سال نو در سرزمین اژدهای زرد (سفرنامه چین)

3
از 12 رای
سفرنامه نویسی لست‌سکند - جایگاه K دسکتاپ
سال نو در سرزمین اژدهای زرد + تصاویر
آموزش سفرنامه‌ نویسی
16 فروردین 1399 09:00
8
7K

 

شروع سفر

پس از هشت ساعت پرواز به شهر شانگهای رسیدیم. ما در ماه بهمن و همزمان با سال نو چینی ها به سفر رفتیم. سال خوک بود و از همان ابتدا در فرودگاه انواع تزیینات سال نو با خوک های بامزه به چشم میخورد.
به سمت هتل مان رفتیم که رنسانس نام داشت. و بسیار به مترو نزدیک بود.
هتل ما بالای یک برج بزرگ بود. هتل ما تازه از طبقه 30 برج شروع میشد و در طبقات پایین فود کورت و مجتمع تجاری قرار داشت.

 

Uetmxna14L5eau6dVTCpH6QCQ67VajauusFoiEC3.jpeg

 

 
شب اول به خیابان زنده نانجینگ رود معروفترین واکینگ استریت شهر شانگهای رفتیم که مملو از فروشگاههای متنوع در دو طرفش بود. از هر گوشه بوی خوراکیهای متنوع چینی به مشام میرسید.

uxuFfb1XtUAPkYNyONGJ22wvX0ygJ05U7HfByLrS.jpeg

اصلا نگران خوراک در چین نباشید چراکه رستورانهای زنجیره ای معروف مثل مک دونالد و برگر کینگ و... را به راحتی می‌توانید پیدا کنید. حتی رستورانهای ایرانی و ترکی هم پیدا میشود.

 روز دوم

روز دوم سفر را به بازدید از باغ یو اختصاص دادیم که به یک روز کامل نیاز دارید در انجا صف طولانی ورود را به خاطر اجرای مراسمهای سنتی چینی اصلا احساس نمیکنید. پس از گذشت از صف طولانی وارد باغ زیبا و عظیم شدیم .

MCbptgF2PNO6ECckqW6k8zDi62wpodxUVXmiKo0d.jpeg

قدیمی ترین منطقه شانگهای با تعداد زیادی ساختمان چوبیه و شاید مناسبترین قسمت شهر برای خرید صنایع دستی و لباس سنتی چینی. در باغ می توانید با دختران با لباسهای سنتی چینی عکس بگیرید و از زیبایی های باغ لذت ببرید.

QiyEGjtID9q3naRy8Rfcq4eC7wXoWCANNDRq0lzB.jpeg

«باغ یو» یا «باغ خوشبختی» یکی از پارک‌های شناخته‌ شده و کلاسیک شانگهای است که در شمال‌شرقی شهر قدیمی قرار گرفته و در سال ۱۵۵۹ ساخته شده است.

 

qBlpKwRYNAHkcbw2X3anm29W7TqVCbCkz7WWD9vZ.jpeg

قدیمی‌ترین بخش این باغ، باغ بیرونی است که در قرن ۱۸ تغییراتی در آن صورت گرفت. معروف‌ترین تالار در این باغ تالار بهار است. این پارک ۴۰۰ ساله یکی از بهترین نقاط دیدنی شانگهای است که در آنجا می‌توانید لحظات فراموش‌نشدنی از سفرتان را در ذهن‌تان ماندگار کنید.

 

روز بعد به سمت برج مخابراتی که سمبل شهر هم هست رفتیم.

kOm8tTtBodXgFqTpV22DCTJ7yCfhHmHKBxnndt7e.jpeg


برج مروارید شرقی یک برج رادیو تلویزیونی در منطقه پودانگ (Pudong) مجاور رودخانه هوانگ پو (Huangpu)، روبه‌روی تفرجگاه باند (The Bund) است که با ۴۶۸ متر ارتفاع سومین برج بلند در جهان به شمار می‌رود. در بالای این برج می‌توانید شاهد چشم‌انداز زیبایی از شهر جدید شانگهای و رودخانه دیدنی هوانگ‌پو و همچنین منظره‌ای بی‌نظیر از تفرجگاه باند باشید.

از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این برج می‌توان به ۱۵ نقطه برای تماشای شهر، رستوران گردان بزرگ، هتل با اتاق‌هایی با مناظر فراموش‌نشدنی اشاره کرد. 

9tN6kPZqY8v3hGxQxmYnGoDPA59DpJq01o7kmnMI.jpeg

Tz58E4RA5naUWO9hoVBo2Aex9yfW7X9BXywPOfwp.jpeg


از ساعت ۲ تا ۴ در صف ایستادیم تا بالاخره موفق شدیم بالای برج برویم. آسانسورهای پرسرعت ظرف چند ثانیه از کف تا بالای برج بالا می رفتند. نمای شهر از بالای برج بینظیر بود. وقتی بالای برج رسیدیم و روی کف شیشه ای آن راه می رفتیم منظرۀ شهر و رودخانه از آن بالا آنقدر تماشایی است که می توان ساعت ها نشست و تماشا کرد.

تفرجگاه باند در سمت غربی رودخانه هوانگ‌پو قرار گرفته و از نمادهای معماری شهر شانگهای است. این تفرجگاه به خاطر داشتن حال و هوای اروپایی میان گردشگران معروف شده است.

XFH3gbqE08z4vrdh6kJH4DHQYXAtkZv2Rjj6YBw6.jpeg

در این تفرجگاه می‌توانید کنار رودخانه خروشان هوانگ‌پو قدم بزنید و از تماشای بناهای تاریخی، بوتیک‌ها و گالری‌ها لذت ببرید و بعد از آن غذایی در رستوران‌های آن میل کنید.

bK3CVyIeoPjsmZFGVijZ3aq0wuBZ45zB50fsmgYv.jpeg

همچنین در این تفرجگاه می‌توانید سوار قایق شده و اطراف بندر شانگهای را گشت بزنید. سپس دوباره به ما حدود دو ساعت را در Bund گذراندیم، عکس گرفتیم و قدم زدیم. سپس پیاده به سمت خیابان Nanjing رفتیم که تنها ده دقیقه فاصله دارد.

ditJKv1mDjyUgXv8xUdjqDpgULgocJ1A93PgvQlb.jpeg


ناهار را در همان خیابان نانجینگ خوردیم و دوباره به سمت ابتدای خیابان قدم زدیم. طول خیابان و تعداد فروشگاه ها انقدر زیاد است که غروب دوباره به Bund رسیدیم. روی یکی از نیمکت ها نشستیم و تاریک شدن هوا روی رودخانه را تماشا کردیم.

7Gz91CfxbZSJecnB422Rb9waklbgdZhazjJkZD92.jpeg

شام را در Pizza Hut خوردیم و حدود ساعت ۱۰ شب به هتل برگشتیم.

.


روز بعد با پرواز چین به سمت پکن که البته خودشان بیجینگ میگویند رفتیم. تصمیم گرفتم اولین جایی که توی پکن میبینم دیوار چین باشد. صبح به سمت دیوار رفتیم دیوار چین با طول بیش از ده هزار كیلومتر  حدود ١٨٠٠ سال ساخته شده.

pJ9xdW7RKA2ZUfM4CGKJnfRwqT1dOC7xpZXDvMa0.jpeg

 

دیوار چین یك خط مستقیم نیست و خیلی جاها چند شاخه و چند لایه شده.

8OIR3eMBMhIDoT7fJdlAweNBUvVwp7EFsRLBqtt9.jpeg

كابرد اصلی دیوار برای جلوگیری از حمله اقوام بیابانگرد شمال چین بوده.

brzOAwWbmJVvjmHLqtWatOB4Sf2ciEfYBVGGnfDo.jpeg 

xIaMLLXnldtgp5C0Hug0oEEPRtDYgLlfOb4weyk4.jpeg

بر روی دیوار فضاهای بازی وجود دارد که در آنجا غرفه‌ها و فروشنده‌ها مشغول فروش سوغاتیهای چینی مربوط به دیوار چین هستند. از خدمات جالبی که ارائه میشود پوشیدن لباس چینی و گرفتن عکس در کنار دیوار چین است. دیوار بر روی خط الراس کوه حرکت میکند و پیاده روی بر روی دیوار بیشتر شبیه کوه نوردی در شیب تند میباشد. هرچند در جاهایی که شیب بسیار تند میشود، مسیر روی دیوار به صورت پله ایجاد شده وگاها مجبوریم حدود 100 پله باشیب تند را پشت سر بگذاریم. همراه داشتن آب خوردن در این دیوار پیمایی از ضروریات است. بر روی دیوار وجود نرده هایی که از آن هزاران قفل آویزان شده نظرمان را جلب میکند این قفلها توسط نو عروس ودامادهای نصب شده که معتقدند این کار باعث میشود زندگیشان همانند دیوار چین پایدار بماند.

 

صبح زود به سمت میدان تیان آن من رفتیم. وسیعترین میدان جهان به شکل مستطیل و بامساحتی بالغ بر 440 هزار متر مربع ، برای ورود به محوطه میدان کیف و ساک دستی رو از دستگاه ایکس ری رد کردن و بازدید بدنی شدیم که به نوع خودش جالب بود. 

lIB0cyEIo9d7P7NcamMqn9WCZ7kHgpHGxBb5wVIY.jpeg
 

در میان جمعیت مشغول گشت‌زنی بودن و توریستها مشغول بازدید از محوطه میدان بودند. در سوی دیگر میدان ورودی شهر ممنوعه و عکس مائو برروی دیوار زرشکی رنگ شهرممنوعه خود نمایی میکرد.

 

lm2OEQUzZDT2kFehEtb0CWR1I6FOLQfZXPHGrDi5.jpeg

برای ورود به شهر ممنوعه باید از زیر گذر خیابانی که حد فاصل میدان تیان آن من و شهر ممنوعه بود، عبور میکردیم. محوطه ورودی مملو از توریست خارجی و چینی بود که برای دیدن جاذبه های کشور خودشون به پکن سفر کرده بودند. خوب حالا در استانه ورود به شهر ممنوعه قرار گرفته بودیم محوطه ای عجیب و شگفت انگیز.

cA0C20GgOPceJ2UNHuTaCjwcmWyH6burDLhBIu9w.jpeg


بلیط ورودی شهر ممنوعه ۶۰ یوان هست، تقریبا همه قسمت های شهر ممنوعه برای بازدید عموم آزاده و من با ۵ ساعت پیاده روی مداوم تونستم بخشی از اونجا رو ببینم.

JIsZXGe212FTc3eMdT9zgpcvAOxMhCpdprSjBeLe.jpeg 

جایی که زمانی خلوت امپراطور بوده، بشدت توسط توریست ها مورد هجوم واقع شده بود. تلاش توریست های چینی برای رسیدن جلوی تالارهای اصلی و دیدن داخلش من رو یاد تلاش هموطنام برای رسیدن به ضریح انداخت. با اینکه تعداد توریست ها بسیار زیاد بود ولی از اونطرف شهر ممنوعه هم خیلی بزرگه و میشه جاهاییش رو بدون توریست پیدا و سفری به گذشته کرد.
خیابان معروف وانگ فوجینگ (Wangfujing) خیلی از شهر ممنوعه دور نیست و حدود ۱۵ دقیقه با پای پیاده فاصله داره. همه برندهای معروف توی واکینگ استریت وانگ فوجینگ شعبه دارند و برای خرید برند میتونه مکان مناسبی باشه. توی یکی کوچه های فرعی که به این خیابان میرسه میشه انواع و اقسام غذاهای عجیب و غریب از مار و عقرب گرفته تا هزارپا و اسب دریایی پیدا کرد.

c3rM2k4tGpxLRz66afp5IUO14LrMRFPoHQEBVgOw.jpeg

البته برخلاف تصور ما ایرانی ها این غذاها فقط جنبه توریستی و فان داره و غذای اصلی که هیچ، غذای فرعی مردم چین هم نیست.

u6cMJSlYU5Ebocww6QYrAYYKkECWmN3OCI7OPyrh.jpeg

 این هم از سفر من به کشور زیبای چین. امیدوارم از سفرنامه من لذت ببرید.

 

نویسنده: shahrzod moho 

این سفرنامه برداشت و تجربیات نویسنده است و لست‌سکند، فقط منتشر کننده متن است. برای اطمینان از درستی محتوا، حتما پرس‌وجو کنید.

اطلاعات بیشتر