Close
کرمانشاه
امید خدایاری
نقدها:
گزارش
کرمانشاه
(خوشحال و خیلی راضی)
توصیه شده توسط کاربر

کرمانشاه یا کرماشان که نام قدیم آن قرمسین بوده یکی از قدیمی ترین شهرهای ایرانه، شواهد و مدارک باستان شناسی نشون می‌ده که از زمان پارینه سنگی در غار شکارچیان بیستون سکونت وجود داشته و پس از آن، مردم این منطقه در حدود 9 هزار سال قبل شروع به دامپروری و کشاورزی می کنند از شواهد آن روستاهای گنج دره و ... هستش.وجود بازارهای مربوط به 4 هزار سال قبل در کرمانشاه نشان می ده کرمانشاه یکی از مراکز مهم تجاری بوده.پس از آن مردم کرمانشاه به منظور حفاظت از اين منطقه مرتب با بين النهريني ها در جنگ و ستيز بودن وشواهد آن در کتیبه‌های اشوری مشاهده میشه.در این زمان به کرمانشاه سرزمین نیشانی هم می گفتند. در دوره هخامنشي با عبور جاده شاهي که اكباتان را به بابل وصل مي كرد بر رونق و آباداني کرمانشاه افزوده شد، شواهد زیادی از این دوره در کتیبه‌های بیستون و ... موجود است. پس از انقراض هخامنشيان ، در دوره سلوكي مناطقي از كرمانشاه چون بيستون به تصرف یونانی ها درآمد ولي بعد از مدتی اشكانيان رومیان را شكست داده و در اين منطقه حضور پيدا كردند. نقش برجسته‌هاي اشكاني در بيستون به خوبی این روایت رو به تصویر کشیده. پس از آن كرمانشاه در دوره ساساني از اعتبار و رونق خاصي برخوردار شد، کرمانشاه به علت نزديكي با تيسفون پايتخت ساسانیان، محلی برای سکونت شاهان ساسانی (از جمله خسرو اول) در تابستان شده بود شواهد این مدعا وجود طاق بستان و شکارگاه خسرو پرویز در طاق بستانه. در این دوره شاهان ساساني با ايجاد پل هايي بر روي رودخانه ها به آبادانی کرمانشاه کمک کردن. بعد از آن نیز با هجوم عرب‌ها به این شهر شاهد قسمت‌هایی از کرمانشاه نابود شد. پیشینه کرمانشاه از زمان حمله اعراب تاکنون رو هم می‌تونید با جستجو در اینترنت مشاهده کنید.

خوب بریم سراغ جاذبه های کرمانشاه اول از همه طاق بستان زیبا، که آثار به جای مانده از دوره ساسانیانه در اطراف طاقبستان نیز می تونید درخت رحمت پارک شرقی و پارک کوهستان که ویوی فوق العاده ای به شهر داره (بخصوص هنگام شب) رو ببیند. مرکز شهر هم در خیابان آزادی (در گاراژ) قرار داره و در نزدیکی آن تکیه معاون الملک ، تکیه بیگلربیگی، مسجد شافعی، پارک شیرین، بازار تاریخی شهر (تاریکه بازار)بازدید از این بخش رو پیشنهاد میکنم. همونجا هم می تونید سوغاتی های شهر ،مثل نون برنجی، کاک، نون خرمائی، نان روغنی و ... رو بخرید، در شمال شهر میتونید سراب قنبر رو ببینید.

از غذاهای محلی کرمانشاه، دنده کباب را حتما امتحان کنید بخصوص در طاق بستان که یه خیابان و یه محوطه داره که کلا کبابی هستند، خورشت خلال، آش ترخینه از دیگر غذاهای خوشمزه کرمانشاه هستند. اگه در بهار رفتین کلانه که با یه گیاه کوهی به اسم پیچگ درست میشه رو از دست ندید، سرشیر باقلوا و ...

از هتل های خوب شهر میتونم به هتل پارسیان و هتل جمشید اشاره کنم. پیشنهاد من برای بازدید از کرمانشاه بهار یا پائیزه البته اولویت اول ماه‌های فروردین و اردیهشته.

مناسب برای
  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

نوع سفر:
تاریخ سفر: