Close

نقد و بررسی پراگ (شهر)


میانگین امتیاز:
 • پراگ
  پراگ
  کاربر لست سکند
  سعید عسکریان
  نقدها:
  گزارش
  شهر افسونگر
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  شهری که قلبی پر قصه دارد و سرشار از جاذبه های تاریخی و دیدنیست.
  شهر پراگ پایتخت 1.3 میلیون نفری چک و چهاردهمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا به زبان مردم چک (چکی) پراها نام دارد. دو نظریه در این خصوص وجود دارد، یکی اینکه پراها برگرفته از نام تپه ای است که قلعه پراگ در آن واقع شده و دیگری اینکه معنی آن در زبان محلی به منطقه ای گفته می شود که به ساحل و کناره اشاره دارد.
  پراگ 3 خط مترو به رنگ های سبزA، زردB و قرمزC دارد.
  شهر زیبا و جذاب و پر از نشانه ها و سبک های معماری که خود موزه ای به وسعت یک شهر است
  با بودن در پراگ، حس و حال آدم عوض می شود، شهری پر از کلیساهای گنبدی، برج های مرتفع و قدیمی، پر از سبک های معماری از گوتیک و باروک و رنسانس گرفته تا هنر مدرن و نوین.
  میدان اصلی اولدتاون که به میدان شهرداری نیز معروف است، به عنوان نقطه شروع جستجو و کشف پراگ می باشد، دورنمای ساعت مشهور نجومی، برج های پر غرور کلیسای جامع تین (Tyn)، کلیسای سنت نیکولاس، ساختمان های بی شمار رنگارنگ، یادمان یان هاوس، گالری ملی پراگ کافی است که افسون شوید.
  قلعه پراگ و پل چارلز از شاخص ترین جاذبه های پراگ می باشند.
  پیاده روی در خیابان های تودرتو و پر پیچ و خم بافت قدیمی پراگ که هیچ راهکار هندسی برای جهت یابی در آن متصور نخواهد بود، لذت بخش است، به نظر نباید مسیری را مشخص کرد و هدفی داشت، باید در کوچه پس کوچه های باریک و سنگفرش پراگ گم شد، خود را به دست مسیر سپرد و رفت و رفت.
  حضور مردم و توریست ها در کوچه ها در شب و روز، موج میزند، انگار پراگ را خواب ندارد، کافه و رستوران ها که میز و صندلی های خود را در خیابان، گسترانیده اند، مملو از جمعیت و توریست است.
  پراگ همانی است که از آن انتظار می رود، سرزنده و شاد و با نشاط . انرژیی در این شهر نهفته است که خیلی زود و پس از حضور در آن به فرد منتقل می شود. به جرأت می شود گفت، این انرژی متفاوت از سایر تجربه ها است، اصلاً جنس آن با بقیه فرق می کرد
  از حضور در این شهر رویایی خوشحال و سرمست خواهید شد.
  مغازه های سوغاتی فروشی به وفور در اولدتاون یافت می شود، بدون شک عروسک مشهور کارتون موش کور (Krtek) که به نوعی به عنوان یکی از نمادهای کشور چک، محسوب می شود، عضو بی بدیل این فروشگاه ها است. البته بماند که سوغاتی اصلی کشور چک، کریستال و بلور است. عاشق این فروشگاه های سوغاتی هستم، دوست دارم مدت ها در آن ها وقت بگذرانم، بعضی هایشان کلی رنگ دارند، بعضی بوی خاص و همه شان حس عجیب و لذت بخش.
  برحسب شنیده ها و تجربیات دیگر دوستان، متأسفانه ما هم در مقاطع مختلف در پراگ، گدایان و خانه به دوشانی دیدیم که در اکثر مواقع همراهی سگ با آنها، مستمسکی برای تحریک حس ترحم مردم و توریست ها بود و شاید بیشتر برایم حضورشان در این اماکن توریستی، عجیب بود تا کلیت فقر و نیاز در یک کشور اروپایی و...
  پراگ بسیار زیبا است، ساختمان های زیبا و رنگارنگ، کوچه های سنگفرش، درختان سبز و کافه نشینی همه آن چیزی بود که از پراگ انتظار داشتیم. نه تنها فاصله بین جاذبه ها، کم و در حد چند دقیقه است، بلکه طول مسیر هم خود جاذبه است. تجربه بودن در همچنین فضایی، واقعاً لذت بخش و دوست داشتنی است.
  جالب اینکه انتخاب برای گشتن در بافت قدیمی پراگ زیاد است، کالسکه، اتومبیل کروکی قدیمی و... ولی هیچ راهی برای کشف پراگ، بهتر از پیاده روی نیست، انگار با حذف واسطه و لمس سنگفرش های کوچه های پراگ با پاهایمان، عمق و روح پراگ را نیز با تمام وجود، حس خواهیم کرد و این انرژی برای همیشه در ما پایدار خواهد ماند.
  فرهنگ کافه نشینی در پراگ کاملاً هویدا بود. انواع و اقسام کافه با چیدمان های مختلف میزها در خیابان ها، کوچه های سنگفرش و یا داخل مغازه، به چشم می آمد و جالبتر اینکه استقبال هم چشمگیر بود، بدین گونه که کمتر کافه ای می دیدم، خلوت و یا بدون مشتری باشد.
  رویای پراگ، صبحدمان، خواب را از عروس و دامادهای شرق دوری زدوده بود و آنها را به ثبت خاطرات آغاز زندگی مشترک، دعوت کرده بود و آنها هم در جای جای این شهر به دعوت پراگ لبیک گفته بودند ...
  کوچه های سنگفرش در ابتدای صبح خلوت بود، احساس آرامش در آن سکوت صبحگاهی در میان کوچه ها موج می زد، در تجربه پیاده روی صبحگاهی سعی می کردم آهسته گام بردارم تا مبادا سکوت زیبا و شاعرانه شهر در آن هوای خنک و دل انگیز صبحگاهی با صدای قدم های من بشکند. سکوت و آرامش را نه تنها لمس کردم بلکه ذخیره کردم تا در هیاهو و شلوغی، دوای درد و خوراک روح باشد.
  بدون شک پراگ یکی از بهترین مقاصد و شهرهایی بود که ما در سفرهایمان از آن، بازدید کردیم. حضور در این شهر، توأم با یک حس خوب بود، حس یک دکلمه آرام که عاشق برای معشوق می خواند، این حس خوب عاشق را دوباره به سمت معشوق خواهد کشاند.

  پس از سفر به پراگ ما ماندیم و یک دنیا خاطره جذاب و شیرین از این شهر دوست داشتنی و زیبا...
  باتوجه به هزینه انجام شده ما در پراگ به این نتیجه رسیدیم این مقصد به نسبت سایر مقاصد در اروپا ارزان است.

  مناسب برای
  • تفریح

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

  • تفریحات شبانه

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • پراگ
  پراگ
  کاربر لست سکند
  Mr NvB
  نقدها:
  گزارش
  پراگ شهر قدیمی
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  پراگ شهري قدیمی و زیباست كه با قدم زدن در آن ميتوانيد نقاط مختلف گردشگري را ببينيد. اكثر نقاط ديدني ، در فواصلي نزديك به هم قرار دارند . در صورتیکه در بخش اولدتاون پراگ هتل بگیرید ، تقريبا نيازي به استفاده از حمل و نقل عمومي نخواهيد داشت ، مگر اينكه بخواهيد به نقاط دور از مركز شهر برويد ..
  اکثر جاذبه های این شهر را می توان در سه تا چهار روز دید و لذت برد.
  در صورت لزوم مي توان از کارت های حمل و نقل عمومی 24 ساعته  به قیمت 110 کرون و 72 ساعته به قیمت 300 کرون ، استفاده كرد برای استفاده از حمل و نقل عمومي ، حتما بليط تهيه كنيد و قبل از اولين استفاده  بليط را فعال كنيد . در صورت استفاده از بليط فعال نشده ، ممكن است با جريمه هاي سنگيني روبرو شويد . البته معمولا بليط ها چك نمي شوند ولي هر چند وقت يك بار به طور اتفاقي ( رندوم ) ، بليط افراد چك خواهد شد . اين موضوع در اكثر كشورهاي اروپايي صدق مي كند .

  مناسب برای
  • فرهنگی و تاریخی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • پراگ
  پراگ
  کاربر لست سکند
  paria kamali
  نقدها:
  گزارش
  پراگ رويايي
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  پراگ از آن شهرهايي است كه وقتي پا در آن گذاشتي امكان ندارد عاشقش نشوي
  اين شهر تو را با همه داشته ها و نداشته هايش شيداي خود خواهد كرد شهري سراسر تاريخ و تفريح و هيجان
  از قدم زدن روي پل ها بگيريد تا رفتم به كافه ها دور زدن در خيابان هي بي نظيرش
  به مكان هاي بلند برويد و شهر را زير پايتان احساس كنيد
  زيبايي وصف ناپذير و شيرواني هاي نارنجي كه شما را ميهمان خود ميكند چشم نواز و بي بديل
  و اما چيزهايي كه بنظر من بهتر است قبل از رفتن به پراگ بدانيد تا هم ضرر نكنيد و هم بيشتر به شما خوش بگذرد
  آب و هواي آن غير قابل پيش بيني است : و با اينكه سفر ما تابستان بود شب ها خنك بود و همراه داشتن يك ژاكت نازك بد نيست
  ٢- با كمال تعجب و با اينكه چك جز اتحاديه اروپا است شما بايد پول خود را تبديل به كرون نمائيد. به هيچ وجه پول خود را در فرودگاه چينج نكنيد تنها مبلغ كمي براي اينكه به شهر برسيد صرافي هاي فرودگاه بسيار بي انصاف هستند و مبلغ زيادي را به عنوان كارمزد كم ميكنند با اينكه ما اين موضوع را ميدانستيم شنبه به پراگ رسيديم و به دروغ به ما گفتند صرافي هاي داخل شهر در ايام تعطيل صرافي هاي داخل شهر تعطيل است و ما باور كرديم چون فكر ميكرديم مثل ايران است و كلي ضرر كرديم
  از طرفي صرافي هاي داخل شهر هم متقلب هستند در تابلوي خود نرخ تبديل بهتري نسبت به رقبا نوشته اند اما زماني كه پولتان را ميدهد و درخواست باقي پولتان را ميكنيد ميگويد اين نرخ تبديل براي ١٠٠٠يورو است
  خلاصه در اين مورد خيلي مواظب باشيد
  ٣-سيگار كشيدن در محيط داخلي بيشتر رستوران ها ممنوع است
  ٤-اب معدني گران تر از برخي نوشيدني هاست
  ٥-براي يافتن مراكز اقامت با قيمت مناسب اصلا نيازي نيست در مركز شهر باشيد وسايل نقليه عمومي در تمام سطح شهر در دسترس است و يكي از بهترين رتبه ها را در سطح جهاني دارد پس به خيال راحت در مناطق دورتر ولي ارزان تر جا بگيريد

  مناسب برای
  • هیچ امکاناتی یافت نشد
  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • پراگ
  پراگ
  کاربر لست سکند
  بهداد رنجبر
  نقدها:
  گزارش
  شهرِ شور و انرژی...پراگ...
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از سرزنده ترین و پرانرژی ترین شهرهای اروپا...مردمی خونگرم و مهربان...شهری همیشه بیدار و پر از توریست...پر از تاریخ و کلیسا و پر از فرهنگ و هنر...در پیاده روهای شهر پراست از هنرمندان...موزیسین ها و نقاشان و رقاصان...پر از رستوران و دکه های خوراکی و انواع مزه های خوشمزه و عالی...
  پراگ را باید ساعت ها با پای پیاده طی کرد تا خوب آن را درک کنید...لحظه ای شما را پشیمان نمیکند...
  ب ای رفت و آمد در آن اتوبوس عالیست.در کنار ان مترو هم کاملا در دسترس است.به موقع و منظم و بی دردسر...
  خلاصه که پراگ از بهترین شهرهای توریستی ِ اروپاست...

  #تایسیز

  مناسب برای
  • خرید

  • تفریح

  • ماجراجویی

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

  • تفریحات شبانه

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • پراگ
  پراگ
  کاربر لست سکند
  حامد
  نقدها:
  گزارش
  پراگ، آرمانشهر من
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  پراگ شهرحسهای ناب,آرمانشهرناپیدا, پراگ ابدیت درتوان مثبت,پراگ عروس شهرهای جهان, شهری که زمان درآن به احترام هرچه زیبایست توقف کرده است, شهر اقیانوسی ادبیات، شهر پل های شگفت انگیز، شهر کلیسایهای تیز،َ شهر خیابانهای سنگ فرشی، پراگ شهری برای تمام فصول..
  اگر از من بپرسند که زیباترین شهر، بهترین و چشم گیر ترین و باورنکردنی ترین و خاطره انگیز ترین شهر، خیابان، لحظه، نقطه روی این کره خاکی کجاست بی درنگ پاسخ می دهم "پراگ" بهشت گمشده من است.
  کافکا و مسخش، ، ایوان کلیما و روح پراگ،تنهایی پرهیاهو از بـُهومیل هرابا، یا میلان کندرا
  ادبیات جهان مرهون و مدیون چک ی ها هستند
  "روح پراگ" را قبل از مرگ حتما بخوانید، چند سال پیش به یکی امانت دادم هنوز برنگردونده وگرنه امانت میدادم بخوانید.
  پراگ اصلا شهر ارزانی نیست ولی دارو ندارتون بفروشید? تا چند ساعت از هوای این شهر نفس بکشید.

  مناسب برای
  • خرید

  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • ماجراجویی

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

  • تفریحات شبانه

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • پراگ
  پراگ
  کاربر لست سکند
  نوا جمشیدی
  نقدها:
  گزارش
  پراگ قلب اسرار آمیز اروپا
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  پراگ پایتخت جمهوری چک است و یکی از پر طرفدارترین مقاصد گردشگری در دنیا. این شهر پر است از جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی. پراگ در کنار رودخانه ولتاوا قرار گرفته است و شهر به واسطه‌ی این رودخانه به دو بخش تقسیم شده است. بهترین منطقه برای اقامت توریست‌ها old town یا همان منطقه‌ی قدیمی است که تقریبا بیشتر جاذبه‌های گردشگری و تاریخی در این منطقه و یا نزدیک به اینجا قرار دارند. لیست این جاذبه‌ها را در قالب بروشورهایی که در همه‌ی هتل‌ها وجو دارد می‌توانید ببینید. قیمت هتل‌ها نسبت به سایر شهرهای اروپا پایین‌تر است. هتل‌های این شهر بسیار سریع پر می‌شوند و باید چند ماه قبل به فکر رزرو باشید. اگر در این منطقه نتوانستید هتل رزرو کنید و ناچار شدید در مناطق دیگر هتل بگیرید نگران تردد نباشید. چرا که انواع وسایل حمل و نقل عمومی از قبیل تراموا، اتوبوس، مترو و تاکسی وجود دارد و نهایتا در مدت زمان 15 دقیقه می‌توانید در سطح شهر جا به جا شوید. اگر قصد تبدیل ارز دارید در همین منطقه و حوالی میدان ونسلاس صرافی‌های زیادی وجود دارد که البته نرخ تبدیل ارز متفاوتی دارند و با کمی پرس و جو می‌توانید جاهایی را پیدا کنید که نرخ بهتری دارند.
  تا می‌توانید در خیابان‌های سنگفرش شده‌ی این شهر قدم بزنید و از دیدن ساختمان‌های قرون وسطایی لذت ببرید. پل چارلز که حقیقتا معروفترین جاذبه‌ی این شهر است خود به تنهایی یک موزه‌ی هنری است و پیشنهاد می‌کنم یکبار هم کمی قبل از غروب آفتاب آنجا باشید و لحظه‌ی بی نظیری را شاهد باشید. آن زمان که هوا رو به تاریک شدن است و چراغ‌های پل روشن می‌شوند، درست زمانی که مجسمه‌های روی پل، زیر نور بینظیر چراغ‌ها خودنمایی می‌کنند و اگر هوا هم مه آلود باشد که دیگر هیچ!!!!!! فراموش نکنید از پل چارلز عبور کنید و به سمت ضلع غربی پل بروید و از محله‌ی مالا استرانا Mála strana که حقیقتا زیباست دیدن کنید و کنار دیوار جان لنون یک عکس یادگاری بگیرید. این سمتِ پل هم پر است از ساختمان‌های قدیمیِ سبک باروک و باغ‌های پنهان از چشم و خیابان‌های سنگ‌فرش و کافه‌ها و رستوران‌های برِ میدان. برای دیدنِ جاذبه‌های تاریخیِ این بخش از شهر که همگی در قلعه‌ی پراگ قرار دارند باید بلیطی را تهیه کنید که با توجه به تعداد مکان‌هایی که میخواهید ببینید قیمت متفاوتی دارد. پیشنهاد می‌کنم آن پکیجی را انتخاب کنید که شامل بازدید از Golden Line هم باشد تا بتوانید خانه و موزه‌ی فرانتس کافکا را هم ببینید.
  در پراگ قیمت غذا بسیار مناسب است و نسبت به بسیاری از شهرهای اروپا می‌توانید انواع غذا را با قیمت مناسب‌تری تهیه کنید. این شهر برای خرید هم جای مناسبی است. در نزدیکی منطقه‌ی old town یک مرکز خرید وجود دارد که چند طبقه است و علاوه بر خرید می‌توانید در یکی از رستوران‌های طبقه‌ی آخر غذا بخورید. دور و بر میدان ونسلاس واقع درold town هم می‌توانید یادگارهای شهر پراگ را به عنوان سوغاتی بخرید. گشت و گذار در پراگ می‌تواند یکی از بی‌نظیرترین سفرهایتان در زندگی باشد.

  مناسب برای
  • تفریح

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

  نوع سفر:
  تاریخ سفر: