سفری به سرزمین تزارها

3.6
از 18 رای
تقویم ۱۴۰۳ لست‌سکند - جایگاه K - دسکتاپ
سفری به سرزمین تزارها
آموزش سفرنامه‌ نویسی
21 اسفند 1401 12:00
10
33K

سفر به روسیه

مدتی بعد از ازدواج همراه با همسرم قصد رفتن به ماه عسل را داشتیم و بعد از تکمیل مدارک، جستجو برای پیدا کردن مقصدی مناسب را شروع کردیم و در نهایت کشور روسیه رو انتخاب کردیم و با تماس آژانس مسافرتی یک تور روسیه را به مقصد شهرهای سنت پترزبورگ و مسکو رزرو کردیم. بعد از گذراندن چند روزه پر فشار در نهایت ساعت 11 شب به سمت فرودگاه امام خمینی حرکت کردیم و ساعت 3 بامداد به سمت شهر مسکو با پرواز S7 که شرکتی روسی بود حرکت کردیم.

جدیدترین لیست قیمت تورهای روسیه

1.jpg

هواپیمای خط هوایی S7

روز اول

چون مقصد اول شهر سنت پترزبورگ بود باید با پرواز داخلی از مسکو به سنت پترزبورگ می رفتیم. ساعت 6.30 صبح به وقت ایران به فرودگاه مسکو رسیدیم و به علت اختلاف زمان 1.5 ساعته در تابستان، به وقت محلی ساعت 5 صبح بود. بعد از چک شدن پاسپورت با راهنمایی مهمانداران شرکت هواپیمایی همراه با سایر مسافران به سمت سالن ترانزیت و محل پروازهای داخلی رفتیم، به وقت محلی مسکو پرواز ما ساعت 8.45 بود و حدود 4 ساعت در فرودگاه مسکو بودیم. حدود ساعت 9 صبح به سمت شهر سنت پترزبورگ حرکت کردیم و حدود 1 ساعت و 15 دقیقه پرواز بود و در ساعت 10.30 وارد فرودگاه سنت پترزبورگ شدیم و حدود 15 دقیقه منتظر دریافت چمدان هایمان شدیم و بعد به سمت خروجی رفتیم و دنبال تورلیدر گشتیم.

بعد از پیدا کردن تور لیدر منتظر سایر مسافران شدیم و حدود ساعت 11.15 بود که همراه تمامی مسافران برای سوار شدن به اتوبوس حرکت کردیم بعد از سوار شدن به اتوبوس به هر خانواده توسط تورلیدر یک شماره داده شد که شماره ما 14 بود بعد به سمت شهر حرکت کردیم در حالی که از 7 صبح روز قبل نخوابیده بودم به اجبار کشت شهری روز اول شروع شد ابتدا وارد خیابان مسکوسکایا شدیم و به دیدن مناظر شهر مشغول بودیم. هوا نیمه ابری و نسبتا" خنک بود در ادامه به میدان پیروزی که در کنار هتل محل اقامت ما بود رسیدیم (هتل پارک این پولکوسکایا).

چند نمونه از عجیب‌ترین هتل‌ها در روسیه

2.jpg

هتل پارک این پلکوسکایا

در ادامه مکانهایی چون ساختمان حزب کمونیست و مجسمه لنین را دیدیم. در ادامه مسیر دروازه وداع که در واقع محل حرکت سربازان در زمان جنگ جهانی برای رفتن به مسکو بود را دیدیم و بعد از حدود یکساعت به خیابان نوسکی اصلی ترین خیابان شهر سنت پترزبورگ رسیدیم، خیابانی زیبا بود که کلیساهای متعدد و قدیمی در آن زیاد دیده می شد از جمله کلیسای کازان که از کنار آن عبور کردیم در مسیر حرکت از روی کانال های آب رودخانه نوا که قایق های متعددی بر روی آن در حرکت بود، در محل کلیسای سنت ایزاک از اتوبوس پیدا شده و از نمای زیبای این کلیسا دیدن کرده و عکس گرفتیم و چند دقیقه اطراف کلیسا گردش کردیم و بعد برای صرف نهار به سمت رستوران باکو حرکت کردیم.

 

3.jpg

کلیسای جامع سنت ایساک

بعد از رسیدن به رستوران حدود 2 ساعت در رستوران بودیم و سرو غذا خیلی کند انجام می شد، بعد از صرف ناهار به سمت هتل محل اقامت حرکت کردیم حدود ساعت 15.30 در هتل بودم و منتظر پذیرش شدیم مثل همه مسافران به دنبال اینترنت بودیم. بعد از تحویل گرفتن اتاق برای چنج پول به بانک رفتم (واحد پول روسیه روبل هست)، بعد از بازگشت زمانی برای استراحت نداشتم چون حدود ساعت 6 بعد از ظهر برای گشت شهری عصر باید آماده می شدیم. ساعت 6 مقابل درب هتل بودیم و بعد از 15 دقیقه حرکت کردیم.

اولین مکان برای بازدید کلیسای کازان در خیابان نوسکی بود بزرگترین کلیسای ارتودکس فعاله جهان بعد از بازدید نمای بیرونی به داخل کلیسا رفتیم که اجازه عکاسی و فیلمبرداری از داخل کلیسا را نداشتیم، نکته جالب رعایت حجاب توسط خانم های مسیحی در داخل کلیسا بود که در اطراف کشیش ها حلقه زده بودند و در زمان خواندن دعا توسط آنها به ادای احترام می پرداختند. صحنه های جالبی را مشاهده کردیم. بعد از کلیسای کازان به سمت فانوس های دریایی شهر رفتیم که کناررود نوا بود، حدود نیم ساعت در کنار رودخانه نوا مشغول عکس انداختن و تماشای مناظر شدیم.

 

4.jpg
کلیسای کازان

بعد به سمت قلعه پتروپاول حرکت کردیم که در محلی به اسم جزیره خرگوش‌ها واقع شده بود. در مقابل قلعه پتروپاول دانشکده افسری قرار داشت بعد از ورود به قلعه مناظر زیبایی را مشاهده کردیم، کلیساها و مقبره ها با نماهایی زیبا و فضایی سرسبز، داخل قلعه کلیسایی بود که مردم در داخل آن مشغول عبادت بودند که برای بازدید وارد داخل کلیسا شدیم و صحنه هایی مشابه داخل کلیسای کازان را مشاهده کردیم.

 

5.jpg
نمای بیرونی قلعه پتروپاول 
6.jpg
نمایی از داخل قلعه پتروپاول 
7.jpg
نمایی از کلیسایی در داخل قلعه پتروپاول

بعد از بازدید از قلعه ی پتروپاول به سمت کلیسای منجی خون ریخته رفتیم بعد از رسیدن به کلیسایی با نمایی زیبا مواجه شدیم، بازدید از نمای بیرونی کلیسا در برنامه ما بود که نمای زیبای این کلیسا توجه تمام مسافران را جلب کرد، شاید زیباترین نمایی که در روز اول دیده بودیم. بعد به سمت هتل حرکت کردیم و پس از صرف شام و تماس با خانواده بعد از بیش از 40 ساعت بیداری خوابیدم.

8.jpg
نمای بیرونی کلیسای منجی خون ریخته

روز دوم

صبح ساعت 7 از خواب بیدار شدیم و برای صرف صبحانه به لابی هتل و محل رستوران رفتیم و برای آماده شدن جهت رفتن به باغ پترهوف (پترگوف) آماده شدیم و ساعت 9 از مقابل هتل حرکت کردیم. باغ پترهوف در خارج از شهر بود و توانستیم فضای خارج شهر رو هم نگاه کنیم. بعد از رسیدن به باغ و ورود با مناظری زیبا از جمله نمای زیبای ساختمان ها ، مجسمه های طلایی و فواره های بزرگ گشت داخل باغ را شروع کردیم و مناطقی چون باغ فواره ها، خلیج فنلاند، مجسمه پتر کبیرو ... رو دیده و حدود 2 ساعت در باغ بودیم.

9.jpg
محوطه داخلی باغ پترهوف 
10.jpg
محوطه داخلی باغ پترهوف 
11.jpg
تابلویی از تخریب کاخ در زمان جنگ جهانی

بعد برای صرف ناهار به هتل بازگشتیم بعد مجددا" برای بازدید از موزه هرمیتاژ آماده شدیم حدود ساعت 2 از مقابل درب هتل برای بازدید از موزه هرمیتاژ که سومین موزه بزرگ جهان است به راه افتادیم. از نکات جالب توجه این است که اگر به هر یک از اشیا داخل موزه یک دقیقه نگاه کنیم 11 سال طول می کشد که همه اشیا را ببینیم. پس از ورود به موزه از نقاط مختلفی از جمله اتاق کاترین کبیر، تابلو های نقاشی شده توسط نقاشان مطرح، آثار و اشیا باستانی، اتاق تاجگزاری تزارها و ... بازدید کردیم و بعد حدود 3 ساعت از موزه خارج و به سمت هتل حرکت کردیم.

 

12.jpg
اتاق کاترین کبیر 
13.jpg
محل تاجگذاری تزارها
14.jpg
نمایی از درون موزه هرمیتاژ 
15.jpg
ساعت مخصوص هدیه شده به کاترین کبیر 
16.jpg
تابلو نقاشی ذبح حضرت اسماعیل

روز سوم

این روز رو در اختیار خودمان بودیم ابتدا به اطراف هتل محل اقامتمان رفتیم و بعد به سمت ساختمان حزب کمونیست حرکت کردیم و در محوطه رو به روی آن نشسته و از فضای زیبا و فواره های زیبایش استفاده کردیم و بعد از یک ساعت برای صرف ناهار به رستوران مک دونالد در نزدیکی آنجا رفتیم پس از صرف ناهار از چند فروشگاه اطراف هتل دیدن کردیم، بعد به سمت هتل به راه افتادیم. در مقابل هتل میدانی به نام میدان پیروزی قرار داشت، داخل میدان رفتیم و به مناظر زیبایی مواجه شدیم مجسمه های زیبا، مزار شهدای جنگ ، مشعل های روشن و یک ستون بلند که نماد میدان بود پس تصمیم گرفتیم پس از استراحت در هتل به اینجا برگردیم و بازدید بهتری داشته باشیم.

17.jpg
نمایی از داخل میدان پیروزی

پس از استراحت در هتل برای گشتن در شهر آماده شدیم و ابتدا به میدان پیروزی رفته مدتی در آنجا مشغول تماشای زیبایی های میدان پس از یک باران قشنگ شدیم بعد به وسیله اتوبوس به سمت خیابان نوسکی حرکت کردیم. در مسیر مقداری استرس سراغ ما آمد که یک وقت اشتباه شوار اتوبوس نشده باشیم که صحبت با متصدی فروش بلیط در اتوبوس متوجه شدیم که مسیر را درست می رویم (در سنت پترزبورگ افرادی داخل اتوبوس هستند و نقدی بلیط میفروشن) ، بعد از رسیدن به ایستگاه نوسکی در مقابل کلیسای کازان از اتوبوس پیاده شدیم و به تماشای نمای داخلی خیابان، دیدن کافه های خیابانی، کلیسا ها و رودخانه ها پرداختیم و تا انتهای خیابان نوسکی قدم زدیم و در میدان مقابل موزه هرمیتاژ ایستادیم.

هوا کم کم داشت تاریک میشد البته نور چراغ های ساختمان ها زیبایی خاصی به خیابان ها و موزه هرمیتاژ می داد، البته تاریکی هوا در سنت پترزبورگ زیاد نبود و هوا بعد از ساعت 12 کاملا تاریک و حدود ساعت 1.5 بامداد مجدد طلوع آفتاب رو شاهد بودیم. برای صرف شام به دنبال رستوران KFC بودیم که متاسفانه در آن منطقه موفق به پیدا کردن رستوران نشدیم و برای بازگشت به هتل به سمت ایستگاه مترو نوسکی حرکت کردیم. استفاده از مترو خیلی راحت تر بود و پشیمان شدیم که چرا برای آمدن هم از مترو استفاده نکردیم. در ایستگاه مسکوسکایا پیاده شدیم، دقیقا" رو به روی رستوران مک دونالد که ناهار خورده بودیم برای صرف شام دنبال رستوران بودیم و داخل چند رستوران رفتیم اما واقعا" انتخاب غذا در روسیه کار سختیه و تصمیم گرفتیم از همون رستوران مک دونالد خرید کنیم هر چند از غذاش راضی نبودیم بعد از صرف شام به هتل برگشتیم و شب آخر حضور در سنت پترزبورگ رو پشت سر گذاشتیم.

لذیذترین فست فودهای دنیا در روسیه

18.jpg
میدان کاخ و نمای بیرونی موزه هرمیتاژ در شب

روز چهارم

پس از صرف صبحانه برای حرکت به سمت مسکو عازم فرودگاه شدیم و حدود ساعت 12.30 به سمت مسکو حرکت کردیم. حدود ساعت 2 بعد از ظهر به شهر مسکو رسیدیم و با اتوبوس به سمت شهر حرکت کردیم در مسیر ترافیک بسیار زیادی بود و برای ناهار نتوانستیم به رستوران برویم وحدود ساعت 6 به هتل رسیدیم و ساعت 7 ناهار را برای ما در هتل آوردند که پس از صرف ناهار از شدت خستگی خوابیدیم. هتل محل اقامت ها در مسکو هتل هالیدی این بود.

 

19.jpg
فرودگاه دومادودوو در شهر مسکو

روز پنجم

صبح زود و پس از صرف صبحانه برای بازدید از کاخ کرملین راهی شدیم، پس از ورود، به نقاط اصلی کاخ از جمله ناقوس معروفی که گفته میشود بزرگترین ناقوس جهان است، بزرگترین توپ جنگی جهان، درخت کاشته شده توسط یوری گاگارین فضانورد روسی، نمای بیرونی ساختمانه محل استقرار رئیس جمهور که با توجه به بالا بودن پرچم در بالای ساختمان مشخص بود رئیس جمهور در دفتر کارش میباشد.

 

20.jpg
نمای بیرونی کاخ کرملین
21.jpg
ورودی کاخ کرملین
22.jpg
بزرگترین ناقوس جهان تویر
23.jpg
بزرگترین توپ جنگی جهان
24.jpg
فضای داخل کاخ کرملین
25.jpg
فضای داخل کاخ کرملین
26.jpg
محل استقرار رئیس جمهور

دو کلیسای قرن 15 و 16 میلادی از نقاطی بود که آنجا بازدید کردیم که یکی محل تاجگزاری تزارهای روسیه بود و دیگری محل دفن تعدادی از تزارها. پس از گشت زنی در محوطه کاخ و خوردن یک بستنی کاخ کرملین را ترک کردیم و به سمت باغ الکساندر رفتیم متاسفانه به علت تعطیلی روز شنبه موفق به بازدید از باغ نشدیم.

 

27.jpg
نمای بیرونی کلیسایی در کاخ کرملین 
28.jpg
نمای بیرونی کلیسایی در کاخ کرملین
29.jpg
داخل کلیسایی در کاخ کرملین
30.jpg
داخل کلیسایی در کاخ کرملین
31.jpg
مقبره یکی از تزارهای روسیه دفن شده در کلیسا

بعد به سمت ایستگاه مترو حرکت کردیم، مترو مسکو از جمله جاذبه‌های گردشگری روسیه می باشد که چند ایستگاه آن از نظر گردشگری معروف هستند از جمله ایستگاه های مسکوسکایا، بلاروسکایا، کیفسکایا و ... که دارای نقاشی ها و مجسمه ها و گچ بری های دیدنی بود پس از بازدید از ایستگاه های مترو به سمت رستوران KFC رفتیم و پس از صرف ناهار به سمت هتل حرکت کردیم.

زیباترین ایستگاه‌های مترو جهان

32.jpg
داخل ایستگاه مترو 
33.jpg
نقاشی و گچ بری بر روی دیوارهای ایستگاه مترو
34.jpg
نقاشی و گچ بری بر روی دیوارهای ایستگاه مترو
35.jpg
داخل ایستگاه مترو
36.jpg
داخل ایستگاه مترو
37.jpg
تصویر لنین بر روی دیوار ایستگاه مترو

شب برای شام به رستوران KFC نزدیک هتل رفتیم پس از صرف شام مدتی در خیابان های اطراف هتل گشت زدیم و از خیابان ها، کافه ها و رستوران های شهر مسکو دیدن کردیم و به هتل بازگشتیم.

روز ششم

پس از صرف صبحانه برای گشت با کشتی بر روی رودخانه مسکو راهی شدیم. در کشتی آهنگ ایرانی پخش می شد حدود یکساعت برروی رودخانه مسکو گشت زدیم و از مناظر زیبای اطراف رودخانه دیدن کردیم از کنار مجسمه پترکبیر عبور کردیم و از کلیسای مسیح منجی دیدن کردیم.

 

38.jpg
مجسمه پترکبیر
39.jpg
Caption

 

پس از پیاده شدن از کشتی به سمت خیابان آربات حرکت کردیم که محل فروش سوغاتی و اشیاء زینتی در مسکو بود، پس مقداری خرید در خیابان آربات که زیبایی و جذابیتی خاص داشت به رستوران مک دونالد برای ناهار رفتیم.

 

40.jpg
خیابان آربات

پس از ناهار برای بازدید از میدان سرخ راهی شدیم که بهترین بخش سفر ما در مسکو بود. در ابتدای ورود به میدان سرخ کلیسای باسیلی مقدس یا همان سنت باسیل قرار داشت که از نظر طراحی و زیبایی بی نظیر بود، در سمت دیگر آن موزه هنر روسیه قرار داشت و در سمت دیگر دیوار کاخ کرملین و مقبره لنین در گوشه ای از میدان سرخ بود. همچنین آرامگاه سرباز گمنام جنگ جهانی نیز از دیگر نکات جالب توجه بود، پس از بازدید از میدان سرخ به سمت هتل حرکت کردیم.

 

41.jpg
دیوار کرملین از داخل میدان سرخ
42.jpg
مقبره لنین
43.jpg
کلیسای سنت باسیل

پس از رسیدن به هتل و اندکی استراحت برای خرید به مرکز خرید مترو پلیس رفتیم و در آنجا مقداری خرید کردیم و مجددا" به سمت هتل حرکت کردیم و پس ازشام به هتل برگشتیم.

 

44.jpg
میدان سرخ در شب
45.jpg
مرکز خرید گوم واقع در میدان سرخ

روز هفتم

پس از صبحانه چمدان ها را برداشته و ساعت 11 از هتل خارج شدیم و ابتدا به مرکز خرید اوت لت رفتیم و در محوطه آن گشت زدیم و پس از صرف ناهار ساعت 4 بعد از ظهر به سمت فرودگاه رفتیم و پس از تحویل بار و گرفتن کارت پرواز و مراحل خروج از روسیه ساعت 20.30 شب به وقت روسیه به سمت تهران حرکت کردیم حدود ساعت 2 بامداد به تهران رسیدیم.

نویسنده: امیر سینا قطاری

 

این سفرنامه برداشت و تجربیات نویسنده است و لست‌سکند، فقط منتشر کننده متن است. برای اطمینان از درستی محتوا، حتما پرس‌وجو کنید.

اطلاعات بیشتر