Close

دشت‌های گل معروف در ایران؛ از نرگس زار تا سوسن چلچراغ

4.1
از 46 رای
معروف‌ترین دشت‌های گل ایران + تصاویر
  • 1
  • 39.3K

در خواب و رویا یا شاید هم تصاویر خیره‌کننده اینترنتی شاید دشت‌های پر از گل که انتهایش معلوم نیست، برایتان آشنا باشد. فرشی از گل‌های یک رنگ با کنتراست رنگی دیگر و آسمان، انگار همه آن چیزی است که از یک چشم‌انداز بی‌نظیر انتظار می‌رود!

خیالتان راحت باشد، ایران هم از این مناظر بی‌نظیر دارد که شاید بعضی‌هایشان را نشناسید. ضمن اینکه بعضی‌هایشان به اندازه‌ای در جهان مشهورند که یک جورهایی گنجینه ملی ایران هم حساب می‌شوند. مثل آن داستان‌هایی که درباره گل محمدی و گلاب گفتیم. حالا که بهار است و فصل گل و طبیعت، خوب است گشتی میان این دشت‌های پر رنگ و لعاب بیندازیم تا حال و هوایمان در این روزگار تیره و تار کرونایی، تازه شود. پیش از معرفی مقاصد، لازم است تأکید کنیم که در جاذبه‌های پرشمار ایران شکی نیست. در اینجا ما از دشت‌هایی نام بردیم که مشهورتر هستند و بدون شک پیراهن‌های پر گل دیگری هم بر تن ایرانمان نشسته که ممکن است در این لیست نباشند.

گل آفتابگردان کالپوش

مزارع آفتابگردان کالپوش

عکس از خبرگزاری تسنیم

دشت سوسن چلراغ در داماش؛ استان گیلان

سوسن چلچراغ از آن گل‌های کمیاب و ویژه در ایران است که اهمیتش باعث شده در فهرست آثار ملی ایران ثبت شود. فصل زیبایی و بلوغ این چراغ‌های بلوری که از دل زمین می‌رویند، آخرین ماه بهار است. بعضی معتقدند رنگ سفید آن باعث شده شبیه چراغ به نظر بیایند و از این جهت به چلچراغ معروف شده‌اند.

حضور این گل‌های گلوله‌ای شکل چنان حیرت‌انگیز و زیباست که به مناسبت قدم رنجه‌شان جشنوراه‌ سوسن چلچراغ در اطراف داماش برگزار می‌شود. در این جشنواره، مسافران و مردم محلی برای حضور این گل‌ها شادمانی می‌کنند. این جشنواره همراه با موسیقی و رقص محلی است.

البته این گل کمیاب و ویژه در سایر نقاط ایران مثل کلاردشت، اسالم، کجور، درفک و اردبیل هم می‌روید، امّا به اندازه داماش، وسیع و پرشمار نیست. موضوع غمناک درباره این گل‌های زیبا این است که تولید مثلشان بسیار اندک است و همین مسئله این اثر طبیعی ملی را با خطر انقراض مواجه می‌کند!

گل‌های گلوله‌ای
عکس از امید رجب پور | خبرگزاری تسنیم

لاله واژگون در الیگودرز؛ استان لرستان

سرخی لاله‌ها با تنه‌های سبز رنگ و پهنه آبی آسمان، چشم اندازی را خلق می‌کند که تا مدت‌ها از فکرتان بیرون نخواهد آمد. لاله‌ای که عادت همیشگی گل‌ها را بر هم زده و برگ‌هایش بالاتر از گلبرگ‌هایش قرار گرفته! همین واژگونی‌شان باعث شده شیره شفاف و شیرین درون گل به بیرون بریزد و چون این صحنه شاعرانه شبیه گریه کردن گل است، بومیان آن را «اشک مریم» بنامند.

لاله‌های واژگون تنوع بسیاری دارند و هر جای دنیا ممکن است نوعی از آن یافت شود، امّا گفته‌اند که منشأ اصلی لاله واژگون ایران، افغانستان و ترکستان تا مناطق غربی هیمالیاست. امّا آنچه توجه‌مان را به سمت این دشت زیبا جلب می‌کند، این است که نوعی از لاله واژگون که در مناطق زاگرسی می‌روید، فقط مختص ایران است.

گفتیم زیستگاه این گل غمگین زاگرس است. امّا می‌دانید که زاگرس منطقه وسیعی از ایران را شامل می‌شود. بخش‌های شمالی زاگرس، فصل بهار به انتظار رویش این گل می‌نشینند و اهالی زاگرس جنوبی در فصل تابستان. البته به جز زاگرس، این گل در ارتفاعات سبلان و خراسان شمالی هم دیده شده.

از بین مناطقی که نام بردیم، الیگودرز را وسیع‌ترین دشت لاله واژگون در جهان می‌دانند! بنابراین اگر وسیع‌ترین دشت را می‌خواهید ببینید، سراغش را در الیگودرز بگیرید. امّا بدانید که در سایر مناطق هم این دشت زیبای قرمزپوش، دست یافتنی است.

لاله واژگون
عکس از خبرگزاری تسنیم

گل‌های بابونه در فندقلو؛ اردبیل

از دور انگار برف روی دشت سرسبز نشسته، امّا نزدیک که بروید می‌بینید سفیدی گلبرگ‌های بابونه‌ است که از دور، روی دشت پهن شده. با انتشار عکس‌های حیرت انگیز این منطقه، به مرور مسافران زیاد و زیادتر شد. حالا جشنواره‌ گل بابونه هم همراه رویش آن برگزار می‌شود.

بهترین فصل سفر به دشت پر گل فندقلو، بهار و اوایل تابستان است. این دشت را در شهرستان نمین استان اردبیل می‌توانید پیدا کنید و از زیبایی‌اش لذّت ببرید. حتما خبردارید که بابونه جزو گیاهان دارویی محسوب می‌شود و خواص فوق‌العاده‌ای دارد!

گل‌های بابونه
عکس از خبرگزاری مهر
مزارع گل‌های بابونه
عکس از علی انور | خبرگزاری ایسنا

گل‌های نرگس در بهبهان؛ استان خوزستان

خوزستان را با آب و هوای گرم می‌شناسیم امّا شاید فراموش کنیم خاک مرغوب و جلگه‌ای این منطقه، چه منظره‌های بی‌نظیری می‌تواند خلق کند! یکی از این مناظر خوش عطر، دشت گل‌های نرگس در بهبهان است. گر چه بیشتر گل‌ها فصل چشم نوازی‌شان بهار است،  نرگس‌ها در فصل‌های نیمه دوم سال سر از خاک در میاورند و بالغ می‌شوند.

این نرگس زار بهبهان قدمتی طولانی هم دارد و از همه نرگس‌زارهای طبیعی قدیمی‌تر است. می‌گویند حتّی سرگذشتش به پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد! یعنی هزاران سال است مردمان از زیبایی‌اش بهره می‌برند.

این گلزار قدیمی که به ثبت ملی هم رسیده، سه نوع نرگس درونش پرورش می‌دهد که بیشترین سهم را نرگس‌های شهلا دارند.

گل‌های نرگس در بهبهان
عکس از میلاد خراسانی | خبرگزاری تسنیم
نرگس بهبهان
عکس از میلاد خراسانی | خبرگزاری تسنیم

شقایق و آفتابگردان کالپوش؛ استان سمنان

دشت شقایق‌های وحشی کالپوش هم از آن مناظر پر رنگ و لعاب است که گردشگران را هر ساله مجذوب خودش می‌کند. این زیبایی مثل سایر دشت‌ها، سبب برگزاری جشنواره هم در کنار دشت می‌شود. برای دیدن این دشت زیبا، بهار بهترین فصل است. بنابراین سفرتان را در این زمان برنامه‌ریزی کنید که کیف وافری از دیدن مناظر بی‌بدیلش ببرید.

البته ماجرا فقط به دیدن شقایق‌ها ختم نمی‌شود و مزارع زیبای گل آفتابگردان هم در نزدیکی آن خودنمایی می‌کنند. البته هم شقایق و هم گل‌های آفتابگردان در سایر نقاط ایران هم دشت‌های بی‌نظیری ایجاد کرده‌اند ولی کالپوش از شهرت ویژه‌ای برخوردار شده.

گل شقایق
عکس از خبرگزاری مهر
گل آفتابگردان سمنان
عکس از خبرگزاری مهر

گل محمدی در لایزنگان؛ استان فارس

پیش از این که درباره گل‌های محمدی در ایران صحبت کردیم، گفتیم مناطقی مثل استان فارس هم ظرفیت تولید گلاب و رویش گل‌های محمدی را دارند. حالا جالب است بدانید که بزرگترین دشت گل محمدی در داراب فارس قرار دارد. دشت‌های وسیع گل محمدی در این منطقه که زیر کشت دیم هستند، سالانه سهم بسیاری از تولیداتشان را به صورت گلاب به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌کنند. 

اگر شیفته بوی خوش این گل و رنگ صورتی ملایمش هستید، فصل بهار بهترین زمان برای دیدن مناظر شگفت‌انگیزش است که در لایزنگان داراب می‌توانید از نزدیک ببینید.

گل محمدی در لایزنگان
عکس از ایرنا
مزارع گل محمدی
عکس از خبرگزاری ایرنا

 

سخن آخر

همانطور که گفتیم، این نقاط رنگارنگ تنها محل رویش این گل‌ها نیستند، امّا از مناطق مشهور نه تنها در ایران بلکه گاهی در جهان هستند. نکته‌ای که هنگام بازدید از این زیبایی‌های تکرار نشدنی باید به آن توجه کنیم این است که حواسمان به مراقبت از آنها هم باشد. برای خاطر دلمان، از آنها نچینیم و فکر کنیم زیادند! فراموش نکنیم بعضی از این گونه‌ها کمیاب و در معرض انقراضند و حواسپرتی ما برای لذت چند روزه از آنها در خانه‌مان، خطر نابودی‌شان را به دنبال دارد. اگر شما هم به این مناطق سفر کرده‌اید، از تجربه‌تان برایمان بنویسید.

 

تألیف: لست سکند

منبع: خبرگزاری ایسنا، ایرنا، فارس و مهر

 

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (1 نظر)

× در حال پاسخ به:

شهربانو‌مظاهری 17 اردیبهشت 1400 ساعت 21:50

طبیعت‌‌ایران‌رابسیارعالی‌وزیبا‌میبینم‌وعاشقشم
سفرکردن‌به‌تمام‌جای‌جای‌‌آنراخیلی‌دوست‌دارم‌به‌تنهایی‌وهمراه‌بادیگران،گلهاوگیاهان‌همگی‌از
نعمات‌‌خداوندباریتعالیست.طبیعت‌نمونه‌ای‌از
ازروح‌خداوندجهان‌است.

جعفر خدیر 17 اردیبهشت 1400 ساعت 19:29

با سلام دست شما درد نکند عالی بود لذت بردیم نشر انها به صنعت تورسم نیز کمک میکند