Close

تنگه براق، شکافی عمیق تا بهشت فارس

4.4
از 61 رای
اینجا ایران نیست، اینجا خود بهشت است! +تصاویر
  • 7 شهریور 1397 08:00
  • 0
  • 82.7K

روستای زیبای تنگه براق از توابع بخش سده، در ۸۰ کیلومتری جنوب غربی اقلید در استان فارس قرار دارد. این روستا از شمال به شهرستان آباده، از جنوب به شهرستان‌های مرودشت و سپیدان، از شرق به شهرستان خرم بید و از غرب به اراضی استان کهگیلویه و بویراحمد محدود می‌شود. این روستا با داشتن مناظری طبیعی، زیبا، بی نظیر و شگفت انگیز و با آثار تاریخی که در نزدیکی آن وجود دارد به یکی از نقاط گردشگری استان فارس تبدیل شده است.  فاصله روستای تنگ براق تا شهر سده ۲۰ کیلومتر، تا اقلید ۸۰ کیلومتر و تا شیراز ۱۹۰ کیلومتر است. روستای تنگه براق از سطح دریا ۱۹۴۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است.

تنگه براق فارس

تنگه براق نام دره زیبایی در نزدیکی روستایی با همین نام در ۲۰ کیلومتری شهر سده است، این تنگه در میان انبوه درختان سربه فلک کشیده با چشمه‌های متعدد و رودخانه‌ای خروشان، غارهای زیبا، آبشارها، آبچک‌ها و ستونهای آهکی معلق مناظری بدیع و چشم نواز را به وجود آورده‌است. دره‌ای عمیق را تصور کنید که مملو از درختان سرسبز است و رودخانه‌ای از میان آن عبور می‌کند یا آبشارهایی از صخره‌ها پایین می‌ریزد و چشمه‌ای از دل سنگ‌ها می‌‌جوشد. آیا اینجا خود بهشت نیست؟

تنگه براق فارس

 ارتفاع دیواره‌های این دره در برخی نقاط به ۳۰۰ متر می‌رسد. تنگه براق در ارتفاع ۱۹۴۰ متر از سطح دریا قرار دارد. روستای تنگه براق قدمتی طولانی دارد.این موضوع را می‌توان از سنگ نبشته‌ای مربوط به دوران ساسانی به خط پهلوی که در وسط دره قرار دارد دریافت. مضمون این کتیبه به معرفی شاپور اول و شرح مهارت وی در تیراندازی می‌پردازد. بافت خود روستا نیز قدیمی بوده و یکی از جذابیت‌های آن به شمار می‌رود. مردم این روستا به زبان‌های لری و ترکی صحبت می‌کنند.

تنگه براق فارس

تنگه براق فارس

تنگه براق فارس

تنگه براق فارس

تنگه براق فارس

تنگه براق فارس

تنگه براق فارس

تنگه براق فارس

تنگه براق فارس

تنگه براق فارس

تنگه براق فارس

منابع:سیری در ایران، جاذبه های ایران، همگردی

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

علیرصا 7 مرداد 1398 ساعت 20:07

بنده هفته اول مردادماه ۹۸ رفتم، متاسفانه علیرغم طبیعت زیبا و حجم قابل قبول آب رودخانه، وضعیت نظافت و بهداشت محیط افتضاح بود، سرویس بهداشتی کافی و مناسب ساخته نشده و سرتاسر منطقه پر شده از فضولات انسانی....تجمع زباله و اشغال هم که بیداد میکرد....هیچ گونه ساماندهی صورت نگرفته....ای کاش همون طور که در خصوص ساماندهی اماکن مذهبی پشتکار وجود داره، راجع به این اماکن طبیعی که بخشی از تاریخ طبیعت ایران هستن هم ساماندهی صورت میگرفت....

فاطمه 13 دی 1397 ساعت 17:06

به خاطر خشکسالی شدید همش خشک شده

نسترن کاوه 19 شهریور 1397 ساعت 17:24

واقعا بهشته .وغیر قابل توصیف دوست دارم توری برای رفتن به این تنگه باشه وبروم ولذت ببرم

مهدی 17 شهریور 1397 ساعت 18:34

سلام، چند روز پیش به اونجا رفتم، منطقه بسیار ز،،یبا یی است ، ولی متأسفانه ورودی تنگ رو بسیار آشغال ریخته بودند، ای کاش همان طور که در گرفتن پول از بازدید کنندگان مصر بودند، در دادن پلاستیک زباله به بازدیدکنندگان نیز مصر باشند

بهنام حاجی وندی 15 شهریور 1397 ساعت 16:27

ده سال پیش که به تنگ براق رفتم،بهشتی گمشده بود،اما اخیرا که آنجا رفتم،آه از نهادم خارج شد،..

مهدی 9 شهریور 1397 ساعت 16:57

واقعا طبیعت قشنگ و با صفایی داریم .ولی نابودش میکنن.حیف .مدیریت نکنن دریاها و جنگل های ایران روزی تبدیل به بیابون میشن .

نصیری 9 شهریور 1397 ساعت 13:03

با تشکر.لطفا نوع وسیله نقلیه مناسب ونحوه دسترسی به محل معرفی شده را هم توضیح دهید.

ساره 8 شهریور 1397 ساعت 00:55

دیدن تنگه براف رو به همه طبیعت گردان پیشنهاد میکنم . واقعا زیباست

ساره 8 شهریور 1397 ساعت 00:55

دیدن تنگه براف رو به همه طبیعت گردان پیشنهاد میکنم . واقعا زیباست

خلیل 7 شهریور 1397 ساعت 11:41

حیف این مملکت و این همه زیبایی که داره هم طبیعت و مردمش نابود میشن...