Close

۱۰ مقصد تفریحی و گردشگری یک روزه به اطراف جاده فیروزکوه

3.9
از 22 رای
نزدیک‌ترین دیدنی‌های فیروزکوه با کمترین فاصله از تهران + تصاویر
  • 4
  • 34.3K

جاده فیروزکوه که به جاده ۷۹ ایران و محور سوادکوه هم شناخته می‌شود، از حوالی رودهن و بومهن تهران آغاز شده و تا قائمشهر و ساری در مازندران امتداد می‌یابد. پس از جاده کندوان و جاده هراز، جاده فیروزکوه قدیمی‌ترین جاده این منطقه شناخته می‌شود. این جاده از محورهای اصلی ارتباطی تهران به شمال کشور است و به همین دلیل هرساله مسافران بسیاری از آن برای سفر به مازندران استفاده می‌کنند. در اطراف این جاده، جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی بسیاری قرار دارد که می‌تواند سفر جاده‌ای شما را به مازندران مهیج‌تر و دیدنی‌تر کند. در ادامه همراه باشید تا ۱۰ مقصد تفریحی و گردشگری یک روزه به اطراف جاده فیروزکوه را به شما معرفی کنیم.

مسافت کمتر از یک ساعت

۱. برج شیخ شبلی

برج شیخ شبلی در ارتفاعات دماوند قرار دارد. از رودهن تا برج شیخ شبلی حدود ۳۰ دقیقه فاصله است. این برج تاریخی به عنوان یکی از آثار ملی ایران، متعلق به دوران سلجوقی بوده و قدمت آن به قرن چهارم یا پنجم هجری می‌رسد. مردم دماوند برای قدردانی از خدمات عادلانه ابوبکر دلف بن جحدر شبلی به عنوان حاکم دماوند، این برج را با نام شیخ شبلی بنا کردند. معماری این برج تاریخی به عنوان یکی از شاهکارهای معماری دوران سلجوقی در ایران شناخته می‌شود. سبک معماری این برج به سبک رازی است. سبک رازی متنوع‌ترین سبک معماری اسلامی ایرانی است که از قرن پنجم تا هفتم به ویژه در مناطق شمالی کشور رواج پیدا کرد.

برج شیخ شبلی
عکس از آرشیو لست سکند | فرزانه

۲. کوه تل کمر

کوه تل کمر با ارتفاع ۲ هزار و ۸۰۰ متر در غرب شهر دماوند قرار دارد. از رودهن تا کوه تل کمر حدود ۳۰ دقیقه فاصله است. این کوه از طرف شما غرب به پیست اسکی آبعلی و از طرف شمال شرق به چشمه آب معدنی اعلا وصل می‌شود. کوه تل کمر سنگی بوده و گردشگران و طبیعت‌گردان بسیاری از آن دیدن می‌کنند. البته صعود به قله تل کمر را فقط به کوهنوردان پیشنهاد می‌کنیم. پس از صعود به قله، می‌توانید قله دماوند، رشته‌ کوه‌های البرز و شهر زیبای دماوند را ببینید.

کوه تل کمر
عکس از خبرگزاری فارس

۳. آبشار تیزاب

آبشار تیزاب از جاذبه‌های گردشگری شهر دماوند است که هرساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. از رودهن تا آبشار تیزاب ۴۰ دقیقه فاصله است. این آبشار از البرز کوه سرچشمه گرفته، از صخره‌های سنگی کوهستان سرازیر شده و به تنگه تیزاب می‌ریزد. آب این آبشار تند و گس است و در فصل بهار بسیار پر آب است. در فصل زمستان گاهی اوقات این آبشار یخ می‌بندد. آب‌وهوای مطبوع آبشار و محیط کوهستانی اطراف آن، این آبشار را به یک جاذبه دیدنی و جذاب برای طبیعت‌گردان تبدیل کرده است.

آبشار تیزاب
عکس از خبرگزاری ایرنا

 

مسافت بیشتر از یک ساعت

۴. امامزاده بی‌بی زبیده

امامزاده بی‌بی زبیده در ارتفاعات روستای خرم ده در شهر دماوند قرار دارد. از رودهن تا امامزاده بی‌بی زبیده حدود ۱ ساعت و ۵ دقیقه فاصله است. مردم محلی این امامزاده را خواهر امام رضا (ع) می‌دانند که باور درستی نیست. همان‌طور که روی سنگ قبر هم حک شده،‌ او از نوادگان موسی بن جعفر است. بنای این امامزاده از سنگ لاشه و ملات ساروج ساخته شده است.

امامزاده بی‌بی زبیده
عکس از همزه محمدی | خبرگزاری مهر

۵. غار رودافشان

غار رودافشان در ارتفاعات روستایی با همین نام قرار گرفته و از رودهن تا غار رودافشان حدود ۱ ساعت و ۵ دقیقه فاصله است. دهانه این غار ۲۰ متر ارتفاع دارد و راهروهای آن از ستون‌های استالاکتیت و استالاگمیت پوشیده شده است. از نظر زمین‌شناسی، این غار در دوره کرتاسه (۶۵ تا ۱۴۵ میلیون سال پیش) تشکیل شده است. مسیر راهپیمایی در این غار ۸۰۰ متر بوده و مسیرهای سختی دارد. در این غار مقداری سفال هم کشف شده که نشان می‌دهد انسان‌ها روزگاری در آن زندگی می‌کردند.

غار رودافشان
عکس از خبرگزاری ایرنا

۶. دریاچه تار

دریاچه تار یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری طبیعی در شهرستان دماوند بوده و از رودهن تا دریاچه تار حدود ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه فاصله است. دریاچه تار در ارتفاع ۳ هزار متری از سطح دریا واقع شده و از دریاچه‌های آب شیرین کوهستانی به شمار می‌رود. به دلیل آنکه آب‌وهوای این دریاچه اغلب سرد و همراه با وزش باد است، بهترین زمان بازدید از دریاچه تار، اوایل خردادماه محسوب می‌شود.

دریاچه تار
عکس از آرشیو لست سکند | فائزه لطیفی یقین

۷. دریاچه آهنک

دریاچه آهنک در حوالی شهر فیروزکوه قرار دارد. از رودهن تا دریاچه آهنک حدود ۱ ساعت و ۵۰ دقیقه فاصله است. این دریاچه پر آب در میان مناطق خشک قرار گرفته و به همین دلیل جذابیت طراوت دریاچه در منطقه بی آب و علف دو چندان شده است. آب دریاچه از بارندگی‌ها و چشمه‌های کوه پر می‌شود و سرشار املاح معدنی است. به همین دلیل آب دریاچه غیرآشامیدنی است. بعضی از تورها، امکان غواصی در این دریاچه را هم برای شما فراهم می‌کنند.

دریاچه آهنک
عکس از خبرگزاری تسنیم

۸. سد لفور

سد لفور در شهرستان سوادکوه قرار دارد. از رودهن تا سد لفور حدود ۳ ساعت فاصله است. دریاچه سد لفور در جنگل‌های هیرکانی مازندران هرساله طبیعت‌گردان بسیاری را به خود جذب می‌کند. در تمام فصول سال می‌توانید از این سد دیدن کنید، اما در فصل بهار و تابستان زیبایی‌های این سد دو چندان می‌شود. سرسبزی جنگل‌های اطراف، دریاچه پرآب و آب‌وهوای مطبوع این دریاچه را به یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری طبیعی این منطقه تبدیل کرده است.

سد لفور
عکس از تابناک

۹. پل ورسک

پل ورسک در ارتفاعات روستایی با همین نام در شهرستان سوادکوه قرار دارد. از رودهن تا پل ورسک حدود ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه فاصله است. این پل یکی از بزرگ‌ترین پل‌های راه‌آهن سراسری ایران و از شاهکارهای مهندسی شناخته می‌شود که در سال ۱۳۱۵ به بهره‌برداری رسیده است. این پل فقط مخصوص عبور قطار است و از پل‌های استراتژیک ایران محسوب می‌شود که تهران و شمال کشور را به یکدیگر وصل می‌کند. در جنگ جهانی دوم، چرچیل نخست‌وزیر انگلیس به این پل لقب پیروزی داد. ارتفاع این پل تاریخی و استراتژیک بیش از ۶۱ متر است و به همین دلیل در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسیده است.

پل ورسک
عکس از آرشیو لست سکند | احسان تریپز

۱۳. پارک جنگلی جوارم

پارک جنگلی جوارم در سوادکوه قرار دارد. از رودهن تا پارک جنگلی جوارم حدود ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه فاصله است. این پارک جنگلی همچون نگینی سرسبز در این منطقه قرار گرفته و برای اقامت کلبه‌های جنگلی دارد. این پارک بسیار سرسبز بوده و از درختان پوشیده شده است. بهترین زمان بازدید از این پارک تابستان و پاییز بوده که آب‌وهوای آن بسیار مطبوع می‌شود.

پارک جنگلی جوارم
عکس از آرشیو لست سکند | سمیرا

کلام آخر

جاده فیروزکوه به عنوان یکی از محورهای اصلی ارتباطی تهران به شمال کشور، دارای جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی بسیاری است که می‌تواند سفر جاده‌ای شما به شمال کشور را خاطره‌انگیزتر کند. پل ورسک، آبشار تیزاب، سد لفور، پارک جنگلی جوارم، غار رودافشان، کوه تل کمر و برج شیخ شبلی بعضی از دیدنی‌های اطراف جاده فیروزکوه به شمار می‌روند که برای یک سفر یک روزه می‌توانند انتخاب مناسبی باشند.

 

تألیف: لست سکند

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (4 نظر)

× در حال پاسخ به:

مسلم 30 مهر 1400 ساعت 21:09

عالی

کاوه 13 اردیبهشت 1400 ساعت 01:18

لطفا یکم دقت کنین، جاذبه های سه تا شهرستان که هر کدوم حدود 80 -90 کیلومتر با بعدی فاصله داره رو برای شهرستان فیروزکوه زدین. اگه منظورتون جاده فیروزکوه هست هم بعضی از این جاذبه ها، مثل آبشار تیزاب بیشتر نزدیک به هراز هستن تا فیروزکوه! نوشتین دیدنی های فیروزکوه، در حالی که فقط یه مکان دیدنی از فیروزکوه گذاشتین!
1. بنای شیخ شبلی: شهر دماوند (فاصله تا فرمانداری دماوند، 1 کیلومتر، فاصله تا شهر فیروزکوه:90 کیلومتر)
2. کوه تل کمر: شهر دماوند (فاصله تا فرمانداری دماوند، 1.5 کیلومتر فاصله تا شهر فیروزکوه: 90 کیلومتر)
3. تیزاب: شهر دماوند (فاصله تا فرمانداری دماوند: حدود 7 کیلومتر، فاصله تا شهر فیروزکوه: 95 کیلومتر)
4. امامزاده بیبی زبیده: شهرستان دماوند
5. غار رودافشان: شهرستان دماوند
6. دریاچه آهنک: شهرستان فیروزکوه (تنها جاذبه ای که در این نوشته متعلق به فیروزکوه هست)
7 سد لفور: شهرستان سوادکوه
8. ورسک: شهرستان سوادکوه
9. پارک جوارم: شهرستان سوادکوه

کمال سراج 12 اردیبهشت 1400 ساعت 18:45

داشتم فکر میکردم که چرا از تنگه واشی و آبشار ساواشی که مرکزیت توریستی فیروزکوه رو شامل میشه نام نبردید؟