Close

سفرنامه استانبول

4.4
از 58 رای
استانبول را باید شناخت ! + تصاویر

nmuXJh8a2xVYPfoV41M4Rg6RYoyA9h4jFOzqK0Vz.jpeg

به نام خالق هستی

انسان با سفر کردن حس خوش آیندی را به دست می آورد و می تواند با نوشتن, این حس را با دیگران تقسیم کند و آن را ماندگار کند.

ما با توجه به تعطیلاتی که در دی ماه داشتیم و کاهش قیمت تور های ترکیه, استانبول را به عنوان مقصد انتخاب کردیم و کارهای آن را انجام دادیم. هتلی معمولی نزدیک به خیابان استقلال که بیشتر به خاطر محل آن را انتخاب کردیم و نظرم را در مورد آن در بخش نقد ها نوشتم. فراموش نکنید که بهترین وسیله نقلیه در استانبول تراموا است و هر چه هتل شما به ایستگاه های آن نزدیک تر باشد شما راحت تر و برنده این سفر هم از لحاظ وقت و هم از نظر هزینه خواهید بود. با خرید استانبول کارت و شارژ آن نقل و انتقال شما از طریق وسایل حمل و نتقل عمومی امکان پذیر و ارزان است.

روز اول:

پرواز ما سر ساعت 6 صبح با پرواز ترکیش انجام شد و پس از رسیدن به فرودگاه آتا ترک و انجام امور مربوطه, نماینده شرکت برگزار کننده تور را پیدا کرده و به هتل منتقل شدیم. بعد از گرفتن اتاق و استراحت کافی از هتل بیرون زدیم. با داشتن نقشه شهر استانبول و ایستگاه های تراموا و مترو به نزدیکترین ایستگاه تراموا به نام کاراکوی با 15 دقیقه پیاده روی رسیدیم. این ایستگاه در ابتدای پل گالاتا قرار داشت و با خرید یک استانبول کارت و شارژ آن به مبلغ 25 لیر و صرف آب میوه در همان زیر گذر به مبلغ 3 لیر برای هر لیوان, سوار تراموا شده و در ایستگاه سلطان احمد پیاده شدیم. این ایستگاه در نزدیکی مهم ترین جاذبه های شهر استانبول قرار دارد و می توانید با پیاده روی از اکثر آن ها دیدن کنید.

ابتدا به سمت مسجد سلطان احمد رفتیم و در محوطه قبل از ورودی مسجد, ستون های رومی را دیدیم که در گذشته برنامه های ورزشی و سیرک مانند مسابقات اسب سواری یا کالسکه سواری در این محل انجام میشده که به آن میدان هیپودروم گفته می شود.

l1iDjhuBhtHuloSzCbSx1UwHcgUJ26cLwpOex6rG.jpeg

بعد از دیدن ستون ها وارد ورودی مسجد شدیم که به دلیل تقارن با ساعت نماز از ورود گردشگران مسیحی تا ساعتی بعد جلوگیری می کردند اما ما وارد شدیم و شکوه این محل ما را شگفت زده کرد.

PMa0EiidH5Z1uujvoTgbizXXYp8a3Iw1RUsUuObB.jpeg

پس از خروج از مسجد به دربی که به محوطه مسجد ایاصوفیه باز می شد وارد شدیم و بعد از کلی عکس های زیبا تصمیم گرفتیم که با خرید بلیط 40 لیری وارد آن بشویم که با صف طولانی مواجه شدیم و از رفتن به داخل آن پشیمان شدیم.

8h3Pszzy8kzmwXV52r6zEhM2hgtw0veg7NXLPyga.jpeg

با کمترین اتلاف وقت به سمت سلیمانیه رهسپار شدیم و از مغازه دارها محل مسجد سلطان سلیمان را پرسیدیم و از طریق خیابانی رو به روی ایاصوفیه با طی کردن 25 دقیقه به این محل زیبا رسیدیم. به نظرم بسیار زیبا و با معماری بی نظیر استاد سینان معروف ترین معمار ترکیه ساخته شده بود. این مسجد از یک طرف دید دریا داشت و از طرف دیگر به حریم سلطان راه پیدا می کرد و محل فیلم برداری چند فیلم و سریال معروف هم بود. چون هوا رو به سردی می رفت بعد از عکاسی و بازدید از داخل این مسجد زیبا به سمت هتل و برگشت رهسپار شدیم.

v9F69PS6nK0WMGQZZhtrYRpSeQI9ZE81onPBI0nG.jpeg

x3ivIHxdqY44vp9GRaaCr89UwnzRcTzYxsicIesF.jpeg

در مسیر بازگشت از بازاری رد شدیم که پوشاک کالای اصلی آن بود. قیمت ها عالی بود به شرط خرید سری لباس ها و بعضی ها از امکان گرفتن گمرکی در فرودگاه غافل بودند و با کلی خوش حالی خرید سری و ارزان می کردند. ما در رستورانی در این بازار ساندویچ کباب چرخ کرده ای خوردیم به قیمت 10 لیر که با نوشابه 13 لیر برای هر نفر شد با طعمی فراموش نشدنی. بعد از غذا از بازار شیب دار پایین آمدیم و به ایستگاه امینونو رفتیم و با عبور از روی پل گالاتا در ایستگاه کاراکوی پیاده شده و با پای پیاده و کلی خستگی از خیابان های شیب دار عبور کرده و به هتل رسیدیم. آخر شب به سوپری نزدیک هتل رفتم و به مقدار کافی آب و میوه خریدم. پرتقال کیلویی 2.5 لیر و آب کوچک 1 لیر بود و گران نبود.

روز دوم:

بعد از بیدار شدن و صرف صبحانه در هتل, به سمت ایستگاه تراموا رفتیم اما به جای سوار شدن بر واگن تصمیم گرفتیم که پیاده از روی پل گالاتا عبور کنیم چون هوا خوب و به ایستگاه امینونو نزدیک بود. روی پل گالاتا ماهی گیران مشغول ماهی گیری بودند و صحنه بسیار زیبایی را ایجاد کرده بودند.

s7Ryj2Q1HvJhbbI5Hj7xkwg1iqtxhtUHc58uHJBy.jpeg

بعد از حدود 15 دقیق از روی پل عبور کردیم و به منطقه امینونو رسیدیم که توقفگاه کشتی های مسافری و گردشگری بود. از این محل می توانید با هزینه کم به جزایر استانبول بروید و برگردید و تعداد کشتی زیادی در طول روز از این محل در حال رفت و آمد هستند.در آن جا تور دو ساعته گشت تنگه بوسفر را به ارزش فقط 15 لیر خریدیم و سوار کشتی شدیم.در طول این مدت عکس های زیبا گرفتیم و چای ترکی خوردیم که در هوای خنک خیلی چسبید.

9ir2jywmETxOsrFt71kmkpo0i1kCGtMDpas4l6ze.jpeg

h5IH46XvcySsjMCzowdGSyhXQOkary5M17C4NnG1.jpeg

بعد از بازگشت با عبور از زیر گذر به سمت دیگر خیابان رفتیم و در یکی از رستوران ها نوعی شاورمای ترکی سفارش دادیم که خیلی لذیذ بود و بهتون پیشنهاد میکنم. هزینه این غذا با نوشیدنی 23 لیر شد و ارزش امتحان کردنش رو داشت.

0gfnJqhk8vOtGY7caroOz1mFZaHg9BKLQihuRiEt.jpeg

بعد از نهار به استگاه تراموا رفتیم و برای بازدید از کاخ دلما باغچه وارد ایستگاه کاباتاش شدیم. حدود 400 متر با دنبال کردن تابلو به این کاخ رسیدیم و با خرید بلیط وارد محوطه شدیم و به همراه راهنمای انگلیسی زبان و بقیه وارد این کاخ معروف که محل مرگ اتا تورک بود شدیم.ساعت های این کاخ روی 9.5 دقیقه متوقف شده اند, ساعتی که اتا تورک موسس جمهوری ترکیه در آن چشم بر جهان بست. این کاخ دارای دو بخش است یکی بخش اصلی و دیگری حرم سرا که دارای پنجره هایی به سمت دریا و کاخ اصلی برای زنان پادشاه بود. هدایای بسیاری از رهبران و پادشاهان به او در این کاخ نگهداری می شود و عکس گرفتن ممنوع بود و جریمه هم داشت. بعد از بازدید از کاخ به هتل برگشتیم و به خاطر خستگی تا فردا استراحت کردیم.

روز سوم:

بعد از صرف صبحانه در هتل, برای دیدن برج گالاتا که به اصطلاح view point شهر بود رفتیم. پس از عبور از کوچه های زیبا و دیدن مغازه هایی که اغلب لوازم موسیقی می فروختند بعد از 15 دقیقه به این برج رسیدیم. view point جایی است که می توانید منظره ای با زاویه 360 درجه از تمام استانبول را ببینید و دیدن و رفتن به بالای آن را به شما پیشنهاد می کنم که هزینه بلیط آن 40 لیر بود.

جای همگی خالی بعد از دیدن استانبول از بالای برج, نهار دلمه و نوشیدنی به ارزش 13 لیر خوردیم و در راه برگشت به هتل, بلوط های کبابی که روی گاری ها می فروختند را امتحان کردیم که طعم بدی نداشتند. سپس به هتل رفتیم و عصر دوباره به خیابان استقلال برگشتیم و با خوردن قهوه ترک و گشت در این خیابان تا شب, آن روز را به پایان رساندیم.

 

sdZuUbPyV6MDT5I4o6m4A6mk5IdmfaqGaWJ8Se2I.jpeg

bYXYp9OrTlsZuu355YHMmofrepR2A1Uf0ifEPcOR.jpeg

gXWTWp25U2gucBUO4GEgPg1ig0PitCvuFzTcrbzB.jpeg

 

روز چهارم:

بعد از صرف صبحانه در هتل, با هماهنگی قبلی با لیدر در لابی هتل منتظر ماندیم تا ما را برای گشت شهری تا عصر ببرند. در طول مسیر توضیحاتی بسیار مختصردر مورد شهر و مراکز خرید دادند. چهار پاساژ برای خرید رفتیم و نهار بسیار ساده ای به ما دادند. اما در کل خوب بود. بعد از گشت, به بازار بزرگ رفتیم و از بازار ادویه و بازار مصری ها و جواهرات دیدن کردیم که خالی از لطف نبود و سوغاتی هم گرفتیم.

3UFRUeMQC0lquWYMa6NoNGiWgCvrwXpReBhKqsoJ.jpeg

1eIOhKis85csC1Z8Kkq7ouakd37hroViK3759e6C.jpeg

روز پنجم:

بعد از صرف صبحانه در هتل, به سمت ایستگاه تراموا رفتیم تا از موزه توپ کاپی دیدن کنیم. این موزه در نزدیکی ایا صوفیه می باشد و اولین کاخ عثمانی بعد از فتح استانبول می باشد و اقامتگاه اصلی سلاطین عثمانی بوده است. حداقل نیم روز وقت شما را خواهد گرفت و دیدن آن را به همه پیشنهاد می کنم.یکی از کاخ های آن به مقدسات اختصاص دارد و چیزهای عجیبی از قبیل عصای حضرت موسی, لباس امام حسین, شمشیر و یک تار از ریش پیامبر که در خلا نگهداری می شد و ...... وجود دارد که شما را شگفت زده خواهد کرد. در این موزه عکس برداری به دلیل صدمه به چیز های با ارزش ممنوع است. بعد از بازدید موزه و صرف نهار در منطقه سلطان احمد و خرید تور شب روی کشتی به سمت هتل برگشتیم و منتظر شدیم تا ساعت  8 با ماشین دنبالمان بیایند. این تور در ساعت 12 شب روی کشتی به پایان رسید و ما را به هتل برگرداندند.رقص و موزیک زنده و شام و دیدن شب استانبول از مزایای آن بود که به شما پیشنهاد میکنم اما گرفتن تخفیف رو فراموش نکنید.

OTReRDTl87M2P8NM5SZm7gMW6zj0S88q2t87Trcp.png

Hjng1eJvS8Wwin7PElaB8MSwGX7hg5q45GeuwdVY.jpeg

روز ششم:

روز آخر سفر ما فرا رسید و باید اتاق را ساعت 12 تحویل می دادیم.بنابراین کارها را انجام دادیم و پس از تحویل اتاق و کلید, ساک ها را در هتل گذاشتیم و مشغول گشت در خیابان استقلال, امتحان شیرینی ها, خرید کمی سوغاتی و گرفتن چند عکس در میدان تقسیم شدیم که در حال تعمیرات برای سال نو میلادی بود. حدود ساعت 5 به هتل برگشتیم تا به سمت فرودگاه برویم هرچند تا پرواز 5 ساعت فرصت بود و این یکی از مشکلات تور های استانبول است. پرواز طبق معمول با اذیت کردن ایرانی ها در فرودگاه و با تغییر گیت های خروجی با کمی تاخیر صورت گرفت و این دفتر به پایان رسید.

SRqWfWW4oTDIZYrKwhqOquwqkhqP59BozOnOcwOl.jpeg

eix190uICt0ulc9SPNJrfcewNK9yusONh8g1O34S.jpeg

در پایان مروری بر قیمت ها در تاریخ دی ماه 1396

آب معدنی 1 لیر

اسکندر کباب 10 تا 12 لیر

ساندویچ 10 تا 14 لیر

میوه 2 تا 10 لیر

به نظرم برای چنین سفری نفری 250 تا 300 دلار باید هزینه کنار بگذارید. امیدوارم نوشته هام براتون مفید و راه گشای سفر واقع بشه. به امید روزی که بتونیم همه جاهای زیبای  دنیارو ببینیم.

نویسنده : کیاوش فراهانی

تمامی مطالب عنوان شده در سفرنامه ها نظر و برداشت شخصی نویسنده است و وب‌ سایت لست سکند مسئولیتی در قبال صحت اطلاعات سفرنامه ها بر عهده نمی‌گیرد.

نظرات کاربران (29 نظر)

× در حال پاسخ به:

Shabbak 6 دی 1397 ساعت 11:30

سلام . مرسی از سفرنامه تون .
یه سوال داشتم . تو دی ماه با وجود هوای سرد سفر چطور بود ؟

افسانه 7 مرداد 1397 ساعت 20:36

سلام. هر دلار چند لیر هست؟

Reza Moradi 12 فروردین 1397 ساعت 12:24

سفرنامه خوب و مفیدی بود ، من خودم تو مسافرت ها تمام تلاشم رو میکنم که برای بازدید از هر مکان، وقت اضافی رو صرف نکنم تا بتونم جاهای بیشتری رو بگردم،امان از همسفر تنبل.سفر شما و استفاده از فرصت هاتون راغبم کرد تا در فرصتی مناسب سفری به استانبول داشته باشم،پس مهمترین مسئله در این سفر نزدیک بودن هتل به میدان تکسیم و تراموا هستش،در مورد قیمت پوشاک اورجینال هم اگه اطلاعی دارین ممنون میشم توضیحی بدین.با تشکر

مریم 23 اسفند 1396 ساعت 14:45

سلام لطف میکنید اسم بازاری که گفتید بعد از مسجد سلطان سلیمان رفتید و عمده فروش بوده رو بگید.

سهیل 30 بهمن 1396 ساعت 03:08

با عرض سلام و احترام
واقعا سفرنامه زيبا و روان، با اطلاعات كامل از مكان ها و مراكز ديديني
خاطرات سفر ماه عسل من به استانبول رو برام تازه كرد
هميشه شاد باشيد و سربلند

علی 22 بهمن 1396 ساعت 07:11

سلام ممنون از دوست عزیزی که خاطره سفرخود رابااخلاص دراختیار ماگذاشتند

مهدی قاضی 21 بهمن 1396 ساعت 21:36

با سلام
ممنون از زحمتی که برای نگارش این سفرنامه کشیدین
خواستم بپرسم که برای استانبول لیر همراه خودمون ببریم یا دلار؟

نادر مزرعه شادی 19 بهمن 1396 ساعت 20:18

سلام
خیلی با ریتم تندی نوشته بودید!
از زحمتی که برای نگارش سفرنامه کشیدید متشکرم.
در مورد قیمت تور و هتل چیزی ننوشته بودید.

ابراهیم سرمدی 9 بهمن 1396 ساعت 08:12

لذت بردیم عالی بود. ایشااله همیشه به سفر

رامین عبدی 7 بهمن 1396 ساعت 18:44

سلام. خیلی ممنون.بیشتر برای معطلی روز آخر برای پروازتان این موضوع را گفتم.

رامین عبدی 5 بهمن 1396 ساعت 23:31

سلام.امیدوارم در سفرهای بعدیتان از تجربیات سفرهای بدون تور سایر کاربران سایت لست سکند استفاده کنید تا هم سفر خوبی برنامه ریزی کنید و هم از وقتتتان به نحو مطلوبی استفاده کنید.عکسهای خوبی هم گرفتید.به امید سفرهای خوب برای همه.

سپیده ص 5 بهمن 1396 ساعت 16:34

ببخشید آب و هوا چطوری بود؟
آیا سرمای هوا مانع بیرون اومدن شما می شد؟

سپیده ص 5 بهمن 1396 ساعت 16:33

سلام
ممنون از سفرنامه مختصر و مفیدی که نوشتید
امکانش هست قیمت تور و اینکه چه هتلی بودید بفرمایید؟

علی 4 بهمن 1396 ساعت 23:24

فرمودین اذیت کردن ایرانی ها چون گیت و تغییرمیدن. همه پروازها چون پرواز زیاد هست گیتهاش بعضیا تغییر میکنه ربطی به ایرانی و خارجی نداره. مثبت بین باشیم

پدرام م 4 بهمن 1396 ساعت 23:21

سلام
تشکر از شما
سفرنامه مختصر و مفیدی بود
استانبول زیباست با مردمان بسیار مهمان نواز
غذاهای خوشمزه وعالی باب دل ما ایرانیها
باسلوقها و چای و قهوه هم جای خود داره
موفق باشید

مشاهده نظرات بیشتر