فروش تورهای آنلاین - بنر ویژه
Close

راهنمای سفر به استانبول

4.5
از 116 رای
راهنمای سفر ارزان به استانبول
  • 22 دی 1398 17:24
  • 50
  • 128.3K

راهنمای سفر به استانبول

شهر زیبا و تاریخی استانبول ساختمان های تاریخی فوق العاده ، بازارها ، پارک ها و جاذبه های دیدنی بسیار زیبایی دارد. این شهر تاریخی و زیبا سالیانه میزبان تعداد بسیار زیادی از ایرانیان است و به دلیلی نزدیکی مصافت و فرهنگی و سهولت رفت و آمد انتخاب بسیاری از ما برای سفر های تفریحی و کوتاه مدت است.در ‏این مطلب قصد داریم به چندین اثر مهم ، تاریخی و گردشگری شهر استانبول اشاره کنیم که شاید با برخی از آنها آشنا باشید و برخی نیز برای شما تازگی داشته باشند.‏‏‏‏‏ با لست سکند همراه باشید تا برخی از جاهای دیدنی استانبول را که بر اساس نظرات و نقد و بررسی های کاربران لست سکند و لست گرام امتیاز بالایی را کسب کرده اند به شما معرفی کنیم.

1.خیابان استقلال استانبول

خیابان استقلال

خیابان استقلال استانبول

خیابانی معروف در قسمت اروپایی شهر استانبول در بخش بی‌اوغلو است. این خیابان به طول تقریبی ۳ کیلومتر محل کافه‌ها، رستوران‌ها، بوتیک‌ها و مرکز خرید است و تقریباً در تمام ساعات شبانه روز مملو از جمعیت است. خیابان استقلال مکانی بود که مقامات، روشنفکران و افراد متمول اغلب در آن وقت گذرانی می‌کرده‌اند. معماری این منطقه با توجه به حضور اروپایی‌ها به‌شدت تحت تاثیر معماری غربی قرارگرفته است.

2.کاخ دولما‌باغچه

کاخ دولما‌باغچه

دولما‌باغچه

کاخ دولما‌باغچه (دلمه‌ باغچه نیز متداول است) به‌عنوان خانه پادشاهان عثمانی استفاده می‌شده است. ساخت کاخ به دستور سلطان عبدالمجید یکم (Sultan Abdülmecid) و در سال 1856 به اتمام رسیده و تا سال 1922 به‌عنوان مرکز اداری امپراتوری عثمانی استفاده می‌شده است. سبک معماری کاخ دولما‌باغچه ترکیبی از سبک‌های باروک (Baroque)، روکوکو (Rococo)، نئوکلاسیک (Neoclassical) و عثمانی مدرن (modern Ottoman) است و در ساخت آن از تجملات بسیاری استفاده‌شده است.

3.تنگه بسفر

تنگه بسفر

راهنمای سفر به استانبول

بسفر تنگه‌ای در کشور ترکیه است که دو دریای سیاه و مرمره را به یکدیگر متصل می‌کند. این تنگه همان جایی‌ است که کشور ترکیه را به دو  بخش آسیایی و اروپایی تقسیم کرده‌است. در تنگه بسفر قایق و کشتی‌سواری رواج زیادی دارد و از محبوبترین اماکن گردشگری در شهر استانبول به شمار می‌آید.

4.برج گالاتا

برج گالاتا

برج گالاتا ترکیه

در زمان امپراتوری بیزانس تجارت پارچه و مواد غذایی از طریق جاده ابریشم با بندر قسطنطنیه (استانبول امروزی) صورت می‌گرفت. معمولا وظیفه این تجارت با اهالی جنوا و ونیز بود. بعد از فتح استانبول به دست امپراتوری عثمانی تجارت به همان روند قبل ادامه یافت. جنوایی‌ها نسبت به ونیزی‌ها نقش بیشتری در تجارت داشتند و به همین دلیل بناهایی مانند برج گالاتا را در محله بی‌اوغلو احداث کردند. برج گالاتا امروزه به موزه تبدیل‌شده است.

5.مسجد سلیمانیه

راهنمای سفر استانبول

مسجد سلیمانیه ترکیه

مسجد سلیمانیه در استانبول از مسجدهای مهم این شهر است که در سال‌های ۱۵۵۰ تا ۱۵۵۷ ساخته شده است.این مسجد دومین مسجد بزرگ شهر استانبول محسوب می‌شود که یکی از نمادهای این شهر نیز می‌باشد. مسجد سلیمانیه را معمار بزرگ عثمانی خواجه معمار سنان آغا به‌دستور پادشاه عثمانی سلطان سلیمان اول طراحی کرده است.

6.محله اورتاکوی

محله اورتاکوی ترکیه استانبول

محله اورتاکوی

محله اورتاکوی استانبول که مسجد زیبا و مشهور اورتاکوی هم در آن واقع شده است، محله ای قدیمی در منطقه بشیکتاش استانبول است. ساحل زیبای محله اورتاکوی در قسمت اروپایی شهر قرار گرفته است و قسمتی از ساختمان ها و بناهای قدیمی آن هنوز پابرجا هستند. شما عزیزان میتوانید جهت مشاهده هتل های این محله روی هتل های استانبول کلیک کنید.

7.جزیره بویوک آدا

جزیره بویوک آدا ترکیه

جزیره بویوک آدا ترکیه

اگر به دنبال آرامشی دور از شلوغی‌های شهر هستید و قصد دارید عکس‌های متفاوتی بگیرید، بویوک آدا مقصدی جذاب برای شما محسوب می‌شود. این جزیره از بین جزایر پرنسس، بزرگ‌ترین جزیره است. می‌توانید در طبیعت آزاد و خیابان‌های باریک بویوک آدا قدم بزنید، از مناظر لذت ببرید و تصاویری زیبا از این مناظر توسط دوربینتان ثبت کنید. همچنین خانه‌های چوبی بسیار زیبایی در جزیره بویوک آدا وجود دارد. اگر به قسمت‌های مرتفع‌تر این جزیره بروید می‌توانید چشم‌انداز زیبای جزایر پرنسس و دریای مرمره را نیز ثبت کنید.

8.اسکله امینونو

اسکله امینونو ترکیه

اسکله امینونو

امینونو در واقع محله ای قدیمی در شهر استانبول است که معمولان گردشگران پس از بازدید از میدان تقسیم به بازدید آن می‌روند. این منطقه که جنبه تاریخی مهمی دارد در مجاورت خلیج گلدن هورن قرار گرفته است و مرکز ترابری مهمی محسوب می‌شده است. همچنین امروزه گردشگران میتوانند از اسکله امینونو سوار بر کشتی شوند و از گردش دریایی لذت ببرند.

9.آکواریوم استانبول

آکواریوم استانبول

آکواریوم ترکیه استانبول

آکواریوم استانبول در سال 2011 میلادی در فلوریا در جنوب غربی استانبول بازگشایی شده است . آکواریوم استانبول به دلیل تعداد بالای گونه‌های جانوارن آبی (حدود 1500 گونه) جزء شناخته‌شده‌ترین آکواریوم‌های دنیا محسوب می‌شود. همچنین در این آکواریوم 2 سینمای 5 بعدی نیز تدارک دیده شده است.

10.ایاصوفیه

ایاصوفیه ترکیه استانبول

ایاصوفیه استانبول

اَیا صوفیه در ابتدا به‌عنوان یک بازیلیکا (Basilica، به کلیساهای مهم و بزرگِ صلیبی‌شکل می‌گویند) ارتدکس یونانی ساخته شد. همچنین این مکان قبل از اینکه به موزه تبدیل شود، کاربری مسجد داشته است. ایا صوفیه سال 532 میلادی بناشده است و زمان ساخت به‌عنوان بزرگ‌ترین کلیسای جهان شناخته می‌شده است. همچنین امروزه موزه اَیا صوفیه یکی از زیباترین و برجسته‌ترین ساختمان‌های ترکیه شناخته می‌شود.

11.محله سلطان احمد

محله سلطان احمد استانبول

راهنمای سفر به استانبول

محله سلطان احمد را قلب استانبول قدیم می‌دانند، جایی که مجموعه‌ای از هنر و معماری در خیابان‌های پر پیچ و خم آن قرار گرفته‌اند. در بخش شرقی محله سلطان احمد قصر توپکاپی قرار گرفته است، قصری که در واقع مرکز حکومت عثمانی و محل اقامت تمام شاه‌های این سلسله برای قرن‌ها بوده است.

12.مناطق تاریخی استانبول

استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

گروهی از مکان ها و بناهای تاریخی در منطقه فاتح شهر استانبول را مناطق تاریخی استانبول می‌گویند. این مناطق در سال 1985 به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت جهانی شده‌اند. از جمله این مکان‌های تاریخی می‌توان به ایاصوفیه، کاخه توپکاپی و  مسجد سلطان احمد اشاره کرد.

13. ببک استانبول

محله ببک استانبول

ببک ترکیه استانبول

پارک ببک در سواحل بسفر واقع شده و در سال 1908 میلادی پس از اعلام قوانین دوره دوم مشروطه به روی عموم باز شده است. پارک ببک استانبول توسط یک تیم به رهبری معمار ایتالیایی ارماننو کاساسکو (Ermanno Casasco) و در سال 2008 مورد بازسازی قرار گرفته است.

14.کاخ توپکاپی استانبول

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی استانبول

این کاخ در اصل خانه اصلی نسل سلطان ها بوده است. کاخ بزرگی که تعداد زیادی سلول، اتاق و حرمسرا دارد. کاخ توپکاپی نمونه ‏ای زیبا و دیدنی از معماری اسلامی است که امروزه به‌عنوان موزه برای بازدید عموم مورد استفاده قرار گرفته است. در این کاخ می توانید ‏تاریخ و فرهنگ ترکیه و سلطان هایش را مشاهده کنید.

15.موزه راحمی ام کوچ

موزه راحمی ام کوچ استانبول

راهنمای سفر به استانبول

موزه‌ی راحمی کوچ که با نام کارخانه‌ی راحمی کوچ نیز از آن یاد می‌شود از بزرگترین موزه‌های استانبول است. از مزایای این مکان می‌توان به دسترسی آسان اشاره کرد.همچنین ساختمان‌های متعددی دارد که بازدید از هریک از آنها جالب خواهد بود. انواع وسایل نقلیه‌ی عمومی اعم از هواپیما و اتومبیل‌های قدیمی را می‌توانید در موزه‌ راحمی کوچ تماشا کنید.

16.پل بسفر

پل بسفر

پل بسفر استانبول

پل بسفر؛ پلی است در استانبول که روی تنگه بسفر احداث شده‌است و قسمت آسیاییِ استانبول را به قسمت اروپاییِ این شهر متصل می‌کند. پل بسفر که بصورت معلق و از جنس فولاد است، ۱۱۵۰ متر طول، ۳۹ متر عرض و ۱۰۵ متر ارتفاع دارد. فاصله سطح آب تا زیر پل ۶۴ متر است. ساخت این پل در سال ۱۹۷۰ شروع شد و در تاریخ ۳۰ اکتبر ۱۹۷۳ افتتاح شد.

17.بازار ادویه استانبول

بازار ادویه

بازار ادویه ترکیه استانبول

این بازار در واقع یکی از بزرگترین بازارهای شهر استانبول به شمار می آید. بازار ادویه در منطقه فاتح و امینونو واقع شده است و پس از بازار بزرگ استانبول، بازار ادویه استانبول بازار سر پوشیده و تاریخی شهر محسوب می شود. هنگام ورود به این بازار با عطرها و رنگ های بسیار متنوعی رو به رو میشوید.

18.فروشگاه ایکیا استانبول

فروشگاه ایکیا استانبول

فروشگاه ایکیا

در فروشگاه ایکیا در استانبول تمام لوازم خانه و آشپزخانه را می‌توانید در دسترس داشته باشید. این فروشگاه بین المللی (با اصلیتی سوئدی) در بیش از 40 کشور دنیا شعبه دارد و 2 شعبه نیز در دو قسمت آسیایی و اروپایی استانبول دارد. دسترسی به فروشگاه ایکیا با استفاده از اتوبوسو مترو امکان پذیر می باشد. شما عزیزان میتوانید جهت مشاهده صفحه تور استانبول اینجا کلیک کنید.

19.کلیسای سنت آنتونی آو پادوا

کلیسای سنت آنتونی آو پادوا

کلیسای سنت آنتونی آو پادوا

این کلیسا به نام های کلیسای سنت آنتوان مقدس یا سنت آنتونی آو پادوا شناخته می شود و بزرگترین کلیسای کاتولیک رومی در استانبول به شمار می آید. کلیسای سنت آنتونی آو پادوا در منطقه بی اغلو، خیابان استقلال واقع شده است. این کلیسا به در ۱۹۱۲ برای مسیحیان ایتالیایی ساخته شده بود.

20.استانبول جواهر مال

جواهر مال

جواهر مال ترکیه

جواهر مال که برخی آن را با نام مرکز خرید جواهر می‌شناسند در شهر استانبول قرار دارد. این مرکز خرید از 6 طبقه ساخته شده است و کالاهایی چون پوشاک، لوازم صوتی و تصویری، ساعت و عینک را می‌توانید از آن تهیه کنید. از یاد نبرید که جواهر مال فقط مختص خرید نیست، بلکه رستوران‌های گوناگونش فرصتی فوق‌العاده را برای شکم‌گردی فراهم کرده‌اند. اینجا در سال 2005 افتتاح شد و از آن زمان جزو پرطرفدارترین مراکز خرید شهر به شمار می‌آید. شما عزیزان میتوانید برای مشاهده برترین جاذبه‌های گردشگری و توریستی استانبول روی لینک کلیک کنید.

شما تا به حال به استانبول سفر کرده‌اید؟اگر اینطور است،به نظر شما کدام جاذبه این شهر رویایی جایش در این فهرست خالی است؟


منابع: placestoseeinyourlifetime و istanbul.com

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (50 نظر)

× در حال پاسخ به:

سینا 14 بهمن 1398 ساعت 20:30

با سلام خدمت شما ببخشید میخاستم بدونم تو استانبول فروشگاه یا پاساژ های سیستم صوتی تصویری خوردرو هست ؟
اگه هست اسم پاساژ یا مغازرو بگین ممنون

ابراهیم 6 بهمن 1398 ساعت 14:54

من تا به حال استانبول نرفتم اما تو فکرش هستم تا چند روز آینده بروم اگه کسی هست یک راهنمایی بکنه از نظر هوا و جاهای تفریحی که بهتر هست از همه و تور مورد نظر . ممنون میشم

سیمین ابراهیمی کرمانی 23 دی 1398 ساعت 15:13

یادش بخیر استانبول.. چقدر با دیدن این مطلب دوباره دلتنگش شدم. میدان تکسیم*گرند بازار*برج دختر*پل گالاتا*روملی حیصاری*مسجد ایوب سلطان*پارک ییلدیز* و....... دیدنی هاش تمام شدنی نیست

مرتضی 2 آذر 1398 ساعت 19:25

سلام
از دوستان کسی تجربه سفر تو آذرماه به استانبول رو داره
الان هوا اونجا چجور هست
پیشنهاد سفر تو این ماه رو میدید ؟

Nooshin 2 شهریور 1397 ساعت 20:19

سلام دوستان من چهارشنبه٧ شهريور عازمم إستانبول. ٨سال پيش يه بار رفتم اما خيلي شنيدم دزد بازارا خيلي ميترسم چجوريه هتلم تو منطقه شيشلي
بعد اينكه هوا واسه پارك ابي خوبه؟؟

Najme sh 2 مرداد 1397 ساعت 11:52

سلام می خواستم ببینم تاریخ ۲۶ مرداد که اواسط آگوست میشه برای خرید مناسب هست استانبول و اینکه تاریخ سفر من به عید قربان می خوره آیا تعطیله اون روز مراکز خریدش؟

عرفانه 10 دی 1396 ساعت 02:27

سلام دوستان من ميخوام بهمن ماه ٩٦ برم استانبول با توجه به اطلاعيه اي كه سفارت ايران توي انكارا داده كه فقط سفرهاي ضروريتون رو بياين تركيه ميخواستم از نظر امنيتي بپرسم چه جوريه؟ممنون ميشم راهنمايي كنين????

راضووو 6 دی 1396 ساعت 20:07

دوستان میشه یکی بگه موزه ۳ بعدی کدوم خیابونه؟ من توو گوگل سرچ کردم ادرسو نمیاره. ممنون

سجاد برقی 14 آذر 1396 ساعت 22:49

سلام میگم هرکه میگه استانبول یاترکیه خوب نیست یاامنیت نداره. خواهشن برود به جمهوری افغانستان.برو کابل

زهراابراهیمی 14 مرداد 1396 ساعت 11:43

تورهای ارزان ارسال شود

پریسا 5 خرداد 1396 ساعت 03:20

سلام من اردیبهشت 96 میخوام برم استامبول کسایی ک جدیدا رفتن لطف کنن بگن اوضاع امنیتی چجوریه؟ بین دبی و استامبول کدوم رو از همه لحاظ توصیه میکنید؟ ممنونم

سهیل 5 خرداد 1396 ساعت 03:20

دوستان عزیزی که عید نوروز و یا 13 به در در ترکیه هستند، اصلا از امنیت نترسین که تمام ایستگاه های مترو پلیس هست و همرو میگردن. در خیابانها و اماکن توریستی هم تعداد پلیسها نسبت به قبل خیلی بیشتره. در ضمن مرکز خرید زرلو zorlu رو از دست ندین که مدرن ترین مرکز خرید استانبوله مخصوصا طبقه یکی مونده به اخرش. کافیه مترو تکسیم رو سوار شین و ایستگاه gayereteppe پیاده شین در خود ایستگاه تابلوهاش هست و پیاده رو برقی شما رو میبره. محله جهانگیر رو پیاده برید و کافه هاشو ببینید که جنوب میدون تقسیمه. پیتزا پرا pera در کوچه gonul خیابان ایستکلال رو از دست ندین که خوشمزه ترین پیتزای ایتالیایی ترکیه با پنیر تازه بوفالو رو اونجا داره. کباب ترکی شاهین اوستا در ضلع شرقی بیرون گرند بازار رو از دست ندین که صف طولانی داره. موزه استانبول مدرن خیلی بامزه و خاصه. یک شب حتما به اورتاکوی برید زیر پل بسفر و وافل بخورید. محله سلطان احمد و کوچه پشتی ایاصوفیه رو هم از دست ندید.

نیما 5 خرداد 1396 ساعت 03:20

ماه پیش ترکیه بودیم. مردم در کمال آرامش در خیابانها قدم میزدن و در ورودی تمام ایستگاههای مترو، پلیس و دستگاه بازرسی هست. در خیابانها مامور لباس شخصی و پلیس و خودروی زرهی زیاده و اینها باعث میشه از روز اول احساس آرامش کنی و ترست بریزه. شما اگه میگی اونجا نا امنه میتونی بری عراق یا سوریه چون کنسول هم نگفته که اونجاها نا امنه

یاس 5 خرداد 1396 ساعت 03:20

بابا دیگه به چه زبونی بگن نرین ترکیه؟؟؟؟سرکنسول گر ایران در ترکیه گفته نیاین امن نیست برخورد خوب نیست باز میرین؟

مجتبی 5 خرداد 1396 ساعت 03:20

دوستان ، برای تفریحات آبی و بطور کلی برای آرامش و این موارد کدام یک از شهرهای ترکیه رو پیشنهاد میکنید؟
مثل آنتالیا، آنالیا، آدنا، ازمیر و....

کاش سایت لست سکند عزیز یه تاپیکی میذاشت که راجع به موارد مختلف نظرسنجی بکنه تا کاربران بتوانند بهتر انتخاب بکنن

ممنون از شما

مشاهده نظرات بیشتر