Close

فراز و فرود برنامه ریزی و تجربه سفر کوالالامپور و لنکاوی

4.4
از 28 رای
فراز و فرود برنامه ریزی و تجربه سفر کوالالامپور و لنکاوی + تصاویر دیگر قسمت ها
  • 28 خرداد 1397 09:00
  • 38
  • 17.3K

روز پنجم

برنامه امروز پارک آبی سان وی لاگون بود که در خصوص تهیه بلیط و شرایط تور قبلا توضیح داده بودم.

pic26.jpg 

تصویر 26 پارک آبی سان وی لاگون

هزینه رفت و برگشت به پارک آبی به ترتیب 31 و 29 رینگت شد. با اونکه خیلی تاکید شده بود ورود مواد غذایی به پارک ممنوع هست اما کسی کوله هارو چک نمی کرد هرچند ما بر اساس توصیه ها چیزی با خودمون نبرده بودیم. کمد لباس تو جاهای مختلف پارک هست و منحصر به یه جای خاص نیست. هر نوع پوششی تو پارک مجاز هست و هیچ محدودیتی وجود نداره. اگه میخواین وقت کمتری تو پارک و تو صف بازیها تلف کنین میتونین با شارژ اضافه  دست بند رنگ زرد بگیرین که نیاز نیست تو هیچ صفی منتظر بمونین.

 

هزینه روز پنجم:

بلیط پارک آبی                   450      رینگت

ناهار                              33        رینگت

کرایه گرب                        60        رینگت

آبمیوه، بستنی و ...             26        رینگت

 

روز ششم

امروز آخرین روز اقامت تو کوالا بود. ساعت پرواز به کنکاوی 15:40 بود و برنامه ترانسفر بیرحمانه 11:30 تعیین شده بود. شاید این بدترین تصمیم شرکت پالم بیچ تو مدت سفر ما بود. با فرض دو ساعت حضور قبل پرواز تو فرودگاه و 40 دقیقه مسافت هتل تا فرودگاه ترانسفر میتونست ساعت 13 انجام بشه و جالب این بود که ما تنها مسافرین این ترانسفر بودیم.

به هر حال برنامه این بود قبل ترک هتل معبد Thean Hou رو بازدید کنیم. هزینه رفت و برگشت با گرب 21 رینگت شد.

 pic27-1.jpgpic27-2.jpgpic27-3.jpgpic27-4.jpgpic27-5.jpg

تصویر 27 معبد تین هو

شنیده بودیم نرخ تبدیل تو صرافی های لنکاوی کمتر هست پس به اندازه نیاز 2 روز آتی یورو تبدیل کردیم. ترانسفر به موقع اومد و بعد چک اوت با ون راهی فرودگاه شدیم. برای کلیه پروازهای خروجی باید به طبقه 5 برین. در کمال تعجب ساعت پرواز رو 16 زده بود یعنی 20 دقیقه دیرتر از برنامه که خودش خیلی دیر بود. پروازهای مالیندو از ترمینال 1 انجام میشه و کانتر ردیف E مربوط به اونه و check in آنلاین ضروری نیست هر چند من نتونستم با دستگاه انجامش بدم. بار رو از همه کانترهای این شرکت میتونین تحویل بدین. بعد تحویل بار گیت A10 رو به راحتی پیدا کردیم. نزدیک ساعت پرواز اعلام کردن که به دلیل تاخیر در ورود از مسیر قبلی (تایلند) با 20 دقیقه تاخیر انجام میشه. نکته جالب این بود که خانوده های با کودک در اولویت سوار شدن به هواپیما بودن. هواپیما نسبتا نو و فاصله صندلی ها از پرواز ماهان بیشتر بود. تاخیر 20 دقیقه ای تبدیل به 30 دقیقه شد و هواپیمای Batik Malaysia که ظاهرا در اختیار شرکت مالیندو بود روی باند شروع به حرکت کرد.

 pic28.jpg

تصویر 28 هواپیمای مالیندو

اما چه حرکتی که مثل خیابونهای تهران روی باند ترافیک بود و نیم ساعت طول کشید تا نوبت به ما برسه و بالاخره پرواز 15:40 ساعت 17 پرید. پذیرایی طول مسیر آبمیوه با طعم شربت تقویتی در لیوان یکبار مصرف پلاستیکی بود. کاش روزی برسه که شرکت های هواپیمائی ما هم به جای کترینگ گرم و... برای پروازهای 1 تا 2 ساعته فکری برای جایگزینی هواپیماهای از رده خارج بکنن.

pic29.jpg 

تصویر 29 فرودگاه لنکاوی

به هر حال پرواز ساعت 18 تو فرودگاه لنکاوی نشست جالب این بود که ما تنها مسافرین ایرانی پرواز بودیم و ترانسفر 2 ساعتی معطل ما تو فرودگاه مونده بود. تا تحویل بار و پیدا کردن ترانسفر ساعت شد 18:30 و عملا برنامه ریزی امروز برای بازدید پل آسمان رو از دست دادیم. بنابراین با توجه به اینکه فقط یک روز کامل و یه صبح تا ظهر زمان برامون مونده بود و قصد داشتیم هم پل آسمان رو ببینیم و هم تور mangrove رو بریم چاره ای جر اجرای هر دو در یک روز نداشتیم و ناچارا باید با تور میرفتیم.

شاید لازم باشه یه توضیح کلی در مورد استفاده از تور بدم. منم مثل بیشتر شما عزیزان موافقم که تو خیلی از موارد قیمت تورهای اختیاری که آژانسها ارائه میدن بسیار نجومی و غیر واقعی هست و در سفرهای گذشته استانبول و دبی به هیچ وجه از برنامه های تور استفاده نکردم اما یه مواردی هست که باید بهش توجه کرد:

اول از همه اینکه بعضی از تورها واقعا" نیاز به راهنما داره و اگه تسلط شما به زبان انگلیسی مناسب نباشه چاره ای جز استفاده از تورهای با لیدر فارسی زبان وجود نداره چرا که هر قدر تو هزینه صرفه جوئی بشه شاید به اندازه اطلاعاتی که لیدر در اختیارتون میذاره نباشه. برای نمونه تور بازدید شهر پوترا بدون لیدر مسلط اصلا ارزشی نداره.

نکته دوم اینکه بعضی وقتها شما شاید با یه لیدر یا آژانس محلی هزینه به مراتب کمتری پرداخت کنین اما گذروندن 3 تا 4 ساعت تو قایق کنار 2 تا هندی و 4 تا چینی و  3 تا اروپائی بایه لیدر مالائی تو توری مثل mangrove حس خوبی به آدم القا نمی کنه. (اتفاقی که در عمل برای ما افتاد و لذت بودن کنار چند تا هموطن باحال با یه لیدر خوش ذوق کمتر از خود تور نبود)

نکته سوم که برای ما بیشتر تو لنکاوی به چشم اومد این بود که بچه هایی که اونجا کار میکردن همه از سر اجبار بهش مشغول بودن، یکی شون دانشجو بود برای تامین هزینه، اون یکی از کار قبلیش تعدیل شده بود، سومی برای کار دیگه ای اومده بود و این کار کمک خرجش بود در عین حالی که همه بچه های با مرام و باحالی بودن که حسب شرایط کشور خودمون مجبور به کوچ دائم یا موقت شده بودن. بنابراین وقتی یه خانواده 20 میلیون هزینه سفر خارجی میکنه شاید اتفاقی نیافته اگه 500 هزار تومن در راه کمک به هموطن های خودش و البته گرفتن سرویس بهتر بیشتر خرج کنه.

البته همه اینهایی که گفتم نظر شخصی منه.

به هر حال هزینه تور mangrove برای سه نفر ما با آژانسهای محلی حدود 400 رینگت می شد. هزینه بلیط تله کابین پل آسمان و آسانسورش 165 رینگت بود. ما برای این دو تور و تور بازدید شهر Kuah و میدان عقاب با 780 رینگت توافق کردیم. با احتساب کرایه تاکسی رفت و برگشت از هتل به مجموعه پل آسمان و Kuah شاید حدود 150 رینگت اضافه پرداخت کردیم اما در پایان روز کاملا" از انتخابمون راضی بودیم.

pic30.jpg 

تصویر 30 هتل آسینیا

برای دوشب هتل 26 رینگت مالیات و 200 رینگت دپوزیت پرداخت کردیم. اندازه اتاق مناسب بود تجهیزات کهنه بود و در با کلید معمولی باز میشد، اتاق اتو نداشت، آب گرم بوسیله یه تجهیز برقی خیلی کوچیک که داخل حمام نصب بود تامین میشد، صبحانه نسبت به هتل کوالا تنوع خیلی بهتری داشت و کنار استخر میشد میل کرد. هتل یه کافه مراکشی و رستوران دریایی داشت که البته ما مجال بازدید واستفاده پیدا نکردیم. بعد از جابه جائی لوازم راهی خیابون چینانگ شدیم تا شب اول رو بیشتر از این از دست ندیم. خیابون رو از هتل که در واقع یک سرش بود تا نزدیک هتل مریتوس که اون سر خیابون بود پیاده رفتیم و برگشتیم. میتونم بگم خیابون چینانگ در مقیاس کوچیک نقش خیابون بوکیت بینتانگ کوالا رو داره و شبها کاملا" سرزنده و بیداره.

 pic31.jpg

تصویر 31 خیابون چینانگ

هزینه روز ششم

کرایه گرب                       21        رینگت

پیتزا فرودگاه                     27        رینگت

مالیات هتل                      26        رینگت

شام                              28        رینگت

میوه و آبمیوه                     9          رینگت

 

روز هفتم

طبق قرار البته با مقداری تاخیر اومدن دنبالمون و از جنوب غرب جزیره رفتیم سمت شمال شرق جزیره نزدیک ساحل هتل Tanjung Rhu اسکله برگزاری تورهای mangrove یا Kilim. با رسیدن سایر دوستان تور که شامل غذا دادن به عقابها و میمونها، بازدید غار کروکدیل و خفاشها و مزرعه پرورش ماهی و صرف ناهار بود شروع شد.

 pic32.png

تصویر 32 مسیر هتل تا پارک کیلیم

 pic33-1.jpgpic33-2.jpgpic33-3.jpgpic33-4.jpgpic33-5.jpg

تصویر 33 تور کیلیم

غذای اصلی ناهار برنج و نوعی جوجه کباب بود که تقریبا با ذائقه ما جور بود و شاید یکی از مزایای تور های ایرانی باشه که از قبل با آشپز هماهنگ شده بود. علاوه بر اون می شد انواع ماهی، خرچنگ و لابستر زنده سفارش پخت داد که قیمتها نسبتا زیاد بود. انواع ماهی بطور متوسط هر 100 گرم 15 رینگت!؟ ما به اتفاق یه زوج دیگه و به توصیه لیدر ماهی گروپر سفارش دادیم که حدود 800 گرم بود و بازم به توصیه لیدر پروانه ای بدون هیچگونه افزودنی خاصی سرخ و سوخاری شده بود. طعمش مثل ماهی های خودمون بود و چیز جدیدی نداشت هر چند قیمتش خیلی خیلی بیشتر بود!

 pic34.png

تصویر 34 مسیر طی شده در تور کیلیم

بعد از اتمام تور mangrove بلافاصله به سمت شمال غرب جزیره برای بازدید پل آسمان حرکت کردیم. بلیط ترکیبی مجموعه شامل تله کابین، آسانسور ایستگاه تله کابین تا پل آسمان، سینمای 4 بعدی، نمایشگاه نقاشی های 3بعدی و گنبد آسمان هست که البته گنبد آسمان فعلا تعطیل هست.

برای صرفه جوئی در وقت قبل از اینکه سوار تله کابین بشین ببینین ایستگاه بالا و پل رو مه نگرفته باشه اگه هوای بالا مه آلود بود توصیه اینه اول سینما و نمایشگاه رو بازدید کنین تا بلکه مه بالا باز بشه و گرنه مثل ما 1 ساعت روی پل باید منتظر باز شدن ابر و مه برای گرفتن عکس بشین.

pic35-1.jpgpic35-2.jpgpic35-3.jpgpic35-4.jpgpic35-5.jpg 

تصویر 35 پل آسمان

تو نمایشگاه عکسهای سه بعدی دقت کنید که برای هر عکسی یه نقطه برای عکاس تعیین شده که از اون نقطه بهترین عکس رو میشه گرفت. بعد از بازدید مجموعه پل آسمان به سمت شهر Kuah در جنوب شرق جزیره حرکت کردیم. هدف بازدید از میدان عقاب بود که چون هوا تاریک شده بود خیلی عکسهای خوبی نمی شد گرفت و فروشگاهduty free  به اسم billion که قیمت اجناسش مناسب بود به خصوص شکلات که از Central maeket کوالا تنوع و قیمت مناسب تری داشت.

pic36-2.jpgpic36-1.jpg 

تصویر 36 میدان عقاب

 pic37.png

تصویر 37 موقعیت فروشگاه بیلیون

 همونطور که پیش بینی میشد نرخ تبدیل ارز تو لنکاوی پایین تر از کوالا بود. نرخ تبدیل یورو به رینگت تو خیابون چینانگ 4.63 و تو فروشگاه بیلیون 4.55 بود.

هزینه روز هفتم

هزینه تور                         780      رینگت

ماهی ناهار                       65        رینگت

 

روز هشتم

امروز آخرین روز سفر بود. بعد از صبحانه تنهایی به سمت ساحل حرکت کردم اینبار ساحل موازی خیابون چینانگ رو پیاده رفتم و برگشتم. ساحل تقریبا خالی بود و تازه یکی یکی توریستها و ورزشهای آبی در حال اومدن بودن.

 pic38-1.jpgpic38-2.jpgpic38-3.jpg

تصویر 38 ساحل چینانگ

نکته جالبی که اون صبح تو ساحل دیدم نحوه جلب رضایت توریستها بود. نمیدونم چه ساعتی بعد از ترک ساحل توسط توریستها، زباله ها تو کیسه پلاستیکی جمع و مرتب چیده شده بود. با یک تراکتور زباله ها جمع و از ساحل تخلیه شد. اما نکته جالب تر اینکه بوسیله یه نوع تراکتور خاص شنهای ساحل رو صاف میکردن و رد پاهای به جا مونده رو برای یه روز جدید پاک میکردن!؟  ظاهرا جذب توریست در دنیا فرمول خیلی پیچیده ای هم نداره...

pic39-1.jpgpic39-2.jpgpic39-3.jpg 

تصویر 39 نظافت ساحل

تا زمان چک اوت و ترانسفر ترجیح دادیم از امکانات هتل استفاده کنیم

 pic40-1.jpgpic40-2.jpgpic40-3.jpgpic40-4.jpg

تصویر 40 هتل آسینیا

پرواز لنکاوی به کوالا ساعت 15:20 بود و ترانسفر ساعت 13:20 انجام شد. بجز فرود نه چندان خوب در باند خیس فرودگاه کوالا پرواز برگشت مثل پرواز رفت موضوع جدیدی نداشت. حدود ساعت 17 بارها رو تحویل گرفتیم و تا ساعت 20:15 و باز شدن گیت پرواز تهران زمان زیادی وقت بود که با گشتن تو فردگاه و صرف ناهار تو مک دونالد شعبه فرودگاه و هم صحبت شدن با هموطن های عزیز تو صف گیت سپری شد. نکته قابل توجه این بود که ظاهرا افزایش قیمت ها تو فرودگاه یه موضوع بین المللی هست چرا که حتی رستوران زنجیره ای با شهرت و سابقه مک دونالد هم قیمت هاش نسبت به شهر تفاوت آشکاری داشت. بستنی 1 رینگتی شعبه داخل شهر تو فرودگاه 1.5 رینگت فروخته می شد. و توصیه آخر اینکه اگه قصد ندارین دپوزیت برگشتی هتل رو نگه دارین قبل از ورود به فرودگاه براش فکری بکنین. قیمت شکلات تو فروشگاه duty free فرودگاه دو برابر لنکاوی بود و نرخ تبدیل تو صرافی ها واقعا ظالمانه. نرخ فروش دلار تو صرافی های بوکیت بینتانگ 3.92 بود و تو فرودگاه 4.23 در حالی که نرخ خرید دلار تو فرودگاه 3.55 یعنی هر 100 دلاری رو 355 رینگت میخریدن و 423 رینگت می فروختن!؟

هواپیمای برگشت ماهان از نوع A300-600 بود که مانیتور و دسته بازی هم داشت و تا زمان پیاده شدن ما نتونستیم بچه رو قانع کنیم که اینها صرفا واسه دکور هست نه استفاده مسافر برای 8 ساعت پرواز.

هزینه روز هشتم

ناهار                              37        رینگت

بستنی                            4.5       رینگت

سلفون پیچیدن چمدونها           28        رینگت

 

هزینه کلی سفر

هزینه تور                                     5 میلیون 960 هزار تومن + 900 دلار

عوارض خروج                                660 هزار تومن

تورها و ورودیه ها                           2435 رینگت

مالیات هتلها، غذا، کرایه تاکسی و ...     820 رینگت

خرید و سوغاتی                             به میزان لازم

 

با تشکر از وقتی که صرف خوندن این متن کردیدن.

 

نویسنده : kaliji

تمامی مطالب عنوان شده در سفرنامه ها نظر و برداشت شخصی نویسنده است و وب‌ سایت لست سکند مسئولیتی در قبال صحت اطلاعات سفرنامه ها بر عهده نمی‌گیرد.

نظرات کاربران (38 نظر)

× در حال پاسخ به:

iman 9 آبان 1397 ساعت 09:13

سفرنامه بسیار جامع و خوبی بود ..
اب و هوا در اردیبهشت ماه و خرداد ماه در مالزی به چه صورت هست ؟ وقت منسبی هست برای سفر به مالزی ؟

سیمین ابراهیمی کرمانی 6 شهریور 1397 ساعت 11:01

سلام خسته نباشيد واقعا... از نظرم خيلي خوب ميشد اگر يكسري از مطالبي كه در ابتدا بيان كرديد حذف ميشد (قابل حذف بود) ... در مورد بوي گلسار ساري واقعا ازشون راضي هستم و همچنين خانم طالبي تو كارشون بهترين هستن .
انشاالله هميشه با دل خوش در سفر باشيد

sa 30 مرداد 1397 ساعت 18:28

کل سفرنامت یه طرف این قسمت آخر یه طرف دیگه !! :)))))))

"هواپیمای برگشت ماهان از نوع A300-600 بود که مانیتور و دسته بازی هم داشت و تا زمان پیاده شدن ما نتونستیم بچه رو قانع کنیم که اینها صرفا واسه دکور هست نه استفاده مسافر برای 8 ساعت پرواز"

سپیده ص 9 مرداد 1397 ساعت 10:23

با سلام
سفرنامه تون خیلی خوب بود
ماهم چند وقت پیش به مالزی سفر کردیم
تجربه اتوبوسهای هاپ آن هاپ آف خیلی خوب و دوست داشتنی بود
انشاء ا.... همیشه به سفر باشید و موفق باشید

حسن 24 تیر 1397 ساعت 10:29

با سلام.
سفرنامه خوب وکاملی بود ولی میخواستم ببینم اتوبوسهای hop-on-hop off وقتی سوار میشید وبه هر ایستگاه میرسید اگه پیاده بشید چقدر میمونه تا شما برگردید .یا اون میره وبا اتوبوس بعدی میتونید به ایستگاه بعدی برید.در این صورت با یه بلیط میشه همه رو دید یا دوباره باید بلیط خرید؟

منادي 20 تیر 1397 ساعت 17:00

با سلام
من تقريبا تمام سفرنامه هاي سايت رو خوندم خودمم يه هفته ديگه قراره برم كوالا. ولي هر چقدر بيشتر ميخونم بيشتر گيج ميشم كه آيا اونجا از تور ليدر استفاده كنم يا خودم با گرب برم اينور و اونور. تو بعضي از سفرنامه ها گفتن مثلا ساون وي لاگون خودت بري يا با تور هزينه ش چندان تفاوتي نميكني بعضيا گفتن به دردسرش نمي ارزه.ميخواستم بپرسم منكه زبانم اصلا خوب نيس(درحد صفره) پيشنهاد ميكنين با گرب برم يا با تور؟؟
ضمنا تقريبا تو همه سفرنامه ها هم گذاشتن نقشه مونوريل و ... ولي من هرچي نگاه مي كنم سردرنميارم.ميشه يه توضيح كامل بدين؟؟اگه كامل كامل باشه ممنون ميشم.

ایمان 12 تیر 1397 ساعت 10:40

سلام
ممنون بابت سفرنامه زیبایی که نوشید و سفرتون به اشتراک گذاشتید
لطفا یه مقایسه ای بین استانبول دبی و کوالالامپور بفرمایید
از لحاظ زیبایی تمیزی امنیت وضعیت شلوغی ترافیک و...
اگه هدف از سفر ارامش داشتن باشه کدوم یکی از این 3شهر پیشنهاد میکنید
ممنون از شما

ندا 11 تیر 1397 ساعت 10:59

سلام میخواستم اطلاعاتی در مورد نحوه پوشش و حجاب خانم های ایرانی در سان وی لاگون رو بدست بیارم.میشه یه توضیح کاملی بدین؟و سوال دوم اینکه من زیاد علاقه ای به پارک آبی و سرسره آبی ندارم به نظر شما برم سان وی لاگون بهم خوش میگذره؟؟

زهره خانوم 10 تیر 1397 ساعت 15:49

با سلام
ضمن تشکر بابت نگارش این سفرنامه زیبا و خوب.
جسارتا شما در مورد آفاموسا هم اطلاعاتی دارید؟ با توجه به فاصله 2 ساعتیش با کوالا میخوام بدونم برای خرید کردن ارزش رفتن داره یا نه ؟

پدرام 3 تیر 1397 ساعت 09:35

سلام خیلی متشکرم بابت وقتی که واسه نوشتن سفرنامتون گذاشتین.من اوایل مرداد قصد سفر به مالزی رو دارم میخواستم در یه مورد ازتون مشورت بگیرم اونم اینکه به نظر شما من با تور لیدر اونجا بگردم بهتره یا با گرب و اوبر؟ضمنا مثلا جاهایی هست که اگه با گرب برم هزینه ش تقریبا با تور لیدر برابر یا نزدیک بهم باشه؟ اگه هس اسماشو لطف میکنین؟؟

رضا 31 خرداد 1397 ساعت 09:41

سلام ازتون متشکرم که تجربیات سفرتون رو در اختیار دیگرون قرار میدین. من دوتا سوال داشتم اول اینکه لطفا یه توضیح کامل از نحوه تهیه بلیط واسه ارتفاعات گنتینگ رو بفرمایین(از کجا میشه بلیط تهیه کرد و بلیطش چجوریه ؟منظورم اینه که فقط بلیط اتوبوسه و یا شامل بلیط بلیط رفت و برگشت و تله کابین و ... هستش؟) و دوم اینکه بین grab و uber کدوم رو پیشنهاد میدین استفاده کنم

Yasia 29 خرداد 1397 ساعت 11:06

سلام وممنون از همراه کردن مادرسفرتون
من خیلی ازقسمت اول سفرتامتون که همه چیز روباتحلیل نوشتیدخوشم اومد
درسته سفرتون به اونگونه انجام نشدولی خودش یک راهنما ودیدبرای بودجه بندی سفر درایام عید هست
براتون سفرهای خوب آرزو دارم

پدرام م 28 خرداد 1397 ساعت 17:14

سلام
تشکر از شما بابت سفرنامه خوب و کاملتون
توضیحات خیلی کامل بودن و استفاده بردیم
موفق باشید
با تشکر

ف ش 28 خرداد 1397 ساعت 15:31

درود و روز بخیر. سپاس از اینکه سفرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید
جمع ریالی هزینه مسافرتتون چقدر شد ؟ هر رینگت اون زمان چند ریال بوده ؟

سعید عسکریان 28 خرداد 1397 ساعت 14:55

در خصوص مشکلات و محدودیت های سفر با بچه و تاثیر شگفت انگیز در برنامه ریزی سفر ، با شما همذات پنداری می کنم ، ممنون که تجربیات و دغدغه های سفریتون اعم از برنامه ریزی و ... را با ما درمیان گذاشتین ، ایام پرسفری برایتان آرزو می کنم.

مشاهده نظرات بیشتر