بهترین جاهای دیدنی طبس + عکس و اطلاعات جاذبه ها

4.5
از 100 رای
آگهی لست سکند - سفرنامه - جایگاه K دسکتاپ
به طبس نروید،چون ممکن است به بهترین سفر عمرتان رفته باشید
09 اسفند 1395 12:00
18

طبس یکی از وسیع ترین شهرستان‌های ایران است. این شهرستان که از سال 91 به عنوان یکی از شهرستان‌های استان خراسان جنوبی شناخته می‌شود، با جمعیتی نزدیک به 70 هزارنفر یکی از مناطق کویری مشهور در ایران است.

جاهای دیدنی طبس به جاذبه‌های طبیعی که برای دوست داران کویر و بیابان خاص و رویایی است، محدود نمی شود. این شهرستان با قدمت تاریخی بسیار و اتفاقات پی در پی به نوعی همیشه جایگاه خودش را در اخبار وخاطره‎ها حفظ کرده است.

نام طبس را می‌توانید حتی در سفرنامه‌هایی مانند سفرنامه ناصرخسرو پیدا کنید. سفر جهانگردان بزرگی مثل او به این منطقه نشان از اهمیت جایگاه طبس در تاریخ دارد. از تاریخ این منطقه همین قدر کافی است که بدانیم درسال 55 طبس به عنوان یک شهر باستانی شناخته شد وتغییر و تخریب آثار باستانی آن ممنوع شد.

اما متاسفانه هنوز دو سال از این مسئله نگذشته بود، که در سال 57 زلزله  7.8 ریشتری باعث نابودی کامل شهر  بسیاری از آثار با ستانی و همینطور کشته شده هزاران نفر شد. زلزله طبس بزرگترین زلزله ثبت شده در ایران است.

با وجود اتفاقات طبس همچنان جای دیدینی و فوق العاده ی است، روستای های زیبا، آثار باستانی و طبیعت بکر برای هرکسی جذاب است. در ادامه به سراغ همه جاهای دیدنی طبس خواهیم رفت.

جاهای دیدنی تاریخی و فرهنگی طبس

اگر قصد طبس گردی را دارید، باید بدانید که هرچند اینجا یک منطقه کویری است اما قرار نیست تمام سفر شما با رمل‌ها شن‌ها بگذرد. این منطقه به سادگی می‌تواند شمارا شگفت زده کند. اگر دوست دارید بهترین جاهای دیدنی طبس را بشناسید این مطلب را  از دست ندهید، در بخش اول ما به سراغ جاذبه های تاریخی و روستاهای این منطقه رفته ایم.

باغ گلشن، چهارباغ طبس

طبس را در گذشته به عنوان طبس گلشن می‌شناختند و حالا از نام گلشن برای ما باغ گلشن مانده است. تصور کنید در یک اقلیم کاملا کویری که قرار است بجز درختان مقاوم بیابانی و نخل چیزی نبینیم، یک باغ بهشتی ساخته شده!

باغ گلشن طبس در اواخر دوران زندیه و ابتدای قاجار به سبک چهارباغ ایرانی ساخته شده است. اما با یک تفاوت محسوس، باغ گلشن یک باغ مربع شکل است، که اغلب وقتی می‎خواهند درمورد تشابهش با دیگر باغ‌های به سبک ایرانی صحبت کنند،  از تاج محل می گویند.

این باغ هفت هکتار وسعت و نزدیک به 2 هزار درخت  که سن برخی از آن ها حتی به چهارصد سال می رسد، دارد. جالب تر اینکه در میان باغ حتی می‌توانید درختان نارنج و انار هم ببینید!

در باغ عمارتی به نام عمارت سردرب قرار دارد، این عمارت نیز از جمله بناهای تاریخی اوایل قاجار بوده است که درزلزله کامل تخریب شد و حالا از نو ساخته شده است.

اگر تا باغ گلشن برویم و از قصه پلیکان هایش نگوییم حقیقتا کم لطفی کرده ایم، زمانی پلیکان ها معجزه باغ گلشن بودند! اما داستان چیست؟ دردهه 50 از میان همه پلیکان های مهاجری که به سمت ایران می آیند، دو پلیکان راه خود را گم می کنند در نهایت به باغ گلشن می رسند! اما در زلزله سال 57 یکی از آن ها از بین می رود. پس از آن تعدادی پلیکان را به باغ گلشن انتقال می دهند و این پرندگان کمیاب جزوی ساکنان دائمی باغ می شوند.

 • باغ گلشن به صورت 24 ساعته و رایگان آماده بازدید علاقه مندان است.
 • آدرس: طبس، انتهای بلوار امام خمینی
باغ گلشن.jpg
نمایی از باغ گلش طبس

نقشه مسیر دسترسی به باغ گلشن طبس

 

ارگ قدیم طبس و قصه آخرین ساکنش

 ارگ یکی از قدیمی ترین جاهای دیدنی طبس و  احتمالا هسته اولیه شهر بوده است. بسیاری ساخت آن را به سده های ابتدایی دوران اسلام مربوطمی دانند، اما به احتمال زیاد این ارگ حتی ممکن است مربوط به پیش از اسلام باشد. ارگ طبس مجموعه‌ای از بناها با کاربردهای مختلف و 9 بارو بوده است، و تا زمان زلزله طبس نزدیک به 60 درصد این مجموعه سالم و حتی قابل استفاده بوده است.

این ارگ تاریخی در زلزله سال 57 به طور کامل تخریب می شود و آخرین ساکن آن یعنی  پیر مردی تنها به نام آقا سید علی میرزا همزمان با آن اتفاق ناگوار در آوار دفن می شود. جالب اینکه سال‌ها بعد یعنی در دهه هشتاد همزمان  با کاوش و بازسازی ارگ جسد او با ظاهری تقریبا سالم پیدا می‌شود. (منبع: سایت ژئوپارک طبس) درمورد زندگی آخرین ساکن ارگ طبس پرویز کیمیاوی مستند ساز مشهور هم مستندی با نام پ مثل پلیکان ساخته است.

 •  آدرس: محله عباسپور گلشن، بلوار محمد منتظری،خیابان واعظ طبسی

 

 

 

امامزاده حسین بن موسی الکاظم طبس

امامزاده حسین بن موسی کاظم از فرزندان بلافصل امام موسی کاظم و از برادران امام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا است. بنای امامزاده که پیش از زلزله خود یک بنای تاریخی به شمار می‌رفت اما در سال 57 به صورت کامل ویران و بنای جدید و بزرگی برای امام زاده ساخته شد.

به دلیل اینکه این امامزاده در مسیر جاده یزد و مشهد قرار دارد از اهمیتی خاص برخوردار است.

 •  آدرس: طبس، میدان امام زاده حسین
امامزاده.jpg
امامزاده حسین بن موسی کاظم

نقشه دسترسی به امامزاده حسین بن موسی کاظم

 

طاق شاه عباسی؛ سدی پر از لقب

طاق شاه عباسی یکی از نمونه‌های تاریخی سد قوسی در ایران است. تاریخ دقیق ساخت این سد مشخص نیست، اما اغلب آن را به دوران شاه عباس نسبت می‌دهند. این سد می‌تواند یکی از مهم ترین جاهای دیدنی طبس؛ سدی که به نازنک ترین، قدیمی ترین و... مشهور است.

 •  مسیر دسترسی : برای دیدن این سد باید به سمت روستای خرو و مسیر جاده چشمه آبگرم مرتضی علی بروید، این جاذبه تاریخی در فاصله 32 کیلومتری از طبس قرار دارد.
طاق شاه عباسی.jpg
طاق شاه عباسی نازک ترین سد قوسی جهان

نقشه مسیر دسترسی به طاق شاه عباسی

 

سد کریت؛ بلندترین سد قوسی جهان

یکی از جاذبه های طبس سد کریت است، این سد با ارتفاع 60 متر بلندترین سد قوسی جهان تا اوایل قرن بیستم بوده است. هرچند امروز دسترسی گردشگران به این  سد محدود شده است، اما در صورت امکان بازدید شما  شاهد یکی از شاهکارهای مهندسی ایرانی خواهید بود.

 • مسیر دسترسی: سد کریت در جاده سد کریت و فاصله 60 کیلومتری از طبس قرار گرفته است.
سد کریت.jpg
سد کریت

 نقشه مسیر سد کریت

اصفهک؛ جاذبه ای با شهرت جهانی

هر زمان که جاهای دیدنی طبس حرف زدیم، ناخودآگاه مجبور به اشاره به زلزله شدیم، روستای اصفهک هم تجربه ناخوشایندی از این حادثه داشت. به طوری که اهالی روستا آن را ترک کرده و در نزدیکی همان خرابه‌ها ساکن روستای جدیدی شدند، اما شرایط همیشه به یک شکل نمی ماند. امروز این روستا دوباره رونق گرفته است و تبدیل به یک جاذبه گردشگری برای علاقه مندان به نجوم شده  است .

اصفهک از معدود مکان‌هایی است که در آن خبری از آلودگی نور نیست، چراغ ها تنها داخل خانه ها را روشن می‌کند و بیرون از آن در شب ها به ویژگی زمانی که گروه‌های رصدی در روستا مستقر هستند. شاید بیشترین نوری که گذرها ببینید، یک فانوس کوچک دستی باشد!

یکی دیگر از جاهای دیدنی طبس در این روستا رصد خانه کویری است،که در سال های اخیر در این منطقه احداث شده است.

 • مسیر دسترسی : شهر طبس، بخش دیهوک، روستای تاریخی اصفهک
اصفهک.jpg
روستای اصفهک در شب

 مسیر دسترسی به روستای اصفهک

 

جاهای دیدنی طبیعی طبس

بیشتر موارد بالا جاذبه‌های تاریخی طبس به شمار می آیند اما طبس تنها یک نقطه تاریخی نیست و عمده شهرتش به طبیعت بی‌مثالش است. به ویژه اینکه فراموش نکنیم طبس جایی در بین دو کویر مرکزی و لوت قرار دارد.  در ادامه به سراغ برخی از جاذبه‌های طبیعی طبس می رویم:

کال جنی یکی از جادویی ترین جاهای دیدنی طبس

با فاصله ۳۵ کیلومتری در شمال طبس به دره کال جنی می رسیم، جایی که به اندازه نامش عجیب و خارق العاده است. این دره بر اثر عبور سیلاب‌ها به وجود آمده است. اما درمورد اینکه چرا به آن کال جنی می گویند ( کال به معنی کال به دره حاصل از فرسایش آب) قصه های فراوانی وجود دارد!‌ برخی علت آن را ناپدید شدن چند نفر در دره در زمان های گذشته می دانند، عده دیگری این نام را به ظاهر عجیب و وهم انگیر این دره ربط می دهند. البته خانه های گبری (حفره هایی دستکند در دل کوه و محل زندگی،‌عبادتگاه یا پناهگاه برخی از مردم در زمان ساسانی- در زمان ساسانی به زرتشتیان گبر می گفتند) هم علت دیگری هستند که این نام را روی کال جنی گذاشته اند!‌

کال جنی در دامنه کوه‌های شرق طبس واقع شده است و روستای فشاه آغاز می شود.هرچند که بیشتر داستان‌های مربوط به این دره از دل افسانه ها برآمده، اما به دلیل مسیرهای گمراه کننده، چاه ها و تونل‌های عمیق توصیه می‌شود که در روشنایی روز به آن جا سر بزنید.

 • مسیر درسترسی: جاده طبس-بشرویه ، دوراهی استخرشاعر، روستای فشاه     
kal jeni.jpg
کال جنی 

     نقشه مسیر دسترسی به کال جنی

 

روستای ازمیغان، پیشنهاد طبس گردی

روستای ازمیغان در 40 کیلومتری طبس قرار دارد و شما را با یکی از عجایب این روزگار آشنا می کند! کشت برنج آن هم در بیایانی‌ترین اقلیم ایران!‌ درواقع ازمیغان روستای سرسبزی است که به لطف روخانه دایمی‌اش کمبود آب ندارد،‌ ودقیقا تفاوت آن دیگر روستاهای کویری وجود همین رود دایمی است.

از بدو ورود به روستای ازمیغان شما زمین‌های کشاورزی و شالیکاری را می‌بینید،‌اغلب مردمانش یا به دامپروری مشغولند یا اهل کشاورزی هستند. از جالب ترین تصاویری که در روستا مشاهده می کنید وجود درختان نخل خودرو در کنار شالیزار است!‌

این روستا جزو شناخته شده‌ترین جاهای دیدنی طبس است،‌ اما بجز ظاهر روستا و جاهای دیدنی دیگری هم وجود دارد.‌ تخت عروس و آبشار قدمگاه ازجمله این جاهای دیدنی هستند.

 • مسیر دسترسی: 40 کیلومتری شمال شرق طبس، جاده ازمیغان
ازمیغان.jpg
روستای ازمیغان 

 مسیر دسترسی به روستای ازمیغان

چشمه آبگرم مرتضی علی؛ جایی برای شگفت زده شدن

این جاذبه طبس در روستای خرو قرار دارد، اگر تصور می‌کنید قرار است با یک آبگرم معمولی رو به رو شوید سخت در اشتباهید. شما برای قدم برداشتن در این چشمه  باید از میان یک دره عبور کنید، به دلیل میزان بالای املاح و مواد معدنی، در یک مسیر حدوداد 300 متری در سمت چپ آب سرد و در سمت دیگر آب گرم خواند بود ! و اختلاف دمای این قسمت حتی به ده درجه هم می رسد.

 • مسیر دسترسی : طبس روستای خرو علیا، جاده چشمه مرتضی علی
مرتضی علی.jpg
چشمه مرتضی علی طبس

نقشه دسترسی به چشمه مرتضی علی

 

کویر حلوان؛ تجربه شیرین رمل و شن

مگر می‌شود به کویر مرکزی ایران بیایید و رمل شنی نبینید؟ در قسمت‌های مختلفی از منطقه طبس شما بیابان هایی با پوشش های مختلف می بینید! (بیایان هم مانند هر بخش دیگری از طبیعت شکل های مختلفی دارد) اما اگر دوست دارید به سراغ رمل های بلند شنی بروید روستای حلوان در طبس مشهد (برخی از مردم این منطقه را به نام طبس مشهد می شناسند) جای مناسبی است.

اغلب افراد برای لذت بردن از کویر در این مناطق به سراغ کویر مصر می روند، وحتی در نقشه هم به دنبال کویر مصر طبس می گردند! اما هرچند این کویر در فاصله کمی از طبس قرار دارد، متعلق به این شهرستان نیست. در طبس کویر حلوان با طبیعتی بکر انتظار شما را می کشد. به یاد داشته باشید، کویر برای افرادی که به آن آشنا نیستند خطرات فراوانی دارد، بنابراین برای رفتن به کویر حلوان حتما از راهنمایان محلی کمک بگیرید.

 • مسیر دسترسی : برای رفتن به کویر حلوان می‌توانید از مسیر جاده خور به طبس به آنجا بروید و پس از پایان چاله کویر و دریاچه نمک خور به جنوب آن خواهید رسید.

 نقشه دسترسی به کویر حلوان

روستا و پناهنگاه حیات وحش نایبندان؛ زیستگاه ارزشمند ترین گونه ها

 روستای نایبند یکی از جاهای دیدنی طبس به معنای واقعی است، پس از گشت در جاذبه‌های تاریخی نوبت به روستای خوش آب و هوای نایبند می‌رسد! روستایی که به یمن وجود قنات در آن می‌توانید شاهد باغ های مرکبات و نخل و توت باشید. این طبیعت دیدنی مختص روستا نیست و در فاصله کمی از آن منطقه پناهگاه حیات وحش نایبندان آغاز می شود.

نایبندان به دلیل وجود گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی یکی از زیباترین پناهگاه‌های حیات وحش ایران است. اما نکته دیگری که به آن اهمیت بیشتری می‌دهد، این است که این پناهگاه یکی از زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی است.

 •  مسیر دسترسی نایبندان در فاصله 400 کیلومتری از شهر طبس قرار گرفته است. برای رسیدن به آن می توانید جاده طبس- راور استفاده کنید.
یوزپلنگ.jpg
یوزپلنگ در پناهگاه حیات وحش نایبندان

 

 

چطور به طبس برویم؟

طبس در مجاورت استان‌های کرمان و یزد  قرار گرفته، اما بد نیست در خصوص مسیر های گوناگون و فاصله این مناطق هم بدانیم(در استان های شرقی اغلب بین هر شهر و استان زیادی وجود دارد.) اغلب مسافران برای رسیدن به جاهای دیدنی طبس با اتومبیل مسیر یزد به طبس را انتخاب می کنند.

 • یزد به طبس: برای این مسیر شما از شهر های زارچ، خرانق و رباط پشت بادم عبور خواهید کرد و مسافتی 360 کیلومتری را باید طی کنید.
 • اصفهان تا طبس : اگر قصد سفر به طبس از شهر اصفهان را دارید، در مسیر باید از دولت آباد، نائین، انارک و خور عبور کنید. این مسیر مسافتی حدود 590 کیلومتر را در بر دارد.
 • مشهد به طبس:  اگر از مشهد به طبس می روید، در از تربت حیدریه، فیض آباد، فردوس، دیهویک عبور خواهید کرد. این مسیر هم مسافتی نزدیک به  550 کیلومتر دارد.
 • نائین به طبس : نائین به طبس درواقع بخشی از همان مسیر یزد به طبس است اما با توجه به نزدیکی طبعا مدت زمان کمتری در راه خواهید بود. فاصله نائین تا طبس 430 کیلومتر است.
 • بیرجند به طبس: نزدیک شهر بزرگ به طبس بیرجند است، با فاصله ای 270 کیلومتری و از دو شهر خوسف و سنگ آب عبور خواهید کرد.
 • تهران به طبس: برای رفتن به طبس از تهران شما باید حداقل از شهرهای قم، کاشان، نائین، انارک و چاه ملک عبور کنید و حداقل 890 کیلومتر را بپیمایید.

اگر قصد سفر به طبس را دارید راه های دیگری هم پیش روی شماست، این شهر دارای یک فرودگاه است که می توانید با هواپیما و به صورت مستقیم به انجا بروید. همچنین امکان سفر از طریق قطار و اتوبوس هم فراهم است.

 

سخن آخر

هرچند که اغلب مسیر رسیدن به طبس میتواند طولانی و حتی خسته کننده باشد، اما دیدن جاذبه های شگفت انگیزی که هر کدام در نوع خود استنثایی محسوب می شوند، ارزش این مسافت طولانی را دارد.

مادر اینجا از روستاهایی سرسبز و هوای خوش و جاهای دیدنی طبس گفتیم. اما فراموش نکنید، که نام طبس از نام تاریخی همین منطقه به یعنی تبس به معنی گرما گرفته شده است. بنابراین خود را برای سفر به یک اقلیم گرم و خشک آماده و مجهز کنید.

و آخرین نکته، همانطور که گفتیم دراین منطقه و جاده‌های منتهی به آن زیستگاه جانوران کمیاب یا حتی در در خطر انقراض (مانند یوزپلنگ آسیایی است) بنابراین اگر با خودرو به این مناطق می روید، به تابلوها و همینطور سرعت مجاز توجه داشته باشید.

 

تألیف: تیم نویسندگان لست سکند