نقد و بررسی جاذبه های استان خوزستان


میانگین جاذبه های این شهر:
 • قلعه شوش
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  قلعه شوش

  توصیه شده توسط کاربر

  در شهر باستانی شوش در استان خوزستان، در بلندترین نقطه شهر قلعه زیبای شوش به چشم می خورد. بسیاری تصور میکنند که این قلعه قدمت زیادی دارد در حالیکه شاید قدمتش از 120 سال تجاوز نکند. دلیل اهمیت آن به زمان قاجار بر میگردد که هیات فرانسوی برای کاوش به شوش آمدند و برای نگهداری اشیای مکشوفه قلعه ای ساختند که در آن از آجرهای قدیمی محوطه باستانی شوش استفاده کردند. ظاهر قلعه نمای زیبا و سالمی دارد و از بالای آن منظره زیبایی رو به شهر قابل دید است. در خود قلعه در حال حاضر اشیا خاصی نگهداری نمی شود و به نوعی تقریبا خالی است. اما در کنار آن موزه شوش قرار داردکه اشیای باستانی ارزشمندی را در خود قرار داده است. به جز موزه می توانید از بازمانده های کاخ تاریخی آپادانا روبروی قلعه نیز بازدید کنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • روستای پل برزین
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  پل پرزین

  توصیه شده توسط کاربر

  در 25 کیلومتری شهرستان گتوند در استان خوزستان دره ای زیبا به نام پل پرزین قرار دارد. خوشبختانه مسیر رسیدن به آن آسفالت و راحت است. شاید در ابتدا مسیر رفتن به داخل دره را پیدا نکنید. اما اگر درست قبل از پل کوچک پرزین در سمت راستتان کم کم به دره نزدیک شوید پله های سیمانی را میبینید که مسیر رفتن به درون دره ای عمیق است. البته در نظر داشته باشید که این منطقه امکانات و زیر ساخت های گردشگری ندارد و شاید به همین دلیل بسیار بکر و تمیز باقی مانده است. در حقیقت در خود خوزستان هم کمی ناشناخته است. بعد از پایین رفتن از پله ها به رودخانه ای می رسید که در جای جای آن حوضچه هایی تشکیل شده است. این حوضچه ها آب بسیار زلالی دارند و محیط مناسبی را برای شنا فراهم کرده اند. اگر نیم ساعتی پیاده روی کنید به قسمت زیبای دره می رسید. دیواره های بلند آن از گیاهان سبز پوش است و سرازیر شدن آبشارهای کوچک و بزرگ از روی آن ها منظره بسیار جالبی را فراهم کرده است. در این حوضچه ها نیز ماهی های زیادی به چشم می خورد. خوشبختانه این منطقه در خرداد ماه بسیار تمیز بود و زباله ای در آن به چشم نمی خورد. امیدوارم همینطور بکر بودنش را حفظ کند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سنگ نگاره کول فرح
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  موزه روباز از تمدن عیلام

  توصیه شده توسط کاربر

  کول فرح یک سایت باستانی شامل ۶ سنگ نگاره از دوره عیلامی و حدود ۳ هزار سال پیش است که در ۷ کیلومتری ایذه قرار گرفته و نیایشگاه باستانی نارسینا از خدایان عیلامی بوده است. کول فرح یا کول فره یک نام محلی برای این سایت باستانی است که کول یعنی دره و فرح هم خوشحالی. در مجموع نگاره ۴۰۰ انسان در حال نیایش و ۳۹ حیوان را می توان در اینجا دید و آئین هایی مثل قربانی کردن و همچنین ابزار و آلات موسیقی که برای مراسم ها استفاده شده است. کول فرح یک موزه روباز از سنگ نگاره های باستانی است که بخشی از ویژگی های فرهنگی و اجتماعی یک تمدن را حکایت می کند و کاش زودتر برای ثبت جهانی اش اقدام شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سد کارون 3
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  سد کارون ۳

  توصیه شده توسط کاربر

  سد کارون ۳ بر روی رودخانه کارون ایجاد شده که در شهرستان ایذه قرار دارد. کارون ۳ از بزرگترین سدهای ایران است که طول دریاچه آن حدود ۶۵ کیلومتر است و بلافاصله پس از سد کارون ۴ شروع می شود. این سد بر سر راه شهرکرد به ایذه قرار دارد و در کنار آن یک مجتمع رفاهی ایجاد شده که شامل رستوران و دیگر امکانات می شود. بر روی دریاچه سد، دو پل قوسی زیبا احداث شده که البته در حین حرکت نمی شود آن را دید و نمای آن از دریاچه سد دیدنی است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نقش برجسته خنگ اژدر
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  زیبا و پُر از جزئیات

  توصیه شده توسط کاربر

  سرتاسر سرزمین ایذه مملو از سنگ نگاره های بسیار زیباست که یکی از آنها خونگ اژدر نام دارد. خونگ اژدر یا خونگ نوروزی نام محلی و نام منطقه ای است که این سنگ نگاره در آن واقع شده و به محتوای آن ارتباطی ندارد. این سنگ نگاره در ۱۵ کیلومتری شمال ایذه قرار دارد و دو طرف سنگ شامل نگاره هایی از دوره عیلامی و همچنین اشکانی است. نقش برجسته عیلامی متاسفانه تا حد زیادی محو شده اما نگاره اشکانی آئین تنفیذ قدرت شاه الیمایی از سوی مهرداد اشکانی را نشان می دهد. مهرداد سوار بر اسب و ملازمی پشت سر او ایستاده است. روبروی او چهار شخص ایستاده اند که نفر اول قامتی بلندتر دارد. در نوک یکی از دو کبوتری که در میان پادشاه سوار بر اسب و حاکم بلندقامت حجاری شده‌اند، حلقه قدرت و فَرَه شاهی بدون هیچ‌گونه نماد تزئینی تنها برای نمایش هیبت و شکوه حضور شاه نقش شده است.
  متاسفانه ما وقتی به اینجا رسیدیم هوا تاریک شده بود اما با نورپردازی موبایلی و توضیحات جامع راهنمای تخصصی مان تا حدی ناراحتی مان کمتر شد!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • اشکفت سلمان (نیایشگاه تاریشا)
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  نیایشگاه تاریشا

  توصیه شده توسط کاربر

  اشکفت سلمان یک غار کوچکی در جنوب شهر ایذه است که چهار سنگ نگاره عیلامی سه هزار ساله را در دل خود جای داده است. اشکفت در زبان محلی یعنی شکاف یا غار. موضوع همه سنگ نگاره ها، نیایشِ هانی (هن نی) پادشاه محلی عیلامی است. در سنگ نگاره اول، هانی در کنار همسر، فرزند و وزیرش در حال نیایش است و در سنگ نگاره دوم او را در کنار همسرش نشان می دهد که قدیمی ترین سند کشف شده از نمایش اهمیت هم اندازه مرد و زن است. سنگ نگاره سوم که درون غار هست تا حد زیادی آسیب دیده و با اسپری رو آن رنگ پاشیده شده و نکته عجیب اینکه یکی از جملات این کتیبه نفرین پادشاه است مبنی بر اینکه کسی در آینده به این کتیبه آسیب بزند! کتیبه چهارم هم هنوز رمزگشایی نشده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گورستان شیرهای سنگی ایذه
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  گورستان شهسوار

  توصیه شده توسط کاربر

  در جنوب شهر ایذه و حدود سه کیلومتر که از این شهر دور می شویم در سمت راست جاده مسیری به سوی گورستان شیرهای سنگی شهسوار باز می شود. اینجا در دامنه کوه و رو به تالاب بندون، علاوه بر شیرهای سنگی، یک نقش برجسته عیلامی نیز وجود دارد که حدود ۳۷۰۰ سال قدمت دارد.
  شیرهای سنگی نمادی از غیرت و شجاعت بختیاری هاست و در گذشته بر سر قبر بزرگان از این شیرهای سنگی زیبا قرار می دادند. در حال حاضر نیز این رسم وجود دارد و بر سر قبر بزرگان و افراد برجسته شیرهای سنگی می گذارند اما اهمیت این گورستان به خاطر تاریخ آن است. روی بدن شیرهای سنگی نیز نقش و نگارهایی مثل شمشیر و گُرز حکاکی شده که به نوعی نشان دهنده ویژگی های فرد مدفون در آن قبر است. همچنین اندازه شیرها نیز بستگی به جایگاه متوفی نزد بازماندگانش دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • آبشار شیوند
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  در دل زاگرس

  توصیه شده توسط کاربر

  آبشار شیوند و طبیعت اطراف آن یکی از زیباترین مناطق خوزستان است بخصوص در فصل بهار سرسبز یا پائیز خزان. برای رفتن به این آبشار زیبا هیچ راه زمینی وجود ندارد و باید از روی دریاچه سد کارون ۳ عبور کنید با قایق یا بارُج. روستای شیوند هم کوچه باغ های زیبایی دارد که از آنها عبور می کنیم و بعد از یک پیاده روی دلچسب به آبشار مرتفع شیوند میرسیم که از کوه های منگشت جاری و پس از طی مسیری از اینجا فرو می ریزد و در نهایت به کارون می پیوندد. دیدار از آبشار شیوند یک روز وقت شما را می گیرد چرا که رفت و برگشت به این آبشار خود حکایت جداگانه ای است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • امامزاده آرپناه
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  امامزاده آرپناه

  توصیه شده توسط کاربر

  در نزدیکی های شهرستان کوچک و زیبای لالی و در 35 کیلومتری آن مجموعه آبشارهای آرپناه قرار دارند. کمی بالاتر از آبشارها در بالادست رودخانه امامزاده سید حسن آرپناه قرار گرفته است که بسیار مورد احترام مردم منطقه است. در پایین امامزاده گورستان کوچکی به چشم می خورد که چندین شیر سنگی کوچک و بزرگ در بالای مزارهای آن وجود دارد. این شیرهای سنگی نشان شجاعت و دلاوری بودند که در بالای مزار شیرمردان بختیاری قرار می گرفتند. طرح گنبد امامزاده بسیار جالب است. شباهت زیادی به گنبد پلکانی آرامگاه دانیال نبی در شوش دارد و به نظر می رسد برگرفته از معماری دوران سلجوقی است. در قسمت های مختلف آن نیز کبوترهایی جسته گریخته به چشم می خورد. گاهی اوقات اگر سطح آب رودخانه زیاد باشد برای رسیدن به آن مجبور می شوید که از درون آب بگذرید که گاهی فشار زیادی نیز دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محوطه باستانی شوش
  Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش

  محوطه باستانی شوش

  توصیه شده توسط کاربر

  محوطه تاریخی شهر شوش که جزء میراث جهانی محسوب میشود قدیمیترین شهر جهان شناخته شده و در دوران مختلف تاریخی پایتخت پادشاهان ایران بوده، شهر شوش در استان خوزستان و در مجاورت رودخانه شاپور و نزدیک به رودخانه پرآب کرخه قرار دارد. محوطه تاریخی شوش شامل تپه های باستانی آکروپل و کاخ آپادانا و لایه هایی از سکونتگاههای گذشته شامل شهر شاهی و روستا و مقبره دانیال است. تپه آکروپل قدیمیترین قسمت محوطه شوش است که محل ساخت نیایشگاه بوده و زیربنای ساخت شهر را تشکیل میدهد و در مجاورتش کاخ آپادانا به دستور داریوش بزرگ ساخته شده که ستونهای عظیمی از آن در محوطه دیده میشود. و همینطور پلان کاخ در محوطه با دیواره های کوتاهی بازسازی شده، آثار بسیاری از این محوطه به دست آمده که در حال حاضر در موزه لوور به نمایش گذاشته شده و قسمتی در موزه شوش که در ابتدای ورود به محوطه است. در این محوطه تاریخی قلعه ای توسط فرانسویها از بقایای آجرهای محوطه باستانی و چغازنبیل ساخته شده که محل نگهداری اشیاء زیرخاک بوده و درحال حاضر هم نمایشگاهی در آن برپاست.لوح های گلی، آجرهای لعابدار با طرحهای شیربالدار و سربازان هخامنشی و نقش نیلوفر همگی از محوطه کاخ آپادانا کشف شده و کتیبه ای که روشهای فنی و مهندسی کاخ را شرح داده.این شهر محل پیدایش خط بوده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • آبشار و سازه های آبی شوشتر (آسیاب های سیکا)
  Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش

  آبشار و آسیابهای آبی تاریخی شوشتر

  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های شهر شوشتر، سازه های آبی این شهره، آبشارها و آسیابهای آبی شوشتر که قسمتی از این مجموعه رو تشکیل میده، بر روی رودخانه ای مصنوعی و دستکند به اسم گرگر ساخته شدن و به گفته باستانشناس فرانسوی دیولافوا، بزرگترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتیه، این شاهکار مهندسی مربوط به دوره هخامنشیه و در برخورد اول با ابن مجموعه شاید متوجه جزییات نشید ولی ابهت این سازه آبی کاملا شمارو تحت تاثیر قرار میده، مخصوصا وقتی متوجه میشید تمام این آبشارها در واقع تونلهای زیر زمینی و دستسازی هستند که تمام سطح شهر پراکنده اند و ارتفاع زیادی هم دارن.خروجیهای آب با شدت و سر و صدای زیادی ایجاد میکنن، متاسفانه نمیشه از آسیابها بازدید کرد، قسمتهای زیرزمینی پر از جزییات و دارای طراحی خاص هستن که نمیشه از نزدیک تماشا کرد. بر روی دریاچه وسط مجموعه مرغابیها و اردکهای روی آب مشغول شنا هستن و صحنه های جذابی رو ایجاد کردن.این آبشارها از سطح خیابان پایینتر هستن و از محله بالا و خانه تاریخی مرعشی نمای زیبایی دارن.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • آرامگاه دانیال نبی
  Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش

  آرامگاه دانیال نبی، پیامبر باران

  توصیه شده توسط کاربر

  دانیال نبی از پیامبران یهود است که در دوره ای همراه قوم خود از بابِل به ایران مهاجرت میکند و باقی زندگی خود را تا زمان مرگ در شهر شوش میگذراند. ورودی آرامگاه از کنار بازار قدیم شوش است بعد از عبور از ورودی داخل یک حیاط که حوض آبی در وسط دارد میشویم در روبرو گنبدی بلند وسفید رنگ میبینیم. گنبد آرامگاه جزء معدود گنبدهای سبک اورچین (مطبق) هست و سبک معماری معبد چغازنبیل را به یاد می آورد که البته در دوره سلجوقی ساخته شده، دو مناره هم در دوطرف نمایانگر ورودی صحن آرامگاه است. این آرامگاه در کنار رود شاپور و در محوطه تاریخی شوش است. دانیال نبی به پیامبر باران معروف بوده و تا قبل از ورود اسلام مردم شهر جسد مومیای او را برای درخواست نزول باران از آرامگاه بیرون میاوردند. پس از اسلام مالک اشتر به دستور حضرت علی (ع) جسد اورا غسل و به سبک اسلامی تدفین میکند. آرامگاه دانیال نبی در فهرست آثار ملی ثبت شده و زائران زیادی به اینجاا مراجعه میکنند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • موزه شوش
  Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش

  موزه شوش

  توصیه شده توسط کاربر

  شهر باستانی شوش در خوزستان از قدیمی ترین شهرهای جهان است و موزه شوش حافظ قسمتی از مهمترین اشیاء آن دوره، این موزه در ابتدای ورودی تپه تاریخی شوش قرار گرفته که یک بنای یک طبقه آجری است که در یک باغ ساخته شده. در محوطه باغ آثاری مانند پایه ستون کاخ آپادانا، محفظه تدوین و سنگ قبر از دوران تاریخی پیش از اسلام در محفظه های شیشه ای نگهداری میشود. اشیائی هم در داخل موزه در چند تالار به نمایش گذاشته شده، البته بیشتر آثار کشف شده از تپه شوش در موزه لوور نگهداری میشود و کپی از آن در موزه در معرض دید است.یکی از این اشیاء سنگ نگاره رنگی مربوط به کاخ آپادانا، سرباز هخامنشی و اسب بالدار است که واقعا زیباست و اصل آن در موزه لوور و کپی آن در موزه شوش است. بازدید از این موزه همانقدر که باعث لذت میشود باعث تاسف هم هست که نمیتوانیم از نمونه های اصلی در کشور خودمان نگهداری کنیم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • چغازنبیل
  Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش

  زیگورات چغازنبیل نیایشگاه عیلامیان، سمبل هنر و معماری دوره عیلامی بوده، این نیایشگاه مطبق(چند طبقه) مرکز شهری به اسم دورآنتاش بوده و در میان شهر در میان دو حصار به عنوان مکان آیینی و پرستشگاه شهر شناخته شده بود، این بنا پنج طبقه از جنس خشت بوده که درحال حاضر خشتهای وسط بر اثر عوامل جوی در طی سالیان تبدیل به کوهی از خاک شده و دوطبقه از آن بازسازی شده، در هرطرف پلکانی برای رسیدن به بالاترین سطح و نیایشگاه بود، اطراف بنا پوشش کف باقی مانده و اثر پاهای یک کودک در آن به چشم میخورد، یک ساعت خورشیدی هم در کنار معبد محل تعیین زمان بوده. سیستم آبرسانی و فاضلاب این شهر در نوع خود از پیشرفته ترین و دقیقترین سیستمهای تصفیه و آبرسانی بوده و نمونه های لوله های شیشه ای آن در موزه آبگینه وجود دارد. چغازنبیل در میانه راه شوش به شوشتر در مکانی به اسم هفت تپه قرار گرفته و اطرافش هیچ بنا و محوطه ای وجود ندارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پل کابلی لالی
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  پل کابلی لالی

  توصیه شده توسط کاربر

  در نزدیکی شهرستان لالی در استان خوزستان پل کابلی لالی قرار گرفته است که بزرگترین پل معلق ایران محسوب می شود. این پل بر روی رودخانه کارون احداث شد است و در میان کوهستان های زیبایی قرار گرفته است. زیبایی این پل زمانی که از آن فاصله گرفته و به بالادست می رسید به حد نهایت خودش می رسید. انعکاس تصویر پل بروی آب بسیار زیباست و آرامش بخش. تلفیقی از سازه زیبای آهنی در میان کوهستان ها و رود جاریش همجوار با درختان کوچک و بزرگ کنار که در این منطقه فراوان به چشم میخورد قاب عکس زیبایی را رقم میزند. توصیه میکنم چندان برای عکاسی روی پل توقف نکنید چرا که سبب مزاحمت در تردد وسایل نقلیه خواهد شد. درست در کنار تونل واقع در انتهای پل مسیری خاکی وجود دارد که میتوانید به آن منطقه بروید و تصاویر زیبایی را ثبت کنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • قنات قمش چوقابفون
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  قمش چوقابافان دزفول (قمش مومنان)

  توصیه شده توسط کاربر

  درفول شهر آجری ایران شگفتی های زیادی را در دل خود دارد. در کوچه پس کوچه های تاریخی آن که قدم بزنید هر بار با نشانی از هنر گذشته روبرو می شوید. در محله شیدانه امام رضا (ع) در کنار مسجد محله، قمش تاریخی چوقابافان دزفول قرار دارد. اما بهتر است اول بدانید قمش چیست تا ادامه دهیم! قمش کانالی مشابه قنات است اما با این تفاوت که قمش در چند کیلومتر بالاتر از شهر و درست از کناره رود دز آب را به سمت شهر هدایت می کند در حالیکه منبع قنات همان سفره های آب زیرزمینی است. این قمش تاریخی قدمتش به قرن ها پیش برمیگردد. هزینه بلیط ورودی آن 10000 تومان است و مرمت آن شخصی و بدون دخالت میراث فرهنگی انجام شده است. لذا هنوز در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده است. تا سالها بعد از جنگ تحمیلی که دیواره های قمش فروریخته بود مسدود بود تا اینکه نهایتاً قسمت هایی از آن دوباره احیا شد. برای ورود به آن باید حدود 70 پله را به پایین بروید. ارتفاع پله ها از هم کمی زیاد است و ممکن است برای افراد سالمند چندان مناسب نباشد. در جای جای مسیر ماکت هایی از مشاغل سنتی و ظروف قدیمی قرار داده شده است. هوای درون قمش خنک و مرطوب است. اما جذابیت اصلی آن به ابتکاری است که در نورپردازی داخل راهروهای آن به خرج داده اند. طیف رنگهایی جذاب و متنوع سرتاسر راهرو قمش را پوشانده است و نمای دلنشین را برای عکاسی فراهم کرده است. اگر به دیواره های قسمت های مختلف آن نگاه کنید میبیند که اسم قمش بر روی کاشی هایی ساده با خطی خوش حک شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • باغ ملک
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  حضرت سلیمان ایذه

  توصیه شده توسط کاربر

  باغملک از جمله مناطق خوش آب و هوا و سرسبز استان خوزستان است. در زمانی که گرمای هوا در تابستان امانتان را برید، می توانید راهی باغملک شوید و در جوار رودخانه پر آب و باغ های سرسبزش تنی به آب بزنید. این منطقه در 15 کیلومتری شرق باغملک قرار دارد و پر است از باغ های انار، انگور، آلو و همچنین کلخونک و بن. همچنین در قسمت های پایینتر می توانید مزارع سرسبز و پلکانی برنج چمپا را ببینید که از مرغوبترین برنج ها محسوب می شود. به دلیل رودخانه پرآبش آخر هفته های تابستان میزبان گردشگران زیادی است. البته زیرساخت های گردشگری چندانی ندارد و شاید به همان سکوها یا چند آلاچیق قدیمی کنار آب و محوطه پارکینگ محدود شود. در نزدیکی رودخانه هم مغازه ای به چشم نمیخورد و هر چه که نیاز دارید باید از خود روستاها یا از شهر تهیه کنید. آستان مقدس حضرت سلیمان (ع) نیز در مجاورت آن وجود دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • دشت سوسن
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  بهشت طبیعت گردی

  توصیه شده توسط کاربر

  دشت سوسن یک منطقه باستانی و البته زیبا در شمال شرقی ایذه است که مجموعه ای از چندین روستای کوچک را شامل می شود. در فصل بهار این منطقه بسیار زیبا و دیدنی است و سرسبزی و زیبایی ان واقعا قابل وصف نیست.
  یک طرف این دشت را کوه های زاگرس در برگرفته و رود خروشان کارون از میان این دشت عبور می کند که می شود در ساحل آن نشست و چوش و خروش آن را تماشا کرد و حتی وقتی سطح آب پائین است در کناره های آن قدمی در آب زد. پیاده روی در این دشت (البته مواظب باشید وارد زمین های کشاورزی نشوید) یکی از فعالیت های مفرح در فصل بهار بخصوص تعطیلات نوروز است که همه جا سرسبز و پر از گل های زیباست.
  در مورد نام آن باید اشاره شود که ربطی به گل سوسن ندارد بلکه سوسن از کلمه susa (شوش) که یک نام قدیمی و عیلامی است، گرفته شده است. همچنین در جای جای این منطقه می توان آثاری از سنگ نگاره های تمدن عیلامی را دید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • تنگه کرد
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  تنگ کرد ایذه

  توصیه شده توسط کاربر

  ایذه شهرستان کوچک و خوش و آب هوایی در استان خوزستان است که طبیعت زیبایی دارد. یکی از مناطق زیبای آن تنگ کرد است. ما از ایذه راهی تنگ کرد شدیم. بعد از عبور از جاده ناشلیل به یک دو راهی می رسیم که باید سمت راست را پی بگیریم که بعد از 2 کیلومتر جاده آسفالت، 9 کیلومتر بعدی کاملا خاکی و سنگلاخ است. البته با ماشین شخصی قابل رفتن است ولی بهتر است با وانت نیسان بروید. انتهای مسیر به امامزاده کلبور سوار می رسید که باید ماشین را پارک کنید. طبق راهنمایی دوستان مسیر لوله آب را پی گرفتیم تا بعد 3 ساعت پیاده روی به اولین آبشار رسیدیم. البته 40 دقیقه آخر را در مناطقی مجبور به عبور از آب شدیم. البته مسیر بعد از آبشار صعب العبور بود و نیاز به طناب برای بالا کشیدن داشت تا به دو آبشار بعدی برسیم. یک از جاذبه های این منطقه به جز درختان بلوط و انار نقاشی های مختلفی بود که روی سنگ ها کشیده شده بود که همگی با مضمون جلوگیری از شکار حیوانات بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • منطقه گاومیش آباد
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  منطقه گاومیش آباد

  توصیه شده توسط کاربر

  شاید گاهی اوقات نباید صرفا دنبال طبیعت بکر یا آثار تاریخی با شکوهی بود. گاهی هم می توان به دیدن جاذبه های غیر متعارف رفت. هر زمان از بچه های اهواز بپرسید: "خب اهواز چی داره برای دیدن؟!"، یکمی با تردید چند تا پل را نام میبرند، چند تا کافه و نهایتا لشکر آباد! اما اینبار راهی یک جاذبه غیر معمول می شویم: منطقه گاومیش آباد اهواز. این منطقه یکی از مناطق حواشی شهر است که کار مردم آن عمدتاً نگهداری گاومیش است. خانه های آنها بسیار نزدیک به رودخانه کارون واقع شده است چرا که گاومیش ها در هوای گرم اهواز باید چند بار در روز تنی به آب بزنند. این منطقه از این بابت حایز اهمیت است که شما مسلماٌ گاومیش ها را در هر شهر و منطقه ای نمی توانید از نزدیک ببیند. پیشنهاد میکنم نزدیکی های غروب آفتاب راهی این منطقه شوید. در این صورت می توانید حرکت آرام و سنگین گاومیش ها را ببیند که با طمانینه از عرض خیابان عبور کرده و راهی ساحل کارون می شوند و خودشان را به آب میزنند. در این میان شیطنت های نگهبانان کوچک آنها دیدنی است. به راحتی از سر و کله گاومیش ها بالارفته و در آب شیرجه میزنند. به خصوص اگر بدانند گردشگر هستید و قصد عکاسی دارید که هنرمندیشان چند برابر می شود!. چیزی که با هر بار دیدن این گاومیش ها برایم جالب و خنده دار بود نگاه خیره گاومیش ها بود! آنچنان با تعجب و خیره نگاه می کردند که ترجیح می دادیم سر برگردانیم! انگار که کاملاً متوجه هستند غریبه ایم و در حال شناسایی ما هستند. اما این تنها جاذبه این اطراف نیست. یکی از زیباترین غروب های اهواز را در این منطقه خواهید دید و پیشنهاد میکنم بعد از چند عکس دوربین را کنار گذاشته و از تماشای غروب داغ و سرخ خوزستان لذت ببرید. کمی خاکی خواهید شد، کمی گرما خواهید کشید اما مطمن باشید دیدنش ارزشش را خواهد داشت!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: