Close

نقد و بررسی جاذبه های استان خوزستان


میانگین جاذبه های این شهر:
 • منطقه گردشگری سوسن سرخاب (اندیکا)
  هادی انصاری
  نقدها:
  گزارش

  در مسیر جاده بازفت به اندیکا که استان چهار محال و بختیاری را به استان خوزستان پیوند می دهد ، از گردنه تاراز که به پایین سرازیر شوی ، وارد استان خوزستان می شوی . چند کیلومتر مانده به روستای بابازاهد چلو، یک جاده فرعی آسفالته در سمت چپ جاده قرار دارد . وارد این جاده شدیم و نهایتا بعد از چند کیلومتر به منطقه گردشگری " سوسن سرخاب " و روستایی به نام "سربازار" رسیدیم . اینجا منطقه زیبا و سرسبزی است که رود و نهر پرآبی دارد و چند مجتمع بزرگ پرورش ماهی قزل آلا در دل سرسبز طبیعت منطقه احداث کرده اند. منطقه ای سرسبز و فرحبخش بود .


  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • دره کول خرسان (دره اشکفت زرده)
  مجد
  نقدها:
  گزارش

  دره کول خرسون

  توصیه شده توسط کاربر

  اين منطقه همان طور كه از اسمش مشخصه يك دره ميان كوههاي منطقه شيهون دزفوله.دره اي بسيار زيبا كه در كف اون چشمه اي اي باريك و زيبا در جريان هست.در طول جريان چشمه در محل هاي فرو رفتگي بركه هاي كوچك كه محل زندگي سمندر و قورباغه و ماهي هاي آب شيرين هست تشكيل شده.در دو طرف دره و در شيب دامنه ها درختان كنار و نخل خودنمايي ميكنند.صداي پرندگان منطقه و آب و هواي بكر منطقه و جشم انداز باعظمت كنطقه تركيبي عالي براي گذروندن ايام فراغت هست كه توصيه ميكنم در اولين فرصت ازشبازديد كنيد .در انتهاي دره و پس از گذشتم از گذرگاههاي تنگ و مسير تقريبا صعب العبور به. رياچه و گرداب ميرسيد.حتما ى اكيداً توصيه ميكنم براي بازديد از منطقه با يه راهنماي باتجربه همراه بشيد تا لذت بازديدتون ماندگار باشه.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خیابان لشکرآباد (بازار فلافل اهواز)
  مجد
  نقدها:
  گزارش

  خیابان لشکر آباد

  توصیه شده توسط کاربر

  خواستگاه فلافل، کشورهای عربی است و مردم جنوب می‌ گویند فلافلی که در ایران رواج پیدا کرده است، همان سبک لبنانی است که ابتدا به خوزستان و سپس به شهرهای دیگر ایران وارد شده است.خیابانی که مردم از تمام ایران به آن می آیند تا فلافل بخورند! فلافل یکی از پرطرفدارترین غذاهای شهر اهواز است که به دلیل استقبال نه تنها مردم اهواز ، بلکه توریست‌ های خارجی، یک خیابان فقط به فروش فلافل اختصاص يافته.

  لشکرآباد اهواز ، مرکز فلافل ایران که به یک مرکز اقتصادی و گردشگری در این شهر تبدیل شده است.برخورد خونگرم فروشندگان ، جزئی از این جاذبه است!
  تمام مغازه هاي فروش فلافل بلا استثنا سلف سرويس هستند.شما ميتوانيد ساندويچ خودتون رو با انواع مخلفات سرو كنيد كه صد البته ميزان اون هم به اختيار و ميل خودتون هستش.
  حتي تعداد قرص هاي فلافل هم به دلخواه شماست و انواع سس متناسب با انواع ذائقه ها در دسترس مشتريان هست .در كل لشگر آباد يه خيابون نيست بلكه محل تفريح و خوشگذراني با طعم فلافله كه به شدت توصيه ميكنم يكبار تو عمرتون تجربه اش كنيد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • بافت تاریخی دزفول
  مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش

  بافت تاریخی دزفول

  توصیه شده توسط کاربر

  بافت تاریخی دزفول در حاشیه رودخانه دز قرار دارد. این محدوده معماری آجری زیبایی دارد و در ان خانه های تاریخی، حمامها، مساجد و حسینیه ها، بازار کهنه دزفول و ... همه و همه در این بخش قرار دارند. معماری و تزئینات خانه های قدیمی واقعا زیباست اما متاسفانه از نظر گردشگری چندان توجهی به ان نمیشود و برخی بخشها نیاز به مرمت دارد که به حال خود رها شده است . البته ساکنین محلی نیز احتمالا تمایلی به این امر و توسعه گردشگری در این بخش ندارند. معماری دالانهای بین کوچه ها و خود کوچه ها جالب است و سر کوچه ها پخی وجود دارد که از نظر افزایش دید و همچنین عبور و مرور سهولت بیشتری ایجاد میکرده است. ما از کوچه پسکوچه های پشت بازار قدیم دیدن کردیم که حال و هوای تاریخی خوبی داشت اما نیازمند رسیدگی و مدیریت بیشتری است تا مانند بافت تاریخی شهر یزد مورد توجه قرار گیرد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خانه تیز نو
  مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش

  خانه تاریخی تیزنو

  توصیه شده توسط کاربر

  خانه تاریخی تیزنو یکی از خانه های تاریخی شهر و به تعبیری بزرگترین خانه تاریخی دزفول است که در بافت قدیم ان واقع شده است. این خانه به خوبی نگهداری و مرمت شده است و در حال حاضر پایگاه مشترک ثبت میراث جهانی و دفتر نمایندگی یونسکو در این شهر است. قدمت ان به دوران قاجار برمیگردد و به فردی به نام تیزنو تعلق داشته است.
  در این خانه اصول معماری محلی این منطقه رعایت شده است و شامل بخشهایی مانند شوادون و نمای آجری است که مشخصه معماری دزفول است. بنا دارای زیرزمین و شبستان، طبقه همکف و ایوان است. در طبقه دوم نیز تعدادی اتاق قرار دارد و از بام خانه میتوان نمای بسیار زیبایی از شهر و رود دز را مشاهده کرد. شوادون نیز تعدادی پله خورده و در زیرزمین قرار دارد و کاربرد ان در امان ماندن از گرمای تابستان بوده است.
  برای بازدید از این محل بایستی مبلغ ورودی اندکی بپردازید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • بازار کهنه دزفول
  مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش

  بازار قدیم دزفول

  توصیه شده توسط کاربر

  بازارهای قدیمی همیشه برای من جذابیت دارند، بازار درفول نیز یکی از قدیمی ترین بازارهای ایران است که گرچه خیلی بزرگ نیست اما جذاب و متنوع است. ما روز جمعه به بازار رفتیم و برخی از مغازه ها بسته بود اما باز هم بازار جذاب و زنده بود. انواع لباس، ادویه و شیرینی های خوشمزه ، انواع صنایع دستی مانند گلیم و همچنین بساط دستفروشها جلوه خاصی به بازار داده بود. یکی از جالب ترین مغازه ها نیز پرنده فروشی بود که در میانه بازار قرار داشت. در پشت بازار قدیمی محله قدیمی دزفول قرار دارد که گرچه به ان رسیدگی نمیشود اما معماری جذابی دارد و میتواند به یک منطقه گردشگری عالی تبدیل شود. از امتحان کردن شیرینی ها و کلوچه های داغ و خوشمزه بازار غافل نشوید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خانه سفال دزفول
  مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش

  خانه سفال دزفول

  توصیه شده توسط کاربر

  خانه سفال دزفول درست در مقابل حمام کرناسیون قرار دارد. ورودی ان با سفالهای زیبایی تزئین شده است. به نظر میرسد این محل به تازگی افتتاح شده است. خانه شامل یک حیاط باصفا، یک کارگاه تقریبا کوچک و فروشگاه بود. البته بخش فروشگاه میتواند خیلی جذابتر در نظر گرفته شود و در حال حاضر خیلی ساده و مقدماتی است. کیفیت و طراحی سفالها خوب اما تنوع محصولات کم بود. اگر کمی روی تنوع محصولات و همچنین زیبایی کارگاه و فروشگاه کار شود این محل در آینده میتواند به یک جاذبه گردشگری خوب تبدیل شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • حمام کرناسیون
  مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش

  حمام تاریخی کرناسیون

  توصیه شده توسط کاربر

  حمام کرناسیون در مرکز قدیمی شهر دزفول قرار دارد. قدمت این بنا به دوران اواخر زندیه برمیگردد. این حمام به موزه مردم شناسی تبدیل شده است و در ان مجسمه هایی از مشاغل مختلف محلی در معرض نمایش است. البته کیفیت ساخت مجسمه ها معمولی است. مسئول حمام آقای خوش برخوردی بودند و توضیحات خوبی ارائه کردند.
  حمام دارای دو قسمت زنانه و مردانه است که از ورودی از یکدیگر جدا می شوند. بخش زنانه کوچکتر است اما شامل بخشهای مختلف گرمخانه و ... هست.
  کرناسیون محلی بوده است که عشایر از کوه های کرناس به این محل کوچ کرده بودند و این محله کرناسیون نام دارد و حمامی که در ان بنا شده نیز همین نام را دارد.
  در بازدید از شهر درفول از این حمام زیبا دیدن کنید و حتما از مسئول ان بخواهید توضیحاتی در مورد بنا و تاریخ ان به شما بدهد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • چغازنبیل
  نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش

  بازمانده ای از تاریخ کهن ایران

  توصیه شده توسط کاربر

  زیگورات چغازنبیل، بی شک یکی از با ارزش ترین آثار باستانی و تاریخی ایران هست که در حدود ۴۵ کیلومتری شهر شوش قرار گرفته. زیگورات، معبدی پلکانی است که ساختار جالب و محاسبات عجیبی داره و با اینکه تقریبا دو طبقه، از پنج طبقه اصلی آن از بین رفته، ولی همین سازه بازمانده هم نشانده هوش سرشار ایرانیان در ساخت این بنا بوده.
  یک ردیف لوح خشتی به خط میخی، به صورت آجر در ساخت زیگورات استفاده شده که تعدادی از اونها خوشبختانه سالم موندن.
  پیشنهاد میکنم این مکان رو با همراهی یک راهنما بازدید کنید تا در مورد جزییات بنا براتون توضیح بدن و یا قبل از بازدید حتما در موردش در اینترنت و سایت های معتبر تحقیق کنید تا بیشتر از بازدیدتون لذت ببرید. با توجه به باز بودن فضا و گرم بودن این منطقه در فصل های تابستان و بهار، پیشنهاد میکنم کلاه و ضد آفتاب همراه داشته باشین و صبح زودتر برای بازدید حرکت کنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • قلعه سلاسل
  گزارش

  قلعه ای قدیمی بر فراز شهر شوشتر

  توصیه شده توسط کاربر

  قلعه سلاسل ، در شمالغربی شهر شوشتر ودر مرتفع ترین بخش شهر برروی بستر صخره ای واقع شده است.ما به انفاق جمعی از دوستان،از ورودی دروازه جنوبی در عصر روز ۲۴ بهمن ۹۸ جهت دیدن آن وارد این منطقه تاریخی شدیم.در بدو ورود هرچند یک در و نگهبانی داشت اما شخصی نبود که ورودیه از ما اخذ کند.این قلعه در گذشته دارای حیاطهای متعدد، کتها،سربازخانه،سردخانه،طویله،حمام ها،شبستان ها،برج ها،باغچه ها،حرم خانه،آشپزخانه،دروازه های متعدد،حوض های بزرگ، حصار، خندق و اسلحه خانه بود.اما اکنون یک محوطه وسیع در بلندی شهر است که خرابه ها و آثار اندکی از آن زمان باقی مانده و بعلت بارندگی های اخیر، پر از سبزه و بوته ها و گیاهان سرسبز بود.عملکرد قلعه علاوه بر جنبه استراتژیک و نظامی بعلت قرار گرفتن در محوطه سوق الجیشی مطلوب،همچنین محل حکومتی و شاید هم محلی جهت نظارت بر سازه های آبی و مرکز مدیریت آب منطقه بوده باشد.در ابتدای ورودی و در پائین تپه، محلی بود که در سال ۸۸ بعد از کاوشهای باستان شناسی ، به محل اسلحه خانه قلعه پی برده شده است.قطعات اسلحه و توپهای فلزی بسیاری از این مکان بدست آمده است.از بالای تپه قلعه،شاخه شطیط رودخانه کارون بسیار زیبا و تماشائی بود. عمارت کوشک یا حاکم نشین شوشتر در سه طبقه ودر مرتفع ترین قسمت قلعه سلاسل ساخته شده بود.برخی بانی آنرا به احمدشاه قاجار نسبت میدهند.در زمان نظام السلطنه مافی در سال ۱۳۰۷ ه.ق تعمیر و بازسازی شده است.این کوشک بعنوان قسمت اداری یا حاکم نشین مورد استفاده بوده است.نمای زیبای شاخه شطیط کارون از بالای کوشک بسیار دیدنی و زیباست.در زمان بازدید ما از این کوشک، با حلقه فلزی مانع ورود گردشگران به داخل کوشک شده بودند.هر چند چیز زیادی از کوشک باقی نمانده و تقریبا تخریب شده است.
  شوادان فضائی است دستکند که در عمق ۱۰ تا ۲۰ متری زمین حفر می گردد.شوادان عضو لاینفکی از معماری کهن شوشتر است.وظیفه اصلی آن ایجاد دمای مطلوب و مطبوع در فصول مختلف سال می باشد.شوادان قلعه سلاسل نیز از یک فضای بزرگ با دو غلامگردشی در طرفین است.دو نور گیر یا هواکش موسوم به سی سرا در سقف ، عاملی برای دسترسی نظامیان به تونل های انحرافی درون آن با نام کوره بوده تا دسترسی آسان به محیط خارج داشته باشد. در واقع سی سرا را میتوان منافذ عمودی دستکندی ساخته شده از مصالح ساختمانی نامید که وظیفه اصلی آن تهویه هوای داخل شوادان می باشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاخ آپادانا شوش
  مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش

  کاخ بزرگ آپادانا

  توصیه شده توسط کاربر

  شوش یکی از پایتختهای مهم هخامنشیان بوده است و وجود یک کاخ باستانی در ان امری بدیهی است. کاخ اپادانا در قرن ششم پیش از میلاد به دستور داریوش بزرگ بر روی بقایای عیلامی بنا شده است. دیوارها از خشت با بنای اجری و ستونها از سنگ بوده است. کاخ شامل تالار اصلی، دروازه، کاخ پذیرایی و سه حیاط مرکزی است. زیباترین اثار بدست امده از این کاخ اجرهای لعابدار منقوش با طرح سربازها و شیربالدار است که اصل این آثار در موزه لوور نگهداری میشود. محوطه این کاخ بسیار بزرگ است و به جز تعدادی پایه ستون و دیوار چیزی از ان باقی نمانده است. همچنین بحشی از یک سرستون هم در محوطه دیده میشود. حتما این محل را با یک لیدر بازدید کنید و همراهی با یک لیدر اگاه میتواند بازدید بسیار جذابی را برای شما فراهم کند. بلیت ورودی این کاخ 5هزار تومان است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • موزه بنزين خانه آبادان
  مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش

  اولین پمپ بنزین ایران

  توصیه شده توسط کاربر

  اولین جایگاه سوخت ایران در شهر ابادان و در سال 1306 توسط یک شرکت انگلیسی در این محل بنا شده است و ابتدا برای توزیع و فروش نفت سفید بوده است. سپس با ورود اتومبیلها این جایگاه به پمپ بنزین هم تبدیل شد.نمونه ای از اولین پمپ بنزین در موزه هست که به شکل مخزنی با تلمبه ای دستی است.
  سپس این محل به موزه نفت تبدیل شده است و در ان نمونه ای از انواع مخازن، نازلها، تلمبه ها از دوران مختلف و تعدادی عکس قدیمی و مستندات در معرض نمایش است. ساعت بازدید این موزه تا 5 عصر میباشد و ما چون دیرهنگام مراجعه کردیم مجبور شدیم بازدید خیلی سریعی داشته باشیم. یک خودرو قدیمی اپل نیز در موزه بصورت نمادین قرار دارد که بنابر گفته مسئول موزه از روی عکسهای قدیمی این ماشین را پیدا کرده اند و به موزه اورده اند و این خودرو در گذشته واقعا در این پمپ بنزین سوختگیری داشته است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خانه تیز نو
  گزارش

  خانه تاریخی تیز نو(نام مالک اصلی خانه) مربوط به زمان قاجار است و در دزفول، خیابان طالقانی ، انتهای کوچه قلعه قراردارد.این خانه تاریخی در سال ۱۳۸۴ مرمت شده و هم اکنون پایگاه مشترک ثبت میراث جهانی و دفتر نمایندگی یونسکو است.این خانه به شماره ۲۵۷۳ ثبت ملی شده است.ما به اتفاق تعدادی از دوستان ، روز جمعه ۲۵ بهمن از این خانه تاریخی دیدن کردیم.دو طرف سردر ورودی در بیرون ، سکوهای کوچکی داشت به نام خواجه نشین. این سکوها برای استراحت رهگذران خسته ساخته شده بود.پس از عبور از سردری زیبا، وارد فضای مسقفی بنام هشتی شدیم.بعد از هشتی، به فضای بیرونی خانه رسیدیم.خانه دارای یک ایوان اصلی در طبقه همکف و دو ایوان فرعی در طبقه اول بود. کف سازی حیاط با استفاده از آجر صورت گرفته بود.کل بنا دو طبقه بود.طبقه همکف با چهار پله به حیاط راه داشت.در جلو ایوان اصلی و اتاقهای طبقه همکف، صفه قرارداشت.این خانه دو نوع زیر زمین داشت.زیرزمین اول:شبستان بود که نسبت به حیاط یک متر و نیم پائینتر بود‌.زیر زمین دوم ، شوادان بود که نسبت به شبستان در سطح پائینتری قرارداشت.شوادانهای دزفول حفره های دستکندی هستند که در دیوار و سقف آنها هیچ مصالح بنائی استفاده نشده است.فقط در کف سازی ساخت پله ای آن ، آجر بکاررفته است.کلا دیدن این نوع معماری که خاص دزفول است ، جالب و تماشائی بود.در غلامگردشی طبقه دوم، میشد قسمتی از شهر و رودخانه دز را مشاهده کرد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محوطه باستانی شوش
  مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش

  شوش باستانی

  توصیه شده توسط کاربر

  شوش یکی از کهن ترین شهرهای ایران است و اکتشافات باستانی در ان از سال 1850 میلادی اغاز شد. محوطه باستانی شوش نزدیک به چهارصد هکتار است که بین رودهای کرخه، دز و شاوور قرار دارد. بلندترین قسمت اکروپل نام دارد که قلعه شوش در این بخش بنا شده است. شهر شاهی، شهر پیشه وران و کاخ آپادانا نیز در بخشهای شرقی قرار دارند. مقبره دانیال نبی نیز یکی دیگر از جاذبه های این محوطه باستانی است. نخستین نشانه های سکونت در شوش به شش هزار سال پیش برمیگردد! محوطه باستانی شوش بسیار جذاب و دیدنی است و کارشناسی که در بخش بلیت فروشی هستند نیز اطلاعات بسیار جامع و خوبی دارند و توصیه میکنم حتما با همراهی ایشان از بخشهای مختلف بازدید کنید. برای بازدید جامع از این مجموعه به سه ساعت زمان نیاز دارید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • بازار کهنه دزفول
  گزارش

  بازاری کهنه در کنار محله قلعه

  توصیه شده توسط کاربر

  بازار قدیم دزفول که به بازار کهنه هم معروف است، در مرکز شهر ودر کنار محله قلعه قراردارد.درگذشته مانند یک میدان و مهمترین مرکز تجاری شهر و خیلی هم پررونق بود .در این بازار ۴ راسته موازی که هریک از آنها شامل یک صنف خاصی است در حال فعالیت هستند.این صنوف شامل:بزازان، آهنگران،خرده فروشان و بازار خراطان است. ضمنا در این بازتر یک کاروانسرای زیبا هم وجود دارد.ما ظهر روز جمعه ۲۵ بهمن به اتفاق تعدادی از دوستان از این بازار دیدن کردیم و در راسته استیل فروشان به سراغ ارده سازی افضل دزفول رفتیم.در این فروشگاه انواع ارده بوداده سنتی، کنجد،روغن ارده ، روغن کنجد و شیره خرما تولید میشود که قدمتی ۲۶۸ ساله دارد.این کارگاه تا سال ۱۳۶۰ با سیستم سنتی و با اسب، ارده تولید می کرد تا اینکه بعد از جنگ تحمیلی مجبور به تغییر در کارگاه شده و هم اکنون بصورت نیمه سنتی فعال است .کمی شیره خرما و ارده خریدیم.هر کیلو ارده ۳۶۰۰۰ تومان بود.کلوچه دزفولی، یکی از سوغاتی های خوشمزه دزفول هم در بازار قدیمی فروشندگانی داشت.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نهر داریون
  گزارش

  یکی از ویژگیهای منحصر بفرد در قلعه سلاسل،وجود سردهانه نهرداریون و عبور نهر از زیر قلعه است.حفرنهرداریون از اقدامات احتمالی در دوره اسلامی یا هخامنشی است.این نهر به منظور آبیاری اراضی میان آب بین دو شاخه شطیط و گرگر از رودخانه کارون، احداث شده است.نهرداریون از طریق ۸ آبگیر از رودخانه کارون تغذیه می شود.آب جمع آوری شده از آبگیرها از طریق دو کانال آب فرعی و اصلی از بستر زیر قلعه عبور می کند و در زیر قلعه در ضلع جنوبی قلعه بصورت روباز نمایان می شود و تا دشت میان آب امتداد می یابد و اراضی دشت میان آب را به مساحت ۳۶ هزار هکتار ، آبیاری می کند.وجود پلکانهائی جهت برداشت آب از درون قلعه سلاسل، کاربرداشت آب را از نهر داریون ممکن می ساخته است.پس از گذشت هزاران سال از عمر شبکه آبیاری میان آب سردهانه و شبکه های آبیاری ، توسط سازمان آب و برق خوزستان در حال مکانیزه شدن هستند.در هنگام بازدید ما از این مکان تاریخی، درب نهر داریون لسته بود و ما نتوانستیم داخل آنرا ببینیم.البته بنده چند سال پیش آنرا دیده بودم و یک کانال دستکند می باشد که از یکسو به شاخه شطیط رودخانه کارون منتهی می شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • آبشار و سازه های آبی شوشتر (آسیاب های سیکا)
  گزارش

  ما در نیمه دوم بهمن ۹۸ از این جاذبه باستانی دیدن کردیم.آسیابهای آبی شوشتر که داخل شهر و در خیابان طالقانی این شهر باستانی واقع شده است یکی از بی نظیر ترین آسیابهای آبی جهان است.ورودیه آن برای ایرانیها ۵۰۰۰ تومن بود و برای توریستهای خارجی ۵۰۰۰۰ تومن.در زمستانها از ۸ تا ۱۷/۳۰ و در تابستانها از ۸ تا ۲۰ همه روزه بازه.در ابتدای ورود به مجموعه از بالا شاهد عظمت فوق العاده آن شدیم.مجموعه بهم پیوسته ای از پلها، بندها،آسیابها،آبشارها،کانالها و تونلهای عظیمی که هدایت آبها را برعهده دارند و با همدیگر در ارتباط هستند.این مجموعه از دوران هخامنشیان تا ساسانیان جهت بهره گیری مناسب و بهینه از آب ساخته شده است.چون درزمان اردشیر بابکان رودخانه کارون بسیار پرآب بود ، نرسیده به شوشتر و در قسمت شمالی شهر ، رودخانه مصنوعی و دستکندی به نام گرگر ساخته میشود که از داخل شهر عبور میکند و این تاسیسات بر روی همین رودخانه احداث شده است.ساختمانهای محوطه به سه دسته تقسیم میشود؛ در محوطه شرقی: ده آسیاب دارد که هرکدام دارای دو سنگ آسیاب است.در محوطه شمالی، سه آسیاب و همچنین تاسیسات مربوط به کارخانه برق مست فی که در سال ۱۳۳۲ ساخته شده است و تلمبه خانه که آب شرب شهر را تامین می کرده است.در محوطه غربی، بیست و یک آسیاب قراردارد که آب این آسیاب ها از تونل سه کوره تامین می شده است.علاوه برآسیابها، کارخانه یخ جولازاده و یک تلمبه خانه آب هم در اینجا موجود است.اساس کار مجموعه به این ترتیب بود که: سد گرگر مسیررودخانه را مسدودکرده و سطح آب را برای آبگیری سه تونل حفرشده در تخته سنگ بالا می آورد.تونلهای سه گانه(سه کوره،دهانه شهر و بلیتی)آب را به مجموعه هدایت کرده و به کانالهای متعددی تقسیم می کند که پس از گرداندن چرخ آسیابها، آب بصورت آبشارهائی با منظره ای بسیار زیبا به محوطه حوضچه مانند سرازیر می شود.بر روی رودخانه و قسمت حوضچه مانند هم یک قایق تفریحی کارگذاشته شده که گردشگران میتونند با اخذ بلیط نفری ۲۰۰۰۰ تومن دقایقی روی آب با قایقها دوری زده و از نزدیک شاهد فروریختن آبشارها به حوضچه رودخانه باشند و از زیر و پائین روی رودخانه گرگر مسافتی را طی کنند، که ماهم از این قایقها استفاده کردیم و پیشنهاد میکنم حتما شما هم استفاده کنید که لحظات خوب و شادی را به همراه دارد.مجموعه آبشارها و آسیابهای شوشتر به شماره ۱۳۱۵ در سال ۲۰۰۹ در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان دهمین اثر ایران، به ثبت رسیده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خانه سفال دزفول
  گزارش

  خانه سفال دزفول در بلوار ساحلی، جنب و روبروی حمام کرناسیون واقع شده است.بعد از مشاهده موزه مردم شناسی دزفول و موقع بیرون آمدن از آن ، در طرف راست و روبروی خودمان تابلو خانه سفال توجهمونو جلب کرد.نزدیکتر که شدیم، بیشتر مجذوب دیدن داخل خانه شدیم.در جلو دیوار جنب خانه، سفالهای زیبای لعابی ، خودنمائی می کند.دیدن داخل خانه ورودیه نداشت.جوان رعنائی جلو آمد و با روی خوش به ما خوش آمد گفت.از ما دعوت کرد که به داخل خانه رفته و از کارگاه تولید سفال ایشان دیدن کنیم.ما هم که به اتفاق چند نفر از دوستان بودیم، با کمال میل دعوتشان را قبول کردیم.می گفت مدت زمان زیادی نیست که در این خانه مشغول کار هست.دو سه نفر پسر جوان هم همکارش بودند.داخل حیاط کوچک ، تولیداتشان را در معرض نمایش و تعدادی هم تازه آماده شده بود و در حال خشک شدن بودند.در یکی از اتاقها گویا سفارشی داشت و به شدت مشغول کار بودند تا آنرا برای یک موسسه یا اداره ای آماده کنند.در اتاقی دیگر که نزدیک درب خروجی بود، آثار تولیدی و زیبائی داشتند که هم نمایشگاه و هم فروشگاهشان بود.میگفت :خودشان با سرمایه خود این مکان را خریده و مشغول کارآفرینی شدند.حتما حمایت مسئولان را هم بدنبال داشتند.دیدن این خانه، حیاط آن، دو اتاق تولید و فروش محصولات سفالی که حاصل دسترنج بااستعداد جوانان فعال دزفولی است را به شدت توصیه میکنم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پل هشتم کابلی (پل غدیر اهواز)
  مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش

  پل کابلی اهواز

  توصیه شده توسط کاربر

  رود کارون از وسط شهر اهواز میگذرد و به همین دلیل پلهای متعددی بر روی این رود احداث شده است. یکی از زیباترین پلها پل کابلی میباشد که مشخصه اصلی ان استوار بودن پل در اثر نیروی کابلهاست. کابلها تداعی کننده حرف A انگلیسی هستند که احتمالا به شهر اهواز اشاره دارد. نمونه این پل در سایر کشورها نیز وجود دارد و یکی از زیباترین و خاص ترین شاهکارهای مهندسی است اما پل کابلی اهواز به تعبیری بزرگترین پل کابلی خاورمیانه است. پل کابلی در شب نورپردازی بسیار زیبایی دارد که البته ما موفق به دیدن ان در شب نشدیم. این پل ماشی رو بوده و محل پیاده روی نمیباشد اما میتوانید در کرانه رود کارون در کنار پل ساعاتی را به تفریح و استراحت بپردازید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پل قدیم دزفول (پل رومی ، پل اندامش)
  گزارش

  پل احداثی با اسرای رومی در ایران

  توصیه شده توسط کاربر

  پل قدیم دزفول(اندامش)یا پل رومی که در داخل شهر و روی رودخانه دز احداث شده،خیابان ساحلی را به خیابان فتح(شرق و غرب شهر) متصل میکنه.جنس پل از آجر و ملات سنگ و ساروج است.۲۶ دهنه بزرگ و کوچک داره و سه دهنه فلزی بتن آرمه.درازای اون ۳۸۵ متر و پهنای اون ۹/۵ متر و ارتفاعش ۱۵ متر از سطح رودخانه است.این پل همان دژ پل معروف است که به دستور شاپور اول ساسانی پس از پیروزی بر والرین و توسط ۷۰هزار اسیر رومی در دزفول ساخته شده است.این پل با قدمت ۱۷۵۰ ساله ، یکی از پلهای قدیمی جهان است.این پل در حقیقت یکی از راههای ارتباطی جندی شاپور و سرزمین بین النهرین بود.برای حفاظت از پل ،قلعه ای نیز بناشدکه در محل قدیمی آن محله ای به همین نام یعنی قلعه. وجود دارد.بعدا پل تخریب و در زمان صفویه پل کنونی ساخته شد.در زمان قاجار هم تعمیراتی روی پل انجام شد.قسمتهای بتنی پل هم در زمان پهلوی اضافه شد.به دلیل آسیب رسیدن به این پل تاریخی، از سال ۱۳۸۸ تردد خودروها از روی پل متوقف شد و هم اکنون تنها مسیر عابر پیاده می باشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: