به آن محل حدود 70 کیلومتر از قائم شهر فاصله گرفتیم . بعد از روستای رستم کلا ، به روستا تروجن یا شهید آباد رسیدیم و با راهنمایی اهالی محلی به پارکینگ محوطه باستانی غارها رفتیم. بعد از پارک ماشین از مسیر مشخص شده به سمت ورودی غار ها پیاده روی کردیم . در محوطه درختان انار روییده اند. و فضای زیبایی رو ایجاد کرده اند. پس از طی مسیر ابتدا به دهانه بالایی غار هوتوو رسیدیم و امکان ورود به این غار از این دهانه امکان پذیر نیست با ادامه مسیر به سمت دهانه پایینی غار هدایت شدیم.

سفرنامه بهشهر

سفرنامه بهشهر

دهانه ورودی بالایی غار هوتوو


سفرنامه بهشهر

نمای غار از دھانه بالایی


سفرنامه بهشهر

فضای داخل غار هوتوو


سفرنامه بهشهر

محوطه بیرونی غار ھوتوو


سفرنامه بهشهر

فضای داخل غار هوتوو


سفرنامه بهشهر

فضای خارجی غار


در واقع این غار دارای دو ورودی در ارتفاع های مختلف است به طوریکه از بیرون دو طبقه به نظر می رسد. سوراخی درسقف دهانه بالایی نیز به چشم می خورد. که مثل هواکش به نظر می رسد.


سفرنامه بهشهر

فضای خارجی غار


غار کمربند نیز در فاصله تقریبا 50 متری غار هوتوو واقع شده است و این دو غار رو جفت یکدیگر می نامند زیرا اشیاء یافت شده در این دو غار مکمل هم هستند. طبق گفته های لیدر محوطه قدمت این غارها به 70000 سال و قدمت اسکلت های انسان کشف شده در غار به 7000 سال پیش می رسد و از قدیمی ترین فسیل های کشف شده از انسان در جهان می باشند. اسکت های کشف شده به Hotuman مشهور هستند و علت نامگذاری غار هوتوو نیز همین می باشد.

با توجه به صحبت های لیدر، روایت است که نبرد رستم با دیو سپید در این غار اتفاق افتاده است.و به علت قدمت ماقبل تاریخ این غار حتی روایتی محلی از اقامت حضرت آدم در این غار حکایت می کند. اشیاء یافت شده در این غارها نیز به دوره پارینه سنگی بر می گردد.

سفرنامه بهشهر

سفرنامه بهشهر

غار کمربند


بازدید از این مجموعه رایگان است. و فقط مبلغ 2000 تومان بابت پارکینگ دریافت شد.
پس از بازدید از غارها به سمت جنگل و دریاچه عباس آباد بهشهر روانه شدیم. پس از حرکت در مسیر جنگلی بسیار زیبا به دریاچه و فضای تفریحی و گردشگری ایجاد شده در اطراف رسیدیم. بعد از پرس و جو از افراد در مورد کیفیت غذای به این نتیجه رسیدیم که برای ناهار رستوران جهانگردی رو انتخاب کنیم.

کیفیت غذای رستوران خوب بود ولی یک مقداری قیمت بالایی داست. هزینه غذا برای هر نفر حدود 45000 تومان شد و بعد از ناهار مشغول پیاده روی در اطراف دریاچه شدیم .

سفرنامه بهشهر

کباب ترش


بقایای تاریخی کاخ عباس آباد که مربوط به دوره شاه عباس می باشد هنوز در اطراف دریاچه به چشم می آیند مانند برج و بارو ها . همچنین باقیمانده کاخی که در وسط دریاچه ساخته شده است در فصلی که سطح آب پایین است دیده می شود. این بنای به جای مانده دارای ساختاری چهار طاقی است و در گذشته و در هنگام آبگیری سد که سطح آب دریاچه بالا می آمده است توسط پلی به خشکی متصل می شده است.
از کنار دریاچه قایق پدالی کرایه کردیم و نیم ساعت دور تادور دریاچه رو گشت زدیم. هزینه کرایه قایق چهار نفره 18000 تومان می باشد.


سفرنامه بهشهر

سفرنامه بهشهر

دریاچه عباس آباد بهشهر


لازم به ذکر است که فضای جنگلی اطراف دریاچه نیز محل مناسبی برای قدم زنی و پیک نیک است و بعضی افراد و خانواده ها مثل ما وقت گذرانی در جنگل را به کنار دریاچه ترجیح میدهند. حوالی ساعت 5 بعد از ظهر به سمت روستای رستم کلا که در دو کیلومتری شمال غربی بهشهر قرار دارد حرکت کردیم.

مقصد ما محوطه باستانی گوهر تپه بود.قدمت این محوطه نیز به پیش از تاریخ باز می گردد. این تپه در سال 1379 و در پی بررسی های تیم باستان شناسی به سرپرستی علی ماهفروزی مورد تحقیق و مطالعات مقدماتی قرار گرفته است. در بررسی های اولیه در این تپه مقادیر قابل توجهی سفال، ابزار و مصنوعات سنگی ، شیشه و جوش گرد آوری شده است. همچنین بخشی از معماری مجموعه نیز مشخص شد.

سفرنامه بهشهر

ورودی محوطه باستانی گوهر تپه


بیشترین حجم کاوش های باستان شناسی در این مجموعه بر روی شیب شرقی پشته ششم صورت گرفته که با ایجاد پوشش حفاظتی برای بازدید گردشگران نگهداری شده است.

محوطه گوهر تپه ساختاری پلکانی دارد به طوریکه به واسطه پلکان ها به قطعات مختلفی تقسیم شده است. گفته می شود که هر طبقه نشان دهنده یک دوره از زمان می باشد. و طبقات پایین تر قدمت بیشتری دارند.آثار روستا نشینی و شهر نشینی در طبقات گوهر تپه به چشم می خورند. در حال حاضر گوهر تپه با وسعتی بیش از 50 هکتار به عنوان یکی از مهمترین و بزرگترین مکانهای آغاز شهرنشینی در قسمت جنوب و جنوب شرقی دریای خزر مورد توجه باستان شناسان داخلی و بین المللی قرار دارد.

سفرنامه بهشهر

سفرنامه بهشهر

آثار بقایای به جای مانده در گوهرتپه


سفرنامه بهشهر

فضای پیرامون محوطه باستانی


سفرنامه بهشهر

غروب آفتاب در گوهر تپه


گوهر تپه در واقع یک موزه رو باز است و هزینه ورودی موزه مبلغ 2500 تومان می باشد.

پس از بازدید از این مکان بسیار قدیمی به سمت قائم شهر حرکت کردیم. سر راه سری هم به بازار تره بار شهر زدیم و بعد از گشت زنی و دیدن مغازه های مختلف و خوردن بستنی نعمت به خونه برگشتیم.

روز دوم:

صبح حدود ساعت 10 به سمت بابل حرکت کردیم . مقصدمون امامزاده شیخ موسی واقع در بخش بند پی شرقی بابل بود که با فاصله ای حدود 60 کیلومتر از بابل در ارتفاعات جنگلی به همین نام قرار دارد . مسیر جنگلی تقریبا دست نخورده و بسیار زیبا که شباهت به جنگل های منطقه بی نظیر سواد کوه دارد. بعد از فضای جنگلی و پوشیده از درختان به فضای مرتعی و چراگاه ها و بعد از اون به روستایی رسیدیم که امامزاده شیخ موسی در نقطه بالای آن قرار دارد. به علت تعطیلی افراد زیادی از شهرهای اطراف و به ویژه خود سکنه روستا برای زیارت و گذران وقت به امام زاده و فضای اطراف اومده بودند.

در واقع این منطقه با جذابیت مناظر جنگلی، ییلاقی و کوهستانی و وجود امامزاده شیخ موسی و امام زاده دیگری در پایین دست افراد زیادی را به سمت خود می کشاند.

سفرنامه بهشهر

سفرنامه بهشهر

مراتع بالادست جنگل شیخ موسی


سفرنامه بهشهر

روستای شیخ موسی


سفرنامه بهشهر

امام زاده شیخ موسی


در مسیر برگشت هم توقف کوتاهی کردیم و بین تخته سنگها و درختها چای نوشیدیم.

سفرنامه بهشهر

طی این مسیر از بابل و برگشت آن تا حدود ساعت 5 عصر طول کشید.بعد از استراحتی کوتاه برای صرف ناهار و شام به صورت یکجا به رستوران اکبر جوجه آمل رفتیم. کیفیت عالی غذا و قیمت مناسب رنج گرسنگی رو از یادمون برد. هزینه غذای برای هر نفر حدود 20000 تومان شد.

سفرنامه بهشهر

رستوران اکبر جوجه


سپس به سمت بابلسر حرکت کردیم که در میانه راه بر در اثر خرابی ماشین و نیاز به تعمیر به خونه برگشتیم و تا فردا عصر منتظر تعمیر ماشین موندیم. زیرا به دلیل تعطیلی تعمیرگاهها بسته بودن و زمان زیادی طول کشید تا بتونیم ماشین رو تعمیر کنیم.

در واقع عصر روز سوم تونستیم به سمت تهران برگردیم و ترافیک نه چندان طولانی رو تحمل کردیم .انتخاب ما برای شام رستوران شبنم در فیروزکوه بود وغذای ته چین فیروزکوهی این رستوران کیفیت مطلوبی داشت . هزینه غذا برای هر نفر حدود 25000 شد. و بعد بدون توقف به سوی تهران حرکت کردیم.

سفرنامه بهشهر

ته چین فیروزکوهی


من و دوستانم به علاقه مندان به سفر و گردشگری و آثار باستانی توصیه می کنیم که حتما از غارهای هوتوو و کمربند بهشهر و نیز محوطه باستانی گوهر تپه دیدن کنید.

- نکته ای که در بازدید از اکثر اماکن باستانی و تاریخی به چشم می خوره ، یادگاری ها و دست نوشته های افراد مختلف هست که اسمشون رو با وسایل نوک تیز یا رنگ روی دیوار بناها یا آثار می نویسن. البته فکر میکنم بیشتر این موارد مربوط به سالیان پیش هست که افراد از سطح آگاهی کمتری در خصوص حفظ و حراست از میراث فرهنگی برخودار بودند. به امید آنکه شاهد دلسوزی و افزایش دانش مردم و به ویژه افراد محلی نسبت به نگهداری و حفظ آثار تاریخی و طبیعی باشیم.

نویسنده :کاکاوند

نظرات کاربران (17 نظر)

× در حال پاسخ به:

سیمین ابراهیمی کرمانی 5 خرداد 1396 ساعت 03:13

من تعجب کردم چرا آثار تاریخی ساری که سر راهتون بود ندیدید! انشاالله سفر بعدیتون از ساری هم دیدن کنید و اکبر جوجه ساری رو هم تو برنامتون درنظر بگیرید. اگه زمستون و یا پاییز سمت قائمشهر اومدید آش گوشت مادربزرگ تو خیابون ساری رو هم فراموش نکنید... ایکاش لست سکند یک قسمتی هم داشت که درمورد رستوران ها و غذاهای شهرها و کشورای مختلف دوستان نظر و اطلاعاتشون رو به اشتراک میزاشتن

بهناز 5 خرداد 1396 ساعت 03:12

با سلام و احترام
ممنون از اینکه زمان گذاشتید و مطلبم رو مطالعه کردید. متاسفانه به دلیل مشغه کاری فرصت نکردم که زودتر کامنت شما رو بخونم و پاسخ بدم . در خصوص مواردی که اشاره کردین: ما طبق برنامه ریزی ها و تحقیقاتی که در مورد جاذبه های گردشگری مقصد سفر انجام دادیم به این منطقه رفتیم راجع به سوالات شما در مورد غارها مثل طول دقیق غار یا خشکی و آبی بودنشون اطلاعاتی در اینترنت و همچنین از لیدر حاضر در محوطه به دست نیاردیم.در منابع فقط میزان خاکبرداری از کف غار ذکر شده است. در خصوص محل دقیق هم اشاره کردم که به روستای تروجن یا شهید آباد رسیدیم و با راهنمایی اهالی محلی به پارکینگ محوطه باستانی غارها رفتیم. چون محل غارها درنقشه نیزدر واقع در همون روستای تروجن مشخص شده است و با پرس و جوی محلی به محوطه غارها هدایت شدیم. در خصوص فاصله 2 کیلومتری به علت اشتباه تایپی که رخ داده این اتفاق افتاده است . در منابع مختلف هم عدد دقیقی نیست و این فاصله 8 تا 10 کیلومتر ذکر شده است. گوهر تپه با فاصله کمی از رستم کلا قراردارد که همانند غارها با سوال از افراد مسیرش رو پیدا کردیم. عکسی از کاخی که از بناهای مجموعه عباس آباد به جای مانده است و در واقع وسط آب است گذاشته شده است گرچه که در حال حاضر شبیه کاخ به نظر نمی آید.( اما این بنا که در میانه آب واقع شده در اصل پایه ای برای کاخی‌ بوده که اکنون اثری از آن موجود نیست: منبع اینترنت) در مورد امامزاده شیخ موسی هم اشاره شده که در بخش بند پی شرقی بابل واقع شده است و پس از طی کردن مسیر جنگلی به روستا و امام زاده شیخ موسی می رسید. البته فکر میکنم آنچه که بعنوان محل دقیق از این مکان ها مد نظر شماست از طریق استفاده از گوگل مپ هنگام حرکت به سمت این مقاصد میسر بشود.
از دقت شما سپاسگزارم و امیدوارم که به سوالات شما پاسخ داده باشم.

مریم شاکری 5 خرداد 1396 ساعت 03:12

خانم کاکاوند عزیز خیلی ممنون از به اشتراک گذاشتن تجربیتتون.
تجارب جالب و تازه ای بود.
استفاده کردیم.

امیدوارم همیشه به اتفاق دوستان در سفرهای خوب باشید.

ریحانه آذر 5 خرداد 1396 ساعت 03:12

سفرنامه خیلی خوبی بود, واینکه بنده این شهرهارو رفتم اما هیچقت غارهوتورو ندیدم,همچنین امامزاده موسی,خیلی جالب بود, ارزوی سفرهای بهتر برای شما رو دارم.

مجید خدامی 5 خرداد 1396 ساعت 03:12

کاش ایران تو خارج بود

احتشامپور 5 خرداد 1396 ساعت 03:12

با سلام خدمت نویسنده عزیز از اینکه به اطراف شهر زیبای بهشهر امد و از این سفر راضی بودید تشکر کرده و خرسندم که راضی بوده اید ولی دو نکته قابل تعمل در سفر شما گنجانده شده که لازم شده توضیح بدم اولا شهر رستمکلا رو تو نوشتهاتون روستا معرفی کردید این شهر در سال1359 دارای شهرداری بوده و زیر مجموعه شهرستان بهشهر میباشد و خود بنده نیز ساکن این شهر هستم چطور میشود یک شهر با بیش از14هزار جمعیت رو روستا نام برد برام جالبه.نکته بعدی روستای تروجن هست که غار هوتو در این روستا واقع شده نام این روستا بیش از 25سال هست که به شهید اباد تغییر کرده و شما ان را به نام قدیمش خواندید امید که اصلاح نمایید با تشکر

مهدی 5 خرداد 1396 ساعت 03:12

کاش یه ذره از اون همه پولی رو که خرج ساخت گنبد و بارگاه برای امام زاده ها کردن ، یصرف محافظت از اثار باستانی منطقه می کردن

ناصر ر 5 خرداد 1396 ساعت 03:12

سفرنامه خوب و جمع و جوری بود. مرسی ...

میثم.ز 5 خرداد 1396 ساعت 03:12

دوستانی که علاقمند به اکبر جوجه هستن این غذا رو میشه تو اکثر رستوران های شمال کشور دید
اما..! به یاد داشته باشید به هیچ عنوان قابل مقایسه با شعبه های اصلی نیست که تو شهرهای بزرگ شمال وجود داره بهترین کیفیت در ساری و گلوگاه
و تا اونجایی که من میدونم فقط اکبر جوجه سرو میشه و منوی دیگه ای ندارن

اشی 5 خرداد 1396 ساعت 03:12

خیلی خوب عالی بود وما از این شهرهای که خودمان داریم از زیبای وطبیعت بکر ان غافلیم ممنون دوست خوب

فرشاد شفیعی 5 خرداد 1396 ساعت 03:12

سلام خانم کاکاوند بزرگوار.از زحماتتون برای نگارش این سفرنامه تقدیر و تشکر میکنم. هرچند خیلی کوتاه بود اما با عکسهای خوب و شناساندن چندجاذبه تاریخی گردشگری در خطه شمال کشور(نواحی قائم شهر،بهشهر و بابل ) باعث افزایش آگاهیمون به داشته های فرهنگی کشورمون شدید واز این بابت از شما تشکر ویژه دارم.با عرض معذرت درمورد سفرنامه تون ، برام چند سوال پیش اومد که امیدوارم از دستم دلخور نشین و با جوابگوئی به اونها ، بنده از شما بینهایت ممنون خواهم شد.1- انتظار داشتم در مورد غارهای هوتوو و کمربند ( با توجه به اینکه فرمودید قبلا اطلاعات زیادی کسب کرده بودید) به خوانندگان اطلاعات بیشتری منتقل بفرمائید که هم از نظر نحوه دقیق دسترسی به غارها و هم نقشه آن منطقه و محل دقیق غارها و همچنین اینکه غارها آبی بودند یا خشک؟ طول غار و سایر اطلاعات ضروری که خیلی خلاصه از مطلب گذشته بودید.2-به محل دقیق و نحوه دسترسی به دریاچه عباس آباد بهشهر اشاره نداشتید.3-عکسی از بقایای کاخ عباس آباد که بهش اشاره داشتید، نگذاشته بودید.4- فاصله رستم کلا تا بهشهر رو 2 کیلومتر فرمودید اما بنده در نقشه ایران این فاصله رو بیشتر از 2 کیلومتر دیدم( شاید هم نقشه درست نباشه)فقط خواستم مطمئن بشم که کدوم درسته.5-به محل دقیق گوهر تپه و نحوه دسترسی به اون هم اشاره نکرده بودید.6-و همچنین محل دقیق امامزاده شیخ موسی اشاره نداشتید.ضمنا به نظرم در این محدوده شهرها که شما سه روز تشریف داشتید ،جاهای دیگری که بتونه بعنوان جاذبه برای هم میهنامون جذاب باشه وجود داشته باشه که میتونستید در انتهای سفرنامه تون به اونها و محل دقیقشون ، اشاره بکنید.برای شما و دوستانتون روزهای خوب ، شاد و موفقی آرزومندم و امیدوارم در سفربعدی ،سفرنامه ای بهتر و جامعتری از شما دوست عزیز مطالعه کنم.