Close

راهنمای سفر به استانبول

4.6
از 34 رای
محبوب ترین مقصد خارجی ایرانیان که هیچوقت تکراری نمی شود‍! +تصاویر

bn24.jpg

 

به نام خدا

با ارزش ترین و بزرگترین دستاورد سفر تجربه چیزهای جدیدی است که در هیچ کتابی نوشته نشده است.(بیل بریسون)

مقدمه:

این اولین سفرنامه من هست امیدوارم با این سفرنامه بتونم اطلاعات مفیدی در اختیار شما بذارم. از برنامه خوب لست سکند تشکر میکنم که با دیدن قیمت تورها و سفرنامه ها و هتل ها تونستم بهترین انتخاب را داشته باشم.

مهر سال 98 من و همسرم تصمیم گرفتیم که به استانبول سفر کنیم با چک کردن قیمت هتل ها و تورها و نظرات هتل های استانبول در آخر هتل سه ستاره نیو سیتی از آژانس مسافرتی با قیمت تور هر نفر 4700 با ترانسفر رفت و برگشت به مدت 6 شب با هواپیمایی ماهان ساعت پرواز 8 صبح بگیریم.

نکته: قبل از خرید تور بهتره آب و هوای استانبول با برنامه google weather  یا accu weather   و ... چک کنید چون اگر بارونی باشه نمی توانید از سفرتون لذت ببرید پس بهتره هفته ای را انتخاب کنید که هوا صاف و آفتابی باشد.

قبل از سفر یک برگه از وسایل مورد نیاز خود تهیه کنید که چیزی جا نذارید.

 • پاوربانک
 • شارژر گوشی ها
 • دوربین عکاسی
 • مونوپاد
 • چتر(همیشه احتمال بارندگی در استانبول هست حتی در تابستان)
 • لیست جاهایی که میخواهید برید و برنامه روزانه تون
 • نخ و سوزن
 • قرص هایی که استفاده می کنید و قرص های که شاید لازم بشه مثل(سرماخوردگی و استامینوفن) و چسب زخم
 • مسواک و خمیر دندان
 • دمپایی و کفش راحتی
 • موچین و قیچی _ ناخن گیر و سوهان
 • ضد آفتاب و لوازم آرایش
 • و...

کارهایی که باید قبل از سفر انجام دهید

 • قبل از سفر حتما" پاسپورت خودتون چک کنید که حداقل 7 ماه اعتبار داشته باشه
 • پرداخت عوارض خروج هرنفر 220 هزار تومان
 • دانلود برنامه Maps.Me   
 • Istanbul Line Maps

البته خیلی برنامه های دیگه  میتونید روی گوشیتون نصب کنید ولی اگر اینترنت ندارید همین دوتا برنامه کافیه چون این دو تا برنامه آفلاین هستند.

برنامه Maps.Me قبل سفر روی گوشیتون نصب کنید و نقشه استانبول دانلود کنید و جاهایی که قصد رفتن به آنجا را دارید ستاره بزنید.

با accu weather  آب و هوای استانبول قبل از سفر چک کرده و برای روزهای سفرتون برنامه ریزی کنید. روزهای بارانی جاهای سرپوشیده مثل پاساژ و  روزهای آفتابی برای رفتن به جاهای دیدنی برنامه ریزی کنید.

از نظر من بهترین زمان سفر به استانبول مهر است چون هوا خیلی سرد نشده و خلوت تره و قیمت هتل ها و تورهای استانبول مقداری ارزان ترهست .

 

روز اول سفر:( پاساژ فروم استانبول- پاساژ جواهر)

سه شنبه 16 مهر 98 ساعت 4 صبح بیدار شدیم و برای فرودگاه امام خمینی اسنپ گرفتیم.

نکته: برای رفت و برگشت به فرودگاه امام خمینی بهتره از اسنپ یا تپ سی استفاده کنید چون هزینه رفت و آمد شما کمتر میشود و به صرفه تر از تاکسی های فرودگاه است.

وقتی رسیدیم فرودگاه از گیت رد شدیم و پرواز ما راس ساعت 8 صبح انجام شد.

صندلی های هواپیمایی ماهان راحت بود و فاصله صندلی ها مناسب بود و پرواز خوبی داشتیم .زمانی که به فرودگاه استانبول رسیدیم به شدت بارون می اومد البته از قبل میدونستم که روز اول سفرمون هوا بارونی هست.

عکس شماره 2و1: عکس از فرودگاه استانبول

1.jpg

2.jpg

بعد از تحویل گرفتن چمدان ها با ترانسفر به هتل رسیدیم ساعت تقریبا 12 بود و بدون معطلی اتاق به ما تحویل دادن

نکته: مواظب باشید بعداز پذیرش پاسپورت هایتان را از رسپشن هتل پس گرفته و در سیف باکس اتاق بزارید.

زمانی که وارد اتاق شدیم اتاق خیلی کوچیک و تمیز بود ولی برای ما کافی بود چون ما کل روز هتل نبودیم و کوچیکی اتاق ما را اذیت نمیکرد برای من تنها چیزی که خیلی مهم بود تمیزی بود.

عکس شماره 4و 3: عکسهای هتل

3.jpg

4.jpg

چمدان ها را در اتاق گذاشتیم مقداری پول برداشتیم و مابقی را در سیف باکس اتاق قراردادیم. از قبل برنامه ریزی کرده بودم روز اول که هوا بارونی هست به دو تا از بهترین پاساژ ها بریم (پاساژ فروم استانبول و پاساژ جواهر). هتل ما به مترو عثمان بی خیلی نزدیک بود قبل از رفتن به مترو اول رفتیم مک دونالد نزدیک هتل ناهار خوردیم و بعد رفتیم سمت مترو. دو تا همبرگر مرغ و دو تا نوشابه سفارش دادیم به مبلغ 43 لیر.

عکس شماره 5: مک دونالد

5.jpg

بعد ناهار رفتیم مترو و از دستگاه های داخل مترو دو تا استانبول کارت خریدیم.

نکته: استانبول کارت 6 لیر هست ولی اگر پول خرد ندارید میتونید با یه اسکناس 50 لیری هم استانبول کارت بخرید و هم شارژش کنید البته بستگی داره که چقدر میخواهید از استانبول کارت استفاده کنید

نکته: بهتره هر نفر یک استانبول کارت داشته باشه چون به صرفه تر هست.

بعد از خرید استانبول کارت ما میخواستیم پاساژ فروم استانبول بریم که سوار خط M2 شده و در آخرین ایستگاه Yenikapi پیاده شدیم و مجددا سوار خط M1 به سمت فرودگاه آتاتورک شده ودر ایستگاه Kocatepe پیاده شدیم.

عکس شماره6 : نقشه مترو استانبول

6.jpg

بعد از اینکه از مترو بیرون اومدیم پاساژفروم استانبول رو به روی ما بود وارد پاساژ شدیم ما میخواستیم آکواریوم پاساژ ببینیم به خاطر همین به این پاساژ اومدیم و گرنه قصد خرید کردن نداشتیم آکواریوم پاساژ در طبقه پایین یعنی در طبقه Legoland  قراردارد.

عکس شماره 8 و7: عکس های پاساژ فروم

7.JPG

8.jpg

انتهای طبقه لگولند از در خارج شدیم  بعد از کافی شاپ  دست چپ درب ورودی آکواریوم بود. ما دو تا بلیط آکواریوم هرنفر 80 لیر خریدیم و وارد آکواریوم شدیم.

عکس شماره 9 و 10 و 11:عکسهای داخل آکواریم فروم

9.jpg

10.jpg

11.jpg

بعد از اینکه آکواریوم را دیدیم داخل پاساژ گشتی زدیم و یه دسر شکلاتی خوشمزه به قیمت 16 لیر خریدیم.

عکس شماره 12:عکس از دسر شکلاتی

12.JPG

بعد از آن وارد مترو شدیم و همین مسیرو برگشتیم ودر Yenikapi پیاده شده و سوار خط M2 شده و در ایستگاه Sisli پیاده شدیم زمانی که از مترو پیاده شدیم دقیقا رو به روی پاساژ جواهر بودیم. البته از داخل مترو هم میتوانستیم وارد طبقه ی پایین پاساژ بشیم ولی ما میخواستیم از در اصلی پاساژ وارد بشیم داخل پاساژ گشتی زدیم بعد در طبقه ی فودکورت پاساژ KFC خریدیم به مبلغ 29 لیر. بعد برگشتیم هتل

عکس شماره 13و14:KFC و پاساژ جواهر

13.jpg

14.JPG

روز دوم: (میدان تکسیم- خیابان استقلال- برج گالاتا- پل گالاتا- مسجد سلیمانیه- تور بغاز)

صبح ساعت 7 بیدار شدیم بعد از خوردن صبحانه به سمت میدان تکسیم معروف حرکت کردیم که پیاده حدود 20 دقیقه راه بود.

عکس16 و 15: صبحانه هتل و نمای بیرونی هتل

1MfLRUllNTVMgbYFZdVtYggywMvLFGR7pbWJshTM.jpg

16.JPG

بعد وارد خیابان استقلال شدیم پر از دونر کباب و باقلوا فروشی و انواع رستوران های ترکی و فروشگاه های معروف مثل ال سی واکیکی- فلو-دفکتو-و...  بود از وسط خیابان استقلال یک ترن برقی یک واگنه رد میشه همه پیاده هستن و ماشین های شخصی اجازه ورود به خیابان استقلال را ندارند

عکس20 و19 و 18و 17 : میدان تکسیم و خیابان استقلال

17.jpg

18.jpg

20.jpg

19.jpg

ما در خیابان استقلال پیاده راه می رفتیم تا اینکه در انتهای خیابان استقلال دو راهی بود. برای رفتن به برج گالاتا از سمت چپ رفتیم انتهای خیابان استقلال باریک بود ترن نبود و فقط ماشین میتونست رد بشه ما در مسیر مغازه های مگنت فروشی و مجسمه های اماکن تاریخی استانبول میدیدیم و سوغاتی میخریدیم تا اینکه به برج گالاتا رسیدیم در کنار برج گالاتا چند تا عکس گرفتیم و بعد وارد صف برج شدیم البته صف خیلی طولانی نبود و بعد از حدود 10 دقیقه وارد برج گالاتا شده و دوتا بلیط به قیمت هرنفر 35 لیر خریدیم و بعد وارد آسانسور شده و در آخرین طبقه پیاده شدیم  با پله دو طبقه بالا رفتیم و در طبقه ی دوم یه کافی شاپ بود که در گوشه سمت چپ آن تراس با یک نمای 360 درجه از بالای برج داشتیم.

عکس 23و22و21:برج گالاتا و کافه بالای برج و نمای بیرون

21.jpg

23.jpg

22.jpg

بعد  با نقشه آفلاین Maps.Me به سمت پل گالاتا رفتیم پل گالاتا دو طبقه بود طبقه بالا ماهی گیر ها  و محل عبور تراموا و ماشین بود و طبقه پایین رستوران های غذای دریایی بود بعد به سمت قایق های فروش ساندویج ماهی یا (بالیک اکمک) رفتیم ساندویچ ماهی 15 لیربود . دو تا ساندویچ ماهی دو تا نوشابه و یک ترشی روی هم شد 45 لیر.

عکس24 تا 29:پل گالاتا

24.jpg

25.jpg

26.jpg

27.jpg

28.jpg

29.JPG

بعد از خوردن ناهار میخواستیم بلیط تور بغاز را از همان اسکله نزدیک پل گالاتا بخریم که تصمیم گرفتیم اول مسجد سلیمانیه بریم بعد سوار کشتی بشیم قبل از رفتن به مسجد بامیه خریدیم به مبلغ 5 لیر و یک آب معدنی به مبلغ 1/5 لیربعد با استفاده از نقشه به سمت مسجد سلیمانیه حرکت کردیم تا مسجد 20 دقیقه پیاده زمان بود. مسیر رفتن به مسجد سربالای های طولانی داشت وقتی رسیدیم مسجد داخل حیاط یکم استراحت کردیم و از حیاط مسجد سلیمانیه دید خیلی زیبایی داشتیم به پل گالاتا و تنگه بسفر که عکس های قشنگی از آنجا گرفتیم بعد به سمت مقبره سلطان سلیمان و خرم سلطان رفتیم و سپس وارد حیاط بعدی شدیم نمای بیرون مسجد خیلی زیبا بود و باغ بزرگی داشت و  وارد حیاط داخلی مسجد شدیم که بسیار زیبا بود .

عکس های 30 تا 35:مسجد سلیمانیه و بامیه

30.JPG

31.jpg

32.jpg

33.jpg

34.jpg

35.jpg

بعد از دیدن مسجد به سمت پل گالاتا برگشتیم و از اسکله آنجا دوتا بلیط تور بغاز به قیمت نفری 25 لیر برای ساعت 5 عصر گرفتیم تو این مدت سیمیت خریدیم به مبلغ 1/5 لیر و یک آب معدنی به مبلغ 1/5 لیر بعد سوار کشتی شدیم و در طبقه بالا کشتی که رو باز است نشستیم هوا خیلی مطلوب بود تور بغاز به مدت 1 ساعت و نیم طول کشید بعد کشتی برگشت همان جایی که سوار شده بودیم.

عکسهای تور بغاز:

36.jpg

 

37.jpg

38.jpg

39.jpg

40.jpg

41.JPG

42.jpg

بعد از آن به سمت باقلوا فروشی معروفی که در نزدیکی آنجا بود رفتیم به اسم Karakoy Gulluoglu با نقشه به سمت آنجا رفتیم و یه باقلوا و دوتا چایی سفارش دادیم به قیمت 33 لیرکه از تازگی و خوشمزگی این باقلوا هرچی بگم بازم کمه.

عکس43:باقلوا

43.JPG

برگشتیم خیابان استقلال و دوتا دونرکباب با نوشابه خریدیم به قیمت 37 لیر. بعد برگشتیم هتل که متوجه شدم کلیسا سنت آنتونی معروف خیابان استقلال نرفتیم که حسابی ناراحت شدم البته تصمیم گرفتیم  روز بعد  بریم استقلال و این کلیسا دیدنی که تعریفشو خیلی شنیده بودم ببینیم.

عکس44:دونرکباب

vEYwVv23t6pq4HLkIm6CBGznesZlwgUqA6ELCGiN.jpg

 

روز سوم: (کاخ دلما باغچه- مسجد دلما باغچه- پارک اییلدیز-مسجد اورتاکوی)

چون روز قبل خیلی پیاده روی کرده بودیم صبح ساعت 9 صبح بیدار شدیم بعد از خوردن صبحانه تصمیم گرفتیم به کاخ دلماباغچه بریم چون به هتل نزدیک بود و حدود 40 دقیقه پیاده راه بود

نکته: کاخ دلما باغچه روزهای دوشنبه و سه شنبه تعطیل است و از ساعت 9 تا 16 باز است

از طریق نقشه آفلاین تونستیم راه پیدا کنیم و به کاخ دلما باغچه رسیدیم

عکس45: در پشتی کاخ دلما باغچه

45.jpg

به سمت در اصلی رفتیم اول برج ساعت دیدیم و چندتا عکس گرفتیم بعد دوتا بلیط خریدم نفری 90 لیر که شامل کاخ دلما باغچه و حرم میشد از زیبایی این کاخ هرچی بگم کم گفتم وارد حیاط اصلی شدیم کنار دری که رو به تنگه بسفر بود عکس انداختیم.

عکس 46 تا 58: عکسهای دلماباغچه

46.jpg

bxix4Pb7cGgzcrj6cxqmvPsYBUs3ICwTxIE2Lg0Y.jpeg

54.jpg

55.jpg

57.jpg

58.jpg

بعد وارد کاخ شدیم قبل از ورود نایلون کاور کفش پا کردیم بعد وارد کاخ شدیم داخل کاخ اجازه عکس گرفتن نداشتیم کاخ بسیارزیبا و قشنگی بود ارزش دیدن داشت بعد از آن به سمت حرم رفته و از داخل آنجا هم دیدن کردیم که کوچکتر از کاخ اصلی بود بعد از آن به سمت مسجد دلما باغچه رفتیم که به آنجا خیلی نزدیک بود سپس به سمت پارک اییلدیز رفته و در بین راه ناهار خوردیم که شامل دو تا برنج خوراک مرغ و خوراک گوشت نوشابه و آب و دسر و 4 عدد دلمه برگ گرفتیم به مبلغ 41 لیر کیفیت غذا خوب بود ولی یکم سرد شده بود

عکس59 و60:مسجد دلما باغچه نمای بیرون و داخل

59.jpg

60.jpg

عکس 61: ناهار

61.JPG

بعد از خوردن ناهار به سمت پارک ییلدیز رفتیم وقتی به پارک رسیدیم من خیلی خسته شده بودم یکم روی نیمکت نشستیم و بدون اینکه پارک کامل بگردیم به سمت مسجد اورتاکوی رفتیم این مسیری که ما رفتیم خیلی پیاده روی داشت شما میتونید با اتوبوس این مسیر برید بعد از کلی پیاده روی به مسجد اورتاکوی رسیدیم .

عکس62:عکس پارک ییلدیز

62.jpg

اطراف مسجد پر بود از رستوران و کمپیر فروشی که شنیده بودم نزدیک مسجد اورتاکوی معروف است ولی ما سیر بودیم و میل نداشتیم که کمپیر اونجا را امتحان کنیم. داخل مسجد اورتاکوی بسیار زیبا بود سقف بلندی داشت که نقاشی شده بود

عکس63 و 64: مسجد اورتاکوی

63.jpg

64.jpg

برای برگشت رفتیم ایستگاه اتوبوس نزدیک مسجد اورتاکوی و سوار اتوبوس DT2 شدیم و میدان تکسیم پیاده شدیم رفتیم خیابان استقلال که کلیسا سنت آنتونی ببینیم

نکته: کلیسا سنت آنتوان همه روزه از ساعت 9 تا 7:30 عصر باز است.

ساعت حدودا 6 بود که رسیدیم به کلیسا هوا درحال تاریک شدن بود چراغ های بیرون کلیسا روشن  بود. کلیسا بسیار زیبا بود حتی در تاریکی شب خوشحال بودم که برای دیدن این کلیسا برگشتیم خیابان استقلال. واقعا ارزش داشت دقیقا همون جوری بود که تو عکس ها دیده بودم البته عکس هایی که من دیده بودم در روز گرفته شده بود . وارد کلیسا شدیم برروی نیمکت های چوبی داخل کلیسا نشستیم و به فضای داخلی کلیسا و مراسمی که مسیحیان اجرا می کردن نگاه کردیم

عکس65 تا 68:کلیسا سنت آنتوان

65.jpg

66.jpg

67.jpg

68.jpg

بعد از کلیسا رفتیم حافظ مصطفی و دوتا قهوه و یک بشقاب باقلوا سفارش دادیم 52 لیرشد به نظرم مبلغش خیلی زیاد شد ولی چون تعریفشو شنیده بودم میخواستم امتحان کنم بعد از خوردن باقلوا در خیابان استقلال  یکم خرید کردیم و بعد دو تا کمپیر(سیب زمینی تنوری شکم پر) با دوتا دوغ خریدیم به مبلغ 55 لیر بعد از خوردن شام به سمت هتل برگشتیم.

عکس 69 تا 71:باقلوا حافظ مصطفی و کمپیر

69.jpg

70.jpg

71.JPG

روزچهارم: (ایاصوفیه – مسجد آبی- کاخ توپکاپی- آب انبار- ستون های مصری)

صبح ساعت 8 بیدار شدیم و رفتیم برای صبحانه بعد صبحانه رفتیم مترو عثمان بی سوار خطM2  شده و تکسیم پیاده شدیم و در داخل مترو تکسیم به سمت فانی کولر رفته و در ایستگاه کاباتاش پیاده شدیم. فانی کولر فقط در مسیر تکسیم و کاباتاش است

منظور از فانی کولر قطارهای مترویی هستن که  به وسیله ی نوار نقاله حرکت میکنند در استانبول دو نوع فانی کولر هست F1  (تکسیم – کاباتاش) و F2 (شیشانی – کاراکوی)

عکس 72 و 73: فانی کولر

72.jpg

73.JPG

زمانی که از فانی کولر پیاده شدیم سوار تراموا شدیم و در ایستگاه Sultanahmet پیاده شدیم و بعد به سمت مسجد سلطان احمد رفتیم اولین چیزی که دیدیم فواره آلمانی بود

عکس74: فواره آلمانی

74.jpg

نزدیک فواره آلمانی  مقبره سلطان احمد و همسرش و چندین شاهزاده بود

عکس75و76: داخل مقبره و بیرون

76.jpg

75.jpg

 

بعد از آن به سمت ایا صوفیه رفتیم ایاصوفیه ومسجد آبی رو به روی هم هستن و یک حوض بزرگ با چندین فواره بین آن ها قرار دارد .

عکس77: فواره و ایاصوفیه

77.jpg

نکته: ایاصوفیه همه روزه از 9 تا 17 به جز دوشنبه ها باز است

صف بلیط ایاصوفیه خیلی بلند بود ولی خوشبختانه سریع حرکت می کرد بلیط نفری 72 لیر بود البته می تونستیم نفری 105 لیر پرداخت کنیم و بدون صف به داخل بریم ولی صف بلیط خیلی سریع حرکت میکرد و لزومی نداشت هزینه اضافی بپردازیم . ایاصوفیه دو طبقه دارد. راهروی شیب داری بود که به سمت طبقه ی بالای ایاصوفیه راه داشت از نقاشی های روی دیوار عکس گرفتیم و محوطه داخل دیدن کردیم.

عکس های 78 تا 80:عکس های داخل ایاصوفیه

78.jpg

79.jpg

80.jpg

بعد به سمت باسیلیکا سیسترن (آب انبار قدیمی) رفتیم که دقیقا خیابان کنار ایاصوفیه بود صف آن خیلی طولانی نبود و به راحتی داخل رفتیم که نفری 20 لیر دادیم و وارد شدیم متاسفانه آب انبارمثل عکس های که دیده بودم نبود خالی از آب بود همه ی آب آن را خالی کرده بودند و ما فقط چند تا ستون دیدیم و همه جا تاریک بود که به نظر من ارزش دیدن نداشت .

 نکته: باسیلیکا سیسترن در فصل زمستان از ساعت 9 تا 5 و در تابستان تا ساعت 7 باز است

عکس های81 و 82:باسیلیکا سیسترن

81.JPG

82.jpg

بعداز دیدن آب انبار ساعت تقریبا 2 شده بود و ما گرسنه بودیم و رفتیم برای ناهار من از قبل تحقیق کرده بودم که یک رستوران خیلی معروف ترکی به نام شاهزاده کاج کباب نزدیک اینجا هست و از قبل روی نقشه مشخص کرده بودم هرچی از خوشمزگی کباب های این رستوران بگم کم گفتم .نفری دو سیخ کباب یک ظرف سالاد یک ظرف ترشی و دوتا دوغ شد 76 لیر.

عکس83 و84: عکسهای رستوران

83.jpg

84.JPG

بعد ناهار رفتیم به سمت کاخ توپکاپی مسیری که نقشه به ما داد از داخل پارک گلهانه بود وقتی که وارد پارک گلهانه شدیم سمت راست تابلو زده بود به سمت کاخ توپکاپی  کنار کاخ دکه های بلیط فروشی بود که دو تا بلیط کاخ توپکاپی گرفتیم نفری 72 لیرو حرم را داخل کاخ میفروشن به قیمت 42 لیر.

نکته: حرم کاخ توپکاپی تا ساعت 4 باز است و کاخ همه روزه از ساعت 9 تا 17 به جز دوشنبه ها باز است

چون حرم تا ساعت 4 باز بود من اول تصمیم گرفتم حرم را ببینم و بعد کاخ که همسرم حوصله نداشت و من به تنهایی رفتم و حرم را دیدم که به نظر من ارزش دیدن نداشت جایی که در حرم زیبا و جالب بود اتاق والد سلطان بود.

عکس85 تا 89:حرم و کاخ توپکاپی

85.jpg

86.jpg

87.jpg

88.jpg

89.jpg

بعد از حرم وارد کاخ شدیم و از داخل هم دیدن کردیم که تا ساعت 5 داخل محوطه کاخ توپکاپی بودیم زمانی که از کاخ بیرون اومدیم فواره سلطان احمد دیدیم. بعد از آن بلوط کبابی خریدیم به قیمت 10 لیر خوشمزه بود تا بحال نخورده بودم توصیه میکنم حتما امتحانش کنید سپس رفتیم مسجد آبی.

عکس90:بلوط کبابی

90.JPG

نکته: برای ورود به مسجد آبی حتما باید با حجاب کامل باشید

متاسفانه حیاط داخل مسجد درحال بازسازی بود و دورتا دور حیاط پوشیده بود و چیز زیادی معلوم نبود داخل مسجد هم قسمت هایی را پوشانده بودن برای بازسازی.

عکس91 و 92:مسجد آبی

91.jpg

92.jpg

بعد از مسجد رفتیم سمت ستون های مصری بعد از دیدن ستون های مصری ساعت تقریبا 6 بود که برگشتیم هتل.

عکس93 و 94:ستون های مص ری

94.JPG

93.jpg

برای برگشت ما با تراموا برگشتیم که یکم مسیر برگشت با تراموا سخت بود چون درایستگاه امینونو همه پیاده شدن و به ما گفتن برای رفتن به ایستگاه کاباتاش باید تراموا روبه رو سوار بشید که کلی صبرکردیم تا تراموا بیاد به نظر من برای برگشت بهتره با اتوبوس برگردید. خلاصه بعد از کلی معطلی تراموا اومد و برگشتیم هتل .در اتاق چایی خوردیم یکم استراحت کردیم و بعد رفتیم برای شام نزدیک هتل  رستورانی به اسمNizam pideh که پیده های معروفی داره(پیده غذایی شبیه پیتزا ) ما پیده گوشت سفارش دادیم با دوتا نوشابه که شد 33 لیر. 

عکس95:پیده

95.jpg

روز پنجم: (جزیره بویوک آدا)

صبح بعد از خوردن صبحانه رفتیم مترو ایستگاه تکسیم پیاده شده و با فانی کولر رفتیم کاباتاش از مترو پیاده شدیم بعد از پمپ بنزین اسکله کاباتاش را دیدیم که من از دکه آنجا دوتا بلیط به بویوک آدا خریدم نفری 10 لیر البته شما میتونید با استانبول کارت هم برید فرقی نمیکنه در هرصورت نفری 10 لیر می شود سوار کشتی شدیم رفتیم طبقه بالا هوا گرم و آفتابی و دلپذیر بود

اولین جزیره که نگه داشت هیبلی آدا است که پیاده نشدیم جزیره بعدی بویوک آدا آخرین جزیره و بزرگترین جزیره  است. از کشتی پیاده شدیم داخل جزیره کمی قدم زدیم بعد بستنی خوردیم که بسیار خوشمزه بود دو تا بستنی 20 لیر شد بعد رفتیم سمت میدان ساعت.  سمت چپ میدان ساعت کالسکه ها بودن سوار کالسکه شدیم داخل جزیره گشتی زدیم . کالسکه چی کنار کافه نگه داشت برای چایی خوردن و عکس گرفتن در کل 40 دقیقه طول کشید بعد برگشتیم همون جایی که سوار شدیم . از کالسکه پیاده شدیم رفتیم برای ناهار ما  رستورانی رفتیم که دید به دریا داشت و یک ماهی و یک کوفته سفارش دادیم با دوتا نوشابه شد 95 لیر بعد از ناهار خواستیم بریم پلاژ که یکم آبتنی کنیم که گفتن پلاژ تعطیل است.داخل جزیره بویوک آدا دستشویی ها همه پولی هستند و برای دستشویی باید ژتون بخرید به قیمت 1/5 لیرالبته دستشویی رستوران ها رایگان است

عکس96 تا 100:جزیره بویوک آدا

96.jpg

97.jpg

98.jpg

99.JPG

عکس رستوران جزیره بویوک آدا

100.jpg

 

تقریبا ساعت 5 بود که از روی تابلو کنار اسکله دیدم ساعت 5:17 کشتی به سمت امیمنونو حرکت میکنه ما با استانبول کارت از گیت رد شدیم و سوار کشتی شدیم.

نکته: برای برگشت از جزیره بهتره تا قبل از ساعت 7 با کشتی برگردید چون آخرین کشتی که از جزیره حرکت میکنه ساعت 7 شب هست اگر از ساعت 7 بگذره شما مجبورید که یک شب در هتل های جزیره بویوک آدا بمونید.

ایستگاه امینونو از کشتی پیاده شدیم و سوار تراموا شدیم و رفتیم کاباتاش و از کاباتاش هم با فانی کولر به تکسیم برگشتیم برای شام رفتیم برگرکینگ دو تا همبرگر با دوتا نوشابه و سیب زمینی 47 لیر شد .

عکس101:برگرکینگ

101.JPG

روز ششم: (محله ببک)

روز آخر یکم دیر از خواب بیدار شدیم تقریبا ساعت 9 بود رفتیم صبحانه خوردیم بعد صبحانه رفتیم مترو عثمان بی به سمت Haciosman ایستگاه levent پیاده شدیم سوار خط M6 شده و در ایستگاه Etiler پیاده شدیم از ایستگاه مترو تا پارک ببک مسافت 15 دقیقه پیاده روی بود که از روی نقشه به سمت پارک رفتیم کنار اسکله چند تا عکس گرفتیم کل مسیرمحله ببک پیاده روی کردیم

عکس102: محله ببک

102.jpg

بعد با اتوبوس برگشتیم میدان تکسیم و در خیابان استقلال رستوران رفتیم دو تا اسکندر کباب و دو تا نوشابه و یک دسر شد 60 لیر

عکس103و 104:عکس رستوران و اسکندرکباب

Hrg84wAkqFdqRATyzJUWeYvXYJmiBGAdp7oLNl0c.jpeg

103.jpg

بعد از ناهار میخواستیم بریم پارک مینیاتورک که هرچی صبرکردیم اتوبوس36T نیامد و از هر اتوبوسی که در ایستگاه تکسیم می ایستاد میپرسیدیم میگفت فقط 36T میبره که هرچی صبرکردیم نیامد ساعت تقریبا 5 شده بود و چون میدونستم پارک تا ساعت 7 باز هست تصمیم گرفتیم بیخیال پارک بشیم و روز آخر بریم خیابان استقلال خرید کنیم روز آخر ما چهار تا صدف به قیمت 4 لیر خوردیم که به نظر من خوشمزه و تند بود  بعد برای شام دو تا دونر کباب مرغ گرفتیم به قیمت 24 لیر شب آخر زود برگشتیم هتل وسایلمون را جمع کردیم که 6 صبح میامدن دونبالمون

در کل این سفر برای ما 14  میلیون هزینه داشت

9400 هزینه تور و 2000 لیر به مبلغ 4 میلیون .

این سفر اولین سفر من به استانبول بود و در این 6 شب تمام سعیمو کردم تا بتونم همه جاهای تاریخی و دیدنی استانبول را ببینم و در آخر باید بگم که استانبول بسیار شهر قشنگ و خوش آب و هوایی است کشور ترکیه کشور زیبایی است که از نظر فرهنگ و غذا به ما خیلی نزدیک هستند و در کل توصیه میکنم حتما به استانبول سفر کنید. 

پایان

 

 

نویسنده : شیوا جلالی

تمامی مطالب عنوان شده در سفرنامه ها نظر و برداشت شخصی نویسنده است و وب‌ سایت لست سکند مسئولیتی در قبال صحت اطلاعات سفرنامه ها بر عهده نمی‌گیرد.

سفرنامه های مرتبط

نظرات کاربران (23 نظر)

× در حال پاسخ به:

عشق سفر 24 بهمن 1398 ساعت 09:52

سلام ممنون از سفرنامه خوبتون، دو تا سوال داشتم یک اینکه باغ دلماباغچه رو در یک سفرنامه دیگه خوندم دوشنبه و پنجشنبه تعطیله و شما نوشتید دوشنبه و سه شنبه کدومش درسته شما مطمئن هستید؟
در مورد هتلتون هم امکانات اتاق چی بود یخچال و چای ساز داشت؟
متشکرم

19 بهمن 1398 ساعت 20:58

سلام شیوا جان سفرنامه خیلی خوبی بود ممنون

amiruk2005 14 بهمن 1398 ساعت 13:58

سلام شیوا خانم
ممنون از سفرنامه خوبتون خیلی کامل و با جزییات توضیح دادید

zahra abdi 26 آذر 1398 ساعت 10:53

سلام شیوای عزیز بابت سفرنامه و اطلاعات جامعی که لطف کردی مرسی.به امید سفرهایی عالی و پرازهیجان

ود پارسا 23 آذر 1398 ساعت 15:15

سلام.خسته نباشید.سفرنامه خوبی بود

بابک 23 آذر 1398 ساعت 13:45

با سلام
ضمن تشکر از مطالب خوب و عکسهای جالب،اسم اون کباب خوشمزه کاج کباب نیست چاغ کبابه ومخصوص استان ارزروم{کلمه چاغ معدل ترکی کلمه زمان می باشد}

یوسف 22 آذر 1398 ساعت 10:32

ممنون بسیار مفید بود،پیروز و موفق باشید

احمد رحیمی فرجام 21 آذر 1398 ساعت 23:08

البته برای پروازهای ماهان می تونستید بصورت اینترنتی، صندلی خودتون رو رزرو کنید.
بنظر من قیمت توی مهر، ۴۷۰۰ برای هتل سه ستاره یه مقدار زیاده
درهرصورت سفرنامه خوبی بود، تشکر می کنم

Ehsan 21 آذر 1398 ساعت 15:21

سلام
انشالله همیشه در سفر باشید
ماستی که نوشتید ماست بوفالو همون ماست گاومیشه
باقیشم خیلی خوب بود.

صفی 20 آذر 1398 ساعت 21:57

بسیار گزارش جامع و کاملی بود. من بارها به شهر زیبای استانبول سفر کرده ام اما با این گزارش احساس کردم سفری دوباره داشتم، فقط از نظر شیعیان خوردن صدف حرام است، با تشکر از نویسنده محترم

نویده گوگانی 20 آذر 1398 ساعت 19:46

با سلام ممنون از سفرنامه تان اطلاعات خوبی داده بودید و عکسها هم قشنگ بود. به نظر من هم استانبول شهر بسیار زیبا و دیدنی است و ارزش چند بار رفتن دارد. هر بار تجربه جدیدی است. در پس دیدنی ها یادگرفتنی هاست. موفق باشید.