Close
پراگ
سعید عسکریان
نقدها:
گزارش
شهر افسونگر
(خوشحال و خیلی راضی)
توصیه شده توسط کاربر

شهری که قلبی پر قصه دارد و سرشار از جاذبه های تاریخی و دیدنیست.
شهر پراگ پایتخت 1.3 میلیون نفری چک و چهاردهمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا به زبان مردم چک (چکی) پراها نام دارد. دو نظریه در این خصوص وجود دارد، یکی اینکه پراها برگرفته از نام تپه ای است که قلعه پراگ در آن واقع شده و دیگری اینکه معنی آن در زبان محلی به منطقه ای گفته می شود که به ساحل و کناره اشاره دارد.
پراگ 3 خط مترو به رنگ های سبزA، زردB و قرمزC دارد.
شهر زیبا و جذاب و پر از نشانه ها و سبک های معماری که خود موزه ای به وسعت یک شهر است
با بودن در پراگ، حس و حال آدم عوض می شود، شهری پر از کلیساهای گنبدی، برج های مرتفع و قدیمی، پر از سبک های معماری از گوتیک و باروک و رنسانس گرفته تا هنر مدرن و نوین.
میدان اصلی اولدتاون که به میدان شهرداری نیز معروف است، به عنوان نقطه شروع جستجو و کشف پراگ می باشد، دورنمای ساعت مشهور نجومی، برج های پر غرور کلیسای جامع تین (Tyn)، کلیسای سنت نیکولاس، ساختمان های بی شمار رنگارنگ، یادمان یان هاوس، گالری ملی پراگ کافی است که افسون شوید.
قلعه پراگ و پل چارلز از شاخص ترین جاذبه های پراگ می باشند.
پیاده روی در خیابان های تودرتو و پر پیچ و خم بافت قدیمی پراگ که هیچ راهکار هندسی برای جهت یابی در آن متصور نخواهد بود، لذت بخش است، به نظر نباید مسیری را مشخص کرد و هدفی داشت، باید در کوچه پس کوچه های باریک و سنگفرش پراگ گم شد، خود را به دست مسیر سپرد و رفت و رفت.
حضور مردم و توریست ها در کوچه ها در شب و روز، موج میزند، انگار پراگ را خواب ندارد، کافه و رستوران ها که میز و صندلی های خود را در خیابان، گسترانیده اند، مملو از جمعیت و توریست است.
پراگ همانی است که از آن انتظار می رود، سرزنده و شاد و با نشاط . انرژیی در این شهر نهفته است که خیلی زود و پس از حضور در آن به فرد منتقل می شود. به جرأت می شود گفت، این انرژی متفاوت از سایر تجربه ها است، اصلاً جنس آن با بقیه فرق می کرد
از حضور در این شهر رویایی خوشحال و سرمست خواهید شد.
مغازه های سوغاتی فروشی به وفور در اولدتاون یافت می شود، بدون شک عروسک مشهور کارتون موش کور (Krtek) که به نوعی به عنوان یکی از نمادهای کشور چک، محسوب می شود، عضو بی بدیل این فروشگاه ها است. البته بماند که سوغاتی اصلی کشور چک، کریستال و بلور است. عاشق این فروشگاه های سوغاتی هستم، دوست دارم مدت ها در آن ها وقت بگذرانم، بعضی هایشان کلی رنگ دارند، بعضی بوی خاص و همه شان حس عجیب و لذت بخش.
برحسب شنیده ها و تجربیات دیگر دوستان، متأسفانه ما هم در مقاطع مختلف در پراگ، گدایان و خانه به دوشانی دیدیم که در اکثر مواقع همراهی سگ با آنها، مستمسکی برای تحریک حس ترحم مردم و توریست ها بود و شاید بیشتر برایم حضورشان در این اماکن توریستی، عجیب بود تا کلیت فقر و نیاز در یک کشور اروپایی و...
پراگ بسیار زیبا است، ساختمان های زیبا و رنگارنگ، کوچه های سنگفرش، درختان سبز و کافه نشینی همه آن چیزی بود که از پراگ انتظار داشتیم. نه تنها فاصله بین جاذبه ها، کم و در حد چند دقیقه است، بلکه طول مسیر هم خود جاذبه است. تجربه بودن در همچنین فضایی، واقعاً لذت بخش و دوست داشتنی است.
جالب اینکه انتخاب برای گشتن در بافت قدیمی پراگ زیاد است، کالسکه، اتومبیل کروکی قدیمی و... ولی هیچ راهی برای کشف پراگ، بهتر از پیاده روی نیست، انگار با حذف واسطه و لمس سنگفرش های کوچه های پراگ با پاهایمان، عمق و روح پراگ را نیز با تمام وجود، حس خواهیم کرد و این انرژی برای همیشه در ما پایدار خواهد ماند.
فرهنگ کافه نشینی در پراگ کاملاً هویدا بود. انواع و اقسام کافه با چیدمان های مختلف میزها در خیابان ها، کوچه های سنگفرش و یا داخل مغازه، به چشم می آمد و جالبتر اینکه استقبال هم چشمگیر بود، بدین گونه که کمتر کافه ای می دیدم، خلوت و یا بدون مشتری باشد.
رویای پراگ، صبحدمان، خواب را از عروس و دامادهای شرق دوری زدوده بود و آنها را به ثبت خاطرات آغاز زندگی مشترک، دعوت کرده بود و آنها هم در جای جای این شهر به دعوت پراگ لبیک گفته بودند ...
کوچه های سنگفرش در ابتدای صبح خلوت بود، احساس آرامش در آن سکوت صبحگاهی در میان کوچه ها موج می زد، در تجربه پیاده روی صبحگاهی سعی می کردم آهسته گام بردارم تا مبادا سکوت زیبا و شاعرانه شهر در آن هوای خنک و دل انگیز صبحگاهی با صدای قدم های من بشکند. سکوت و آرامش را نه تنها لمس کردم بلکه ذخیره کردم تا در هیاهو و شلوغی، دوای درد و خوراک روح باشد.
بدون شک پراگ یکی از بهترین مقاصد و شهرهایی بود که ما در سفرهایمان از آن، بازدید کردیم. حضور در این شهر، توأم با یک حس خوب بود، حس یک دکلمه آرام که عاشق برای معشوق می خواند، این حس خوب عاشق را دوباره به سمت معشوق خواهد کشاند.

پس از سفر به پراگ ما ماندیم و یک دنیا خاطره جذاب و شیرین از این شهر دوست داشتنی و زیبا...
باتوجه به هزینه انجام شده ما در پراگ به این نتیجه رسیدیم این مقصد به نسبت سایر مقاصد در اروپا ارزان است.

مناسب برای
 • تفریح

 • فرهنگی و تاریخی

 • آرامش و استراحت

 • تفریحات شبانه

نوع سفر:
تاریخ سفر:
 • سعید عسکریان

  شهری که قلبی پر قصه دارد و سرشار از جاذبه های تاریخی و دیدنیست.<br /> شهر پراگ پایتخت 1.3 میلیون...

 • Mr NvB

  پراگ شهري قدیمی و زیباست كه با قدم زدن در آن ميتوانيد نقاط مختلف گردشگري را ببينيد. اكثر نقاط ديدني ،...

 • paria kamali

  پراگ از آن شهرهايي است كه وقتي پا در آن گذاشتي امكان ندارد عاشقش نشوي<br /> اين شهر تو را...

 • بهداد رنجبر

  یکی از سرزنده ترین و پرانرژی ترین شهرهای اروپا...مردمی خونگرم و مهربان...شهری همیشه بیدار و پر از توریست...پر از تاریخ...

 • حامد

  پراگ شهرحسهای ناب,آرمانشهرناپیدا, پراگ ابدیت درتوان مثبت,پراگ عروس شهرهای جهان, شهری که زمان درآن به احترام هرچه زیبایست توقف کرده...

 • نوا جمشیدی

  پراگ پایتخت جمهوری چک است و یکی از پر طرفدارترین مقاصد گردشگری در دنیا. این شهر پر است از جاذبه‌های...