سفری رویایی و پر هیجان به مارماریس ( قسمت سوم )

4.5
از 44 رای
تقویم ۱۴۰۳ لست‌سکند - جایگاه K - دسکتاپ
سفری رویایی و پر هیجان به مارماریس ( قسمت سوم )
آموزش سفرنامه‌ نویسی
10 مرداد 1394 14:44
196
27.1K

سفری رویایی و پر هیجان به مارماریس

 سفرنامه استانبول

تراس اتاق

 

 سفرنامه استانبول

نمای حیاط و استخرهای هتل از بالکن اتاق

 

در اتاق جدید استراحت کوتاهی کردیم و سپس به سمت یکی از رستوران های هتل که صبحانه و نهار و شام طبق برنامه در آن سرو میشد رفتیم و با یک سالن غذاخوری بزرگ روبه رو شدیم. در هر طرف این سالن میزهایی بزرگ، مخصوص انواع و اقسام پیش غذاهای بین المللی، سالادها، کیک ها و شیرینی ها، باقلواهای ترکی، میوه ها و چندین نوع غذای اصلی قرار داشت. در بیرون رستوران هم، هر روز یک نوع غذای باربیکیو سرو میشد. تنوع غذایی و کیفیت غذاها عالی بودند.

 سفرنامه استانبول

 سفرنامه استانبول

میز شیرینی ها و کیک ها

 

 سفرنامه استانبول

 سفرنامه استانبول

میز انواع باقلواهای ترکی

 

 سفرنامه استانبول

 سفرنامه استانبول

میز انواع اردو ها

 

 سفرنامه استانبول

میز انواع میوه ها و دسرهای میوه ای

 

 سفرنامه استانبول

انواع سالادها

 

 سفرنامه استانبول

قسمت پخت پیتزا و پیده

 

 سفرنامه استانبول

انواع نان ها

 

بعد از صرف یک شام بی نظیر مدتی را به گشتن در هتل و تماشای استخرها و فضای سبز هتل و رقص های گروهی کودکان که کارکنان هتل مدیریت میکردند اختصاص دادیم. سپس به سمت خیابان اصلی که تا هتل حدودا 5 دقیقه پیاده روی داشت رفتیم و خودمون رو به مرکز شهر رسوندیم.

 سفرنامه استانبول

گرند بازار

 

خرید کوتاهی در بازار کردیم و به سمت خیابان پر جنب و جوش استیریت بار رفتیم. این خیابان معروف ترین خیابان در مارماریس برای تفریحات شبانه است و شب های شلوغ و شادی رو در این خیابان میتونید تجربه کنید. هر دو طرفه این خیابان رو رستوران های مختلفی با برنامه های شبانه متنوع پر کردند. جالبی این رستوران ها اینه که بر خلاف جاهای دیگه ورودیشون رایگان هست. بعد از چند ساعتی خوش گذرونی در این خیابان حدودا ساعت 2 صبح به سمت هتل برگشتیم.

 سفرنامه استانبول

خیابان باراستریت برای تفریحات شبانه

 

امنیتی که در این شهر ایجاد شده واقعا عالیه، این امنیت نشات گرفته از احترام زیادی هست که برای توریست های شهرشون قائلن و جذب توریست براشون اهمیت خیلی زیادی داره. تا هر ساعتی که بیرون باشید خطری شما رو تهدید نمیکنه. قیمت تاکسی های دربستی هم برای برگشت مناسبه و حدودا 15 لیر هست.

روز پنجم: پارک آبی آکوا دریم

برنامه روز پنجم رفتن به پارک آبی آکوا دریم بود. مارماریس دو تا پارک آبی داره یکی آتلانتیس و دیگری آکوا دریم. پارک آبی آکوا دریم نسبت به آتلانتیس هم بزرگتره و هم تنوع بازی هاش بیشتره و از همه مهم تر روی یک تپه قرار داره که مناظر شهر و دریا از اون بالا فوق العادن. بعد از آماده شدن و صرف صبحانه مفصل با سرویس آکوا دریم که درب هتل دنبالمون اومد به سمت پارک آبی رفتیم.

ورودی پارک آبی نفری 55 لیر بود(که برای ما روی همون پکیجی بود که از جونیت گرفته بودیم). صندوق های امانات پارک پولی بودند به این صورت که برای صندوق های کوچک 6 لیر و برای صندوق های بزرگ 10 لیر میگرفتند.

 سفرنامه استانبول

مناظر زیبایی که از این پارک مشاهده میکنید

 

بازی هایی که این پارک داشت شامل: یک استخر بزرگ که حداکثر عمقش 160 cm بود، یک استخر موج، یک استخر برای کودکان با وسایل بازی متنوع، بازی U ،چند سرسره آبشاری و تونلی.

 سفرنامه استانبول

استخر و وسایل بازی کودکان

 

 سفرنامه استانبول

 سفرنامه استانبول

سرسره های پارک

 

 سفرنامه استانبول

 سفرنامه استانبول

بازی U شکل، به خاطره اینکه جوری طراحی شده بود که در لبه دره بود هیجانش رو چند برابر میکرد. سرسره

 

بازی های این پارک انقدر امن بودند که بچه های 5-6 ساله هم با اینکه سرعت بالایی داشتند مجاز به استفاده بودند و همچنان شجاعت بچه های اروپایی ما رو حیرت زده میکرد. وقتی از سرسره های بلند با اون جسه کوچک و ظریفشون پایین میرفتن من هر آن میگفتم الان باد میبردشون و تا به پایین میرسیدند نفسم در سینه حبس میشد. اکثر توریست های اروپایی که میدیدم همراه با بچه های کوچک از نوزاد تا بزرگ بودند. خیلی جالب بود که اروپایی ها این شهر رو برای مسافرت های خانوادگیشون هم انتخاب میکنند و نهایت لذت و استفاده رو میبرن. انقدر راحت با بچه های کوچک سفر میکردند و به تورهای مختلف میرفتند که وقتی با ایرانی ها مقایسه میکردیم تعجب آور بود.

پارک آبی تا ساعت 18 باز بود سرویس های برگشت هم از ساعت 15-16-17-18 برقرار بودند. هر چند ساعت یک بار برنامه های مفرح توسط کارکنان پارک برگزار میشد. ساعت 12 استراحت نیم ساعته و اجرای رقص های شاد و جالب و دسته جمعی، ساعت 15 فوم (کف) بازی، ساعت های 16به بعد هم برنامه های دیگه بود که ما استفاده نکردیم و به هتل برگشتیم.

 سفرنامه استانبول

استخر پارک

 

 سفرنامه استانبول

عصرونه هتل گرین نیچر

 

وقتی به هتل رسیدیم، از خودمون با فست فودها و سوخاری های متنوع و انواع سالادها و پیتزاهایی که در رستوران هتل سرو میشد، پذیرایی کردیم.

سپس صدای موزیک ما رو به سمت استخر ها کشوند، کارکنان هتل برنامه رقص دسته جمعی در استخر برای توریست ها اجرا میکردند که جالب و دیدنی بود. برای رفع خستگی استراحت کوتاهی کردیم و تا ساعت 8 شب در هتل ماندیم و از امکانات هتل استفاده کردیم. و با انرژی تازه به میدان 19 مایاس رفتیم و در کنار مناظر زیبا و آبشارهای مصنوعی و مجسمه های این میدان به عکس گرفتن و لذت بردن از هوای خوب و مناظر زیبا مشغول شدیم.

 سفرنامه استانبول

مرکز خرید Blue Port در مسیر رفت به مرکز شهر

 

 سفرنامه استانبول

 سفرنامه استانبول

آبنماهای میدان مایاس

 

 سفرنامه استانبول

طاق های میدان مایاس

 

ساعت 21 برنامه رقص فواره ها با موزیک های متنوع، شروع شد که تا ساعت 21:30 ادامه داشت. فواره ها با ریتم موزیکی که پخش میشد میرقصیدند و هر از چند گاهی شیطنت میکردند و به سمت توریست ها پاشیده میشدند و کسانی که نزدیک آنها بودند را حسابی خیس میکردند.

 سفرنامه استانبول

شروع برنامه رقص فواره ها

 

بعد از اتمام برنامه مجددا به سمت خیابان های اطراف مرکز شهر و گرند بازار و بار استریت رفتیم و شب خودمون رو با خرید و برنامه های شبانه و شاد این خیابان تکمیل کردیم. خوبی مارماریس این بود که بیشتر تفریحات برای عصر و شب در یک جا متمرکز شده بود وهمزمان میتونستیم از همه چی استفاده کنیم.

روز ششم : گشت و گذار در شهر

این روز را کامل اختصاص دادیم به گشتن در شهر و خرید. صبح با خیال راحت از خواب بیدار شدیم و دیگه عجله ای برای آماده شدن و رسیدن به سرویس های تور نداشتیم. به گوشه گوشه ی هتل رفتیم و از امکانات هتل دیدن کردیم. در یک قسمت استخر سرپوشیده، شطرنج بزرگ، فضای سبزهای زیبا، استخر های به هم پیوسته با سرسره های آبی، درختان و گل کاری های زیبای حیاط هتل، برنامه های مختلفی که در هر گوشه ای از هتل در هر ساعت برای گروه های سنی مختلف برگزار میشد، کافه ها و رستوران های مختلف هتل، سالن های ورزشی، قسمت مربوط به حمام ترکی و ماساژ.

 سفرنامه استانبول

استخر سرپوشیده هتل

 

 سفرنامه استانبول

قسمت حمام ترکی و ماساژ هتل

 

 سفرنامه استانبول

شطرنج بزرگ در حیاط هتل

 

سپس به سمت خیابان اصلی رفتیم. مجددا خودمون رو به مرکز شهر رسوندیم. با اینکه بازار مارماریس خیلی بزرگ نیست ولی در همین ها تمام لباس ها با هر سبکی (اسپرت و نیمه اسپرت، مهمانی، مجلسی) رو تونستیم با قیمت های خیلی خوب پیدا کنیم. از صبح تا ظهر حسابی در خیابان ها و کوچه ها و بازار های مارماریس گشت و گذار کردیم و از مناظر زیبا و تمیزی شهر لذت میبردیم. ظهر را هم اختصاص دادیم به استفاده از امکانات هتل.

برنامه عصر این بود که در پیاده روی 11 کیلومتری معروف مارماریس پیاده روی کنیم. این پیاده رو، دو شهر مارماریس و ایچملر رو به هم وصل میکنه و در طول مسیر میتوان از مناظر زیبا و ساحل و کافه های اطراف آن دیدن کرد. مسیر ما از مرکز شهر به سمت مرکز خرید نستل بود، چون در این سمت در یک طرف کافه ها و در سمت دیگر کشتی های تفریحی بسیاری لنگر انداخته اند و فضای زیبایی داره. تا انتهای این مسیر رو رفتیم. میتونید در این مسیر از دوچرخه هایی که کرایه داده میشن هم استفاده کنید ولی از اونجایی که ما دوست داشتیم با آرامش از همه مناظر دیدن کنیم ترجیح دادیم که پیاده روی کنیم.

 سفرنامه استانبول

پیاده روی معروف مارماریس

 

 سفرنامه استانبول

مناظر زیبای اطراف این پیاده رو

 

 سفرنامه استانبول

ساحل زیبای مارماریس در راستای این پیاده رو

 

بعد از طی مسافتی به پل چوبی رسیدیم که در آن سمت پل مرکز خرید Netsel با چند مغازه شیک قرار داشت که قیمت ها به نسبت بالا بودند.

 سفرنامه استانبول

مرکز خرید Netsel

 

 سفرنامه استانبول

پیاده روی زیبای مارماریس

 

سپس ساعت 10 شب خودمون رو به هتل رسوندیم تا برای یکبار هم که شده از برنامه شوی زنده شبانه هتل استفاده کنیم. برنامه راس ساعت 22:30 شروع شد. هر شب در هتل یک شوی زنده جدید اجرا میشد. در این شب برنامه جالب مهره های شطرنج بود که بازیگران و رقاصان حرفه ای با اجرای هنرهای آکروباتیک و نمایش های موزیکال این نمایش را اجرا میکردند و بسیار نمایش زیبا و دیدنی بود.

بعد از اتمام نمایش، چون شب آخر اقامتمان در مارماریس بود به هیچ عنوان نمیخواستیم شبهای زنده مارماریس رو از دست بدیم. ساعت 12 شب از هتل به سمت خیابان اصلی رفتیم و با اینکه دیر وقت بود انقدر در کافه ها و هتل های اطراف همهمه بود که اصلا احساس نمیکردیم نیمه شبه. در این شب به باشگاه شبانه معروف آرینا (AREENA)در بار استریت رفتیم. این باشگاه در انتهای این خیابان قرار دارد که جز معروفترین باشگاه های مارماریس هست. معروفیت این باشگاه هم بیجا نیست و شما در هر شرایطی که وارد آن شوید با دیدن خیل عظیم جمعیت جوان و شور و انرژی که در آن هست، حسابی به وجد میایید و خوش میگذرونید. بعد از یک شب شاد حدودا ساعت 3 صبح به سمت هتل برگشتیم.

به این ترتیب روز و شبی شاد و به یاد ماندنی دیگه برای ما رقم خورد و از اینکه آخرین شب اقامتمون رو در این شهر زیبا سپری میکردیم کمی دلگیر شده بودیم.

روز هفتم:

صبح ابتدا وسایلمون رو جمع کردیم و اتاق رو به رسپشن هتل تحویل دادیم. برای نگهداری از چمدان ها اتاقی در طبقه پایین بود که غیر از یک دوربین هیچ محافظتی از آن نمیشد و ما ناچارا چمدان ها را در این اتاق گذاشتیم. سپس با سرویس هتل به ساحل اختصاصی هتل رفتیم که از هتل تا ساحل حدودا 5 دقیقه ای فاصله بود. هتل گرین نیچر ساحلی نیست و در کنار جنگل قرار دارد ولی یک ساحل اختصاصی در منطقه ایچملر دارد که چون ما از گشت شهری رایگان تور استفاده نکرده بودی

م و به قسمت ایچملر نرفته بودیم ترجیح دادیم که در این روز، هم از ساحل اختصاصی هتل دیدن کنیم و هم منطقه ایچملر رو ببینیم.

 سفرنامه استانبول

خیابان سر سبز منطقه اییچملر

 

بعد از اینکه به ساحل رسیدیم از امکانات آن مطلع شدیم که مانند هتل نوشیدنی های رایگان برای مهمانان هتل سرو میشد ولی دوش و سرویس بهداشتی رایگان نبود و به ازای استفاده از آنها باید 3 لیر برای هر نفر پرداخت میشد.

 سفرنامه استانبول

فیش فلای

 

از آنجایی که در روزهای اول تفریحات ابی زیاد داشتیم بعد از دیدن ساحل و کمی عکس گرفتن ترجیح دادیم با سرویس های ایچملر که دلموش های نارنجی رنگ بودند به سمت مرکز شهر مارماریس برویم و خریدها و سوغاتی های باقیمانده مان را بخریم و همچنان از شهر زیبای مارماریس دیدن کنیم.

 سفرنامه استانبول

مجسمه آتاتورک در مرکز شهر

 

بعد از کلی خرید و گشت و گذار در خیابان های زیبای شهر، به هتل برگشتیم و در لابی هتل استراحت کوتاهی کردیم و بعد از صرف شام تور لیدر اومد دنبالمون. مسیر برگشت 3:30 طول کشید تا به ازمیر رسیدیم و مجددا نیم ساعتی هم در استراحتگاه توقف داشتیم.

 سفرنامه استانبول

مرکز خرید بین راه

 

 سفرنامه استانبول

سرویس برگشت به ازمیر

 

ساعت 23 به فرودگاه ازمیر رسیدیم. به محض رسیدن به فرودگاه باجه تکس فیری را دیدیم که خیلی خلوت بود و با کمال تعجب متوجه شدیم که اصلا سخت گیری های فرودگاه استانبول را ندارد. ما هم خواستیم از این شانسمان استفاده کنیم و بالاخره از تکس فیری هایی که در فروشگاه ها گرفته بودیم برای اولین بار استفاده کردیم.

هواپیما حدودا با نیم ساعت تاخیر فرودگاه ازمیر را ترک کرد و به سمت تهران حرکت کردیم بعد از حدودا 2:45 پرواز، در فرودگاه امام خمینی به زمین نشستیم.

 سفرنامه استانبول

بر فراز ابرها

 

بالاخره سفره رویایی ما به مارماریس به پایان رسید و یک سفر فوق العاده خوب و پرهیجان را در تجربیاتمون ثبت کردیم.

توصیه های ضروری:

1- وقتی که تور لیدر ما متوجه شد که خودمان تورها را گرفتیم بمون گفت که اگر در تورهایی که رفتید براتون مشکلی پیش بیاد بیمه مسافرتی تقبل نمیکنه و فقط در صورتی که تورها را با ما رزرو کنید میتونید از بیمه مسافرتی استفاده کنید. که این هم یک ترفند جدید برای ترساندن مسافران است و صحت ندارد(من شخصا بعد از سفر از چند آژانس معتبر این قضیه را پرسیدم). همچنین میگفت جاهایی که ما میبریم فرق دارن که اون هم صحت نداشت و در این شهر هر توری جای مشخص و معلومی داشت که برای همه توریست ها از همه نظر یکسان بود مثلا جیپ سافاری فقط یک جا برگزار میشود یا شب ترکی فقط در هتل کاروانسرای برگزار میشود و ... شما با هر تور اجنسی که رزرو کنید فرقی در کیفیت برگزاری تور ندارد. فقط برای تور کشتی ترنج میتوانید کشتی لوکس و یا معمولی انتخاب کنید که این هم یک تفاوت قیمت دارد که باز هم به اندازه قیمت تور لیدر نمیشود.

2- برای تورهایی که رزرو کردید دقت کنید حتما راس ساعت، درب هتل منتظر سرویس باشید، چون در غیر اینصورت اگر سرویس بیاید و شما نباشید بعد از یک دقیقه آنجا را ترک میکند و تا شما بخواهید با تور لیدرتان هماهنگ کنید شاید تور را از دست بدهید. این اتفاق طبق عادت ایرانی ها برای ما یکبار افتاد که خدارو شکر با هماهنگی جونیت مجددا سرویس اومد دنبالمون.

3- تمامی تورها به غیر از پارک آبی همراه با نهار بودند ولی نوشیدنی رایگان نبود.

4- متاسفانه در فرودگاه هنگام برگشت صدای فریاد چند نفر از همسفرهامون رو شنیدیم که با تور لیدر خودشان بحث میکردند. البته آنها به بدروم رفته بودند. قضیه را که جویا شدیم متوجه شدیم که تور لیدر آنها به هر کدامشان 30 دلار باید پس میداد که حاضر به پس دادن این پول نبود. لطفا اگر با همه این تعاریف باز هم دوست داشتید که با تور لیدر به جاهای دیدنی بروید، هنگام خرید تور از آنها همان موقع باقی پولتان را پس بگیرید تا این رفتار هم، برای تور لیدرهای عزیزمان عادت نشود. البته باید بگم که همه تور لیدر ها اینطور نیستند و مستثنا هم وجود دارد.

5- خواهش میکنم از همه شما که در طول سفر مخصوصا سفرهای خارج از کشور نهایت تسلط بر اعصاب خودتان را داشته باشید. چون شما نماینده و معرف کشورتان در یک کشور دیگر هستید. در هنگام برگشت متاسفانه چه در هواپیما و چه در فرودگاه چند نفری را دیدیم که تنها به خاطر زودتر تحویل دادن چمدان به کانتر و یا مسائل جزئی و پیش پا افتاده با صدای بلند با هم بحث میکردند که واقعا ظاهر قشنگی نداشت. لطفا اجازه بدید فرهنگ ایرانی به خوبی در کشورهای دیگه معرفی بشه.

6- این شهر امنیت خیلی خوبی داره و اصلا نگران دیر برگشتن به هتل نباشید. نهایت استفاده را از شبهای زنده مارماریس ببرید.

7- متاسفانه ما نتونستیم از تور دالیان استفاده کنیم ولی اینطور که متوجه شدم تور دالیان بهتر از ترنج است و تنوع بیشتری رو شما در این تور میتونید داشته باشید. مثلا بازدید از مقبره پادشاهان لیکیان که در صخره ها تراشیده شده است و حوضچه های آب دارای سولفور که به صورت گل و لجن ته نشین شده است و توریستها میتوانند در آن حسابی گل بازی کنند و سرتا پا گلی شوند( آن طور که در افسانه ها آمده آب و گل طبی حاوی اکسیر جوانی است و می تواند در بهبود برخی از بیماریهای پوستی مفید باشد.) اگر شانس داشته باشید میتوانید لاک پشت های غول پیکر در دریا را ببینید که نماد شهر مارماریس هستند.

8- مارماریس دارای مراکز خرید و مغازه های مارک و مغازه های خیابانی به اندازه ای که نیاز توریست ها را برای خرید رفع کند هست. قیمت ها هم بر خلاف تصور عمومی بسیار مناسب بودند.گرند بازار و فروشگاه کوتون و LC Waikiki و چند مغازه ی دیگر با نام های Ambar و LK & JNS DEW به نظر من برای خرید بسیار مناسب هستند و اجناس با کیفیتی دارند.

9- باشگاه شبانه AREENA ورودی اش برای همه مجانی هست که تور لیدر ها فقط برای یه سرویس رفت و برگشت نفری 10 دلار میگیرن.

تورهای تفریحی مارماریس که توسط تور اجنسی ها در سطح شهر معرفی میشوند:

1- حمام ترکی

2- شب ترک

3- جیپ سافاری

4- کواد سافاری

5- شام در کشتی

6- تور کشتی جزیره ترنج

7- غواصی

8- پارک آبی Aqua Dream Land و Atlantis

9- جزیره کلئوپاترا: یک جزیره ساحلی از شن ها و ماسه های بسیار کوچک و براق و سفید ابریشمی است. این شن ها از صدف های خالی شده ی میلیون ها سال پیش، بوجود آمده اند و هنگام خروج اجازه برداشتن از این شن ها به شما داده نمیشود. محل ملاقات ملکه کلئوپاترا و نامزدش در این جا بوده و به همین خاطر به این نام معروف شده است.

10- تور کشتی دالیان

11- تور ماهیگیری
12- تور رافتینگ (رودخانه وحشی)

13- تفریحات آبی (جت اسکی، طناب چتربازی، موز سواری، رینگو ، فانتوم، ماتریس، فلای فیش، اسکی روی آب، قایق پدالی، قایق رانی، پرش با طناب از ارتفاع در آب)

14- پاموکاله (از مارماریس خیلی دور است و حدودا 4 ساعت برای رفت و 4 ساعت برای برگشت زمان میبرد پیشنهاد میکنم که این تور را از مارماریس نرید)

15- افسوس (که این تور هم از مارماریس خیلی فاصله دارد و پیشنهاد میکنم که نروید)

مراکز خرید مارماریس :

1- گرند بازار و خیابان های موازی با آن (که در همینجا میتوانید تمام خریدهایتان را با قیمت مناسب انجام دهید)

2- مرکز خرید میگروس

3- مرکز خرید Point Center

4- مرکز خرید Netsel

5- فروشگاه زنجیره ای Kipa

6- خیابان Kemal Seyfettin Elgin

7- مرکز خرید Blue Port

و در نهایت اگر سوالی بود در خدمتم.

نویسنده : نیما اعلایی

تمامی مطالب عنوان شده در سفرنامه ها نظر و برداشت شخصی نویسنده است و وب‌ سایت بانک تور و گردشگری مسؤولیتی در قبال صحت اطلاعات سفرنامه ها بر عهده نمی‌گیرد.

 

جهت مطالعه ادامه سفرنامه کلیک کنید