Close

هرمز، بهشتی پر از آرامش ( همراه با نکات کاربردی سفر)

4.5
از 28 رای
بهشت گمشده‌ی جنوب ایران!
  • 16 مهر 1397 09:00
  • 40
  • 42.8K

سفرنامه هرمز

تصویر 1 - پیش به سوی ساحل آرامش

 

از سال 91 که رفتم جزیره­ ی هرمز و چون فقط چند ساعت اونجا بودم نتونستم تمام جزیره رو ببینم، دوست داشتم دوباره به این جزیره برم (البته الآنم دوست دارم بازم برای بار سوم برم!). عکس هایی که دوستان اهل سفر و کوله گردهای عزیز از جاهای بکر این جزیره و سواحل رویایی ش تو وبلاگ و شبکه های مجازی می گذاشتند، من رو برای رفتن به هرمز مصمم تر می­کرد. متاسفانه این فرصت بدست نیومد تا آذر ماه سال گذشته (96). زمان مناسب برای رفتن به این جزیره تقریبا از اواسط پاییز تا اوایل بهار هست و در بقیه ی ماه ها هوا گرم و شرجی هست.

این جزیره در جنوب بندرعباس قرار داره و تنها راه رسیدن به اون راه آبی هست. شما می تونید به بندرعباس رفته و از طریق اسکله ی حقانی به جزیره ی هرمز برید. از طریق قشم هم می تونید به هرمز برید. هر دو اسکله، قایق های تندرو و استاندارد (اتوبوس دریایی) دارند. سکنه ی جزیره هم از همین قایق ها برای رفت و آمد استفاده می کنند. همیشه شما دانش آموزانی که به بندرعباس میرن و دانشجویانی که از بندرعباس به دانشگاه هرمز می رن رو توی قایق ها می بینید. قیمت رفت و برگشت هم اون موقع حدود 20 هزار تومن بود.

 با مجوز های خاصی میشه ماشین رو با لنج به جزیره برد ولی اینکه مجوزها رو چجوری میشه گرفت نمی دونم فقط میدونم هیچ گردشگری از این روش استفاده نمی کنه. این جزیره به دلیل کوچک بودن و داشتن سکنه ی کم، خوشبختانه هیچ بازار و پاساژی نداره و این دلیلی شده که بکر بمونه. البته در سال های اخیر تعداد تورهای تفریحی به مقصد جزیره بشدت زیاد شده و دیگه به بکری سال های گذشته نیست، ولی هنوز هم به دلیل اینکه این جزیره فقط جاذبه های طبیعی داره به نسبت بقیه جزیره های معروف جنوب کشور، بکر مونده و اتمسفر خاص و ناب خودش رو داره. 

چهارشنبه هشتم آذرماه از شیراز با ماشین شخصی حرکت کردیم و شب رو در جهرم خوابیدیم. صبح نه چندان زود از خواب بیدار شده و به سمت بندرعباس حرکت کردیم. هوا ابری و بارانی و فوق العاده زیبا بود. جاده ی شیراز بندر عباس از طریق جهرم خیلی جاهاش دو طرفه هست و معمولا کسانی که از شیراز می خوان به بندرعباس برن از راه شیراز – فسا – بندرعباس میرن که تا حدودی بهتر هست ولی چون جاده ی اصلی هست شلوغ تر هم هست.

 جاده ی جهرم - لار

تصویر 2 - جاده ی جهرم - لار

 

هر چه از شهر لار دور شدیم از شدت بارش ها کم شد ولی تا خود بندرعباس هوا نیمه ابری و مطبوع بود. حدودا ساعت 2:30 به اسکله رسیدیم. آخرین قایق رفته بود و قایق بعدی ساعت 4 حرکت می­ کرد. از فرصت استفاده کرده و نماز رو بجا آورده و نهار رو خوردیم و ساعت 3:30 ماشین رو توی پارکینگ شبانه روزی که کنار اسکله هست پارک کردیم و رفتیم توی اسکله. بخاطر اوضاع جوی و طوفانی بودن دریا، حرکت به تاخیر افتاد. این تاخیر تا ساعت 6 ادامه پیدا کرد و نهایتا گفتند که امشب قایق حرکت نمی کنه و فردا بیایید. با وجود این­که چند تا از دوستان توی بندرعباس ساکن هستند تصمیم بر آن شد که توی پارک ساحلی غدیر بخوابیم و از هوای بسیار عالی استفاده کنیم. یک جای مناسب پیدا کرده و دو نفری که چادر مسافرتی داشتیم توی چادر خوابیدیم و بقیه­ ی دوستان توی هوای آزاد ( گروهمون 4 نفر بودیم) . اگر چه همه چیز خوب بود و یکی دوبار هم بارون نم نم و لطیف پاییزی بارید، تنها مشکل این بود که شب جمعه بود و شب های جمعه ی بندرعباس فوق العاده زنده و شلوغ هست. از طرفی هم چون شب ها هوا لطیفه و روز کمی گرمه، تا خود صبح این شلوغی ها ادامه داره. مردم بندرعباس هم بسیار شاد هستند و به همین دلیل تا نزدیک­ی های صبح شلوغی و صدای موزیک و تردد خودروها ادامه داشت.

 صبح بیدار شده و با دعا و توسل که دریا آرام باشه و قایق ها حرکت کنند به سمت اسکله رفتیم. بلیط گرفتیم و سوار قایق شدیم و به سمت جزیره حرکت کردیم. طبقه ی دوم نشستیم. چون طبقه ی دوم توی فضای باز هست، استشمام هوای آزاد دریا توی اون موقع صبح، با اون خنکای دلچسب پاییزی، واقعا لذت بخش هست. واقعا سفر دریایی کوتاه و لذت­بخشی بود.

 

 قایق های جزیره ی هرمز

تصویر 3 - قایق های جزیره ی هرمز (اتوبوس دریایی)

 

حدودا چهل دقیقه توی راه بودیم. بعد از پیاده شدن از قایق رسیدن به جزیره اولین چیزی که می بینید راننده های موتور و ماشین هستند که توی صف ایستادند تا شما رو به تور دور جزیره ببرند. ولی ما به داخل منطقه مسکونی جزیره رفتیم و یک سوپرمارکت پیدا کردیم و تدارکات صبحانه رو دیدیم. منطقه­ ی مسکونی جزیره کوچک هست و همه جا میشه با پای پیاده رفت. قیمت اجناس معادل قیمت روی کالا هست و برخلاف خیلی از شهرهای جنوبی اکثر کالاها ایرانی بودند و کالاهای خارجی کمتر دیده می شدند.

 

 زیتون بندر

تصویر 4 - زیتون بندر - توی بندرعباس به این میوه میگن زیتون! شبیه گلابی هست. عطر خیلی خیلی خاصی داره و خیلی هم بوش زیاده و پخش میشه. از جنس میوه های استوایی هست و توی فصل های خاصی بفروش میرسند. اگر به بندرعباس رفتید حتما امتحان کنید

 

صبحانه رو خوردیم و پس از اون به راننده ی موتوری که توی راه دیدیم و بنظرمون پسر خوبی بود زنگ زدیم تا بیاد دنبالمون. البته سری قبل که رفته بودم هرمز با یه راننده ی شوخ و شنگ رفتیم که خیلی بیشتر بهم خوش گذشت. این راننده پسر خیلی خوب و مودبی بود ولی خب دیوونه بازی­ های اون راننده ی قبلی هیجان سفر رو بالا می­ برد!

 

 نقشه جزیره هرمز

تصویر 5 - نقشه ی جزیره

 

این موتورها یک اتاقک بهشون متصل شده که ظرفیت 4 نفر رو داره. ( البته ما در ادامه ی سفر 6 نفره هم سوار شدیم و شد!) سقف داره ولی اطرافش باز هست. سیستم صوتی هم دارند و پیشنهاد میدم اگه رفتید از راننده ها بخواین آهنگ های محلی خودشون رو واستون بذارند چون این آهنگ ها واقعا انگار برای اون فضا  ساخته شدند. (یه نکته ی جالب اینکه اتاقک موتور ها توی شیراز تولید میشن!) سری قبل که رفته بودیم موتورها سیستم صوتی نداشتند و فکر می کنم جزیره بدون صدای موزیک این موتورها قشنگ تر بود. اگر رفتید از راننده ها خواهش کنید حتی الامکان موزیک پخش نکنند تا بتونید از آرامش جزیره بیشتر بهره مند بشید. البته ماشین سواری و ون هم هست و قیمت همه شون مناسبه. من بشخصه ترجیح می دم سوار موتور بشم و از باد خنک لذت ببرم.

این موتورها شما رو دور جزیره می گردونند و جاذبه های جزیره رو بهتون نشون میدن و هزینه شون هم ساعتی هست و نسبتا مناسب و ارزونه. قیمت هر ساعت موتور برای 4 نفر حدود 15 هزار تومن بود و تقریبا همه ی موتورها حدودا قیمت ثابتی دارند. قیمت ماشین و ون اندکی گرانتر هست. شاید خاص ترین جاذبه ی این جزیره، هفتاد رنگ بودن این جزیره هست. خاک های رنگارنگ این جزیره واقعا زیبا و مسحور کننده هست.

 

 

جزیره هرمز

تصویر 6 - تنوع رنگ و زیبایی جزیره قطعا در این تصویر نمی گنجد.

 

با استفاده از همین خاک ها و با ابتکار و آموزش های دکتر نادعلیان که از نخبه های هنرهای محیطی و در سطح بین المللی شناخته شده هستند، نقاشی ها و دیگر صنایع دستی تولید میشه و در جزیره به فروش میرسه. (هنر های محیطی به هنرهایی اطلاق میشه که سازگار با محیط زیست و با استفاده از عناصر طبیعی بوجود میان و بعضی وقت ها هم نهایتا در طبیعت رها میشن.)

 

موزه ی دکتر نادعلیان در هرمز

تصویر 7 - کلکسیونی از رنگ های موجود در جزیره هرمز - موزه ی دکتر نادعلیان

 

 دکتر نادعلیان

 تصویر 8 - دکتر نادعلیان - عکس از سایت دکتر نادعلیان

 

دکتر نادعلیان هم سرگذشت جالبی دارند. در ادامه ی سفر به موزه (خانه) ی ایشون میریم و در مورد ایشون بیشتر صحبت خواهم کرد.

الهه ی نمک یکی از اولین جاهای دیدنی هست که می بینید. اگر مثل ما خوش شانس باشید ممکنه توی مسیر آهوهای جزیره رو هم از دور ببینید.

غار نمکی یکی دیگه از جاهای دیدنی جزیره هست. غاری به طول حدودا 15 متر تشکیل شده از نمک!

 معدن خاک­ سرخ یک از جاهای فوق العاده­ ی جزیره هست. اونجا همه چیز سرخه. پیشنهاد می کنم شما هم این خاک رو به صورت و لباس هاتون ­تون بمالید و همرنگ محیط بشید . عکس های خیلی زیبایی هم می­تونید بگیرید. (حتما  توی هرمز لباس مناسب بپوشید چون توی جزیره به احتمال زیاد خاکی خواهید شد). از این خاک توی طبخ غذاهای محلی من جمله سوراغ استفاده میشه و سرشار از آهن هست.

 

توریست خارجی در جزیره هرمز

تصویر 9 - یک توریست خارجی اومده بود و توی محل معدن خاک سرخ چادر زده بود و با خاک نقاشی می کشید. خیلی از جهانگردهای حرفه ای رو دیدم که به هرمز میرن و مدت های طولانی رو توی خلوت جزیره از فضای بکر اونجا لذت می برند.

 

از این خاک خیلی جاها استفاده میشه: از صنایع تولید لوازم آرایشی بهداشتی تا تولید رنگ های ضد زنگ و ادویه های خوراکی.

ساحل سرمه ای از دیگر جاهای دیدنی جزیره هست. خاک ساحل می درخشه و واقعا مسحور کننده هست. ما این شانس رو نداشتیم ولی اگر توی شب به این ساحل برید درخشش ساحل این حس رو تداعی می کنه که آسمون زیر پای شماست و ستاره ها می درخشند.

 

ساحل هرمز

تصویر 10 - خیلی سعی کردم که عکسی بگیرم که زیبایی این ساحل رو نشون بده ولی متاسفانه موفق نشدم. به تصویر کشیدن تلالو دانه های سرمه ای زیر نور آفتاب با دوربین من امکان پذیر نبود. این ساحل جز اون زیبایی هاست که واقعا نمیشه به تصویر کشید.

 

خواهش میکنم اگر به جزیره رفتید از این خاک ها برندارید و بذارید همونجا بمونند و زیبایی خودشون رو به همگان نشون بدهند. حجم بازدیدکننده ها روز به روز در حال افزایشه و اگر هر کسی ذره ای از این خاک ها رو برداره، تا چند سال آینده هیچی ازشون باقی نخواهد موند.

 

ساحل محیط زیست هرمز

تصویر 11 - ساحل زیبای محیط زیست محل کمپینگ شبانه ی ما

 

ساحل های بسیار زیبایی توی جزیره هستند که متاسفانه زباله ها چهره شون رو کمی نا زیبا کرده بود. ساحل محیط زیست یکی از اون هاست. ساحل مفنق یکی دیگر از ساحل هاست که دسترسی بهش سخته و بهشت هیچ هایکرها و کوله­ گرد هاست. من گردشگر ها و هیچ هایکرهایی ایرانی و خارجی رو می شناسم که به این ساحل رفتند و اینقدر از بکر بودن و آرامش اونجا خوششون اومده که یکی دو ماه اونجا موندند. هیچ امکاناتی هم نداره و بکر بکره! کسایی که میرند باید همه چیز با خودشون ببرند و یا به قایق ران ها زنگ بزنند تا واسشون آب و غذا بگیرند و از طریق ساحل بدستشون برسونند. متاسفانه ما به دلیل آرام نبودن دریا و ریسک قایق موتوری نتونستیم به این ساحل بریم.

یکی از جاهای خیلی خاص و فوق العاده ی جزیره دره ی تندیس ها هست. در موردش هیچ توضیحی نمی دم و عکسی هم نمی ذارم. ترجیح میدم هر وقت رفتید زیبایی اونجا غافلگیرتون کنه.

توی این جزیره جنگل های حرا هم در ابعاد کوچکی وجود داره. یه جای خیلی خیلی بد بو هم در اواخر مسیر هست که محلی هست که ماهی خشک می کنند. این ماهی های خشک شده بسیار با ارزش هستند و بعنوان غذای بسیار غنی برای ماکیان استفاده میشه.

 

قلعه ی پرتغالی ها از دیگر جاهای جزیره هست که واقعا زیبا و دیدنی هست. این قلعه دقیقا لب ساحل هست و این موقعیت مکانی زیبایی­ ش رو دو چندان کرده. قلعه در مجاورت منطقه ی مسکونی و نزدیک به اسکله هست. توی تور دور جزیره معمولا آخرین جایی که راننده ها شما رو می­برند همین جاست. (می تونه البته اولین جا هم باشه ) یک آب انبار قدیمی خیلی زیبا و یک کلیسا توی قلعه بود که بنظرم خیلی زیبا بودند. مشاهده دریا از روی سقف قلعه هم واقعا لذت بخش هست.

 

 قلعه ی پرتغالی ها در هرمز

تصویر 12 - قلعه ی پرتغالی ها – اون وسط قلعه یه فرش ماسه ای که با ماسه های رنگی جزیره درست میشه از قدیم مونده بود، هر چند بارون تقریبا محوش کرده بود. سال های قبل هنرمندان با خاک های جزیره توی فصل زمستون فرش ماسه ای درست می کردند و یک جشنواره برگزار میشد. ولی بخاطر مسائل زیست محیطی و حفاظت از خاک جزیره این جشنواره دیگه اجرا نمیشه. 

 

 قلعه ی پرتغالی ها در هرمز

تصویر 13 - یکی از ستون های آب انبار بسیار زیبای قلعه- متاسفانه بخاطر نور کم نتونستم زیبایی اونجا رو به تصویر بکشم. این اب انبار با آب شیرین باران پر میشه و در مواقع دیگه سال از آبش برای آشامیدن استفاده میشده. 

 

 

تصویر 14

 

 

تصویر 15 - این ماشین جالب با نوشته های خاص و عجیب رو هم کنار قلعه ی پرتغالی ها دیدیم.

 

جزیره فقط یه جاده ی اصلی داره که ساحلی هست و دور تا دور جزیره کشیده شده. راننده ها شما رو همه جا می برند و در مورد مکان های مختلف واستون اندک توضیحی هم می­دهند. البته معمولا راننده ها موزه ی دکتر نادعلیان رو بهتون معرفی نمی کنند. ظاهرا طبق صحبت های دکتر هنوز ایشون رو یه غریبه می دونند و نتونستند حضورشون رو بپذیرند. ما تا ساعت 4 تقریبا همه ی جاها رو دیده بودیم. خیلی ها بازید از هرمز رو توی یک روز از صبح تا عصر و در کنار سفر به قشم یا بندرعباس انجام می­دهند. راننده به درخواست من، ما رو به خونه ای برد که ساکنین غذاهای خانگی با قیمت مناسب تهیه می­کنند و اتاق هاشون رو خالی کردند و می­تونید اونجا استراحت کرده و نماز بخوانید. تعدادی از این خانه ها توی هرمز هستند و محلی برای کسب درآمد ساکنین اونجا هست. غذاها اکثرا دریایی هستند و واقعا لذیذ طبخ شدند. ما قلیه ماهی و ماهی شیر با چلو سفارش دادیم و واقعا لذیذ بودند. چند مدل ادویه ی مخصوص ماهی هم درست کرده بودند و می فروختند که پیشنهاد می دم حتما امتحان کنید. قیمت غذا ها در حد یه رستوران نسبتا ارزان بود. فکر نکنم رستورانی توی جزیره وجود داشته باشه. پیشنهاد می­کنم برای کمک به اقتصاد منطقه حتما از غذاهای لذیذ و ماهی های تازه ی اون­جا استفاده کنید. البته کافه ها و اقامتگاه های بوم گردی خیلی خوب و دنجی هم توی جزیره هست که همه شون متناسب با فضا و فرهنگ جزیره هستند و پیشنهاد می کنم حتما بهشون سر بزنید و لحظات ناب و خاطره انگیز بسازید.

 

 

غذای خانگی جزیره هرمز

تصویر 16 - غذای خانگی جزیره هرمز

 

من چون توی سفر قبل هیچی از موزه ی دکترنادعلیان نمی دونستم و بعدا باهاشون آشنا شدم، یکی از برنامه های اصلی رفتن به اونجا بود. ایشون حدود 12 سال پیش یک خانه­ ی خیلی قدیمی، متروکه و نیمه خراب رو توی کوچه پس کوچه های این جزیره خریداری می­ کنند و کم کم خونه رو بازسازی می­کنند.

 

وسایل کار دکتر نادعلیان

تصویر 17 - وسایل کار دکتر نادعلیان

 دیوارهای کوچه ی منتهی به موزه دکتر نادعلیان

 تصویر 18 - دیوارهای کوچه ی منتهی به موزه دکتر نادعلیان که نقاشی شده و بسیار زیباست ( عکس از سایت دکتر نادعلیان)

ایشان به مرور بعضی کارهای هنری مانند نقاشی با استفاده از خاک جزیره را شروع کرده و با آموزش این هنر به زن های جزیره این هنر را نهادینه می­ کنند. الان در جای جای جزیره زن هایی رو می بینید که در حال فروش آثار خودشون هستند و از این راه کسب درآمد می کنند. خونه ایشون که به موزه تبدیل شده و اکثر اوقات خودشون هم اونجا حضور دارند، واقعا زیباست و اگر به هرمز رفتید پیشنهاد می­کنم بازدید از این گوشه ی دنج رو از دست ندید. هم چنین از سایت ایشون هم می تونید اطلاعات خوبی کسب کرده و برای هماهنگی های سفر نیز کمکتون می کنند. www.riverart.net/hormoz/nadalian/persian/

  موزه دکتر نادعلیان

 تصویر 19 - برخی از کارهای موجود در موزه ی دکتر نادعلیان

موزه دکتر نادعلیان

تصویر 20 -  (سمت راست) پارچه های لباس سنتی هرمزگان هست که دکتر نادعلیان با خلاقیت به یه اثر هنری تبدیلشون کرده

موزه دکتر نادعلیان

تصویر 21 - یکی از کارهای فوق العادی زیبای موزه

 

قبل از بازدید از موزه دو تا از دوستان هم از جزیره قشم اومدند و بهمون ملحق شدند. موزه ی دکتر نادعلیان که در اصل خانه­ ی مسکونی ایشون هم هست، جز بهترین جاهایی بود که توی جزیره دیدیم. واقعا آثارشون زیباست و البته ما افتخار دیدار ایشون رو هم داشتیم. صحبت مفصلی در مورد کارهاشون و روابط ایشون با ساکنین جزیده و هم چنین کارهای جدیدشون توی جزیره قشم داشتیم که واقعا جذاب بود.

موزه دکتر نادعلیان

تصویر 22 - برخی از نقاشی های زیبای دکنر نادعلیان که اکثر آنها ارتباط معنایی با فرهنگ جزیره دارند

 

برنامه ی بعدی کمپینگ در ساحل مفنّق بود. برای رفتن به این ساحل یا باید با قایق می رفتیم و یا با یک راهنمای محلی و با یکی دو ساعت کوه پیمایی به اونجا می رسیدیم. متاسفانه دریا آرام نبود و راهنما هم پیدا نکردیم. پس تقریبا دم غروب بود که به جای مفنق به ساحل محیط زیست رفتیم تا شب رو لب دریا بخوابیم. شب روی شن های ساحل و در فضای باز خوابیدیم. چون شب رسیده بودیم و محیط رو ندیده بودیم به محیط آشنا نبودیم و کمی ترس داشتیم از دزد یا هر مزاحم دیگه. البته قبلا تحقیقات انجام داده بودم و می دونستیم هرمز تقریبا امن هست و مواردی مثل دزدی خیلی خیلی کم دیده شده.

 

کمپ در جزیره هرمز

تصویر 23 - دو تا از دوستان توی چادر خوابیدند

 

کلا هرمز مردم خوب، خوش برخورد و مهربونی داره. برای شام، دوستمون با درست کردن آتش، نوعی نان محلی جنوبی (تمشی) برامون پخت و  مکافات و مصایب روشن کردن آتش و پختن تمشی توی باد شدید و توی اون تاریکی شب واقعا خاطره انگیز بود.

 

ساحل محیط زیست هرمز

تصویر 24 - ساحل محیط زیست جنوب جزیره ست و برای دیدن طلوعی دل انگیز جای بسیار مناسبی هست.

 

صبح از خواب بیدار شدیم و از طلوع آفتاب توی اون ساحل زیبا لذت بردیم. یکی از دوستان هم فرصت رو از دست نداد تنی به آب زد که البته آب واقعا سرد بود. (اگر بخواهید طلوع رو مشاهده کنید باید توی ساحل­ های جنوبی جزیره باشید.) سپس به راننده موتور زنگ زدیم تا بیاد دنبال­مون و راه برگشت از این جزیره ی زیبا رو در پیش گرفتیم.

 

ساحل محیط زیست - محل کمپینگ

تصویر 25 - ساحل محیط زیست - محل کمپینگ

 

خلاصه ی سفرنامه (نکات مهم و کاربردی) :

 

زمان مناسب:

زمان مناسب برای رفتن به این جزیره تقریبا از اواسط پاییز تا اوایل بهار هست و در بقیه ی ماه ها هوا گرم و شرجی هست.

راه های رفتن:

این جزیره در جنوب بندرعباس قرار داره و تنها راه رسیدن به اون راه آبی هست. شما می تونید از هر طریقی به بندرعباس رفته و از طریق اسکله ی حقانی توسط قایق های استاندارد به جزیره ی هرمز برید. پارکینگ شبانه روزی کنار اسکله هست و می تونید ماشین تون رو اونجا بگذارید.

قایق ها:

قایق ها شب ها حرکت نمی کنند. بعضی مواقع هم بخاطر باد و باران حرکت نمی کنند. اول صبح و نزدیک به غروب احتمال کنسل شدن بیشتر هست.

رفت و آمد در جزیره:

منطقه­ ی مسکونی جزیره کوچک هست و همه جا میشه با پای پیاده رفت. برای گشتن دور جزیره موتورهایی هست که یک اتاقک بهشون متصل شده که ظرفیت 4 نفر رو داره. ماشین سواری و ون هم هست و قیمت همه شون مناسبه. اکثر گردشگرها هیجان موتور سواری رو ترجیح میدهند.

 

لباس:

حتما  توی هرمز لباس مناسب بپوشید چون توی جزیره به احتمال زیاد خاکی خواهید شد.  

موزه ی دکتر نادعلیان:

معمولا راننده ها موزه ی دکتر نادعلیان رو بهتون معرفی نمی کنند. هزینه ی بازدید خیلی کم هست. یه جای دنج و خاص پر از آثار زیباست. از دست ندید این فرصت رو.

 

مدت زمان لازم:

ما از ساعت 9 صبح تا ساعت 4 تقریبا همه ی جاها رو دیده بودیم. خیلی ها بازید از هرمز رو توی یک روز و از صبح تا عصر در راستای سفر قشم یا بندرعباس انجام می­دهند.

غذا:

اگر از راننده بخواهید شما رو به خانه هایی خواهند برد که ساکنین جزیره غذاهای خانگی با قیمت مناسب تهیه می­کنند و اتاق هاشون رو خالی کردند و می­تونید اونجا استراحت کرده و نماز بخوانید.

کافه ها و اقامتگاه های بوم گردی خیلی خوب و دنجی هم توی جزیره هست که همه شون متناسب با فضا و فرهنگ جزیره هستند و پیشنهاد می کنم حتما بهشون سر بزنید و لحظات ناب و خاطره انگیز بسازید.

امنیت:

هرمز تقریبا امن هست و مواردی مثل دزدی خیلی خیلی کم دیده شده. کلا هرمز مردم خوب، خوش برخورد و مهربونی داره.

 

نویسنده : امین شریعت خواه

تمامی مطالب عنوان شده در سفرنامه ها نظر و برداشت شخصی نویسنده است و وب‌ سایت لست سکند مسئولیتی در قبال صحت اطلاعات سفرنامه ها بر عهده نمی‌گیرد.

نظرات کاربران (40 نظر)
ترانه 15 دی 1398 ساعت 00:10

سپاس از شما برای نوشتن این سفرنامه زیبا،من با همسرم سه سال پیش برای نخستین بار سفری به جزیره زیبای قشم داشتم ،با وجود اینکه هفت روز آنجا بودیم به دلیل توفانی بودن دریا نتوانستیم به دیدن جزیره زیبای هرمز برویم ،بهمن امسال می خواهم سفری به بندرعباس و قشم داشته باشم و ازاکنون درآرزوی دیدار جزیره رنگارنگ هرمز ،نگین زیبای خلیج فارس روز شماری می کنم و قصد دارم شبی هم در این جزیره شگفت انگیز بمانم ،خواندن سفرنامه خوب شما برایم الهام بخش شد ،به امید پاینده بودن طبیعت زیبای ایران بامراقب همه ما از زیستگاه های بی مانند وطنمان

مسافر 7 اردیبهشت 1398 ساعت 17:05

سلام سفرنامه زیباتون رو‌خوندم. خواندن تجربه جدیدی به جزیره زیبای هرمز بود. تقریبا بجز شرایط رفتن به جزیره مهم پاخل جزیره و دیدنی هاشه، فقط کاش بیشتر در مورد جاهای دیگه دیدنی هرمز مثل دره سکوت، دره رنگین کمان و دره لاک پشت ها و عکس از غارها و ...می دادید. چون کسی که می خواد بره یک پیش زمینه داشته باشه.

شهرام فروغی 19 فروردین 1398 ساعت 11:41

سلام دم شما گرم خیلی خیلی خیلی زیبا و دوست داشتنی نوشته بودید و تعریف کردید خیلی از مطالب شما کیف کردم و حظ بردم مطالب را که میخوندم احساس می کردم با شما توی این سفر همراه بودم واقعا ممنونم از شما امیدوارم بتونم حتما در پاییز یا زمستان امسال به جزیره هرمز سفر کنم و از مطالبی که شما ثبت و نوشته بودید کمال استفاده را ببرم مطالب شما را ذخیره کردم تا یادم بمونه آدم با ذوق و سلیقه ای مثل شما این مطالب را نوشته و ثبت کرده

yasaman k 21 اسفند 1397 ساعت 13:05

ممنون از شما بخاطر سفرنامه جامع و کاملی که در اختیار ما گذاشتید. و قطعا نکاتی که بیان کردید به ما کمک فراوان خواهد کرد. انشالله که همه طبیعت دوستان بتونند یه روزی این جای زیبا رو ببینند.

امین شریعت خواه 22 بهمن 1397 ساعت 01:01

من دو باری که رفتم یه سرویس بهداشتی خوب توی اسکله بود که استفاده کردیم. و یکی هم اون خونه ای که رفتیم توش غذا خوردیم. این دو جا یادم میاد. جفتش توی منطقه ی مسکونی هست.

امین شریعت خواه 22 بهمن 1397 ساعت 00:59

سلام
امیدوارم پاسخم دیر نبوده باشه
تا جایی که من اطلاع دارم نه. عموما خب کمپینگ بدون امکانات هست دیگه.
ساحل محیط زیست نور اندکی داره بخاطر پروژکتوری که کمی دورتر هست. ولی مثلا ساحل مفنق هیچی نداره و اگه دوستای عزیز گردشگرمون اجازه بدن اصولا محبوبیت این ساحل بخاطر همین هست که کاملا بکر بوده ( نمی دونم هنوزم باشه)
آب کافی و غذا حتما داشته باشید. جایی که گوشی آنتن میده رو پیدا کنید و حتما شماره ی چند تا ازبومی ها و راننده ها رو داشته باشید که در صورت خواستن غذا یا آب یا خدای نکرده پیش اومدن مشکلی بتونید تماس بگیرید تا کمک تون کنند.

مریم 17 بهمن 1397 ساعت 17:06

ممنون از ثبت اطلاعات و خاطراتتون...پرسش من اینه برای کمپ دسترسی برای سرویس عمومی هست در هرمز؟چه مواردی رو بهتره مد نظر داشته باشیم؟

محمد سراج 11 آذر 1397 ساعت 11:39

درود بر شما همیشه به گشت.
توضیحات و گزارش شما زیبا ئ دلنشینه.
ادامه بده..

Sasan Raissi 13 آبان 1397 ساعت 17:38

بسیار زیبا ، ممنون از وقتی که گذاشتین ، لذت بردیم

Mr NvB 20 مهر 1397 ساعت 14:35

تشكر از سفرنامه خوبتون
آخرش نفهميديم از موتوري ها بخوايم موزيك بزارن يا نذارن ؟ :D
در مورد جزیره دره ی تندیس ها هم كاش عكس و مطلب ميذاشتيد كه مجبور نشيم توي گوگل سرچ كنيم .
اگه نيت ، كنجكاو كردن بقيه است ، اونوقت ميشه يه سفرنامه به اين شكل نوشت :
سفرنامه : سفر به كره مريخ
متن سفرنامه : هيچي نمينويسم كه خودتون بعدا بريد ببينيد :D
.
اما خب ،كار شما باعث شد كنجكاو بشم برم گوگل سرچ كنم ببينم چيه . واقعا جاي ديدني و زيباييه .

سیمین ابراهیمی کرمانی 19 مهر 1397 ساعت 09:25

ممنون بابت سفرنامه جناب شریعت خواه .. خب باید بگم بنده حقیر فقط با شنیدن نام مکانی به رفتن و دیدن اون مکان ترغیب نمیشم از نظر بنده نشون ندادن و توضیح ندادن ان مکان خاص ایده جالبی نبود یک سفرنامه نویس حرفه ای اینگونه عمل نمیکند . فرض کنید سفرنامه نویسان مشهور جهان شبیه شما عمل میکردن انوقت تنها اطلاعات ناقصی در اختیار داشتیم.اگر قرار بر ندیدن و ندانستن است پس بهتره اصلا ذکر نکنید. در مورد اهنگ محلی اون ناحیه اخرش متوجه نشدم از راننده بخوایم برامون اهنگ بزاره یا نزاره تناقض در صحبت های شما وجود دارد که خواننده را سردرگم میکند. بهرحال بجز این دو مورد بقیه مطالب بخوبی بیان شدن. آرزوی سفرهای بیشتری برای شما دارم.موفق باشید

ramin 18 مهر 1397 ساعت 11:11

خوندن سفرنامه تون خاطرات سفر به هرمز رو در من زنده کرد. خیلی زیبا توضیح دادید مشتاق شدم یبار دیگه برم جزیره رو از نزدیک ببینم . سری پیش با یه اکیپ سی چهل نفره از قشم رفتیم و چیزی از دنج بودن و اروم بودن جزیره یادم نیست .دوست دارم یبار دیگه دو سه نفره برم که تجارب خوب شما رو تجربه کنم.

100safar 18 مهر 1397 ساعت 09:03

ازخوندن سفرنامه تون لذت بردم و خاطرات سفر خودم به قشم زنده شد.
نوشتارتان صمیمی و موجز بود و حاشیه های اضافه نداشت. اینکه از دره تندیس ها عکس نگذاشتید هم کار تازه ای بود. امیدوارم این کار حس کنجکاوی خوانندگان رو تحریک کنه. شاید هم عده ای رو دلخور کنه.
به عقیده من میشه هم عکس گذاشت و هم با توصیف هیجان و احساستون، خواننده رو مشتاق دیدار اون منطقه کنید چون واقعا عکس همیشه گویای همه جوانب سفر نیست.
منتظر سفرنامه های بعدی شما هستیم. همیشه به سفر.

مریم غفوری 17 مهر 1397 ساعت 13:48

سلام ممنون از سفرنامه خوبتون.یه سوال داشتم میخوام ببینم از جزیره هرمز به جزیره کیش کشتی هست؟؟؟

مهدی عسکری 17 مهر 1397 ساعت 11:21

سلام جناب شریعت خواه عزیز
عجب جای باحالی رفتینD:
به من هم چندین بار پیشنهاد شده که بریم و به دلیل مشغله کاری متاسفانه نشده ولی با این سفرنامه های جذاب بدجوری وسوسه شدم که بیخیال کار بشم و برم.
ممنون بابت به اشتراک گذاری خاطرات و اطلاعاتتون.
براتون بهترین سفر ها رو آرزو میکنم.

مشاهده نظرات بیشتر

× در حال پاسخ به: