Close

پدیده شب های سفید روسیه در چه بازه زمانی رخ می دهند؟

4.3
از 7 رای
چه زمانی می‌توان به تماشای سفیدترین شب‌های دنیا نشست؟ +تصاویر
  • 10 تیر 1398 10:00
  • 3
  • 3.4K

نمی‌دانم که چقدر با عبارت شبهای سفید آشنا هستید یا این نخستین‌ بار است که آن را می‌شنوید، اما باید بگوییم که این پدیده یکی از جذابترین رخدادهای طبیعی در سراسر دنیاست پس بد نیست که کمی بیشتر به آن بپردازیم.

شبهای سفید همانطور که از نامش مشخص است، به شبهایی گفته می‌شود که تاریک نیستند، به این معنا که مردم روسیه در بخشی از سال شاهد شبهایی هستند که روشن است و البته ناگفته نماند که این رویداد در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ نمایانتر است و به مسافرانی که علاقه‌مند هستند از نزدیک آن را ببینند، توصیه می‌شود که یکی از این دو شهر را انتخاب کنند.

ماجرای شب های سفید در روسیه

زمان شبهای سفید

روسیه کشور پهناوری است به همین خاطر دور از ذهن نیست که زمان دقیق رخداد شبهای سفید در شهرهای مختلف آن کمی متغیر باشد. برای مثال در شهرهای یاکوتسک و یکاترینبورگ نیز می‌توانید شاهد شبهای سفید باشید اما به مرور زمان شبهای سفید به جزئی از هویت شهر سن پترزبورگ تبدیل شده‌ است. بنابراین ما هم تاریخ شبهای سفید را بر اساس این شهر بیان می‌کنیم، شبهای سفید در سن پترزبورگ از 11 تا 14 جولای مصادف با 20 تا 23 تیر ماه می‌باشد.

ماجرای شب های سفید در روسیه

علت نامگذاری شبهای سفید

همانطور که اشاره شد در طی شبهای سفید، آسمان کاملا تاریک نمی‌شود به عبارت دقیق‌تر غروب آفتاب دیرتر از حالت عادی رخ داده و از سوی دیگر طلوع خورشید زودتر انجام می‌شود و همین موضوع باعث می‌گردد که آسمان رنگی شبیه به نارنجی به خود بگیرد و غروب آفتاب ادامه دار شود. برای نشان دادن تضاد بین شب و روز و روشن بودن شب، نام شبهای سفید برای این پدیده‌ی نادر انتخاب شده است.

ماجرای شب های سفید در روسیه

سفر به روسیه در شبهای سفید

بد نیست بدانید که همه ساله تورهای مسافرتی متعددی به مقصد روسیه در طی شبهای سفید برنامه‌ریزی می‌شود و این مدت به عنوان مهمترین رویداد طبیعی سرزمین تزارها شناخته شده است و به نوعی یک جاذبه‌ی گردشگری نیز محسوب می‌گردد. از دلایلی که گردشگران خارجی علاقه‌مند هستند در طول شبهای سفید به روسیه و به ویژه سن پترزبورگ سفر کنند این است که این دیار مملو از بناهای دیدنی و معماری‌های شگرف است که با نورپردازی طبیعی، زیبایی آنها دوچندان می‌شود؛ همچنین آنان می‌توانند از برنامه‌های شبانه‌ی روسیه هم در این مدت استفاده نمایند.

ماجرای شب های سفید در روسیه

دلیل علمی پدیده شبهای سفید

به صورت کلی کمی در رابطه با چرایی رخداد شبهای سفید صحبت شد اما اگر بخواهیم جنبه‌ی علمی آن را بیشتر بیان کنیم باید بگوییم که دلیل بروز این پدیده موقعیت قرارگیری ماه، زمین و خورشید است. به این صورت که به خاطر وسعت زیاد مدار عرضی، غروب و طلوع خورشید به میزان زیادی به یکدیگر نزدیک می‌شوند و در واقع خورشید به افق باز نمی‌گردد.

وجود شبهای سفید در شهرهایی مانند سن پترزبورگ باعت به وجود آمدن مشکلاتی چون کم خوابی یا بی‌خوابی نیز شده است تا اندازه‌ای که بسیاری از ساکنان این دیار با استفاده از پرده‌های زخیم و روشهای گوناگون، سعی در تاریک کردن خانه‌های خود می‌کنند تا در طول روز دچار خشکی چشم، کم حوصلگی یا کم خوابی نشوند.

ماجرای شب های سفید در روسیه

اگر شما هم مایلید تا شانس دیدن این شب‌ها را از دست ندهید، می‌توانید سری به صفحه‌ی تورهای روسیه بزنید، شاید امسال توانستید این پدیده را با چشمان خودتان ببینید و از آن لذت ببرید.

منابع: تریپ ادوایزر، ویکیپدیا

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (3 نظر)

× در حال پاسخ به:

manoochehr narimani 13 دی 1398 ساعت 02:24

https://en.wikipedia.org/wiki/North_Cape_(Norway)

تهمینه 18 آذر 1398 ساعت 00:39

نسیم جان خواستی بری منم ببر
انشاله چین باهم همسفریم

نسیم 10 تیر 1398 ساعت 10:30

امسال که نمیشه برم ولی در سالهای دیگر شاید بشه با برنامه ریزی حتما خواهم رفت