Close

ابیانه، روستای بی نظیر نطنز با قدمتی هزار ساله!

4.6
از 23 رای
سرزمین عجایب در کنار کرکس ها؛ جاذبه ای بی همتا در ایران + تصاویر
  • 4 آبان 1398 08:00
  • 2
  • 49.9K

در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز، در دامنه کوه کرکس، روستایی قرار دارد که به اعتبار معماری بومی و بناهای تاریخی پرتنوعش از روستاهای استثنایی ایران است. ابیانه نقطه‌‏ای خوش منظره و خوش آب و هوا و دارای موقعیت طبیعی مساعدی است که در این بخش از ایرانگردی قصد داریم به آن سری بزنیم، پس همراهمان باشید.

ابیانه

 اسناد مستندی در دست نیست اما قدمتی هزار و پانصد ساله را برای ابیانه تخمین می‌زنند و آن را از کهن‌ترین زیست‌گاه‌های انسانی در حاشیه دشت کویر ایران می‌دانند. آثار و بناهای تاریخی که در ابیانه وجود دارد مربوط به دوره‌های ساسانی، سلجوقی، صفوی و قاجار است. این آثار نشان دهنده قدمت تاریخی این زیست‌گاه انسانی است.

ابیانه

ابیانه در نگاه اول روستایی چند طبقه به‌نظر می‌آید که در بعضی موارد تا چهار طبقه‌ی آن‌ را می‌‏توان مشاهده کرد. اتاق‌های ابیانه به پنجره‌‏های چوبی ارسی مانند مجهزند و اغلب دارای ایوان‌ها و طارمی‌های چوبی پیش آمده مشرف بر کوچه‌های تنگ و تاریک‌اند که خود به صورت مناظر جالبی درآمده‌اند. نمای خارجی دیوارهای خانه‌‏های ابیانه با خاک سرخی که معدن آن در مجاورت روستاست پوشیده شده است.

ابیانه

زندگی مردم ابیانه کشاورزی و باغداری و دامداری است که با روش‌های سنتی اداره می‌شود. بیشتر زنان در امور اقتصادی با مردان همکاری دارند. ابیانه دارای هفت رشته قنات است که برای آبیاری مزارع و باغات مورد استفاده قرار می‌گیرد. مردم ابیانه به‌سبب کوهستانی بودن منطقه و دور بودن محل آن‌ها از مراکز پرجمعیت و راه‌های ارتباطی، قرن‌ها در انزوا زیسته و در نتیجه بسیاری از آداب و رسوم قومی و سنتی و از جمله زبان و لهجه قدیم خود را حفظ کرده‌اند.

ابیانه

قدیم‌ترین اثر تاریخی ابیانه آتشکده‌ای است که مانند دیگر بناهای ده در سراشیبی قرار گرفته‌ است. آتشکده ابیانه را نمونه‌ای از معابد زردشتی دانسته‌اند که در جوامع کوهستانی ساخته می‌شد. اثر تاریخی دیگر این روستا مسجد جامع آن و قدیم‌ترین اثر تاریخی این مسجد منبر چوبی منبت‌کاری آن است که در سال ۴۶۶ هجری قمری ساخته شده‌ است. امیدواریم اگر پیش از این به این روستای کهن سر نزده‌اید، در آینده‌ای نزدیک به ابیانه سفر کنید.

ابیانه

ابیانهابیانه

ابیانهابیانهابیانهابیانه 

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (2 نظر)

× در حال پاسخ به:

نیلوفر ورزش نژاد 6 آبان 1398 ساعت 09:05

واقعا روستای ابیانه بسیار زیباست

fatemeh 4 آبان 1398 ساعت 10:07

سلام

ماامسال اردیبهشت ازگرمای کاشان فرارکردیم ابیانه
خیلی قشنگ هواخنک