جاهای دیدنی وان ترکیه که سفرتان را متفاوت می‌کند + آدرس دقیق

3.9
از 16 رای
آگهی لست سکند - جایگاه K - دسکتاپ - تور تابستانی
اگر اهل گردش هستید، جاهای دیدنی وان را از دست ندهید
18 اسفند 1400 08:00
1

وان شهری کوچکی در شرق ترکیه است که به دلیل داشتن دریاچه وان، گربه‌های منحصر به فرد، جاذبه‌های فرهنگی و مراکز خرید و بازارهایش شهرت دارد. این شهر زیبا، هم مرز با استان آذربایجان غربی است و یکی از دلایلی که سبب شده گردشگران ایرانی به این شهر توجه کنند، همین فاصله نزدیکش است. اما به غیر از فاصله کم تا ایران، برای سفر به وان نیازی به درخواست ویزا نیست، هزینه تورهای وان حتی نسبت به برخی از تورهای داخلی ارزان‌تر است و از همه مهم‌تر، وان شهری پر از جاهای دیدنی است که در این مطلب قرار است به طور جامع و کامل درباره آن‌ها صحبت کنیم.

جاهای دیدنی وان شامل مکان‌های تفریحی، جاذبه‌های فرهنگی و جاذبه طبیعی می‌شود که بهترین و مهم‌ترین‌های هر کدام از آن‌ها را در ادامه به شما معرفی می‌کنیم. همچنین در ویدئو زیر می‌توانید در کمتر از 3 دقیقه با تماشای ویدئو زیر با مهمترین جاهای دیدنی وان آشنا شوید.

03.jpg

 

ویدئو جاهای دیدنی وان

معرفی جاذبه‌های تاریخی وان

برخلاف نام کوتاه وان، تاریخ این شهر بسیار بلندتر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید. تاریخی که بخش اعظمی از آن را عثمانی‌ها، ارمنی‌ها و روس‌ها تشکیل داده‌اند. آنچه امروزه به عنوان وان می‎‌شناسیم، شهر مدرنی است که از قرن بیست به بعد شکل گرفته است. امروزه در شهرهای شرقی ترکیه، وان از نظر توریستی جایگاه ویژه‌ای دارد و کماکان آثار تاریخی و فرهنگی این شهر نیز قابل مشاهده است.

قلعه وان؛ قلعه‌ای کهن سال

اگر بخواهیم قدمت وان را فقط در یک جاذبه به گردشگران نشان بدهیم، قلعه وان بهترین نمونه به نظر می‌رسد،  قلعه‌ای که 9 قرن پیش از میلاد مسیح توسط پادشاه ساردوری یکم ساخته شده است. این سازه که شامل یک تخته سنگ 100 متری می‌شود، در 5 کیلومتری مرکز شهر واقع شده است.

قلعه وان
قلعه وان از جاذبه های وان 

موقعیت دقیق موقعیت دقیق قلعه وان در نقشه

 

کتیبه خشایارشا در وان؛ جای پای هخامنشیان در وان

جالب است بدانید در نزدیکی قلعه وان صخره‌ بیست متری قرار دارد که روی آن سنگ نبشته‌ای از حکومت هخامنشیان وجود دارد. گفته می‌شود دستور ساخت این کتیبه را داریوش صادر کرده بود، اما ایجاد آن در زمان خشایارشا تمام می‌شود. این کتیبه که نشانی از تاریخ تمدن و فرهنگ ایرانی هست، به سه زبان پارسی، بابلی و ایلامی نوشته شده است.  

کتیبه خشایارشا در وان
کتیبه خشایارشا در وان 

مسجد جامع وان؛ یادگار سلجوقیان در وان

شاید در نگاه اول مسجد جامع وان شبیه به یک خرابه‌ای برسد که چیزی به غیر از یک مناره از آن باقی نمانده باشد. اما تاریخ درازی پشت این مسجد وجود دارد. قدمت مسجد جامع وان به دوره سلجوقیان بازمی‌گردد. این مسجد نخستین بار در قرن 19 طی یک زلزله آسیب‌های جدی دید و سقفش فرو ریخت، اما در جنگ جهانی اول به کلی نابود شد و اکنون خرابه‌هایی از آن باقی مانده است.

مسجد جامع وان
مسجد جامع وان از جاهای دیدنی وان

 

موقعیت دقیق مسجد جامع وان در نقشه 

 مسجد کایا چلبی؛ مسجدی متفاوت در وان

در وان مساجد تاریخی زیادی وجود دارد و کایا چلبی یکی دیگر از مساجد معروف این شهر محسوب می‌شود. قدمت مسجد کایا چلبی به قرن 17 باز می‌گردد و به دلیل معمار و شکل هندسی متفاوتی که دارد مشهور است. یکی از نکات جالب این مسجد شکل مربعی آن هست که در تصویر زیر می‌توانید آن را مشاهده کنید. 

 

مسجد کایا چلبی
مسجد کایا چلبی

 

 موقعیت دقیق مسجد کایا چلبی در نقشه 

 یدی کلیسه؛ صومعه‌ای 1000 ساله

قدیمی‌تر از مساجد نامبرده، صومعه واراگاوانک یا یدی کلیسه (هفت کلیسا) است که قدمت آن به 1000 سال قبل می‌رسد. یدی کلیسه یکی دیگر از دیدنی‌ های وان است که در دوران حکومت اورتورها ساخته شد. البته با وجود اینکه بخش قابل توجهی از این کلیسا سالم باقی مانده است، بخشی از آن طی حمله عثمانیان به ارامنه از بین رفت. صومعه واراگاوانک حدودا در 10 کیلومتری جنوب شرقی وان واقع شده است.

 

یدی کلیسه
یدی کلیسه از جاذبه های گرشگری وان 

 موقعیت دقیق یدی کلیسه 

قلعه چاووش تپه؛ راهکار دفاعی در گذشته وان

در منطقه گورپینار وان و 25 کیلومتری جنوب شرقی این شهر، گردشگران می‌توانند شاهد یک قلعه تاریخی به نام چاووش تپه یا ساردورینیلی باشند که توسط ساردوری دوم ساخته شد. این قلعه به دلیل موقعیت استراتژیکش به عنوان یکی از قلعه‌های دفاعی و کاربردی وان به شمار می‌رفت. هرچند امروزه بیشتر از یک قلعه پرقدمت و مستحکم خرابه‌ای بیشتر باقی نمانده است. البته با این حال قلعه چاووش تپه یکی از جاهای دیدنی وان محسوب شود و ارزش بازدید دارد. 

 

چاووش تپه وان
چاووش تپه وان از جاهای دیدنی وان

 موقعیت دقیق چاووش تپه وان در نقشه 

قلعه هوشاپ؛ قلعه‌ای از قرون وسطی وان

یکی دیگر از جاذبه‌ های وان و قلعه‌های تاریخی که می‌توانید در منطقه گورپینار وان تماشا کنید، قلعه هوشاپ است که حودا 50 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. قدمت قلعه هوشاپ به قرون وسطی باز می‌گردد. وسعت قلعه هوشاپ به 35 هزار متر مربع می‌رسد و در گذشته علاوه‌بر قلعه نظامی به عنوان یک عمارت که محل سکونت موقت پادشان بوده هم کاربرد داشته است.  

 

قلعه هوشاپ وان
قلعه هوشاپ وان

 موقعیت دقیق قلعه هوشاپ وان در نقشه 

معرفی جاذبه‌های طبیعی وان

به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص وان، در این شهر می‌توانید چشم‌اندازی سرسبز و متنوع که متشکل از کوه، دریاچه، جنگل می‌شود را شاهد باشید. به طور کلی طبیعت بکر وان یکی از نقاط قوت جاذبه‌های این شهر محسوب می‌شود که در ادامه شما را با بهترین جاذبه‌ های طبیعی آشنا می‌کنیم. 

جزیره آکدامار؛ جزیره محبوب وان

بدون شک یکی از بهترین جاهای دیدنی وان و شاید حتی مهم‌ترین‌ جاذبه وان که هر گردشگری باید از آن بازدید کند، جزیره آکدامار یا آختامار است که حدودا در 50 کیلومتری غرب وان واقع شده است. در جزیره آکدامار گردشگران شاهد ترکیبی از ناب‌ترین مناظر طبیعی و جاذبه‌ های فرهنگی وان خواهند بود. زیباترین جاذبه فرهنگی این جزیره، کلیسای آختامار است که ساخت آن به بیش از 1100 سال پیش بازمی‌گردد. کلیسای آختامار که با نام کلیسای صلیب مقدس هم شناخته می‌شود، توسط ارامنه ساخته شده و یک کلیسای ارمنی است که امروزه به عنوان یکی از نمادهای وان ترکیه شناخته می‌شود.

جزیره آکداماز
جزیره آکداماز از بهترین جاذبه های وان

 موقعیت دقیق جزیره آکدامار در نقشه

دریاچه وان؛ نمادی از شهر وان

وان بزرگ‌ترین دریاچه ترکیه و یکی از اصلی‌ترین جاهای دیدنی وان است. در دریاچه وان 4 جزیره وجود دارد که توریستی‌ترین آن همانطور که در تیترهای پیش‌تر گفته‌ شد، آکدامار است. در دریاچه وان تفریحات آبی چون ماهی‎گیری و قایق رانی‌ هم انجام می‌گیرد، اما حتی اگر ساعت‌ها در کرانه‌های آن به قدم زدن بپردازید، باز هم جذاب و دیدنی است. همچنین در اطراف دریاچه وان، رستوران‌های متعددی وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها غذاهای دریایی محبوب وان را میل کنید.

 

دریاچه وان
نمایی از دریاچه وان 

 موقعیت دریاچه وان در نقشه 

آبشار مرادیه؛ منظره‌ای شگفت انگیز در وان

آبشار مرادیه یکی از جاهای دیدنی وان است که هم برای گردشگران خارجی و هم برای خود اهالی وان بسیار محبوب است. آبشار مرادیه در 88 کیلومتری وان قرار گرفته و دسترسی آن نسبت به سایر جاذبه های وان دشوارتر است. اما آبشار مرادیه یکی از بهترین جاذبه های طبیعی وان محسوب می‌شود و از ارزش بازدید زیادی برخوردار است. آبشار مرادیه حدود 50 متر ارتفاع دارد و نام آن نیز برگرفته از پادشاه عثمانی، سلطان مراد چهارم است.     

 

آبشار مرادیه
آبشار مرادیه از زیباترین جاهای دیدنی وان 

 موقعیت آبشار مرادیه در  نقشه 

معرفی جاذبه‌های تفریحی وان

جاهای تفریحی وان، غالبا شامل بازارها، مراکز خرید و پارک‌های آبی می‌شود. همچنین خیابان‌های جمهوریت، کاظم کارابکر از مهم‌ترین نقاط شهرند که مملو از رستوران‌ها و بازارها هستند. البته میان این جاذبه‌های تفریحی، بازارها و مراکز خرید وان پیشنهاد شده‌تر هستند. زیرا در شهر وان گردشگران می‌توانند با قیمت‌های بسیار مناسبی اجناس ترک، به ویژه پوشاک بخرند.

 

پاساژ avm
پاساژ avm از بهترین مراکز خرید وان

مرکز خرید  AVM

برخی از گردشگران علاقه زیادی به خرید حین سفر دارند و اصلا به قصد خرید به وان سفر می‌کنند. در شهر وان به این دست از گردشگران، مرکز خرید AVM را پیشنهاد می‌دهیم. مرکز خرید AVM وان یکی از بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین پاساژهای این شهر است که در آن برندهای معروف ترکی و بین‌المللی شعبه دارند. به طور کلی قیمت‌های اجناس در شهر وان بسیار مناسب است و می‌توانید با خیال راحت کالای مورد نظرتان را در بازار و مراکز خرید این شهر خریداری کنید. اما اگر قصد دارید با هزینه ارزان‌تری در این شهر خرید کنید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب زمان حراجی‌های وان را مطالعه کنید تا بدانید محصولات را چه زمانی می‌توانید در وان ارزان‌تر تهیه کنید.  

به غیر از AVM، مراکز خرید دیگری هم در وان وجود دارند که می‌توانید با مشاهده ویدئو زیر با آدرس و ساعات کاری‌ و مشخضاتشان آشنا شوید.

معرفی جاذبه و مراکز خرید وان 

موقعیت دقیق مرکز خرید avm وان در نقشه 

موزه وان؛ سیر تغییرات وان در چند ساعت

از دوران اورتورها آثار و سازه‌های متعددی در وان دیده می‌شود. علاوه بر جاهای دیدنی وان که به اورتورها مرتبط می‌شد و بخشی از آن را معرفی کردیم، عمده آثار آن در موزه وان جمع آوری شده است. بنابراین بیشتر آثار موزه وان به عصر آهن از آناتولی شرقی تعلق دارد. اما به غیر از آن، آثار دوران عثمانیان که در سالن دیگری از موزه به نام قوم شناسی دیده می‌شود هم ارزش بازدید دارد.

موزه وان
موزه وان از جاذبه های گردشگری وان

 موقعیت دقیق موزه وان در نقشه

 

خانه گربه‌های وان

یکی دیگر از نمادهای مشهور وان گربه‌هایش است. گربه‌هایی که به دلیل نژاد منحصر به فردشان نه تنها در ترکیه، بلکه در جهان مشهور هستند. گربه‌های وان بدنی سفید و پشمالو دارند که در کنار چشم‌های سبز و آبی‌شان به راحتی قابل تشخص هستند. یکی از چشم‌های گربه‌های نژاد وان سبز  یا کهربایی رنگ است و دیگری آبی رنگ. علاوه بر ویژگی‌های ظاهری متمایز از نظر رفتاری هم این گربه‌ها بسیار متفاوت هستند و وابستگی شدیدی به مالک خود پیدا می‌کنند.

اگر شما هم علاقه‌مند هستید این گربه‌های جذاب را از نزدیک ببینید، می‌توانید به خانه گربه‌های وان سر بزنید. همینطور که در نقشه زیر مشاهده می‌کنید، این جاذبه فاصله بسیار کمی با قلعه وان دارد و در یک زمان می‌توانید از هر دو جاذبه بازدید کنید.  

 

گربه های وان
گربه وان

 موقعیت دقیقه خانه گربه‌های وان در نقشه

پارک آبی دیوان بیچ آکوا

به طور کلی پارک‌های آبی وان با پار‌ک‌های آبی آنتالیا و شهرهای بزرگ ترکیه قابل قیاس نیستند اما اگر دوست داشته باشید چند ساعتی را کنار دوستان یا خانواده‌تان آبتنی کنید و در کنارش کبابی هم میل کنید، پارک آبی دیوان بیچ آکوا وان انتخاب مناسبی است. در این پارک آبی، تفریحات و سرسره‌های متنوعی دیده نمی‌شود، اما اگر در تابستان قصد سفر به وان دارید، مطمئنا حضور در این پارک آبی حس خوبی برایتان به همراه دارد. همچنین دیوان بیچ آکوا موقعیت بسیار مناسبی دارد و چشم‌اندازی عالی از دریاچه وان در آن دیده می‌شود.

دیوان بیچ اکوا وان
دیوان بیچ اکوا وان از بهترین جاذبه های تفریحی وان

 موقعیت دقیق دیوان بیچ آکوا وان در نقشه

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم بهترین جاهای دیدنی وان را به شما معرفی کنیم. وان نسبت به شهرهای توریستی ترکیه مثل استانبول و آنتالیا کوچک‌تر است و جاذبه‌های نسبتا کمتری در آن دیده می‌شود، اما از نظر گردشگری، یکی از مهم‌ترین شهرهای دیدنی شرق ترکیه محسوب می‌شود. از آنجایی که هزینه‌های سفر به وان بسیار کم است (گاها کمتر از تورهای داخلی) و جدا از فاصله کمی که با ایران دارد، جاذبه‌های مختلفی هم در این شهر وجود دارد، پیشنهاد می‌کنیم دست کم یک بار به وان سفر کنید. برای آشنایی کلی‌تر و بیشتر با وان می‌توانید راهنمای سفر به وان را نیز مطالعه کنید. در آن، به غیر جاذبه‌های وان به سایر مواردی که پیش از سفر به وان باید بدانید، پرداخته‌ایم.

 

 تالیف: تیم نویسندگان لست سکند