Close

معرفی 15 رسم و حقیقت جالب از ترکیه

3.3
از 18 رای
باورها و دانستنی‌های عجیبی از ترکیه + ویدئو
 • 14 اردیبهشت 1400 08:00
 • 8
 • 17.4K

در این مطلب قرار است اشاره‌ای به 15 دانستی و رسم جالب از کشور ترکیه داشته باشیم. کشوری که با جمعیت 82 میلیون نفری در میان دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است و نقش راهبردی کلیدی ایفا می‌کند، این کشور علاوه بر جغرافیای منحصر به فرد، تاریخ و فرهنگی غنی دارد و با وجود اینکه غالب ساکنین آن‌ها را ترک‌های مسلمان تشکیل داده‌اند، تنوع فرهنگی بالایی در آن دیده می‌شود. 

جشن کریسمس و عید فطر

ترکیه یکی از کشورهای قدیمی‌ در جهان محسوب می‌شود که شاهد وقایع تاریخی بسیاری بوده است. یکی از جالب‌ترین مواردی که از دل تاریخ و موقعیت جغرافیایی این کشور نشأت می‎‌گیرد، مساجد و کلیساهای بسیاری هستند که در جای جای این کشور وجود دارد. ایا صوفیه یکی از مهم‌ترین سازه‌های ترکیه و استانبول است که تقابل و ردپای 2 دین بزرگ مسیحیت و اسلام در آن دیده می‌شود. البته امروزه نیز تاثیرات عقاید اسلامی و مسیحی در ترکیه وجود دارد. برای مثال از آنجایی که تقویم ترکیه میلادی است، عده‌ای کریسمس را جشن می‌گیرند و از آنجایی که ترکیه کشوری مسلمان محسوب می‌شود، عید فطر و عید قربان نیز از مهم‌ترین جشن‌های مذهبی این کشور به شمار می‌رود.

 

ایا صوفیه

طالع بینی یا فالگیری

طالع بینی که در زبان ترکی فال خوانده می‌شود، یکی از زیرشاخه‌های ستاره‌بینی به شمار می‌رود. در قرن 15 میلادی طالع بینان نقش موجهی در حکومت عثمانی داشتند و برای اموری مانند پیش بینی جنگ و آینده سیاسی کشور، توسط درباریان احضار می‌شدند. با وجود اینکه طالع بینان دیگر جایگاهی در تدابیر سیاسی کشور ندارند، کماکان در جاهای مختلفی از جمله کافه‌های ترکیه دیده می‌شوند. فال قهوه و فال تاروت از پر استفاده‌ترین روش‌های طالع بینی در ترکیه محسوب می‌شود.

 

طالع بینی

 

ذوب کردن سرب برای رفع چشم زخم

پیش از این درباره باورهای عجیب اروپا و باورهای خرافی آمریکا صحبت کرده بودیم. در ترکیه اعتقاد عمیقی به چشم زخم وجود دارد و بسیاری باور دارند که افراد حسود و بدخواه از طریق چشمان خود انرژی منفی به زندگیشان وارد می‌کنند و مسبب بداقبالی می‌شوند. از همین جهت استفاده از آویزهای چشم نظر در هر شکل و اندازه‌ای در ترکیه متداول بوده. اما یکی از عجیب‌ترین کارهایی که ترک‌ها برای رفع چشم زخم می‌کنند، ذوب کردن سرب است. به این صورت که فرد بخصوصی که در این کار مهارت دارد، وارد خانه می‌شود و روی صورت فرد مورد نظر سفره یا ملحفه‌ای می‌اندازد، سپس سربی را داغ کرده و داخل یک ظرف آب سرد رها می‌کند. گفته می‌شود با این کار زخم چشم و انرژی‌های منفی از بین می‌رود، هرچند به دلیل سمی بودن سرب و گازهای ناشی از این کار می‌تواند بسیار خطر آفرین باشد.

 

ذوب کردن سرب برای رفع چشم زخم

 

طبل زنی در ماه رمضان

ماه رمضان، ماهی که قرآن کریم در آن نازل شد برای تمامی مسلمانان جهان از اهمیت بالایی برخوردار بوده و مسلمانان ترکیه نیز این قضیه مستثنی نیستند. یک رسمی که طی ماه رمضان در ترکیه برگزار می‌شود، رسم طبل زنی نام دارد که قدمت آن به دوران پیش از اختراع ساعت باز می‌گردد. از آنجایی که در ماه رمضان، مسلمانان تنها پیش از طلوع آفتاب حق خوردن و آشامیدن دارند، عده‌ای وارد کوچه و خیابان‌ها می‌شدند تا با صدای طبل مردم را از سحرگاه آگاه کنند. طبال‌ها مورد احترام قرار داشتند و مردم به آن‌ها انعام می‌داند و با غذاهای گرم ازشان پذیرایی می‌کردند. رسم طبل زنی امروزه در ترکیه کمرنگ‌تر‌ شده‌ است، اما کماکان می‌توان در شهرهای کوچک و روستاهای ترکیه آن‌ها ملاحظه کرد. همانند ترکیه، این رسم در ایران نیز دیده می‌شود.

 

طبل زنی در ماه رمضان

 

حقایق جالبی از ترکیه

 • آیا می‌دانید لئوناردو داوینچی در ساخت پل گالاتا نقش داشته است؟ در بین سال‌های 1502 و 1503، سلطان بایزید دوم از لئوناردو داوینچی تقاضای طراحی پلی را می‌کند که گولدن هورن را به منطقه‌ای در شمال استانبول امروزی متصل کند. داوینچی نیز با قواعد هندسی، طرح بزرگ‌ترین پل جهان در آن زمان را پیاده‌سازی کرد. اما سلطان بایزد دوم آن طرح را نپذیرفت!
 • ترکیه بزرگ‌ترین تولید کننده فندق در جهان است و بیش از 72 درصد از قندق‌های جهان از این کشور تامین می‌شود.
 • نه به طور قطعی، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بیش از 11.000 سال پیش کشاورزی نخستین بار در جنوب مرکزی ترکیه شکل گرفت و آغاز شد.
 • با وجود این که در ترکیه هیچ شتر بومی وجود ندارد، آن‌ها فستیوالی مرسوم به کشتی گرفتن شترها دارند. این فستیوال قدمتی 2000 ساله دارد. در این مبارزه شترها با قالیچه، زین و زنگ‌هایی که معمولا از ایران و افغانستان آورده می‌شد، آراسته می‌شدند و  با پوزه‌ای بسته به مبارزه می‌پرداختند.

حقایق جالبی از ترکیه

 

 • سن نیکولاس یا سانتا کلاز که در در ایران با نام بابانوئل شناخته می‌شود، در واقع یک سرکشیش مسیحی بوده که در یکی از شهرهای مهم ترکیه واقع در سواحل مدیترانه زندگی می‌کرده. یکی از ویژگی‌های این کشیک، توجه ویژه‌‌ای بود که به قشر فقیر جامعه داشت و افسانه‌های هدایای بابانوئل نیز مرتبط با همین موضوع است.
 • یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بازارهای جهان در ترکیه واقع شده است که بازار بزرگ یا کاپالی چارشی نام دارد. بازار بزرگ دارای 64 خیابان و 4000 مغازه است که روزانه 400.000 نفر از آن بازدید می‌کنند.
 • تونل (Tünel) دومین راه آهن زیرزمینی در جهان است. به طور دقیق‌تر پس از متروی لندن، تونل ترکیه که در سال 1875 میلادی تاسیس شد، قدیمی‌ترین در تاریخ است. ریل‌های این مسیر محله بی‌اغلو را کارکوی متصل می‌کند.

 

Tünel.jpg

 

 • با وجود اینکه منشا حقیقی گل لاله نامعلوم است، شکی در علاقه عثمانی‌ها به گل لاله و معرفی کردن این گل به اروپایی‌‌ها وجود ندارد. گفته می‌شود یک سفیر فلاندری (بلژیکی‌های هلندی زبان) طی ملاقات با سلطان سلیمان با گل لاله آشنا شد و در قرن 16 گل لاله را در هلند معرفی کرد.
 • یکی از حقایق جالب ترکیه این است که 3 درصد کشور در قاره اروپا واقع شده است. منطقه اروپایی و آسیایی ترکیه در شهر استانبول قرار گرفته که از حد فاصل این دو بخش توسط رود بسفور مشخص است.
 • کلیسای گروتو سن پیتر یکی از اولین کلیساهای ساخته‌ شده توسط مسیحیان است که در شهر انتاکیه ترکیه دیده می‌شود. گفته شده که سایمون پیتر (شمعون)، یکی از حواریون حضرت عیسی این کلیسا را ساخته است.
 • در ترکیه بیش از 30 زبان زنده وجود دارد که یکی از عجیب‌ترین آن‌‌ها زبان kuş dili است که به زبان پرندگان شهرت دارد. اهالی روستای کوشکوی به این زبان صحبت می‌کنند.

 

در آخر پیشنهاد می‌کنیم در مطلبی دیگر درباره 9 مکان عجیب و پنهان شده در ترکیه مطالعه کنید.

 

تالیف: لست سکند

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (8 نظر)

× در حال پاسخ به:

وحید 23 اردیبهشت 1400 ساعت 01:49

«ترکیه یکی از کشورهای قدیمی‌ در جهان محسوب می‌شود»!!!
یاللعجب!
ترکیه هنوز صد سالش نشده. فکر کنم با چین باستان، ایران باستان، هند باستان یا مصر باستان یا یونان باستان اشتباه گرفته شده
کشوری مثل یوگوسلاوی هم فقط ۷۰ سال تأسیس و سپس نابود شد. تاریخ منطقه بالکان رو نمیشه به حساب کشور یوگوسلاوی گذاشت.

ساوالان 22 اردیبهشت 1400 ساعت 02:29

نوشته‌ای با داده‌های نادرست و پی‌ نوشت‌هایی‌ نادرست تر ! از دیدگاه نویسنده سان نیکولاس یا سانتا کلوز که در ایران با نام بابا نوئل شناخته میشود، در واقع یک سرکشیش مسیحی بوده که در یکی‌ از شهرهای ترکیه زندگی‌ می‌‌کرده ! مانند اینکه بگوییم نادر شاه که هندی‌ها او را بنام چنگیز خان میشناسند همان مولوی است که مزار آن در ترکیه قرار دارد ! سینت نیکولاس یا سانتا کلوز و بابا نوئل دو شخصیت جداگانه هستند، یکی‌ نیمه افسانه‌ای و دیگری در آغاز قهرمان یک داستان و سپس قهرمان آگهی‌های تبلیغاتی

جشن سینت نیکلاس در بیشتر کشورها روز ۶ دسامبر برگزار میشود (در هلند ۶ دسامبر، در کشورهای ارتدکس روز ۱۹ دسامبر و در ایتالیا روز ۸ ماه مه). جشن نوئل در شب ۲۵-۲۴ دسامبر است (که روز تولد مسیح قلمداد میشود ! ناگفته نماند که تا سده ۴ میلادی روز تولد مسیح ۶ ژانویه بود !). سینت نیکولاس سوار بر خر است و بابا نوئل سوار بر سورتمه‌ای که گوزن‌ها آن را می‌‌کشند

به افسانه سینت نیکولاس برای نخستین بار در سده ۱۱ میلادی برخورد می‌‌کنیم که بر پایه افسانه‌هایی‌ در باره دو کشیش یکی‌ کشیش شهر میر در سده چهارم میلادی (شهری در دولت بیزانس یا روم شرقی، در ترکیه کنونی) و دیگری کشیش در سده پنجم میلادی در شهر باری (در روم غربی، در ایتالیای کنونی) ساخته و پرداخته شده. جشن سینت نیکولاس در اصل تداوم جشن ساتورنال (۲۰-۱۷ دسامبر) دوران امپراطوری روم و پیش از مسیحیت استکه با چاشنی افسانه سینت نیکولاس رنگ و آبی مسیحی بخود گرفته

تا سال ۱۸۲۱ بابا نوئلی درکار نبود و در این سال برای نخستین بار، از بابا نوئل در کتاب "شب پیش از کریسمس" نوشته کلمنت کلارک مور نام برده میشود. سپس بابا نوئل قهرمان آثار کاریکاتوریست امریکایی توماس ناست می‌‌شود که برای روزنامه‌ای در نیویورک کار میکرد و سرانجام کمپانی کوکاکولا در سال ۱۹۳۱ از بابا نوئل برای آگهی‌های تبلیغاتی خود استفاده می‌‌کند آنهم با رنگ‌های سفید و قرمز (رنگ‌های بطری‌های کوکا کولا)، و بدین ترتیب یواش یواش، بابا نوئل جهانی‌ می‌‌شود

برخی از پی‌ نوشته‌های دوستان دود از کله خواننده بلند می‌‌کند ولی سکوت بهتر از پاسخ دادن است، اینکه ترک‌ها از اقوام سلجوقی هستند و در ایران مسمان شده ا‌ند... جنگ‌های صلیبی میان ترک‌ها و روم شرقی بوده... بابا نوئل یک کشیش ارتدکس یونانی بوده. دیگری می‌‌گوید : بنا به روایت واتیکان، این کشیش همان بابا نوئل بوده

دوست دیگری می‌‌گوید : سرزمین آنادولی = ترکیه = امپراطوری روم شرقی یا بیزانس ! از نظر تاریخی و جغرافیایی این علامت تساوی ناممکن است نکته جالب اینجاست که از نظر این دوست با جنگ مالازگیرت در سال ۱۰۷۱ کار امپراطوری روم شرقی تمام شده ولی برخلاف نظر این دوست، دولت روم شرقی تا سال ۱۴۵۳ ادامه داشت

شاهکار نظرات آن جاست که دوستی می‌‌گوید : "ضمن اینکه شما باید بهتر بدونید اون موقع اصلا سرزمینی به نام ایران وجود نداشت که اینا بخوان توش مسلمان بشن", اینکه سلجوقیان در ایران مسلمان نشدند تا اندازه‌ای درست است ولی اینکه سرزمینی بنام ایران وجود نداشت (لابد سرزمینی بنام ترکیه وجود داشته) نشان از آگاهی‌ بالای این دوست دارد. شاعری بوده بنام فردوسی که ۵۱ سال پیش از جنگ مالازگیرت از دنیا رفته و در اشعارش ایران (لابد منطقه‌ای روی کره ماه) را ستایش می‌‌کرده و می‌‌گفته دریغ است ایران که ویران شود، کنام پلنگان و شیران شود. بخش‌هایی‌ از کتابی بنام خداینامک از دوران ساسانیان بجای مانده که وصف تاریخ شاهان ایران است از شاهان پیشدادی تا ساسانیان. که آراتوستن جغرافیدان یونانی سده سوم پیش از میلاد از واژه ایران برای امپراطوری هخامنشی استفاده می‌‌کرده. روی بسیاری از سکه‌های دوران ساسانی بویژه سکه‌های شاپور اول، واژه "شاه انایران" یا شاه ایران و سرزمین‌های خارج از ایران درج می‌‌شده

امید 14 اردیبهشت 1400 ساعت 16:41

کلاً تاریخ دو جا رو قروقاطی درج کردید. بابا نوئل کشیش ترک؟ کلی خندیدم. کلاً ترکها از اقوام مسلمان سلجوقی هستند که در ایران مسلمان شدند و با اقوام مسیحی بیزانسی (روم شرقی ، یونانی) درگیر و در مقابل هم بودند که بعدها به جنگهای صلیبی معروف شد. بابا نوئل یک کشیش ارتودکس یونانی ، بیزانسی بوده و نه ترک!!!! ضمناً قبایل ترک تا قبل از قرن ششم هجری قمری اصلاً در اون منطقه وجود نداشتند و بعد از حمله سلجوقیان و تشکیل شاخه از آنان به نام سلاجقه روم در اون منطقه وارد شدند که بعد از تضعیف حومت بیزانس کم کم قدرت گرفتند و با حمله سلطان محمد فاتح باعث برچیده شدن امپراطوری روم شرقی شدند.کلاً متنی مغرضانه و بی اساس بود که منطبق بر مستندات تاریخی مورد قبول در جوامع علمی دنیا نیست.