Close

نقد و بررسی جاذبه های استان خوزستان


میانگین جاذبه های این شهر:
 • تالاب بندون
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  تالاب بندون ایذه

  توصیه شده توسط کاربر

  ایذه یکی از شهرستان های کوچک خوزستان است که علاوه بر جاذبه های تاریخی از طبیعت زیبایی برخوردار است. تالاب بندون در 3 کیلومتری ایذه نزدیک به آرامستان تاریخی شهسوار در روستای کهباد قرار گرفته است. تا چند سال قبل کمبود باران سبب خشک شدن این تالاب شده بود اما در فروردین ماه 1398 با توجه به اینکه سیل و بارندگی سبب مشکلاتی در خوزستان شد اما این مزیت را برای تالابی مانند بندون داشت که مانند قبل بسیار پر آب شد. این تالاب حالا زیستگاه گونه های زیبایی از پرندگان است و به راحتی از کنار جاده قابل دسترسی می باشد. اگر کمی به بالای آرامستان شهسوار بروید منظره بسیار زیبایی را از این تالاب خواهید دید. علاوه بر گونه های مختلف پرندگان گیاهان مختلفی نیز به برکت پر آبی این تالاب رشد کرده اند که آن را به جاذبه ای دیدنی برای ایذه تبدیل کرده اند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • باغ وحش هویزه
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  باغ وحش هویزه

  توصیه شده توسط کاربر

  هویزه یکی از شهرستان های کوچک و مرزی استان خوزستان است که اهمیت آن به دلیل جنگ ایران و عراق است. این شهرستان جاذبه های گردشگری چندانی ندارد و شاید مهمترین آنها تالاب هورالعظیم و باغ وحش هویزه باشد. این باغ وحش بزرگترین باغ وحش استان خوزستان است و کاملا درون شهر قرار دارد و دسترسی به آن راحت است. اما حقیقتا شرایط چندان مناسبی ندارد. با اینحال دیدن آن خالی از لطف نخواهد بود. در این باغ وحش گونه های مختلف پرندگان مانند عقاب، کرکس، طاووس و سایر گونه ها مانند روباه، گرگ، خرس، شتر، میمون و غیره نگهداری می شوند. عموماً قفس حیوانات کوچک است و پاسخگوی تعدد حیوانات درون قفس نیست. شاید یکی از بهترین قسمتهای بازدید قفس میمون ها باشد که به نوعی با بازدید کننده ارتباط برقرار کرده و با شیطنت آنها را سرگرم می کنند. تقریبا به نظر می رسید تمامی حیوانات به مراقبت و رسیدگی بیشتری از نظر تغذیه و سلامت و بهداشت قفس ها نیاز دارند. این باغ وحش در حال حاضر تحت اداره شهرداری هویزه است. تصور میکنم اگر به سرمایه گزار یا پیمانکاری مناسب سپرده شود حال و روز بهتری پیدا خواهد کرد و می تواند به یک جاذبه دیدنی در خوزستان تبدیل شود. در حال حاضر عمده بازدیدکنندگان آن کاروان راهیان نور یا اردوهای دانش آموزی هستند و حتی خیلی از اهالی خوزستان از وجود این باغ وحش اطلاع ندارند. در کنار آن نیز مضیف عربی ساخته شده است که مسلما با رسیدگی بیشتر می تواند دقایقی چند پذیرای مسافران باشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • قلعه شاداب
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  قلعه شاداب دزفول

  توصیه شده توسط کاربر

  بارها تصاویری از این قلعه را در نت میدیدم که کیلومترها تا سد دز ادامه داشت. همین عنوان طولانی ترین قلعه طبیعی ایران کافی بود تا مرا در فرودین ماه 1397 به همراه تنی چند از دوستان به سمت خود بکشاند. قلعه شاداب در روستای اسلام آباد منطقه شهیون، مجاور با دریاچه سد دز قرار دارد. در جاده تابلوهای روستای پامنار و اسلام آباد را دنبال کنید. برای رسیدن به قلعه در سمت چپ شما در وسط روستا یک مسیر خاکی وجود دارد که تابلوی "مرغداری برادران کاید گپ" اول آن هست، آن را طی کنید تا به اول قلعه برسید. روستای پامنار و دریاچه سد دز نیز بلافاصله بعد از اسلام آباد قرار دارند. در ابتدای مسیر قبرستان جالب و تاریخی وجود دارد که مسیر خاکی رسیدن به قلعه از وسط آن را به دو قسمت کرده است. از دور سنگ های ایستاده روی قبرها توجه را به خود جلب می کند. اگر از قبل تصویری از قلعه ندیده باشید به زحمت خواهید فهمید که این کوه های استوار در حقیقت زمانی قلعه بوده اند. قلعه شاداب یکی از طولانی ترین قلعه های طبیعی ایران است که ساختار عمودی و قائم آن در اثر فرسایش لایه‏ های زمین شناسی ایجاد شده است. طول آن به 10 کیلومتر می رسد. دورتادور آن را دریاچه و دره های عمیق فرا گرفته است درون آن سازه هایی برای نگهداری آب و غذا فراهم شد. ساختار تو در تویی درون آن وجود دارد که شامل اتاقک هایی است که به هم متصل هستند. این منطقه زیر نظر سازمان حفاظت از محیط زیست به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • آبشار شوی (تله زنگ)
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  آبشار شوی

  توصیه شده توسط کاربر

  همچنان بین استان های خوزستان و لرستان بحث بر سر مالکیت این آبشار داغ است چراکه به نوعی در مرز بین این دو استان قرار گرفته است! وقتی وارد بخش مرکزی شهیون در شهرستان دزفول شدید تا روستای شوی حدود 67 کیلومتر راه هست که 35 کیلومتر انتهایی خاکی است و باید با وانت نیسان طی شود. هر وانت جهت هزینه رفت و برگشت و انتظار بازگشت شما از آبشار حدود 200 تا 250 هزار تومان کرایه میگیرد. نهایتاً از روستا تا پای آبشار نیز 1 ساعت و نیم پیاده روی خواهید داشت. در جای جای مسیر درختان زیبای بلوط را بر کوه ها خواهید دید که جلوه زیبایی به مسیر بخشیده اند. رنگ کوه ها هم آنقدر متنوع هست که انگار تابلوی نقاشی پیش رویتان است. در ادامه مسیر خانه های عشایر و سیاه چادرهای هایشان را نیز خواهید دید. در مسیر پیاده روی تا آبشار نیز دو آبشار کوچکتر نیز وجود دارند که زیبایی خاص خودشان را دارند. اما شوی چیز دیگری است. در انتهای مسیر بعد از یک پیچ یک دفعه ظاهر میشود و زیباییش را در کمال شکوه به رخ می کشد. این آبشار در منطقه بکری واقع شده است و زیرساخت گردشگری ندارد. برای شب مانی تنها گزینه پیش رویتان چادر زدن است. اگر بدون تور یا راهنمای محلی رفتید می توانید فلش های آبی رنگی که با رنگ روی تخته سنگها کشیده شده است دنبال کنید تا به آبشار برسید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • تالاب میانگران
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  تالاب میانگران ایذه

  توصیه شده توسط کاربر

  در فاصله دو کیلومتری شهرستان ایذه در استان خوزستان تالاب میانگران در منطقه نوروزی ها واقع شده است. میزان آب این تالاب بسته به میزان بارندگی در طول سال متغیر است و معمولاً پر آب ترین حالت خود را در دی ماه تجربه می کند. این تالاب در اوایل جاده ایذه به پیون قرار گرفته است و دسترسی به آن راحت است. همچنین در مجاورت آن روستاهای تاریخی همچون خنگ کمالوند و خنگ یارعلیوند قرار دارند. عمده پوشش گیاهی اطراف تالاب نی است و در فصل مهاجرت پرندگان تالاب در اوج زیبایی خود قرار دارد و می توانید پرندگانی همچون حواصیل، آنقوت، لک لک سفید و اردک سر سفید را در کنار آن ببینید. البته متاسفانه در اطراف این تالاب با تجمع زباله روستاهای اطراف و پساب ها مواجه هستیم که تا حدی چهره آن را مدخوش کرده است و امید است که به این شرایط رسیدگی شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پل هشتم کابلی
  paria kamali
  نقدها:
  گزارش

  پل كابلي يا پل هشتم يا پل غدير

  توصیه شده توسط کاربر

  سفر ما در يكي از گرمترين ماه هاي سال يعني مرداد ماه به مقصد اهواز بود و به علت گرمي هوا در طول شب از اماكن ديدني اين شهر استفاده كرديم و در ساعت ١٢ شب هم دماي هوا ٣٥-٣٧ درجه بود
  به هرحال يكي از جاذبه هاي شناخته شده شهر اهواز همين پل هاي زيباي آن است پل غدير كه به پل هشتم يا پل كابلي هم شهرت دارد يكي از زيباترين پل هاي اهواز بخصوص در در شب ها است وعلت آن نور پردازي زيباي آن است گفته ميشود اين پل بزرگترين پل كابلي خاور ميانه است ساخت اين پل در سال ١٣٨٤ بر روي كارون شروع شده و در سال ١٣٩٠ هم به پايان رسيده است. تفاوت اصلي اين پل با ساير پل هاي اهواز به اين مساله برميگردد كه اين پل بدون پايه ساخته شده و تمامي قسمت هاي آن با كابل محكم شده است خوب است بدانيد اين پل بين منطقه امانيه و خيابان زند قرار گرفته است

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • تالاب هور العظیم
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  تالاب هورالعظیم

  توصیه شده توسط کاربر

  هور منطقه ای آب گرفته شبیه به تالاب با نیزارهای بلند است. هور العظیم یکی از بزرگترین هورهای جهان است که در محدوده کشور عراق و ایران گسترده شده است. این تالاب به نام هورالهویزه نیز شناخته می شود. در واقع یک سوم آن در ایران و دو سوم دیگر در کشور عراق قرار دارد. آب هور عمدتاً از آب های اضافی کرخه و اروند تامین می شود. البته ناگفته نماند که سیل اخیر خوزستان در نوروز 98 تالاب را که به نوعی با کم آبی مواجه بود پر نمود. این تالاب از نظر گونه های جانوری به خصوص پرندگان بسیار غنی است. هر ساله در فصل زمستان پرندگان زیبایی از مناطق مختلف از جمله سیبری به این منطقه مهاجرت می کنند که پروازشان و زندگی شان در کنار هور منظره تماشایی را رقم می زند. خود هور پوشیده از نیزارهای پراکنده ای است که قایق سواری در آنها لذت بخش خواهد بود. در سال های اخیر سازمان حفاظت محیط زیست نظارت بیشتری به این منطقه داشته است. همچنین به دلیل نزدیکی به مرز عراق محدودیت های بیشتری جهت تردد اعمال شده است و بازدید از مناظر تالاب به مناطق خاصی از آن محدود شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • یادمان شهدای هور
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  در نزدیکی هورالهویزه یادمانی به پاسداشت چندین شهید گرانقدر احداث شده است که هر ساله مورد بازدید مسافران به خصوص کاروان راهیان نور قرار می گیرد. این هور در زمان جنگ عراق مانع نظامی مهمی برای بعثی ها محسوب میشد که آن را نادیده گرفتند و در عملیات بزرگ بدر نیروهای ایرانی تلفات بزرگی را در این ناحیه به دشمن وارد کردند و قسمتی از متصرفات این منطقه را باز پس گرفتند. شهید علی هاشمی فرمانده سپاه ششم امام صادق (ع) در عملیات بعد از جنگ بدر و هجوم دوباره دشمن به همراه چند تن از یارانش در این منطقه به شهادت رسیدند. لذا این یادمان را به نام یادمان علی هاشمی نیز می شناسند. جاده ای به طول تقریبی 24 کیلومتر در هور کشیده شده است که در اواسط آن این یادمان در سوله ای بزرگ ایجاد شده است. درون یادمان تصاویری از نقشه های عملیاتی زمان جنگ، تصاویر شهدا و نوشته ها و ماکت هایی از حوادث آن دوران به چشم می خورد. اما مناظر زیبای هور در کنار این یادمان می تواند از جمله جاذبه های زیبای این مسیر باشد به خصوص در فصل مهاجرت پرندگان در زمستان که پرواز انواع و اقسام آنها در بالای هور بسیار تماشایی خواهد بود. در کنار هور نیز معمولا در سفر مسافر پذیر نمایشگاه های عکس برگزار می شود. همچنین امکان قایق رانی در تالاب فراهم می شود که گشت و گزار در آن بسیار لذت بخش خواهد بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • روستای ام الدبس
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  منطقه ام الدبس

  توصیه شده توسط کاربر

  خوزستان سرزمینی است که طبیعت بسیار متنوعی دارد. در کنار آبشار و دره های ژرف و عمیقش شما می توانید در نزدیکی شهر بستان تکه ای زیبا از کویر را ببینید. در نزدیکی شهر بستان و مجاور با روستای ام الدبس منطقه ای بیابانی قرار گرفته است که قبل از اجرای طرح تثبیت شن های روان پر از تپه رمل های شنی بود. اما حالا رویش گیاهانی همچون کهور، گز و اسکنبیل پوشش جنگلی زیبایی به این منطقه بخشیده است. البته همچنان تعدادی از تپه های کوچک و بزرگ شنی در آن هست که پا گذاشتن بر روی شن های داغ و روانش تجربه لذت بخشی خواهد بود. این منطقه منطقه شکار ممنوع است و زیستگاه جانورانی از قبلی آهو، روباه، گراز و شغال. در نیمه های عصر که از بین جاده جنگلی ام الدبس عبور کنید کارون های شترها را نیز می توانید ببینید که آرام و پیوسته به سمت کوه های میشداغ گام بر میدارند. معمولاً می توانید بدون نگرانی به آنها نزدیک شوید چرا که در کنار گله دارانشان بسیار آرام اند و می توانید چند تایی عکس یادگاری بگیرید. در کنار ام الدبس جمعیت اندکی از عشایر نیز زندگی می کنند که البته از کنار جاده چندان دیده نمی شود. بهترین کار این است که ماشین را نزدیک روستا یا جایی امن پارک کنید و پیاده به کشف شگفتی های ام الدبس بپردازید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • تنگه قاسمی
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  تنگه و آبشار قاسمی (ایذه)

  توصیه شده توسط کاربر

  در مسیر حرکت به سوی شیوند که از طریق دریاچه سد کارون ۳ امکانپذیر است، کمی مانده به شیوند و در سمت راست در دل کوه های منگشت یک تنگه زیبا با نام تنگه قاسمی قرار دارد که در دل آن نیز آبشاری کوچک جاری و به کارون می ریزد. ورود به این تنگه فقط با قایق امکانپذیر است و همان ابتدا در اسکله باید این مورد را با قایقران توافق کنید که شما را به اینجا بیاورد و خوب مقداری به کرایه اضافه میشه. واقعا لذت دیدن این تنگه زیبا را نمی شود وصف کرد و حتما باید آن را تجربه کرد. صحنه ورود و خروج به این تنگه را فقط می شود در فیلم هایی مثل دزدان دریائی کارائیب مجسم کرد!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • قلعه شوش
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  قلعه شوش

  توصیه شده توسط کاربر

  در شهر باستانی شوش در استان خوزستان، در بلندترین نقطه شهر قلعه زیبای شوش به چشم می خورد. بسیاری تصور میکنند که این قلعه قدمت زیادی دارد در حالیکه شاید قدمتش از 120 سال تجاوز نکند. دلیل اهمیت آن به زمان قاجار بر میگردد که هیات فرانسوی برای کاوش به شوش آمدند و برای نگهداری اشیای مکشوفه قلعه ای ساختند که در آن از آجرهای قدیمی محوطه باستانی شوش استفاده کردند. ظاهر قلعه نمای زیبا و سالمی دارد و از بالای آن منظره زیبایی رو به شهر قابل دید است. در خود قلعه در حال حاضر اشیا خاصی نگهداری نمی شود و به نوعی تقریبا خالی است. اما در کنار آن موزه شوش قرار داردکه اشیای باستانی ارزشمندی را در خود قرار داده است. به جز موزه می توانید از بازمانده های کاخ تاریخی آپادانا روبروی قلعه نیز بازدید کنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • روستای پل برزین
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  پل پرزین

  توصیه شده توسط کاربر

  در 25 کیلومتری شهرستان گتوند در استان خوزستان دره ای زیبا به نام پل پرزین قرار دارد. خوشبختانه مسیر رسیدن به آن آسفالت و راحت است. شاید در ابتدا مسیر رفتن به داخل دره را پیدا نکنید. اما اگر درست قبل از پل کوچک پرزین در سمت راستتان کم کم به دره نزدیک شوید پله های سیمانی را میبینید که مسیر رفتن به درون دره ای عمیق است. البته در نظر داشته باشید که این منطقه امکانات و زیر ساخت های گردشگری ندارد و شاید به همین دلیل بسیار بکر و تمیز باقی مانده است. در حقیقت در خود خوزستان هم کمی ناشناخته است. بعد از پایین رفتن از پله ها به رودخانه ای می رسید که در جای جای آن حوضچه هایی تشکیل شده است. این حوضچه ها آب بسیار زلالی دارند و محیط مناسبی را برای شنا فراهم کرده اند. اگر نیم ساعتی پیاده روی کنید به قسمت زیبای دره می رسید. دیواره های بلند آن از گیاهان سبز پوش است و سرازیر شدن آبشارهای کوچک و بزرگ از روی آن ها منظره بسیار جالبی را فراهم کرده است. در این حوضچه ها نیز ماهی های زیادی به چشم می خورد. خوشبختانه این منطقه در خرداد ماه بسیار تمیز بود و زباله ای در آن به چشم نمی خورد. امیدوارم همینطور بکر بودنش را حفظ کند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سنگ نگاره کول فرح
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  موزه روباز از تمدن عیلام

  توصیه شده توسط کاربر

  کول فرح یک سایت باستانی شامل ۶ سنگ نگاره از دوره عیلامی و حدود ۳ هزار سال پیش است که در ۷ کیلومتری ایذه قرار گرفته و نیایشگاه باستانی نارسینا از خدایان عیلامی بوده است. کول فرح یا کول فره یک نام محلی برای این سایت باستانی است که کول یعنی دره و فرح هم خوشحالی. در مجموع نگاره ۴۰۰ انسان در حال نیایش و ۳۹ حیوان را می توان در اینجا دید و آئین هایی مثل قربانی کردن و همچنین ابزار و آلات موسیقی که برای مراسم ها استفاده شده است. کول فرح یک موزه روباز از سنگ نگاره های باستانی است که بخشی از ویژگی های فرهنگی و اجتماعی یک تمدن را حکایت می کند و کاش زودتر برای ثبت جهانی اش اقدام شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سد کارون 3
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  سد کارون ۳

  توصیه شده توسط کاربر

  سد کارون ۳ بر روی رودخانه کارون ایجاد شده که در شهرستان ایذه قرار دارد. کارون ۳ از بزرگترین سدهای ایران است که طول دریاچه آن حدود ۶۵ کیلومتر است و بلافاصله پس از سد کارون ۴ شروع می شود. این سد بر سر راه شهرکرد به ایذه قرار دارد و در کنار آن یک مجتمع رفاهی ایجاد شده که شامل رستوران و دیگر امکانات می شود. بر روی دریاچه سد، دو پل قوسی زیبا احداث شده که البته در حین حرکت نمی شود آن را دید و نمای آن از دریاچه سد دیدنی است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نقش برجسته خنگ اژدر
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  زیبا و پُر از جزئیات

  توصیه شده توسط کاربر

  سرتاسر سرزمین ایذه مملو از سنگ نگاره های بسیار زیباست که یکی از آنها خونگ اژدر نام دارد. خونگ اژدر یا خونگ نوروزی نام محلی و نام منطقه ای است که این سنگ نگاره در آن واقع شده و به محتوای آن ارتباطی ندارد. این سنگ نگاره در ۱۵ کیلومتری شمال ایذه قرار دارد و دو طرف سنگ شامل نگاره هایی از دوره عیلامی و همچنین اشکانی است. نقش برجسته عیلامی متاسفانه تا حد زیادی محو شده اما نگاره اشکانی آئین تنفیذ قدرت شاه الیمایی از سوی مهرداد اشکانی را نشان می دهد. مهرداد سوار بر اسب و ملازمی پشت سر او ایستاده است. روبروی او چهار شخص ایستاده اند که نفر اول قامتی بلندتر دارد. در نوک یکی از دو کبوتری که در میان پادشاه سوار بر اسب و حاکم بلندقامت حجاری شده‌اند، حلقه قدرت و فَرَه شاهی بدون هیچ‌گونه نماد تزئینی تنها برای نمایش هیبت و شکوه حضور شاه نقش شده است.
  متاسفانه ما وقتی به اینجا رسیدیم هوا تاریک شده بود اما با نورپردازی موبایلی و توضیحات جامع راهنمای تخصصی مان تا حدی ناراحتی مان کمتر شد!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • اشکفت سلمان (نیایشگاه تاریشا)
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  نیایشگاه تاریشا

  توصیه شده توسط کاربر

  اشکفت سلمان یک غار کوچکی در جنوب شهر ایذه است که چهار سنگ نگاره عیلامی سه هزار ساله را در دل خود جای داده است. اشکفت در زبان محلی یعنی شکاف یا غار. موضوع همه سنگ نگاره ها، نیایشِ هانی (هن نی) پادشاه محلی عیلامی است. در سنگ نگاره اول، هانی در کنار همسر، فرزند و وزیرش در حال نیایش است و در سنگ نگاره دوم او را در کنار همسرش نشان می دهد که قدیمی ترین سند کشف شده از نمایش اهمیت هم اندازه مرد و زن است. سنگ نگاره سوم که درون غار هست تا حد زیادی آسیب دیده و با اسپری رو آن رنگ پاشیده شده و نکته عجیب اینکه یکی از جملات این کتیبه نفرین پادشاه است مبنی بر اینکه کسی در آینده به این کتیبه آسیب بزند! کتیبه چهارم هم هنوز رمزگشایی نشده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گورستان شیرهای سنگی ایذه
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  گورستان شهسوار

  توصیه شده توسط کاربر

  در جنوب شهر ایذه و حدود سه کیلومتر که از این شهر دور می شویم در سمت راست جاده مسیری به سوی گورستان شیرهای سنگی شهسوار باز می شود. اینجا در دامنه کوه و رو به تالاب بندون، علاوه بر شیرهای سنگی، یک نقش برجسته عیلامی نیز وجود دارد که حدود ۳۷۰۰ سال قدمت دارد.
  شیرهای سنگی نمادی از غیرت و شجاعت بختیاری هاست و در گذشته بر سر قبر بزرگان از این شیرهای سنگی زیبا قرار می دادند. در حال حاضر نیز این رسم وجود دارد و بر سر قبر بزرگان و افراد برجسته شیرهای سنگی می گذارند اما اهمیت این گورستان به خاطر تاریخ آن است. روی بدن شیرهای سنگی نیز نقش و نگارهایی مثل شمشیر و گُرز حکاکی شده که به نوعی نشان دهنده ویژگی های فرد مدفون در آن قبر است. همچنین اندازه شیرها نیز بستگی به جایگاه متوفی نزد بازماندگانش دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • آبشار شیوند
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  در دل زاگرس

  توصیه شده توسط کاربر

  آبشار شیوند و طبیعت اطراف آن یکی از زیباترین مناطق خوزستان است بخصوص در فصل بهار سرسبز یا پائیز خزان. برای رفتن به این آبشار زیبا هیچ راه زمینی وجود ندارد و باید از روی دریاچه سد کارون ۳ عبور کنید با قایق یا بارُج. روستای شیوند هم کوچه باغ های زیبایی دارد که از آنها عبور می کنیم و بعد از یک پیاده روی دلچسب به آبشار مرتفع شیوند میرسیم که از کوه های منگشت جاری و پس از طی مسیری از اینجا فرو می ریزد و در نهایت به کارون می پیوندد. دیدار از آبشار شیوند یک روز وقت شما را می گیرد چرا که رفت و برگشت به این آبشار خود حکایت جداگانه ای است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • امامزاده آرپناه
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  امامزاده آرپناه

  توصیه شده توسط کاربر

  در نزدیکی های شهرستان کوچک و زیبای لالی و در 35 کیلومتری آن مجموعه آبشارهای آرپناه قرار دارند. کمی بالاتر از آبشارها در بالادست رودخانه امامزاده سید حسن آرپناه قرار گرفته است که بسیار مورد احترام مردم منطقه است. در پایین امامزاده گورستان کوچکی به چشم می خورد که چندین شیر سنگی کوچک و بزرگ در بالای مزارهای آن وجود دارد. این شیرهای سنگی نشان شجاعت و دلاوری بودند که در بالای مزار شیرمردان بختیاری قرار می گرفتند. طرح گنبد امامزاده بسیار جالب است. شباهت زیادی به گنبد پلکانی آرامگاه دانیال نبی در شوش دارد و به نظر می رسد برگرفته از معماری دوران سلجوقی است. در قسمت های مختلف آن نیز کبوترهایی جسته گریخته به چشم می خورد. گاهی اوقات اگر سطح آب رودخانه زیاد باشد برای رسیدن به آن مجبور می شوید که از درون آب بگذرید که گاهی فشار زیادی نیز دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محوطه باستانی شوش
  Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش

  محوطه باستانی شوش

  توصیه شده توسط کاربر

  محوطه تاریخی شهر شوش که جزء میراث جهانی محسوب میشود قدیمیترین شهر جهان شناخته شده و در دوران مختلف تاریخی پایتخت پادشاهان ایران بوده، شهر شوش در استان خوزستان و در مجاورت رودخانه شاپور و نزدیک به رودخانه پرآب کرخه قرار دارد. محوطه تاریخی شوش شامل تپه های باستانی آکروپل و کاخ آپادانا و لایه هایی از سکونتگاههای گذشته شامل شهر شاهی و روستا و مقبره دانیال است. تپه آکروپل قدیمیترین قسمت محوطه شوش است که محل ساخت نیایشگاه بوده و زیربنای ساخت شهر را تشکیل میدهد و در مجاورتش کاخ آپادانا به دستور داریوش بزرگ ساخته شده که ستونهای عظیمی از آن در محوطه دیده میشود. و همینطور پلان کاخ در محوطه با دیواره های کوتاهی بازسازی شده، آثار بسیاری از این محوطه به دست آمده که در حال حاضر در موزه لوور به نمایش گذاشته شده و قسمتی در موزه شوش که در ابتدای ورود به محوطه است. در این محوطه تاریخی قلعه ای توسط فرانسویها از بقایای آجرهای محوطه باستانی و چغازنبیل ساخته شده که محل نگهداری اشیاء زیرخاک بوده و درحال حاضر هم نمایشگاهی در آن برپاست.لوح های گلی، آجرهای لعابدار با طرحهای شیربالدار و سربازان هخامنشی و نقش نیلوفر همگی از محوطه کاخ آپادانا کشف شده و کتیبه ای که روشهای فنی و مهندسی کاخ را شرح داده.این شهر محل پیدایش خط بوده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: