جاهای تفریحی مشهد؛ از هیجان تا انواع پارک و پاساژ

3.9
از 51 رای
سفرنامه نویسی لست‌سکند - جایگاه K دسکتاپ
تفریحات متنوع در پایتخت مذهبی ایران + تصاویر
16 شهریور 1401 08:00
5

برای بسیاری از ایرانیان، نام مشهد در وهله اول یادآور حرم امام رضا است؛ اما نباید فراموش کنیم که مشهد یکی از بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای ایران است که در تاریخچه غنی خود، اماکن، نام‌ها و رویدادهای بسیار مهمی را ثبت کرده است. همچنین از لحاظ گردشگری، مشهد یکی از پرجاذبه‌ترین شهرهای ایران  محسوب می‌شود و تور مشهد همواره یکی از پرطرفدارترین تورهای داخلی است.

جاهای تفریحی مشهد بسیار متنوع و فراوان هستند و روی دیگری از این شهر را به مسافران و گردشگران نشان می‌دهند که در این مطلب از بلاگ لست سکند، بهترین جاهای تفریحی مشهد را به شما معرفی می‌کنیم تا هنگام حضور در این شهر، بتوانید از تفریحات مشهد هم استفاده کنید.

1. کارتینگ مشهد

شاید برای بعضی از افراد، کارتینگ بهترین تفریح مشهد به حساب بیاید، اما برخی دیگر از افراد فقط آن را به‌عنوان یکی از بهترین جاهای تفریحی مشهد می‌دانند. در هر حال، کارتینگ برای کسانی که عاشق رانندگی پرسرعت هستند، بسیار مناسب است. در شهر مشهد، باشگاه‌های مختلفی وجود دارند که بخشی از فضای خود را به کارتینگ اختصاص داده‌اند، از جمله این باشگاه‌ها می‌توانیم به کارتینگ ارشاد و کارتینگ جام جم اشاره کنیم.

کارتینگ ارشاد مشهد

کارتینگ ارشاد یکی از پیست‌های جذاب مشهد است که علاوه بر سانس تفریحی، آموزش هم دارد. کارتینگ ارشاد فاصله کمی از مرکز شهر دارد، اما دسترسی به آن راحت است. اگر به کارتینگ علاقمندید، پیشنهاد می‌کنیم کارتینگ ارشاد مشهد را تجربه کنید. کارتینگ ارشاد سرویس‌های متنوعی دارد که می‌توانید با توجه به علایقتان از آنها استفاده کنید.

 • آدرس کارتینگ ارشاد: انتهای بزرگ‌راه وکیل‌آباد، قبل از سه‌راهی طرقبه و شاندیز، مجموعه کارتینگ ارشاد

 • ساعت کاری کارتینگ ارشاد: همه‌روزه از 10:00 تا 22:00 و پنج‌شنبه‌ها از 11:00 (روزهای شنبه، مجموعه تعطیل است)

 • وب‌سایت کارتینگ ارشاد: ershadkarting.com

 • قیمت کارتینگ ارشاد: ۴ دور ۶۵۰۰۰ تومان، ۶ دور ۹۰۰۰۰ تومان؛ ۲۷۰ سی سی، ۱۵۰۰۰۰ تومان، ریمو ۱۲۰۰۰۰ تومان، کارت ریس ۶۵۰۰۰۰ تومان، باگی سافاری سه نفره (۱۰ دقیقه) ۳۰۰۰۰۰ تومان

موقعیت دقیق مجموعه کارتینگ و اسب‌سواری ارشاد روی نقشه

Lastsecond.ir-recreational-attraction-in-mashhad-carting.jpg
کارتینگ، از جذاب‌ترین تفریحات مشهد

2. اتاق‌های فرار مشهد

یکی دیگر از جاهای تفریحی مشهد که هیجان انگیز است، اتاق‌های فرار هستند. مجموعه‌های مختلفی وجود دارند که این بازی‌ها را طراحی می‌کنند و بخشی از جاهای تفریحی مشهد را می‌توانیم مختص همین اتاق‌های فرار بدانیم. مجموعه‌های کانو، فرارستان، پارادوکس و مجموعه‌های دیگر، برخی از آن‌ها هستند که بازی‌های مختلفی طراحی کرده‌اند و هر کدام از آن‌ها سناریوهای متفاوتی را دنبال می‌کنند.

اتاق فرار چیست؟

اتاق فرار پیاچنزا کانو

بین مجموعه‌های مشهد، مجموعه کانو یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌ها در زمینه سرگرمی است. اتاق فرار پیاچنزا یکی از بازی‌های این مجموعه است که یک سرقت را برای شما شبیه‌سازی می‌کند و هیجان آن را برای شما ایجاد می‌کند.

اتاق‌های فرار، بردگیم، مافیا و سرگرمی‌های دیگر، همگی از جمله بازی‌هایی هستند که در مجموعه کانو وجود دارند. اگر اهل بازی‌های هیجانی هستید و می‌خواهید به‌عنوان قهرمان داستان، یک سناریو را پیش ببرید، حتما پیشنهاد می‌کنیم که بازی در اتاق فرارهای مشهد را تجربه کنید.

 • آدرس اتاق فرار کانو: مشهد، بلوار سجاد، انتهای حامد جنوبی 12، پلاک 158

 • قیمت اتاق فرار پیاچنزا کانو: 120 هزار تومان
 • وب‌سایت مجموعه کانو: cano.club

 • آدرس اینستاگرام کانو: cano.club@

موقعیت دقیق مجموعه کانو شعبه سجاد، روی نقشه

Lastsecond.ir-recreational-attraction-in-mashhad-escape-room.jpg
اتاق فرارها، از بهترین جاهای تفریحی مشهد

3. باشگاه‌های پینت بال مشهد

پینت بال یکی دیگر از تفریحات هیجان‌انگیزی است که حسابی می‌تواند شما را سرگرم کند و به همین منظور آن‌ها را هم جزو لیست تفریحات مشهد آورده‌ایم. باشگاه‌های پینت بال متعددی وجود دارند که هر یک بخشی از جاهای تفریحی مشهد را تشکیل داده‌اند. برای انتخاب بین این باشگاه‌ها توصیه می‌کنیم که حتماً از فضا و نقشه‌ای که دارند مطلع شوید و تصاویر مربوط به هر باشگاه را مشاهده کنید تا انتخاب بین آن‌ها برای شما راحت‌تر باشد و بهترین گزینه را پیدا کنید. باشگاه پینت بال ملت، شوت ایکس، آدرنالین، پارس، مشهد پینت بال، از جمله باشگاه‌هایی هستند که می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید و چند ساعتی را به بازی در باشگاه‌ها بگذرانید.

باشگاه پینت بال ملت

بین باشگاه‌های پینت بال، باشگاه ملت یکی از پرطرفدارترین آن‌هاست. بسیاری از کسانی که می‌خواهند سراغ این ورزش بروند، باشگاه ملت را انتخاب می‌کنند. موانع بادی مختلف، چمن مصنوعی و امکاناتی که پینت بال ملت در اختیار ورزش‌کاران قرار می‌دهد در سطح متناسبی قرار می‌گیرند. مجموعه این عوامل باعث شده عملکرد باشگاه پینت بال ملت، برای مردم رضایت‌بخش باشد. با هر دور بازی 100 گلوله به هر فرد تعلق می‌گیرد و مدت بازی یک ساعت و 30 دقیقه است. حداقل تعداد افراد باید شش نفر باشند و حداکثر آن‌ها هم 14 نفر است.

 • آدرس باشگاه پینت بال ملت: بلوار امامت، روبه‌روی امامت 6، کنار استخر پارک ملت

 • قیمت هر دور بازی پینت بال ملت: هر نفر 150 هزار تومان 

 • ساعت کاری باشگاه پینت بال ملت: همه‌روزه از ساعت 08:00 تا 02:00 بامداد

 • شماره تماس باشگاه پینت بال ملت: 09916464609

 • آدرس صفحه اینستاگرام پینت بال ملت: mellatpaintball@

موقعیت دقیق باشگاه پینت بال ملت روی نقشه

Lastsecond.ir-recreational-attraction-in-mashhad-paintball.jpg
باشگاه‌های پینت‌بال، از بهترین جاهای تفریحی مشهد

4. پاراگلایدرهای مشهد

اینکه شهر زیر پای شما باشد، جذابیتی وصف‌ناپذیر دارد و پاراگلایدر این فرصت را در اختیار شما می‌گذارد. شهر مشهد چندین باشگاه مختلف برای پاراگلایدر دارد. بسیاری از این باشگاه‌های پاراگلایدر در اطراف شهر مشهد هستند، با این حال می‌توانید به‌راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کنید و این خطه از ایران را از فراز آسمان ببینید.

پاراگلایدر هورمز

هورمز یکی از مؤسسه‌هایی است که علاوه بر پرواز تفریحی با پاراگلایدر، دوره‌های آموزشی مختلفی را هم برگزار می‌کند که می‌توانید با توجه به علاقه‌مندی خود، از بین آن‌ها مناسب‌ترین دوره را انتخاب کنید و آن را ادامه دهید. برای پرواز با پاراگلایدر لازم نیست حتما پرواز بلد باشید، بلکه به صورت تفریح همراه با مربی می‌توانید پرواز کنید. البته این موسسه آموزش پرواز با پاراگلایدر هم دارد که اگر علاقمند به یادگیری هستید، می‌توانید در کلاس‌ها ثبت نام کنید.

اینکه چقدر در حال پرواز باشید، بسیار بستگی به شرایط آب و هوایی دارد. در یک پرواز تفریحی حداقل 5 دقیقه و حداکثر 15 دقیقه پرواز خواهید داشت.بنابراین، بهتر است شرایط مناسب آب و هوایی را انتخاب کنید که مدت زمان پروازتان بیشتر شود.

 • آدرس مؤسسه هورمز: میدان جانباز، بلوار فردوسی، خیابان ثمانه، ثمانه 1، نبش خیابان تعاون، پلاک 2

 • شماره تماس مؤسسه هورمز: 37619610-051
 • وب‌سایت مؤسسه هورمز: paraglider-hourmaz.com

 • آدرس صفحه اینستاگرامی: hourmaz.academy@

موقعیت دقیق باشگاه پاراگلایدر هورمز روی نقشه

Lastsecond.ir-recreational-attraction-in-mashhad-paraglider.jpg
پاراگلایدر از تفریحات مشهد، عکس از خبرگزاری ایسنا، محسن اسماعیل‌زاده

5. پارک های آبی مشهد

بی‌گمان یکی از جذاب‌ترین بخش‌هایی که در لیست جاهای تفریحی مشهد قرار می‌گیرد، پارک های آبی مشهد است. بدون اغراق می‌توان گفت ساخت پارک‌های آبی مجهز، ابتدا در مشهد کلید خورد، اما به تدریج بر تعداد پارک‌های آبی مشهد اضافه شده است. وجود سرسره‌های متنوع، امکان استفاده همزمان آقایان و بانوان در سالن‌های مختلف از وسایل و تجهیزات فراوان، از جمله مزایایی هستند که این پارک‌های آبی در مشهد از آن‌ها بهره‌مند شده‌اند.

بهترین پارک‌های آبی مشهد
موقعیت دقیق سرزمین موج‌های آبی روی نقشه

تصویر از خبرگزاری صدا و سیما.jpg
تصویر از خبرگزاری صدا و سیما

6. شهربازی های مشهد

مشهد هم مانند خیلی از شهرهای بزرگ دیگر، شهربازی‌های فراوانی را در خود جای داده است که هر کدام از آن‌ها هم بازی‌های جذابی دارند. شما می‌توانید بسته به سلیقه‌تان، از میان آن‌ها مناسب‌ترین شهربازی را انتخاب کنید و برای گذراندن ساعاتی خوش به آن‌ها مراجعه کنید. به‌طور کلی، شهربازی‌های مشهد هم به دو دسته روباز و سربسته تقسیم می‌شوند. در ادامه، دو تا از شهربازی‌های پرطرفدار مشهد را معرفی کرده‌ایم تا با آنها آشنا شوید.

شهربازی ملت مشهد

احتمالا بتوانیم بگوییم شهربازی ملت، قدیمی‌ترین شهربازی مشهد است که در سال 1351 تاسیس شده و از همان روز تا به الان، جزو محبوب‌ترین شهربازی‌های مشهد باقی‌مانده است. البته اینکه می‌گوییم قدیمی‌ترین شهربازی مشهد است، مطلقاً دلیلی بر قدیمی بودن دستگاه‌های آن نیست و شما با ورود به این شهربازی می‌توانید دستگاه‌های بسیاری را ببینید که هم نو و هم متنوعند.

ارتفاع چرخ و فلکی که در شهربازی ملت قرار دارد، حدوداً 80 متر است و نمای شهر از بالاترین نقطه آن بسیاری دیدنی می‌شود. در شهربازی ملت، هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان بازی‌هایی هست که در هر سنی که هستند، سرگرم‌ می‌شوند. ترن هوایی، ماشین برقی، سینما چندبعدی، فریزبی، سورتمه و خیلی سرگرمی‌های دیگر، از جمله بازی‌های این شهربازی‌اند.

 • آدرس شهربازی ملت: بزرگراه وکیل‌آباد، بلوار امامت

 • ساعات کاری شهربازی ملت: همه‌روزه از ساعت 14:00 تا 01:00 بامداد
 • صفحه اینستاگرام شهربازی ملت: starland724@

موقعیت دقیق شهربازی ملت روی نقشه

Lastsecond.ir-recreational-attraction-in-mashhad-amusementpark-mellat.jpg
شهربازی پارک ملت با تفریحات گوناگون

شهربازی الماس شهر

این شهربازی هم از شهربازی‌های قدیمی مشهد است که می‌توانید به عنوان یکی از جاهای دیدنی مشهد رویش حساب کنید، اما قدمت شهربازی ملت را ندارد. بازی‌های متنوع و گوناگونی که در این شهربازی وجود دارند از نکات مثبتش است. اتاق گریم، سالن آمفی تئاتر، ترن هوایی، کشتی صبا و... از جمله برخی از بخش‌ها و بازی‌های این شهربازی هستند. گفتنی است که الماس شهر، یکی از بزرگ‌ترین ترن‌هوایی‌های ایران را هم دارد.

 • آدرس شهربازی الماس شهر: بلوار خیام، بعد از میدان خیام

 • ساعت کاری شهربازی الماس شهر: همه‌روزه از ساعت 16:00 تا 01:00 بامداد، یک‌شنبه‌ها 14:00 تا 03:40 صبح
 • صفحه اینستاگرام شهربازی الماس شهر: diamond_of_city@

موقعیت دقیق شهربازی الماس شهر روی نقشه

Lastsecond.ir-recreational-attraction-in-mashhad-amusementpark-almas-shahr.jpg
نمایی از شهربازی الماس شهر و مرکز خرید الماس شرق

7. باغ وحش های مشهد

مشهد مجموعه‌های خوبی را برای آشنایی بهتر با حیوانات دارد که هم برای شما جذابند و هم برای کودکان آموزنده هستند. البته این‌ها همه به شرطی است که از حیوانات به‌خوبی نگهداری و مراقبت شود. اگر بخواهید باغ وحش را به عنوان تفریح مشهد انتخاب کنید، لست سکند باغ وحش های زیر را به شما پیشنهاد می‌کند.

باغ وحش وکیل آباد مشهد

باغ وحش وکیل آباد به‌عنوان یکی از اماکن تفریحی پرطرفدار مشهد شناخته می‌شود. باغ وحش وکیل آباد مشهد، تنوع خوبی را در گونه‌های جانوری مختلف دارد که این امر باعث می‌شود امکان آشنایی با حیوانات مختلف برای بازدیدکنندگان مهیا شود. این باغ وحش در سال 1359 ساخته شده است و بخش‌های مختلفی دارد که از میان آن‌ها می‌توانیم به بخش موزه تاکسیدرمی، باغ خزندگان و قسمت‌های دیگر اشاره کنیم.

 • آدرس باغ وحش وکیل آباد: انتهای بلوار وکیل‌آباد، کنار بوستان وکیل‌آباد

 • قیمت ورودی باغ وحش وکیل آباد: 40 هزار تومان
 • ساعت کاری باغ وحش وکیل آباد: هر روز از ساعت 9:00 تا غروب آفتاب

 • وب‌سایت باغ وحش وکیل آباد: mashhadzoo.com

 • صفحه اینستاگرام باغ وحش وکیل آباد: mashhadzoo_official@

موقعیت دقیق باغ وحش وکیل آباد مشهد روی نقشه

تصویر از ایسنا.jpg
نمایی از باغ وحش وکیل آباد، تصویر از ایسنا، حسین حسین‌زاده

باغ پرندگان مشهد

باغ پرندگان هم از دیگر جاهای تفریحی مشهد است که هم برای بزرگسالان و هم کودکان جذاب است. در باغ پرندگان می‌توانید اطلاعات خوبی از پرندگان و گونه‌های مختلف آن‌ها به‌دست آوردید و دانسته‌هایتان را افزایش دهید. برخی از گونه‌هایی که در این باغ هستند، بسیار کمیابند و شانس دیدنشان را فقط در این مجموعه دارید.

پرندگانی که در این باغ هستند، از گونه‌های ایرانی، آسیایی، آفریقایی و...، هستند. گفتنی است که در باغ پرندگان مشهد، تیم‌های پزشکی هم حضور دارند تا در صورت لزوم برای بهداشت و مراقبت‌های لازم اقدام کنند تا هم سلامت پرندگان و هم سلامت بازدیدکنندگان را حفظ کنند. نکته دیگر درباره محوطه باغ پرندگان است که به زیبایی طراحی شده و در نزدیکی آن رستوران هم وجود دارد.

 • آدرس باغ پرندگان مشهد: میدان خیام، منطقه گردشگری سپاد، کنار مجتمع تجاری الماس شرق

 • قیمت ورودی باغ پرندگان مشهد: 25 هزار تومان

 • ساعات بازدید از باغ پرندگان مشهد: همه‌روزه از ساعت 10:00 تا 21:00

 • صفحه اینستاگرام باغ پرندگان مشهد: mashhad_birdsgarden@

موقعیت دقیق باغ پرندگان مشهد روی نقشه

Lastsecond.ir-recreational-attraction-in-mashhad-birds-garden.jpg
نمایی از باغ پرندگان در مشهد

8. بازارها و پاساژهای مشهد

یکی از تفریحات مشهد که برای خیلی از مسافران اهمیت دارد، بازارها و پاساژهای شهر است. مشهد پر از بازارها و پاساژهای مختلف در نقطه‌نقطه از شهر است. مراکز خرید و پاساژهای مشهد را می‌توانیم در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار دهیم، مراکز لوکس، ارزان، آن‌هایی که در نزدیکی حرم هستند. در ادامه سعی کرده‌ایم چند نمونه از هر نوع این پاساژها را بیاوریم و کمی از آن‌ها بگوییم.

لیست بهترین مراکز خرید مشهد

الماس شرق

الماس شرق یکی از زیباترین مجتمع‌های تجاری مشهد است که معماری خارجی و داخلی بسیار جذابی دارد و شبیه به یک الماس ساخته شده است. این مجتمع تجاری آنقدر در مشهد آوازه دارد که بسیاری از گردشگران حداقل یکبار از آن بازدید کرده‌اند. گردشگران در الماس شرق می‌توانند از مغازه‌های بسیار متنوعی بازدید کنند، در شهربازی آن سرگرم شوند و در فودکورت و غذافروشی‌های آن چیزی بخورند.

یک آب‌نمای موزیکال هم در وسط این مرکز خرید وجود دارد که دیدنش خالی از لطف نیست. نکته جالب در ارتباط با معماری داخلی الماس شرق این است که اگر از یک نقطه شروع به حرکت دایره‌وار دور پاساژ کنید بدون اینکه متوجه شوید به طبقات بالایی یا طبقات پایینی می‌روید.

 • آدرس مرکز خرید الماس شرق: انتهای بلوار خیام شمالی، میدان بهارستان

 • ساعت کاری پاساژ الماس شرق: همه‌روزه از ساعت 9:00 تا 23:00

 • وب‌سایت پاساژ الماس شرق: almasshargh.com

 • صفحه اینستاگرام پاساژ الماس شرق: almassharghmall@

موقعیت دقیق مرکز خرید الماس شرق روی نقشه

تصویر از الماس شرق.jpg
تصویری از فضای داخلی الماس شرق

برج آرمیتاژ گلشن

برج اداری‌تجاری آرمیتاژ گلشن با 34 طبقه و ارتفاع 120 متر، یکی از آسمان‌خراش‌های مشهد است که زیبایی‌اش از فاصله‌های دور هم به چشم می‌خورد. برج آرمیتاژ، بخش‌های مختلف دیگری هم غیر از مراکز خرید دارد که گردشگران می‌توانند از آن‌ها بهره‌مند شوند. گالری هنری، کلوپ ورزش و سلامت، رستوران بین‌المللی که شاید بتوان آن را از بهترین رستوران های مشهد هم به حساب آورد، از جمله قسمت‌های مختلف برج آرمیتاژ هستند و به‌طور کلی تنوع خوبی برای بازدید از این برج وجود دارد.

 • آدرس برج آرمیتاژ گلشن: بلوار هفت تیر، نبش هفت تیر 8، خیابان گلشن

 • ساعت کاری برج آرمیتاژ گلشن: شنبه تا چهارشنبه از 10:00 تا 22:00 و روزهای پنج‌شنبه و جمعه و تعطیلات از 10:00 تا 23:00

 • وب‌سایت برج آرمیتاژ گلشن: armitajmall.com

 • صفحه اینستاگرام برج آرمیتاژ گلشن: armitajtower@

موقعیت دقیق برج آرمیتاژ روی نقشه

تصویر از آرمیتاژ.jpg
نمایی از مرکز تجاری اداری آرمیتاژ مشهد

بازار رضای مشهد

بازار رضای مشهد نیاز به توضیح خاصی ندارد و تقریبا هر گردشگری که به مشهد سفر کرده، دست کم یک‌بار از این بازار سنتی 960 متری دیدن کرده است. این بازار یکی از قدیمی‌ترین بازارهای مشهد است که قطعا از جاهای دیدنی شهر هم به شمار می‌رود. هدف اولیه از ساخت بازار رضا هم ایجاد مرکزی برای خرید سوغاتی‌های مشهد بوده است. معماری این بازار هم جالب توجه و بسیار ساده است.

 بازار رضا در مجموع دو سالن دارد که به موازات هم هستند و در هر یک از طرفین این سالن‌ها، مغازه‌هایی قرار گرفته. در فروشگاه‌های طبقه همکف می‌توانید هر نوع سوغاتی را از انواع تسبیح، جانماز و خوراکی و لباس پیدا کنید، در طبقه بالایی بازار هم فروشگاه‌های متنوع انگشتر و کارگاه‌های مربوط به آن‌ها را می‌بینید که برای بسیاری از گردشگران جذاب هستند.

 • آدرس بازار رضا مشهد: ضلع شرقی خیابان امام رضا، حد فاصل میدان بیت‌المقدس و 17 شهریور

 • ساعت کاری بازار رضا مشهد: همه‌روزه از ساعت 8:00 تا 22:00

موقعیت دقیق بازار رضا روی نقشه

تصویر از شهرآرا.jpg
در ورودی بازار رضا مشهد، تصویر از شهرآرا

مرکز خرید آرمان

مرکز خرید آرمان علاوه بر نزدیکی به حرم مطهر،به‌تنهایی به‌عنوان یکی از بهترین جاهای تفریحی مشهد هم به شمار می‌آید. این مرکز خرید، افزون بر فروشگاه‌های مختلفی که دارد، از طراحی بسیار جذابی هم برخوردار است که هم برای بزرگسالان و هم کودکان جذاب است.

داخل پاساژ آرمان، از عناصری استفاده شده که آن را بیشتر به طبیعت نزدیک کرده است. شما در این پاساژ می‌توانید یک آبشار و صخره‌های سنگی در اشکال گوناگون را مشاهده کنید که در کنار آن‌ها مجسمه‌هایی بزرگ ساخته‌اند. یک غار سنگی هم میان آن‌ها دیده می‌شود که این مجموعه را کامل‌تر می‌کند. در نهایت تمامی این قسمت‌ها، مرکز خرید آرمان را بسیار متمایز و زیبا کرده‌اند.

 • آدرس مرکز خرید آرمان: خیابان نواب صفوی، پاساژ آرمان

 • ساعت کاری مرکز خرید آرمان: از 8:00 تا 24:00

 • صفحه اینستاگرام مرکز خرید آرمان: armanmall@

موقعیت دقیق مرکز خرید آرمان روی نقشه

تصویر از مشهد اینفو.jpg
مرکز خرید آرمان، تصویر از مشهد اینفو

9. پارک ها و باغ های مشهد

پارک‌ها و باغ‌های مشهد، کم نیستند اما با این حال، برخی از آن‌ها با توجه به امکانات و حتی موقعیت جغرافیایی‌شان، برای مردم جذاب‌تر هستند. در اینجا تعدادی از محبوب‌ترین پارک های مشهد را آورده‌ایم و به عنوان بخشی از تفریحات مشهد معرفی می‌کنیم.

پارک ملت مشهد

نخستین پارک از لیست جاهای تفریحی مشهد را با معرفی پارک ملت آغاز می‌کنیم. پارکی 72 هکتاری که برای هر بازدیدکننده‌ای در هر سن و سالی اعم از پیر و جوان، جذابیت دارد. بدون شک یکی از دلایلی که موجب محبوبیت این پارک شده، شهر بازی بزرگی است که مجموعه‌ کاملی از دستگاه‌ها و اسباب سرگرمی را در خود جای داده است. جدای از شهربازی پارک ملت، فضای خود این پارک هم جالب توجه است و برای عموم مردم جذابیت دارد.

 • آدرس پارک ملت: پارک بین بزرگراه وکیل‌آباد، بزرگ‌راه آزادی، بلوار امامت و بلوار معلم قرار گرفته است

موقعیت دقیق پارک ملت روی نقشه

تصویر از مشهد مگ.jpg
نمایی از پارک ملت، تصویر از مشهد مگ

باغ ملی مشهد

باغ ملی مشهد، از اولین پارک‌های مشهد به حساب می‌آید و قدمت درخور توجهی هم دارد. این پارک به‌دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش و همین طور فضای سرسبز و زیبایی که دارد، برای گردشگران حائز اهمیت است. همه این‌ها بدون در نظر گرفتن قدمت پارک است. بر اساس منابع تاریخی، این پارک تحت تملک خصوصی قرار داشته است، اما به مرور زمان این حالت تغییر می‌کند و بعدها هم به پارک تبدیل می‌شود.

علاوه بر استفاده از فضای سرسبز و دل‌نشین این پارک، شما می‌توانید از وسایل ورزشی آن هم بهره‌مند شوید و جدای از آن، گفتنی است که وسایل بازی هم برای کودکان در باغ ملی مشهد وجود دارد که می‌توانید مدتی آن‌ها را سرگرم این وسایل بازی کنید.

 • آدرس باغ ملی مشهد: خیابان امام خمینی، امام خمینی 25، روبه‌روی جنت

موقعیت دقیق باغ ملی روی نقشه

Lastsecond.ir-recreational-attraction-in-mashhad-bagh-melli.jpg
نمایی از باغ ملی مشهد

باغ گیاه‌شناسی مشهد

برای اینکه بتوانید انواع گونه‌های مختلف گیاهی را یکجا ببینید و از آن‌ها اطلاعات به‌دست آورید، باغ گیاه‌شناسی مشهد می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما باشد. این باغ یکی از پروژه‌های عظیمی بوده که در مشهد انجام شده است. در این باغ، مجموعه مختلفی از گیاهان دارویی، نهالستان و گونه‌های دیگر گیاهان می‌بینید. این را هم باید اضافه کنیم که جشنواره‌های مختلفی هم در این باغ برگزار می‌شود.

 • آدرس باغ گیاه‌شناسی مشهد: بلوار جمهوری اسلامی، بین چهارراه مقدم و میدان غدیر

 • ساعات کاری باغ گیاه‌شناسی مشهد: همه‌روزه از ساعت 8:30 تا 23:00

موقعیت دقیق باغ گیاه‌شناسی مشهد روی نقشه

Lastsecond.ir-recreational-attraction-in-mashhad-bagh-giahshenasi.jpg
نمایی از باغ گیاه‌شناسی مشهد، عکس از ساعدنیوز

پارک مینیاتوری مشهد

تقریبا در خیلی از شهرهای جهان، از جمله ایران، پارک‌هایی وجود دارند که در آن‌ها آثار تاریخی و جاذبه‌های مختلف در ابعادی کوچک‌تر ساخته شده‌اند. پارک مینیاتوری مشهد هم یکی از همین پارک‌هاست که درون آن می‌توانید سازه‌های مینیاتوری از جاهای دیدنی و مختلف ایران را ببینید و از آن‌ها عکس بگیرید و اطلاعاتتان را بیشتر کنید. از جمله جاذبه‌هایی که می‌توانید در پارک مینیاتوری مشهد مشاهده کنید، سازه‌هایی مینیاتوری آرامگاه فردوسی، آرامگاه عطار نیشابوری، باغ شاهزاده ماهان کرمان، روستای کندوان و... است.

 • آدرس پارک مینیاتوری مشهد: الهیه، بلوار سجادیه، سجادیه 26، پارک مینیاتوری مشهد

 • ساعات کاری پارک مینیاتوری مشهد: همه‌روزه از ساعت 9:30 تا 20:00

موقعیت دقیق پارک مینیاتور مشهد روی نقشه

Lastsecond.ir-recreational-attraction-in-mashhad-miniator-park.jpg
قسمتی از پارک مینیاتوری مشهد، عکس از خبرگزاری مشهد، Amir Harirchi

پارک وحدت مشهد

پارک وحدت هم یکی از شلوغ‌ترین جاهای تفریحی مشهد است که بین مردم بسیار شناخته شده است. فاصله کم این پارک تا حرم اما رضا (ع)، سبب شده بسیاری از زائران پس از بازگشت از حرم، این پارک هم ببینند. امکاناتی که این پارک دارد، دلیل دیگری برای بازدید از آن است. درون پارک وحدت مشهد، یک دریاچه مصنوعی هم وجود دارد که یکی از تفریحات مشهد محسوب می‌شود و در صورتی که شرایط مساعد باشد، می‌توانید در آن قایق‌سواری کنید. آب‌نما، آبشارهای زیبا، فضای سبز، کتابخانه، سینما و تئاتر، امکانات ورزشی، زمین اسکیت و... همگی بخش‌های مختلفی از این پارک را تشکیل می‌دهند که بر مزیت‌های آن می‌افزاید.

 • آدرس پارک وحدت مشهد: بین بلوار وحدت و بلوار ولایت

موقعیت دقیق پارک وحدت روی نقشه

Lastsecond.ir-recreational-attraction-in-mashhad-vahdat-park.jpg
نمایی از پارک وحدت مشهد

10. مجموعه های تفریحی مشهد

در مجموعه های تفریحی مشهد، می‌توانید چند کار مختلف و متفاوت را انجام دهید و خود را فقط به یک سرگرمی خاص محدود نکنید. این مجموعه‌های تفریحی شامل قسمت‌های گوناگون می‌شوند که با توجه به آن‌ها، هر کسی با هر سلیقه‌ای که داشته باشد، می‌تواند لذت ببرد.

پارک کوهسنگی مشهد

یکی از بهترین جاهای تفریحی مشهد، پارک کوهسنگی است که مجموعه‌ای متشکل از تفریحات و بخش‌های گوناگون است که چند ساعتی را می‌توانید در آن بگذرانید. پارک کوهسنگی از به‌هم پیوستن چند باغ مختلف ایجاد شده و یک مجموعه را تشکیل داده است. هر یک از این باغ‌ها هم جاذبه‌های مختلف خود را دارند.

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که در کوهسنگی می‌توانید ببینید، موزه بزرگ خراسان است که آثار مختلفی در آن به نمایش درآمده‌اند. غیر از این موزه، بخش‌های دیگری مثل دریاچه، مراکز هنری، آرامگاه‌های افراد نامدار تاریخ، مجسمه‌های مختلف، وسایل ورزشی و امکانات مناسب برای تمرینات ورزشی و موارد دیگر در این پارک وجود دارند. افزون بر قسمت‌هایی که نام بردیم، یک بازار هم در این مجموعه هست که می‌توانید از آنجا صنایع دستی مختلفی را تهیه کنید.

 • آدرس پارک کوهسنگی مشهد: سمت جنوب غربی مشهد، انتهای خیابان کوهسنگی

موقعیت دقیق کوهسنگی مشهد روی نقشه

تصویر از نمناک.jpg
بخشی از پارک کوهسنگی، از جاهای تفریحی مشهد، تصویر از نمناک

طرقبه مشهد

درست است که طرقبه شهری در کنار مشهد است، اما به‌قدری پرطرفدار است و حتی خود مشهدی‌ها هم برای گذران اوقات فراغت خود به این شهر می‌روند، جزو جاهای تفریحی مشهد قرار می‌گیرد. طرقبه یک منطقه کوهستانی است که آب و هوای بسیار خوبی دارد و برای گردش گزینه بسیار مناسبی است.

تفریحات مختلفی در طرقبه هستن که تنوع آن‌ها هر سلیقه‌ای را راضی می‌کند. یکی از مناطقی که در طرقبه تفریحات فراوانی را در خود جای داده، چالیدره است که آن را کاملا در مطلب جاهای دیدنی اطراف مشهد توضیح داده‌ایم. غیر از تفریحات مختلف، باید بگوییم که طرقبه رستوران‌های بسیار خوبی هم دارد و برای صرف وعده‌های غذایی، مشکلی پیدا نمی‌کنید.

از بحث رستوران که بگذریم، باید این نکته را بیان کنیم که روستاهای این شهر با اینکه با فاصله‌های مختلف از طرقبه قرار گرفته‌اند، همچنان برای بازدید، ارزش طی کردن مسافت‌های بین آن‌ها وجود دارد. پارک‌های طبیعی هم از دیگر جاذبه‌های طرقبه به‌شمار می‌روند. اگر فرصت کافی داشتید و از لحاظ مالی هم بودجه محدودی ندارید، می‌توانید از باشگاه‌های سوارکاری در این شهر و همچنین پیست‌های اتومبیل‌رانی موجود در آن استفاده کنید.

 • آدرس شهر طرقبه: انتهای غربی بلوار وکیل‌آباد، بلوار امام رضا، در 16 کیلومتری از مشهد

موقعیت دقیق طرقبه روی نقشه

Lastsecond.ir-recreational-attraction-in-mashhad-torghabe.jpg
نمایی از بخش‌های مختلف شهر طرقبه

کوهشار

کوهشار هم کمی با شهر فاصله دارد، اما این فاصله خیلی کم است و در مدت زمان بسیار کوتاهی می‌توانید خود را به آن برسانید. این مجموعه یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌هایی است که در مشهد انجام شده. نام کوهشار هم از ترکیب کوه و آبشار درست شده، چراکه در این محوطه هم آبشار وجود دارد و هم کوه.

در مجموعه کوهشار، آبشارها، برکه‌ها و آبراهه‌های مختلفی هست که در کنار فضای سبز مجموعه، آن را بسیار زیباتر می‌کنند. کوهشار پارکینگ هم دارد که برای بازدیدکنندگان بسیار مناسب است و ویژگی مثبتی برشمرده می‌شود.

 • آدرس کوهشار مشهد: بلوار نماز

موقعیت دقیق کوهشار روی نقشه

Lastsecond.ir-recreational-attraction-in-mashhad-kouhshar.jpg
نمایی از کوهشار و پل‌ها و آبراهه‌های آن

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم مهم‌ترین جاهای تفریحی مشهد را برای شما لیست کنیم و از هر دسته‌بندی، چند جاذبه شاخص را عنوان کنیم. به این ترتیب، شما می‌توانید با بهترین جاهای تفریحی مشهد آشنا شوید و پس از سفر به این شهر، با یک برنامه‌ریزی خوب، از آن‌ها دیدن کنید. برای این کار می‌توانید از مطلب راهنمای سفر به مشهد هم استفاده کنید. شما چه جای دیدنی دیگری را به این لیست اضافه می‌کنید؟

 

تالیف: تیم نویسندگان لست سکند

مهدی فتاحی
مهدی فتاحی

نویسندگی جورترین پازلی است که در زندگی پیدا کرده‌ام. به عنوان برنامه‌نویسی که نویسنده هم هست، باور دارم تلفیق هر چیزی با نوشتن، لذت‌بخش‌تر می‌شود. فرقی نمی‌کند چه علاقه‌ای دارید و چه کاری انجام می‌دهید، نوشتن همان چاشنی است که هر کاری را جذاب‌تر می‌کند.