از سواحل زیبای دریای سیاه تا پایتختی در قلب آناتولی

4.5
از 35 رای
تقویم ۱۴۰۳ لست‌سکند - جایگاه K - دسکتاپ
از سواحل زیبای دریای سیاه تا پایتختی در قلب آناتولی
آموزش سفرنامه‌ نویسی
16 آبان 1396 09:00
25
18.5K

13-Trabzone-Blog cover (01-05-01).jpg

اعتقاد بنده بر این است که سفر های زمینی همیشه از هیجان خاصی برخوردار است به این دلیل که شما در سفراز نقطه ای به نقطه ای دیگر  منتظر دیدن مکانهای تازه ایی هستید که قبلا ندیده اید. بطور کلی سفر های زمینی خصوصا با خودرو شخصی این امکان و فرصت را به شما میدهد که با اقوام ، گویشها ، سبک زندگی ، آب و خاک و اقلیم هر منطقه از مسیر سفر آشنا شوید .

از آنجائیکه اینجانب اغلب اوقات سفر زمینی را به سفر هوایی ترجیح می دهم، لذا برای نوروز سال 1396 نیز همانند سال قبل تصمیم به سفر با خودروی شخصی به کشور ترکیه گرفتم . با توجه به اینکه  سال قبل برای خودرو پلاک ترانزیت و برگ کاپوتاژ گرفته بودم لذا امسال فقط بایستی برای ابطال برگ قبلی و صدور برگ جدید کاپوتاژ به گمرک و جهت  صدور کارت شناسایی خودرو و گواهینامه بین المللی به کانون اتومبیل رانی و جهانگردی مراجعه می نمودم . در طی نیم روز تمام کارهای مقدماتی را با پرداخت 300 هزار تومان انجام داده و بیمه نامه بین المللی خودرو جهت 15 روز به قیمت 78 هزار تومان  از بیمه ایران تهیه نمودم .با آماده شدن مقدمات در  تاریخ 29 اسفند ساعت 15 راهی شدیم .

طبق برنامه ریزی انجام شده ما به سمت شهر سراب واقع در استان آذربایجان شرقی ، منزل پدر همسرم رفتیم ، روز بعد 30 اسفند لحظه تحویل سال نو را درکنار آنها بودیم و روز اول فروردین  ساعت 5 صبح از شهر سراب به سمت مرز بازرگان حرکت نمودیم .پس از طی نمودن 400 کیلومتر  ساعت 10  صبح به مرز رسیدیم . باک خودرو را با بنزین پر نمودم ووارد محوطه گمرک شدم  . گمرک کمی شلوغ بود و از فرصت استفاده کرده صبحانه خوردیم  و پس از طی 3 ساعت و گذراندن مراحل اداری و گمرکی از هر دو طرف ساعت 13 ( به وقت ترکیه 11:30) وارد خاک ترکیه شدیم . بدون توقف تا حومه شهر ارزروم رانندگی کردم و در یک رستوران معمولی  بین راهی  جهت صرف غذا توقف نمودم ، با پرداخت   40لیر برای سه نفر غذای  مناسب و خوشمزه خوردیم ،  بدون اینکه وارد شهر شویم از کمربندی به سمت شهر آشکاله ادامه مسیر دادیم . هوا سرد  و اطراف جاده مملو از برف  بود .

  • 1-جاده ارزروم به اشکاله
  • 5IFrHG4ZWLRRo7OBTKk56poqPwkVcyohPrAR76QC.jpeg

در شهر اشکاله  یه دوراهی وجود داشت . مسیر غرب   جاده بین المللی استانبول و مسیر شمال به شهر ترابوزان میرفت . ما در مسیر شمال ، یعنی به سمت ترابوزان حرکت کردیم . در ابتدای مسیر طی اعلان تابلوی  الکترونیکی راهداری ، وضعیت جاده را برفی و همراه داشتن زنجیر چرخ را الزامی اعلام می نمود.با توجه به فصل سرما و کوهستانی بودن منطقه ،تمهیدات لازم جهت همراه داشتن زنجیر چرخ انجام پذیرفته بود .

  • 2-جاده اشکاله به ترابوزان
  • ZfxkQlWEVDwNjMNIiz86dAeQ9BQrl3VEATaczqHd.jpeg

 هوا در ابتدا آفتابی و سرد بود ولی به تناسب مسیر و کوهستانی شدن جاده ، به مرور هوا ابری شد و به صورت آهسته بارش برف نیز شروع شد با طی نمودن 76 کیلومتر جاده پر پیچ و خم وکوهستانی، به شهر بایبورت رسیدیم . در این لحظه برف با شدت زیادی می بارید . جاده برفی و لغزنده بود ولی نیازی به اسفاده از زنجیر پرخ نبود . پس از مدتی بارش برف قطع شد ولی هوا همچنان ابری بود . با توجه به زمستانی بودن هوا ، مسیر دارای مناظر بسیار زیبایی بود که متاسفانه بدلیل مساعد نبودن شرایط، امکان عکاسی فراهم نشد .بعد از شهر بایبورت به شهر گوموشانه رسیدیم .

3-شهر گوموشانه

Zfmi9FD5tQ9LXiVyUclJddu8bHm2zghyfyudPhCi.jpeg

4- شهر گوموشانه

gwHCgs6uyFGo8HJGuZGKuI5LeK5GryBVF6H6IYpZ.jpeg

 شهر مابین کوههای زیبا قرار داشت ، بارش نم نم باران بر لطافت هوایش افزوده بود . با عبور از این شهر وارد منطقه جنگلی و کوهستانی دیگری شدیم که ما را به شهر زیبای ترابوزان نزدیکتر می نمود . ساعت 8 شب و هوا کاملا تاریک شده بود که به ورودی شهر ترابوزان رسیدیم، در بدو ورود خودرو توسط نیرو های امنیتی جهت بازرسی متوقف شد و پس از سلام و احوالپرسی و احترام متقابل خودرو را مورد بازرسی  و گذرنامه هایمان را چک نمودند .با گذر از ایست بازرسی داخل تونل شده و با گذر از آن وارد شهر شدیم .

مشاهده لیست قیمت تورهای ترابزون

5-تونل ورودی شهر ترابوزان

XOd5ZLFkryQ2wTj7soonLht8S385q0kPRnaVd5WA.jpeg

 با توجه به خستگی راه، مستقیما به هتل 4 ستاره بزرگ و ساحلی نواتل رفتیم .(ما در تابستان سال 95 مدت 4 شب در این هتل اقامت داشتیم)

در تعطیلات نوروزپارکینگ  هتل پر بود از خودرهایی که از  ایران آمده بودند .پس از چانه زنی یک اناق سه تخته رو به دریا با صبحانه جهت هرشب به مبلغ 350 لیر گرفتیم ، پس از کمی استراحت به مرکز خرید جواهر که در مجاورت هتل بود رفته و بعد از کمی گشت و گذار به مجموعه رستورانهای پشت مرکز خرید مراجعه نمودیم  و در یکی از رستورانها  با پرداخت 60 لیر برای سه نفر شام مفصل خوردیم . شب را در هتل زیبای نواتل سپری کردیم و صبح  از بوفه صبحانه که از هر لحاظ تکمیل بود و مشرف به فضای سبز ساحلی بود استفاده نمودیم.

 بعد ازصرف  صبحانه به محوطه زیبای ساحلی هتل رفتیم و کمی از هوای مطبوع دریای سیاه بهره بردیم. ساعت 11 با هتل تسویه نموده و گشت کوتاهی هم در مرکز خرید جواهر زدیم و به سمت مرکز شهر راهی شدیم .

6-نمایی از شهر ترابوزان

5DAoI4Xp10lWaPe17mxBBQFbDYYPNHy16DUWGf0q.jpeg

7-مرکز خرید جواهر

5Xy3GizG5SIWQx3BBPnWJ6df4lou6IHCUNWloZqu.jpeg

8-هتل نواتل ترابوزان

Bfk99gvHMyRuIXDuxWHQeDMMvN9tkIMGOTLDmovW.jpeg

9-ساحل اختصاصی و محوطه سرسبز هتل

ObEz6aGDen8pD8iixpplUmslU3pB4wbI1yugjOow.jpeg

در مرکز شهر  ماشین را پارک نموده و جهت تبدیل دلار به لیر به چند صرافی مراجعه نمودم.نرخ تبدیل دلار به لیر 3.66 بود  . پس از تبدیل ارز  در خیابان جمهوریت و مرکز شهر کمی پیاده روی کرده و از فروشگاههای مختلف بازدید نمودیم. از یکی از فروشگاهها مقداری میوه خریدیم  وبا مراجعه به پارکینگ سوار ماشین شده و به سمت شهر سامسون حرکت نمودیم .

از شهر ترابوزان تا شهر سامسون 330 کیلومتر جاده ساحلی است که از یکطرف دریا و از طرفی دیگر مناظر بسیار زیبایی از طبیعت بکر منطقه کارادنیز را می توان مشاهده نمود .در طی مسیر از چند استان و شهر های بزرگ و کوچک بایستی گذر می کردیم .

بعد از ترابوزان به اولین شهری که رسیدیم شهر توریستیAKCAABAT بود . این شهر بانمایی زیبا از دریای سیاه از یکطرف و از طرفی خانه هایی که بر روی کوههای اطراف و مابین درختان ساخته شده را به مانند یک کارت پستال به نمایش می گذاشت.

با گذر از این شهر ، دیدن مناظر با شکوه خط ساحلی و جنگلهای اطراف در هوای آفتابی لذت بخش بود . در شمال ترکیه و خصوصا سواحل دریای سیاه نه ویلایی کنار دریا ساخته شده و نه خانه ای وجود داشت حتی در چند تا هتلی ساحلی هم  ، امکان استفاده از ساحل برای عموم آزاد بود(.بر عکس سواحل دریای خزر خودمان که بجز مناطقی بسیار اندک مابقی ساحل در مالکیت اشخاص می باشد .)

در مسیر بعد از شهر اکچابات ، و گذر از شهر  carsibaci    به شهر   Giresun  رسیدیم . این شهر دارای پارک ساحلی بزرگ با امکانات جهت شنا  می باشد . البته بدلیل سرد بودن هوا استفاده از دریا جهت شنا مقدور نبود .پارک ساحلی بسیار زیبا بود با وجود هوای آفتابی تعدادی عکس از مناظر ساحلی و کوه تپه های اطراف که اغلب هم مشرف به دریا بودند انداختیم  .پس از کمی استراحت در پارک به مسیر خود ادامه دادیم.

10- پارک ساحلی Giresun

NvPuvCiUNIvHWBRPEez4qRVKcEXWFg5Z00Xsanlq.jpeg

11-نمایی زیبا از سواحل دریای سیاه

drLgN7mQEsij8tzWOa05tKz68uk3nhEdxQoQajEk.jpeg

در ادامه مسیر به شهر بزرگ ordu رسیدیم . در این شهر از ساحل دریا تا بالای کوه خط تله کابین برقرار بود که از بالای شهر گذر میکرد .

12-شهرOrdu

lUbuUHjf77YQZuTF8PwH1x39OoC4FocB6GJSRm57.jpeg

شهر شلوغ و پرترافیک بود ، در ادامه مسیر از  شهرهای fatsa- unye- carsamba- گذر کردیم

13-جاده زیبای  Ordu به سامسون

  J2VNvUepwJhZBkegDbAX07U7Ry7HGlgRKupnqHIO.jpeg

و سپس ساعت 6 بعد از ظهر به شهر بزرگ و زیبای سامسون رسیدیم .در حومه شهر نمایشگاهها و فروشگاههای بزرگ مبلمان با برند های مطرح ترک وجود داشت .(در این شهر هر سال نمایشگاه بین المللی مبلمان برگزار میشود). در ابتدا چیزی که نظر ما رو به خودش جلب کرد قطار شهری یا همان (ترموا) بود که از ابتدا تا انتهای شهر مسافرین شهری را جابجا می نماید.

با توجه به خستگی راه ، به جستجوی هتلی مناسب پرداختم. هتل بزرگ و زیبای شرایتون نظرم را جلب نمود.

14-هتل زیبای شرایتون  سامسون

thIX8Uy95BGN1uAVK0BmGPtA19k3bU2yDeICz13i.jpeg

yPMldpv61KmTKAqKT3QGrqlPKEEoDs0dDIhCuCyX.jpeg

ساختمان هتل بدلیل بلندی آن از تمام شهر قابل مشاهده بود.هتل در  قسمت غربی شهر قرار داشت و مشرف به ساحل بود . خودرو را در پارکینگ هتل پارک نموده و جهت دریافت اطلاعات قیمت اتاق به پذیرش مراجعه کردم . با توجه به کلاس هتل (5 ستاره تاپ) قیمت اتاق سه تخته را شبی 580 لیر اعلام نمود  . تصمیم گرفتم هتلی با قیمت مناسب پیدا کنم .پس از کمی جستجو در نزدیکی اسکله بزرگ سامسون هتلی 5 ستاره بنام serra پیدا کردم که هتلی خوب و تمیز به نظر می آمد. در این هتل تعدادی از هم وطنان تبریزی که جهت شرکت در نمایشگاه ساختمان به شهر سامسون آمده بودند اقامت داشتند.

16-هتل serra

gPOreWNmYqQ4H1TPoby8Lz0cth4hyTy13mEwCSIU.jpeg

پس از مذاکره با پذیرش جهت اتاق سه تخته شبی 340 لیر توافق شد . اتاق را تحویل گرفتیم و خودرو توسط نکهبان  هتل به پارکینگ منتقل شد . اتاق مناسب و بزرگ بود و حمام همراه با وان وسرویس  بهداشتی بسیار خوب و تمیزی داشت . از پنجره هتل می توانستیم اسکله و خیابان ساحلی را مشاهده کنیم .

پس از کمی استراحت با وجود اینکه نهار هم نخورده بودیم به قسمت شرقی شهر رفته و به مرکز خرید PIAZZA رسیدیم . مرکز خریدی بسیار بزرگ با معماری مدرن که تمامی برند های ترک و بعضا غیر ترک نیز در آنجا نمایندگی داشتند. 

ابتدا به قسمت رستورانها رفته و از برگر کینگ سفارش برگر دادیم و پس از آن به بازدید از فروشگاه ها پرداختیم .در انتها هم از فروشگاه میگروس کمی میوه و آجیل خریدیم و به هتل برگشتیم .با توجه به اینکه اولین بار به شهر سامسون آمده بودیم تصمیم گرفتم دوشب در این شهر بمانیم .

صبح روز بعد پس از صرف یک صبحانه خوشمزه جهت بازدید از نقاط دیدنی شهر با راهنمایی پذیرش هتل راهی روستای تفریحی آمازون (AMAZON VILLAGE) شدیم .

17- Amazon village

GRQ5xhCjFenqnIiTmraj0Q2oHXO3olAR7vEOpHoc.jpeg

این منطقه در فاصله 5 کیلومتری از هتل به سمت   شرق و در مسیر جاده آنکارا قرار داشت . در این مکان توریستی که در کنار ساحل بنا شده ، یک رودخانه تفریحی زیبا ، فضای سبز بسیار وسیع، چند رستوران ، موزه و نماد هایی  از تاریخ شهر سامسون به نمایش گذاشته شده است . در بخشی از پارک موزه و نمایشگاهی از تاریخ 3000 هزار ساله شهر در معرض دید عموم قرارگرفته داشت که به زمان  امپراطوری روم باستان وفرماندار معروفش آمیسوس بر میگردد . ظاهرا در این شهر زن شجاع و جنگجو بنام آمیسوس حکمرانی میکرد .

18- رودخانه تفریحی داخل پارک

3r3UsZ8bArMuaIAINKK23mK5zSv0WchoQOEIPvoe.jpeg

19-رودخانه داخل پارک

PYwjG2MtOX9rr9rt2ZNXhWLEhHRBmQLcDUj1wbet.jpeg

 مجسمه های موجود در موزه  اغلب مربوط به زنان روم باستان بود.

20-محوطه موزه روستای آمازون

vtpAXFUw2XXUeSCIz5AESqIxxosTBAigw18qmAvX.jpeg

21-محوطه بیرونی موزه باستان سامسون

4AxEuxuGo0Np8hDR79eSJOsWHUN4ZhtodAFhg54O.jpeg

22-موزه روستای آمازون

Z3Mjq2K3jOXZhMPCe15ujPZzS87s6zkRTriNdwV8.jpeg

23- درون موزه باستانی سامسون

YgFydatqavZawcuABP92mIHhD5tO8RIKjGeLpoU5.jpeg

در محوطه پارک مجسمه بزرگ دو عدد شیر که مقابل هم بودند و مجسمه بزرگ  یک زن جنگجو کمان بدست قرار داشت .

24-مجسمه دوعدد شیر

rM5kNzs3mELXH2ftYgqQqWCyJTNKUY3yQaWVOlbL.jpeg

25-تندیس شیر درون پارک

xWCn7tAOTfKLEpYqyiAmmS7SoznOb1wOEUAF2KZy.jpeg

26-تندیس آمیسوس

7yst5qbSxFIOm3GrBKSEd7wZ6UIMXFCfG0IPicYD.jpeg

 

این منطقه توریستی در مجاورت ساحل دریای سیاه قراردارد که با فضا سازی بسیار زیبا ، پر بیننده را مجذوب خود می نماید .

27-ساحل درای سیاه از روستای تفریحی آمازون

WdHvUqxHaF8oxJmu3cagIcvUvuhIFPjoO2EHNteR.jpeg

28-نمایی دیگر از پارک

aDOVh5YMSyJZXmTazDyszpkzliio9DiNXfBgYQj8.jpeg

29-هوای بهاری در سامسون

oDD1wbBuMei1qdiN3D5NXiEchjB0iYAuiyvjkvKp.jpeg

در پارک یک خط تله کابین وجود داشت و گردشگران می توانند با استفاده ازآن به کوه تپه مقابل بروند .  با پرداخت نفری 3 لیر سوارتله کابین  شدیم و به بام سامسون رفیتم .

30-خط تله کابین داخل محوطه پارک

xezxEvzg0QX79gFs1H06F6wtZ8LFuYVtt77NmQ3R.jpeg

پس از پیاده شدن  وارد یک پارک بزرگ با منظره دریا شدیم .

31- نمایی از بام سامسون

quyFVMszHeRJn02CYG6t3YigAv7NmYTUuEqJC2w7.jpeg

در قسمتی از این پارک ،کلمه  SAMSUN به صورت المان ساخته شده است.

32-المان نوشتاری سامسون

BCQCMBDeMp1Lg4SYdgo3AD23hiJfl5h10k9og0Be.jpeg

از بالای تپه نمایی بسیار زیبایی از دریای سیاه را می توان مشاهده نمود و همچنین محوطه زیبایی که با گل های مختلف تزیین شده بود.

مشغول عکاسی از محوطه زیبای پارک شدم.

33-نمایی از پارک بام سامسون

8H6CkHmUvVRDCT8PgcXtYR62hgkxywTAv8SwmB5j.jpeg

34-سطل زباله همگام با طبیعت

r1tuPywK7XzJ4XfdnxK4asAbWN5W17QfwOHXRPXQ.jpeg

. پس گشت زنی در پارک و بهره بردن از مناظر زیبا مجدد سوار بر تله کابین شده و به پایین بازگشتیم ، سوار ماشین شده و به هتل آمدیم . ماشین را در هتل پارک نموده و جهت پیاده روی  به اسکله ساحلی و تفریحی مرکزشهررفتیم.

35-اسکله تفریحی سامسون

EBZCwcBFMbAXyUS86glUxpNoV2NS4uQmHscqpOFi.jpeg

ابتدا از مجسمه هایی که در اسکله تفریحی شهر قرار داشت دیدن نمودیم .

36-مجسمه لحظه ورود آتاترک به سامسون

LgyB7LLPbhLNtHNu4r8ZdY5f4SdEjzy3pxNyN47Q.jpeg

مجسمه ها متعلق به لحظه ورود  آتا ترک و همراهانشان به سامسون که بیانگر اولین ورود ایشان به این شهر بوده است .

37-محوطه اسکله تفریحی

l6ytTq8lOYjPbQDKRcP0D9xaDb9YmLU83llG6SZc.jpeg

38-نمایی دیگر از اسکله تفریحی

qZFXPltK1cMiZmKfYtnBlyIuTVvElEjsHo0cs8Oh.jpeg

39-آبنماهای اسکله تفریحی

T32gYpOPxGF6Ffkc4tM0xHLw8EqRh2sBTl3TBhAD.jpeg

40-کالسکه های اسب سواری واقع در اسکله تفریحی

5S19apNrsxDNVDRxlD43kGs0CRtyj9v5x2xtchx3.jpeg

بعد از آن به بازار خارجی ها (YABANCILAR CARSISI) رفتیم که یک بازار بزرگ سر پو شیده محلی بود .

41-بازار خارجی ها

pMZYGZnRPzHrWKT3FRGoew7lQvv6CzM8Pth1Azc9.jpeg

سپس به مرکز اصلی شهر آمدیم و پس از کمی پرسه زدن در کوچه پس کوچه های مرکز شهر و بازدید از فروشگهای مختلف ،در یک رستوران سفارش سوپ و دنر دادیم . پس از صرف نهار به هتل بازگشتیم .بعد از استراحت و استفاده از سونا و حمام ترکی هتل  ، تصمیم گرفتیم با ترموا (قطار شهری ) به سمت مرکز خرید PIAZZA بریم .

در این شهر از زمان های قدیم قطار شهری بر قرار بوده که آثار ریلهای قدیمی در معابر همچنان قراردارد. خط جدیدترموا برقی شهر ، مدرن و زیبا که دارای واگن های تمیز و لوکسی است. با پرداخت 24 لیر 3 عدد بلیط الکترونیکی رفت و برگشت تهیه کردیم . در هر چهار یا پنج دقیقه یک قطار در حال تردد بود . سوار بر تراموا شده و به سمت مرکز خرید رفتیم .

42-مرکز بزرگ خرید PIAZZA

s75WSmSiovFLelqa6NccAPfO2Zb4jAXatDROpUTy.jpeg

43-خط ترموا شهر سامسون

30NUIEVGLfxZBI4BV34aBJChHFOHcXtBhinV5YvC.jpeg

پس از کمی گردش و خرید مختصر دوباره سوار بر ترموا شده به هتل بازگشتیم . در نزدیکی هتل یک رستوران جالب جهت صرف شام پیدا کردیم .این رستوران از دو قسمت تشکیل شده بود قسمت آشپزخانه که داخل یک اتوبوس و قسمت پذیرایی هم یک کانکس که درون آن  صندلیهای کوچک قرارداشت. درون کانکس یک بخاری ذغالی بودکه بر روی آن آبجوش و چای جهت پذیرایی آماده بود . ما سفارش 2 پرس آدنا کباب و یک پرس جوجه کباب با نوشابه و سالاد دادیم . غذا بسیار لذیذ و خوشمزه بود که سرجمع 40 لیر پرداخت کردیم. بعد از صرف غذا به هتل برگشتیم .

44-رستوران جالب در سامسون

9sQeOmRikN0bwmOBHYeAsMpJ1CnWHb7XI9g780NR.jpeg

45-داخل رستوران اتوبوسی

NubWEQLQMK5jumFpr1VMNVqNPN4iKmUs1zlCRFpJ.jpeg

صبح روز بعد ، پس از صرف صبحانه اتاق را تحویل دادیم .از پذیرش یکسری اطلاعات در خصوص نقاط گردشگری سامسون گرفتم و با مسیری که به سمت آنکارا در پیشرو داشتم مطابقت دادم . برابر بروشوری که از پذیرش گرفتم عکس منطقه ای بنام شاهین کایا کانیو  نظر مرا به خود جلب کرد . در عکس دریاچه ای وسیع مابین کوههای بلند را نشان میداد . در نقشه گوگل محل مورد نطر را پیدا کردم . در مسیر ابتدا بایستی تا شهر HEVZA رفته  و از آنجا از طریق جاده فرعی به شهر کوچک  VEZIRKOPRU و پس از گذر از چند روستا و جاده پر پیچ و خم به منطقه SAHINKAYA KANYONU  رسیدیم . جاده روستایی و خیلی خلوت بود .رفتن به آنجا برایم کمی ریسک داشت ، ولی چون به اینجور جاده ها عادت داشتم تا دریاچه رفتم . در کنار دریاچه سه تا قایق  جهت گرداندن توریستها دور دریاچه وجود داشت . ماشین را پارک کردم .پسری جوان به نزدیکی ما آمد و گفت اگر بخواهید می توانید سوار بر قایق شوید و به مدت 45 دقیقه در روی دریاچه شما بگردانم .

با توجه به 60 کیلومتری که از جاده اصلی آمده بودیم و همچنین زیبایی منحصر بفرد منطقه قبول کردم . سوار بر قایق دو طبقه کوچک شدیم و به سمت تنگه ، جایی که دریاچه مابین کوهها قرار داشت رفت

46-اسکله دریاچه شاهین کایا کانیو

k4ovEHVXcXta7TVdKMiutiWK0Rq7MQI8RHyDCFWG.jpeg

47-قایق های کنار دریاچه

zmMPoCze2RhmW0TsMcWGRe0RF5nnrWAhlkkBeu6z.jpeg

48-دریاچه شاهین کایا کونیو

1akk9bOiTIHIrbtrCnQ7OzOrtkidcEL4aXDugZ1c.jpeg

صخره ای بودن کوهها و همچنین جنگلی بودن منطقه بر زیبایی طبیعت می افزود .طی دو مرحله هم با چای از ما پذیرایی کرد .

49-پذیرایی با چای روی دریاچه

uXtDISAC2u975Hqdc6uonVUxVmfsuMEpspBXvruk.jpeg

من هم فرصتی مناسب جهت عکاسی به دست آورده بودم . عکسهای بسیار زیبایی از تنگه و دریاچه گرفتم .

50-منظر زیبای از تلفیق کوه و دریاچه

4a3NZDOrIn3yPBydhEJNEw0ePFJyuwwh2Sqz943I.jpeg

51-نمایی دیگر از دریاچه

FcgkqVLASAV8SQOxmxSyRAXpgkauftgPyz1AROQR.jpeg

52-قایق سواری مفرح

y9r7zHyrj888DZCub4icyY0yAMUG82N4VK5IMkSc.jpeg

بعد ها در نقشه نگاه کردم متوجه شدم که این دریاچه  با ساختن سد بر روی RED RIEVER پدیده آمده است .ولی در هر صورت دیدنش برایمان بسیار جذاب و جالب بود .

53-اتمام سفر روی آب

aVoTpk1DoPSitMccZNVwtraKgGXiPJbKGkAVDOpn.jpeg

پس از اتمام زمان قایق سواری ، سوار بر ماشین شده و به جاده اصلی برگشتیم و به سمت شهر آنکارا پیش رفتیم .ساعت 6 عصر به شهر بزرگ آنکار پایتخت کشور ترکیه رسیدیم .طبق هماهنگی انجام شده با گرفتن آدرس ، به منزل خواهرم رفتیم . خواهرم با همسر و دو فرزندش  به واسطه شغل همسرش در آنکارا زندگی میکند . همسر خواهرم در دانشگاه دولتی ترکیه استاد دانشگاه و تدریس می نماید. به محض رسیدن با استقبال گرم خواهرم و خانواده اش مواجهه شدیم . پس از احوالپرسی های متعارف و کمی استراحت شام خوردیم و به نزدیکترین مرکز خرید و تفریحات شهر  با نام   AVM  ANTERS رفتیم . مرکز خریدی مدرن و بزرگ که بر بلندی شهر ساخته شده و همانگونه که از نامش پیداست بنام مرکز خرید آنتراس مشهور است در واقع از این مرکز خرید نمایی وسیع از شهر آنکارا  را می توان مشاهده نمود . این مرکز بزرگ دارای انواع فروشگاهها ، رستورانها و مجموعه تفریحی و ورزشی می باشد. پس از کمی گشتن به کلوپ تفریحات رفته  کمی در آنجا بولینگ بازی کردیم.

مشاهده قیمت تورهای آنکارا

صبح روز بعد قرار گذاشتیم به طبیعت اطراف شهر برویم . سوار ماشین هایمان شده و به سمت آزاد راه آنکارا – استانبول به راه افتادیم. پس از طی 50 کیلومتر در کنار یک هتل توقف نمودیم.

درمجاورت هتل یک دریاچه کوچک وجود داشت، که اطراف آن مملو از درخت های کاج جنگلی بود . با توجه به سرد بودن هوا در لابه لای درختان برفهای آب نشده زمستانی  وجود داشت .

54- دریاچه زیبا در حاشیه آزاده را استانبول به آنکارا

iakgaCU4PoU1it9pqz9eSi6hjR4TCSqnsmCflKkV.jpeg

55-درختان کاج اطراف دریاچه

f9ezcOsPi9oBved3E2kpUS6gc96oCW7Yp9VnzpWY.jpeg

56-هتل کوهستانی مجاورت دریاچه

mNliI2sbGQIJeOrSyNFfWYGDZG2NxG1HifimhecA.jpeg

کمی دور دریاچه قدم زده و از مناظر بسیار زیبا و طبیعت بکر آن لذت بردیم .

57-دریاچه زیبا

qyBePHQuKGKH8fwZNkjuXR4Vg1kuKZuoTKxApcSa.jpeg

مجدد سوار ماشین هایمان شده و به سمت استان بلو – پارک جنگلی آبانت و دریاچه بلو ادامه مسیر دادیم. در کیلومتر 180 از آزاد راه  خارج شده و به سمت پارک ملی آبانت راهی شدیم . در ابتدای این مسیر زیبا جاده بین کوههایی با پوشش جنگلی و رودخانه بود که در حاشیه جاده انواع رستورانها و هتلها وجود داشت ، پس از طی 13 کیلومتر به دریاچه بسیار زیبایی رسیدیم که در حاشیه آن یک هتل 5 ستاره بزرگ ساخته شده بود . اطراف دریاچه مملو از درختان کاج بود.

 58-دریاچه بلو

j9YaEdaE19YXV0POcMsyin7Ds6AfL2rD56eRIoWO.jpeg

این پارک جنگلی تفرج گاهی زیبا و بی نظیر است  که در آن امکاناتی نظیر سرویس های بهداشتی ، باربیکیو ، سکوهایی جهت استراحت و کمپینگ  برقرار می باشد . ضمنا برای ورود بابت هر خودرو مبلغ 10 لیر پرداخت نمودیم .

پس از گشت و گذار در اطراف دریاچه و انداختن چند عکس به نقطه مرتفع پارک رسیدیم و از یک دکه کوچک مقداری سوسیس کبابی و نوشابه جهت صرف نهار خریداری کردیم .

59-درختان کاج حاشیه دریاچه

GVb5WCGn9lXxFH3n5QtrZA7n7KslpoSNtlh5v5VK.jpeg

60-نمایی دریگر از دریاچه بلو

o9KbM8RZJ1t9xiYtnswbAQvpVcG65VQvbi13j6nH.jpeg

هوا بسیار مطبوع و بهاری بود . پس از مدتی از پارک خارج شده و به سمت منطقه توریستی و آبهای گرم KIZILCAHAMAM به راه افتادیم . این منطقه در70 کیلومتری شمال آنکار واقع شده است و به جهت وجود چشمه های آبگرم دربین اهالی منطقه شهرت دارد . پس از حدود دو ساعت و سی دقیقه رانندگی به منطقه کوهستانی و زیبای KIZILCAHAMAM رسیدیم . ابتدا وارد شهری کوچک وکوهستانی  شدیم و سپس جهت گشت وگدار واز طریق جاده پر پیچ و خم و جنگلی به بالای کوه رسیدیم. در این منطقه بدلیل نزدیکی به شهرآنکارا و وجود آب و هوای کوهستانی و آبهای گرم معدنی مکانهای اقامتی و توریستی زیاد ساخته شده است .در بالای کوه هتلی بزرگ وجود داشت که در محوطه بیرونی یک استخر آبگرم دایر بود، که در آن هوای سرد افرادی در حال شنا کردن بودند.

61-منطقه توریستی KIZILCAHAMAM

rwfsYa5oWqvGTAVsGTQNY8duYFpLVadG28opWyx8.jpeg

62-منطقه توریستی KIZILCAHAMAM

o0JToQwquVMkVlA74Dnhhpd19bSQhg8yIRBDXMay.jpeg

بعد از کمی پیاده روی مجدد به مرکز شهربرگشتیم   و از مجموعه آبدرمانی عمومی شهر که دارای بخش های مستقل زنانه و مردانه بود، استفاده کردیم . ورودی جهت هر نفر 10 لیربود در هنگام ورود کمد اختصاصی – دمپایی و دوعدد حوله تحویل شد. مجتمع دارای یک استخر تمیز کوچک – یک سالن نسبتا بزرگ حمام ترکی – یک سالن سونا بخار و یک سالن استراحت بود و بسیار تمیز و مرتب بود . پس از یک ساعت آبدرمانی و استفاده از مجتمع حسابی گرسنه شده بودیم  که با مراجعه به یکی از رستورانهای چوبی و کوهستانی ، سفارش سوپ (CORBA) و کوفته (KOFTA)با دو پارچ دوغ و سالاد دادیم . غذا بسیار خوشمزه بود و جهت 7 نفر 180 لیر پرداخت کردیم . با توجه به اینکه مسافت زیادی رانندگی کرده بودیم و بعد از یک آبتنی خیلی خوب وقت استراحت میشد . پس سریع به راه افتادیم و طی یک ساعت به خانه رسیدیم و به استراحت پرداختیم .

برنامه روز بعد که یکشنبه بود مراجعه به مراکز خرید در آنکارا بود . ابتدا به مرکز خریدمدرن و بزرگ آنکامال و پس از آن به نقطه دیگری از شهر که سه مرکز خرید در این مکان وجود داشت رفتیم. ANATURUOM- فروشگاه بزرگ IKIA – مرکز خرید اوتلت بسیار بزرگ و شلوغ NUTAVEGA  . پس از گشت و گذار و مقداری خرید به خانه برگشتیم .روز بعد کمی در خیابانهای اطراف منزل خواهرم گشت و گذار کردیم و بعد از ظهر به مرکز خرید KENTPARK و CHEPA رفتیم.

63-مرکز خرید NUTAVEGA

rVJOWFKD4On9CMu88YlJLR1MDlkNkW5oVT2AmRlK.jpeg

64-فروشگاه بزرگ IKIA

gbK2zhWcjKshYUEHGTgOMQvrfrvGCL6Q2BoR3XiQ.jpeg

روز سه شنبه جهت بازدید از نقاط مختلف شهراز خانه بیرون آمدیم . در نزدیکی منزل خواهرم یک ایستگاه تله کابین وجود داشت که فقط از طریق کارت اعتباری قابل استفاده بود و ما هم از کارت خواهرم استفاده کرده و سوار بر تله کابین شهری آنکارا شدیم . این خط از ناحیه شمال غربی آنکار تا حوالی مرکزی شهر در یک میسر رفت و برگشت ، اقدام به جابجایی مسافر می نمود . کابین هایی بزرگ که تا 10 نفر ظرفیت داشت و با سرعت قابل قبولی حرکت می نمود . ساکنین بخش شمال غربی شهر برای تردد به مرکز شهر می توانند  از تله کابین استفاده نمایند .

65-تله کابین شهری آنکارا

33bu3X0U5URrmYklsczEqL1rUtvvtYRbVDKF1Fp0.jpeg

66-نمایی از شهر آنکار از داخل تله کابین

I0bUVQ23H6UNqerCTFjUGHpD0EWxcqsipi95dgFJ.jpeg

 برای ما دیدن شهر آنکار از بالا خالی از لطف نبود . شهر آنکار دارای پستی و بلندی هایی زیادی بوده و شهر از وسعت و پهنای مناسبی  برخوردار است . جمعیت این کلانشهر دوم ترکیه بطور تقریبی  7 میلیون نفر می باشد.

روز چهارشنبه بعد از ظهر به مرکز اصلی شهر محله KIZILAY رفتیم . علیرغم نقاط دیگر شهر که نسبتا خلوت بود این نقطه خیلی شلوغ و پر ازدحام بود .خودرو را در یک پارکینگ عمومی با پرداخت 10 لیر پارک نموده و مشغول گشت زنی در خیابانها و کوچه پس کوچه های مرکزی شهر که مملو از رستوران و کافی شاپ ها شدیم.

67-منطقه مرکزی شهر KIZILAY

KILRQyOZXb9FTswMj5oAe0JxZvSDF8Szbg7zk8wJ.jpeg

68-خیابان GIRSUN

Umnnhnxa4DPRXrzs6b0qFimg684DCDgbYSEcCQED.jpeg

اغلب برندهای معروف ترک نیز در مرکز شهر شعبه داشتند . در یکی از کافه ها  چایی خوردیم و به مرکز خرید آتلانتیس رفتیم و شام را در فوت کورت آنجا میل نمودیم .

ما تا روز پنجشنبه میهمان خواهرم و خانواده اش بودیم و پنجشنبه صبح پس از صرف صبحانه عازم کشور عزیمان ایران شدیم . پس از خداحافظی به پیشنهاد خواهرم به ANIT KABIER    ( مقبره آتاتورک )رفتیم.

 در ابتدای ورود بنا به مسائل امنیتی ماشین را کاملا مورد بازرسی قراردادن و سپس بدون پرداخت ورودیه وارد محوطه شدیم .محوطه مقبره   بسیار وسیع که بر روی یکی از ارتفاعات تپه ایی شهر بنا شده است .خودرو را در پارکینگ پارک نموده و وارد محوطه اصلی شدیم . در ابتدای ورود به محوطه اصلی نگهبانان با دسیپلین خاصی و به صورت خبردار و مانند یک مجسمه ایستاده بودند از فاصله نمیشد تشخیص داد که مجسمه است یا انسان و در نوع خود خیلی جالب بود . جهت توضیح بیشتر محوطه اصلی شامل یک فضای باز بزرک ،یک  ساختمان اصلی که مقبره آتا تورک در آنجا واقع شده بود ، سالن موزه  و در یک سالن طویل که به صورت موزه درآورده شده بود که با ماکت ها  ، مجسمه ها و  عکسهایی از خانواده و مراسم های آتا تورک بخشی از تاریخ آن زمان  را به نمایش درآورده بودند. در مجموعه بازدید از این مجموعه  زیبا و تاریخی  مورد پسند قرار گرفت .

69-محوطه مقبره آتا ترک

x7edu4W1zdIdzsWhLlETSr2kU3qGHimF1YEMKW75.jpeg

70-تشریفات نظامی داخل مقبره

M6dLcy71OMwtZ8A1RJGtgU7O30pp35KfpyMFlwx3.jpeg

71-سالن داخل مقبره آتاترک

x6TqceF6ZwzjyqPBh8fwsoqzx3EyguKyTM1y7IaB.jpeg

72-محل خاکسپاری آتا ترک

6v1yTf4WgtoZuVuAVj3AGntmqSn3uMnilXKt36gs.jpeg

73- عکسهای پدر و مادر و خواهر آتا ترک

0g632jo0hEXQKQa5z7g7jfF0kfcCsy1gvMOmJKwo.jpeg

74-محوطه زیبای مقبره

U0pP9LiPnssM6TwOidikfXjTu1MnvMiDM181M0ga.jpeg

75-دور نمایی از شهر آنکارا

QW7fCPzTSUFqLoN8ZWqOFlnlJSfgyKPLZzvcSrVE.jpeg

پس از بازدید به پارکینگ مراجعه نموده و سوار بر ماشین به سمت جاده خروجی شهر به راه افتادیم .در مسیر پس از عبور از شهر های KIRIKKALE -  YOGAT -  SORGUN  - SIVAS – به شهر ارزنجان رسیدیم و شب را همانند سال قبل در هتل بزرگ شیمای سپری کرده و صبح روز بعد به سمت شهر ارزروم به راه افتادیم . سه ساعتی را در شهر ارزروم توقف داشتیم و در مرکز خرید فروم پس از گشت و گذار جهت صرف نهار به فوت کورت رفته و دومینوز پیتزا سفارش دادیم

 پس از صرف نهار به سمت مرز ایران  به راه افتادیم و ساعت 6 بعد از ظهر به مرز بازرگان رسیدیم . پس از انجام تشریفات مرزی و گمرکی وارد خاک ایران عزیز شدیم .

سومین سفر زمینی با خودروی شخصی خودم را تجربه کردم و خوشحالم از اینکه تجربیات زیادی از این سفر عایدم شد . دیدن شهرهایی نظیر سامسون و آنکارا برایم خیلی جذاب و عالی بود و از اینکه توانستم چیزی در حدود 400 کیلومتر از سواحل زیبای دریای سیاه را ببینم خیلی خوشحال بودم .

در پایان اطلاعات تکمیلی این سفر نامه شامل

کل مسافت طی شده در خاک ترکیه  3465 کیلومتر

کل بنزین مصرف شده در ترکیه 295 لیتر،که 55 لیتر از بنزین مصرفی در شهر بازرگان تامین شده بود.

هزینه پرداختی بابت بزین در ترکیه 12،830،000 ریال(1190 لیر)

هزینه خرید غذا 8،931،000 ریال

هزینه هتل 12،741،000 ریال

هزینه گشت و تفریحات 3،538،000 ریال

جمع کل هزینه ها بدون خرید 38،040،000 ریال

امیدوارم با این نوشتار توانسته باشم بخشی از تجربیات سفر زمینی ام را با سایر دوستان به اشتراک بگذارم .

در پایان از همسر عزیزم و پسر نازنینم که همیشه در سفر ها همیار و همپای بنده هستند و رنج سفر را تحمل کرده اند کمال تشکر و قدردانی را دارم و همچنین از مدیریت و کارشناسان حرفه ایی  سایت ارزشمند لست سکند که امکان به اشتراک گذاشتن تجربیات سفر در غالب سفرنامه را  برای مشتاقان سفر فراهم می نماید سپاسگزارم و زحمتشان را ارج می نهم.

 

 

نویسنده : کریم شقاقی

تمامی مطالب عنوان شده در سفرنامه ها نظر و برداشت شخصی نویسنده است و وب‌ سایت لست سکند مسئولیتی در قبال صحت اطلاعات سفرنامه ها بر عهده نمی‌گیرد.